• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

158 mln euro na produkcję zielonego wodoru w Gdańsku. Wodór w gdańskiej rafinerii

Robert Kiewlicz
18 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (42)
Komisja Europejska E zatwierdziła pomoc publiczną dla Lotos Green H2 na produkcję zielonego wodoru w Gdańsku. Komisja Europejska E zatwierdziła pomoc publiczną dla Lotos Green H2 na produkcję zielonego wodoru w Gdańsku.

Komisja Europejska zatwierdziła pomoc publiczną w kwocie 158 mln euro na wsparcie spółki Lotos Green H2 należącej do PKN Orlen, w zakresie produkcji wodoru odnawialnego do wykorzystania w rafineryjnych procesach produkcyjnych. W ramach projektu Green H2 powstać ma wielkoskalowa instalacja, złożona z elektrolizerów, magazynów wodoru i ogniw paliwowych lub ewentualnie turbin wodorowych, zarządzanych przez innowacyjne oprogramowanie. Całość ma produkować zeroemisyjny wodór na potrzeby rafinerii i jednocześnie wspierać polski system elektroenergetyczny na zasadzie elektrowni szczytowo-pompowej.





Technologie wodorowe to:

Pomoc, która ma mieć formę dotacji bezpośredniej w wysokości 158 mln euro, wesprze instalację elektrolizera o mocy 100 MW oraz budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 50 MW i magazynu baterii o pojemności 20 MWh. Elektrolizer ma zacząć działać od 2027 roku i stopniowo zwiększać produkcję do 13,6 tys.ton odnawialnego wodoru rocznie.

Zielony wodór będzie produkowany w gdańskiej rafinerii


Zgodnie z założeniami, wodór powstanie w procesie elektrolizy, czyli rozkładu wody przy użyciu energii elektrycznej. Jeżeli do jego produkcji zostanie wykorzystana energia, pochodząca ze źródeł odnawialnych, to taki wodór będzie według klasyfikacji Unii Europejskiej wodorem zielonym. Wykorzystanie go do procesów rafineryjnych spowoduje, że tradycyjne paliwa, wytwarzane z ropy naftowej, staną się paliwami bardziej ekologicznymi. Jednocześnie w procesie elektrolizy nie tworzą się gazy cieplarniane.

Zielony wodór w gdańskiej rafinerii. Współpraca Sescom i Lotosu Zielony wodór w gdańskiej rafinerii. Współpraca Sescom i Lotosu

Magazyny wodoru i ogniwa paliwowe


Pierwszym krokiem w ramach programu jest projekt pilotażowy, który pozwoli stworzyć instalację elektrolizy w mniejszej skali, rozbudowaną o dodatkowe funkcjonalności takie jak magazyn wodoru oraz ogniwa paliwowe. Tak zaprojektowana instalacja będzie docelową konfiguracją dla projektu w dużej skali, obliczonego nie tylko na produkcję wodoru na rzecz rafinerii, ale również na udział w rynku mocy, świadczenie usług na rynku bilansującym, a w przyszłości również świadczenie usług na rzecz operatorów farm wiatrowych na Bałtyku.



W przyszłości program przewiduje stworzenie instalacji zdolnej zarówno do wytwarzania wodoru w procesie elektrolizy, jak i produkcji energii elektrycznej z tego surowca. Taki system może współpracować z operatorem systemu przesyłowego jako regulator częstotliwości, element bilansujący czy magazyn energii, podobnie jak ma to miejsce w przypadku elektrowni szczytowo-pompowych.

Miejsca

Opinie (42) 2 zablokowane

  • Przyszłościowa inwestycja

    Nie spodziewałem się tego po Pisklak Ptasior sp. niejawna

    • 0 2

  • Brawo PiS. (1)

    Duży atom, mały atom, geotermia, wodór, Orlen to inwestycje PiS na najbliższe 10 lat. Wybór rządu na kolejne lata jest dość oczywisty. Natomiast jeśli chodzi o opozycje to nie widzę żadnego argumentu za tym żeby oddać na nich głos...a ich zapewnienia, że po wygraniu drożyzna na świecie zniknie jest niepoważne i obraża inteligencję wszystkich Polaków. Nawet nie chce im się ruszyć tyłka z jakimś programem....

    • 5 2

    • Koalicja Obywatelska chce postawić na energetykę rozproszoną i OZE
      Inwestycje w energetykę rozproszoną, uzyskanie do 15 GW mocy i 14 proc. udziału OZE w produkcji energii w Polsce, impuls dla rozwoju "zielonego przemysłu", pokrycie przez państwo kosztów instalacji na własne potrzeby - to część ze zmian w energetyce przedstawionych przez Koalicję Obywatelską (KO) podczas forum programowego w Warszawie.

      KO chce też pełnego zastąpienia do 2030 r. domowych instalacji grzewczych na węgiel. Planuje też zwiększanie udziału OZE w miksie energetycznym i systematycznego przenoszenia energetyki konwencjonalnej do rezerw.

      • 0 0

  • NA rowerku stacjonarnym i po grochówce

    produkuję zielony metan. Są na to jakieś dotacje?

    • 1 3

  • Bardzo dobrze (1)

    To najbezpieczniejsza forma pozyskiwania energii!
    Bardzo dobrze.
    Pamiętam jak Lotos 4 lata temu, na prywatnym spotkaniu, zasugerował, że pracują już nad tym planem i są chętni by zacząć zaopatrzać nas w zielony gaz.
    Jeszcze jakby na wysypisku na szadułkach zrobili biogazownie metanową, to by problem smrodu się rozwiązał i byłby z tego jeszcze gaz i/lub prąd.

    • 6 1

    • Wytwarzanie wodoru to nie jest forma pozyskiwania energii...

      ... tylko przekształcania energii elektrycznej (jeśli przez elektrolizę) w chemiczną.
      Sprawność tego procesu jest nieduża, a biorąc pod uwagę proces odwrotny (prąd z wodoru) to wręcz mała.
      Ponad to nie wspomina się o zużyciu czystej wody. Aby uzyskać 1 kg wodoru trzeba zużyć 10 litrów wody.
      To w kraju który już teraz ma problemy z wodą jest tworzeniem nowych problemów, jeśli elektroliza wody i zasilanie transportu i gospodarki miałoby się odbywać za pośrednictwem wodoru na masową skalę.

      • 0 0

  • Nie ma czegoś takiego jak zielony wodór. Greenwashing!

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Dorota Sobieniecka- Kańska

Dyrektor Gdańskiego Klubu Biznesu. Wydawca, dziennikarka, wykładowca, doradca public relations. Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. W przeszłości kierownik literacki Teatru Muzycznego pod dyrekcją Jerzego Gruzy; dziennikarka - z-ca redaktora naczelnego, redaktor naczelna, publicystka i komentatorka „Głosu Wybrzeża”; prezes zarządu wydawnictwa Baltic Press (wydawca anglojęzycznego dwumiesięcznika „Baltic Transport Journal”; dyrektor Biura Zarządu...

Najczęściej czytane