Przy biurowcu Wave, który za sprawą dewelopera Skanska powstaje przy al. Grunwaldzkiej w Gdańsku, powstanie pierwszy w Trójmieście chodnik z antysmogowego betonu. Inwestor planuje wykorzystanie betonowych płyt, które dzięki działaniu słońca redukują stężenie szkodliwych związków w powietrzu zanieczyszczonym smogiem ze spalin samochodowych.
Zielony beton ma właściwości fotokatalityczne - dzięki promieniom słonecznym dochodzi na jego powierzchni do redukcji szkodliwych dla ludzi, znajdujących się w miejskim powietrzu, związków pochodzących ze spalin samochodowych, między innymi tlenków azotu. Związki te są rozkładane na nieszkodliwe, podobne do stosowanych przy nawożeniu roślin, a następnie z wodą deszczową odprowadzane do gleby. Dodatkowym atutem samego betonu są jego właściwości samooczyszczania się.
Działanie potwierdzone badaniami
Pomiary przeprowadzone przez Skanska i renomowane jednostki naukowe wykazały, że teren, na którym zainstalowano zielony beton, wykazuje mniejsze średnio o 30 proc. stężenie dwutlenku azotu, w stosunku do zwykłego odcinka nawierzchni. Beton był testowany w warunkach laboratoryjnych i miejskich, przy różnym natężeniu ruchu samochodowego.
- Dzięki współpracy Skanska, partnerów technologicznych oraz naukowych potwierdziliśmy, że to rozwiązanie może być ważnym elementem walki ze smogiem w miastach. Dlatego wprowadzamy antysmogowy beton jako standard przy naszych inwestycjach w siedmiu największych miastach w Polsce - mówi Anna Tryfon-Bojarska, menadżer ds. innowacji w spółce biurowej Skanska.
Premiera zielonego betonu w Gdańsku
Skanska z powodzeniem przetestowała tę technologię w Warszawie i Krakowie. Pierwszym miastem, w którym prowadzone były testy działania antysmogowego chodnika, była Warszawa. Zielony beton został wykorzystany przy Rondzie Daszyńskiego, gdzie powstaje kompleks Generation Park. Kontynuacją projektu było zastosowanie tego rozwiązania w Krakowie w obrębie inwestycji High5ive. W Gdańsku chodnik z zielonego betonu zostanie oddany do użytku wraz z oboma etapami inwestycji Wave, przy czym oddanie pierwszego etapu planowane jest na czerwiec 2020.
- Zielony beton w Gdańsku to kolejne działanie w ramach realizacji naszej strategii zrównoważonego rozwoju. Jako pierwsi w Trójmieście wprowadzamy beton oczyszczający powietrze ze spalin samochodowych, przyczyniając się w ten sposób do poprawy jakości życia w okolicach naszej inwestycji Wave - mówi Kornelia Łukaszewska-Ciesielska, menadżer ds. wynajmu w spółce biurowej Skanska.
Planowana powierzchnia najmu w pierwszym etapie: ok. 23 300 m kw.
Planowana powierzchnia najmu całego kompleksu: ok. 48 000 m kw.
Liczba kondygnacji naziemnych/podziemnych: 14/2
Planowany termin oddania do użytku pierwszego etapu: czerwiec 2020 r.
Certyfikaty: LEED, WELL, Obiekt bez barier
Generalny wykonawca budynku: Skanska S.A.
Agent wynajmujący: CBRE
Autor projektu architektonicznego: śląska pracownia medusa group
Lipiec 2019. Budowa biurowca Wave.
* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł