stat

Biznes na start, czyli miejskie konkursy dla przedsiębiorczych

Udział w konkursach to nie tylko szansa na środki na start, ale także okazja do uczestnictwa w szkoleniach biznesowych i konsultacjach z mentorami z różnych branż.
Udział w konkursach to nie tylko szansa na środki na start, ale także okazja do uczestnictwa w szkoleniach biznesowych i konsultacjach z mentorami z różnych branż. fot. Michał Młynarczyk

Czego młode firmy potrzebują na starcie? Głównie środków na rozruch, choć równie niezbędne jest wsparcie merytoryczne. Jedno i drugie można uzyskać zgłaszając się do samorządowych programów dla początkujących w biznesie. Właśnie ruszył nabór do gdańskiego "Go Creative. Biznes na Start", wybrano już półfinalistów konkursu "Gdyński Biznesplan".- Historia poprzednich edycji pokazuje, że Go Creative jest stworzone dla każdego, kto chce łączyć kreatywność z przedsiębiorczością. Konkurs przyciąga twórców nowych technologii, takich jak gry komputerowe czy aplikacje. Jednak spore grono uczestników to także artyści, którzy chcą przeobrazić swoją kreatywną pasję w biznes - mówi Kinga Kuczyńska z Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości Starter, który razem z miastem Gdańsk prowadzi konkurs "Go Creative. Biznes na Start".
Czytaj też: Fitnessowy pomysł na biznes studentów z Trójmiasta

Inteligentny system zbierania danych o użytkownikach w klubach fitness w formie specjalnej opaski FitCollect - to zwycięski projekt biznesowy w ramach ubiegłorocznej edycji konkursu. Czym w tym roku uczestniczy zaskoczą jury? Rekrutacja potrwa do 29 lutego (www.biznesnastart.pl). Po niej wyłonionych zostanie 40 najciekawszych pomysłów, których autorzy zaprezentują się przed jury zgromadzonym w Starterze. 20 z nich zakwalifikuje się do projektu i przejdą etap preinkubacji, w ramach którego czeka ich cykl szkoleń biznesowych i konsultacji z mentorami i przedstawicielami różnych branż. Ci, którzy zdecydują się na rozpoczęcie swojej przygody z biznesem i zarejestrowanie głównej siedziby firmy w Gdańsku, wezmą udział w konkursie na najlepszy model biznesowy, który będzie miał miejsce podczas finału "Go Creative. Biznes na Start" w czerwcu.

- Celem projektu jest propagowanie kreatywnej przedsiębiorczości oraz zapewnienie nowo zarejestrowanym przedsiębiorcom pomocy tak, by ułatwić im pokonanie barier utrudniających rozpoczęcie działalności i zminimalizować ryzyko w pierwszym roku jej prowadzenia - dodaje Kinga Kuczyńska.
Podczas czerwcowego finału najlepszy projekt zdobędzie nagrodę główną w wysokości 15 tys. zł na rozwój biznesu. Dodatkowo uczestnicy powalczą o fundusze z puli nagród w wysokości ok. 60 tys. zł.

W ubiegłym roku do konkursu "Gdyński Biznesplan" zgłoszono prawie 480 biznesowych pomysłów. Najciekawszym okazał się Forbot autorstwa Damiana Szymańskiego, czyli projekt połączenia internetowych kursów elektroniki i budowania robotów ze sprzedażą modułów do samodzielnego montażu tych urządzeń. Kto wygra w tym roku? Jak wynika z wstępnych informacji rywalizacja zapowiada się ciekawie. Do gdyńskiego konkursu można było zgłaszać się do końca stycznia. Jury wybrało już grono pomysłodawców, które przeszło do drugiego etapu. W sumie wpłynęło ok. 500 zgłoszeń, a wśród nich wykorzystanie technologii 3D w cukiernictwie czy ubranka dla dzieci cierpiących na atopowe zapalenie skóry.

Czytaj też: Forbot stawia na edukację. Biznes robi przy okazji

Teraz trwają szkolenia z zakresu prawidłowej konstrukcji biznesplanów, które uczestnicy mają przedstawić do końca marca. Potem półfinał w trzech kategoriach. Pierwsza to "innowacyjne rozwiązania i technologie", czyli kategoria dedykowana innowacyjnym projektom, które będą mogły rozwijać się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Kolejna to "przedsiębiorczy student", czyli kategoria wspierająca kształtowanie postaw aktywnych i przedsiębiorczych, dedykowana czynnym studentom i wspierająca ich projekty biznesowe rokujące powodzenie rynkowe. Ostatni to "open", czyli dedykowana wszystkim pozostałym osobom zainteresowanym prowadzeniem własnego biznesu bądź rozszerzeniem już istniejącej firmy. Finał w czerwcu. Łączna pula nagród wynosi 100 tysięcy złotych.
Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (44)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Strefa start-up

Ważne adresy

Inwestycje biurowe i magazynowe

Najczęściej czytane