• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Brak wynagrodzenia za praktyki zawodowe

Wojciech Kawczyński
20 grudnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (54)
Praktyki zawodowe to często pierwszy kontakt z pracą zarobkową młodych ludzi. Praktyki zawodowe to często pierwszy kontakt z pracą zarobkową młodych ludzi.

Brak wynagrodzenia za praktyki zawodowe. Nieterminowa wypłata wynagrodzenia za pracę jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika. Nie każdy jednak wie, jakie kroki może podjąć, kiedy pracodawca zwleka z wypłatą. W takiej sytuacji znalazł się syn naszego czytelnika.



Porady prawne w serwisie Praca



Mój syn raz w tygodniu chodzi na praktyki zawodowe. Przed ich rozpoczęciem podpisał umowę, w której była mowa o tym, że do 10. dnia każdego miesiąca będzie otrzymywał wynagrodzenie. Niestety zaczął się właśnie jego trzeci miesiąc pracy i nie dostał jeszcze ani jednej wypłaty. Jakie kroki powinien podjąć?

Brak wynagrodzenia za praktyki zawodowe - jakie kroki podjąć?



Odpowiedzi na to pytanie udzielił radca prawny Wojciech Kawczyński z Kancelarii Prawnej Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp.p. w Gdańsku

Wojciech Kawczyński, radca prawny Wojciech Kawczyński, radca prawny
Z informacji od czytelnika nie wynika, jaką umowę podpisał syn czytelnika. Czy jest to umowa o pracę na 1/5 etatu czy umowa zlecenia, czy też może specyficzna forma praktycznej nauki wykonywania zawodu, która może być, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 sierpnia 2017 w sprawie praktycznej nauki zawodu wykonywana w warsztatach szkolnych, pracowniach szkolnych, placówkach kształcenia ustawicznego lub praktycznego, u pracodawców i w indywidualnych gospodarstwach rolnych. Z uwagi jednak na fakt, iż zgodnie z art.7 ww. Rozporządzenia umowę o praktyczną naukę zawodu organizowaną poza daną szkołą zawiera z podmiotem przyjmującym uczniów na praktyczną naukę zawodu, dyrektor szkoły, a w pytaniu czytelnika mowa jest o umowie, którą zawarł jego syn, a nie dyrektor szkoły, najprawdopodobniej ten ostatni przypadek należy wykluczyć.

W dalszej części niniejszego artykułu zostanie przyjęte, iż syna czytelnika wiąże z pracodawcą umowa o pracę. Może o tym świadczyć termin, w którym miał otrzymywać wynagrodzenie. Zgodnie bowiem z art. 85 §2 Kodeksu pracy wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. W praktyce to właśnie 10. dnia kolejnego miesiąca wiele firm wypłaca wynagrodzenia pracownikom. W przypadku umowy zlecenia data wypłaty wynagrodzenia za wykonane zlecenie jest pozostawiona woli stron. To strony w umowie zlecenia określają, kiedy zleceniobiorca otrzyma wynagrodzenie za wykonane zlecenie. Nawet jednak jeśli syn czytelnika podpisał dokument, który nosi tytuł "umowa zlecenia", to w przypadku gdy podlega bezpośredniemu kierownictwu swojego przełożonego i wykonuje pracę w miejscu i czasie wyznaczonym przez niego, to jest to - mimo nazwy - umowa o pracę. W takim przypadku wszelkie poniższe uwagi mają zastosowanie także do takiej umowy.

Poznaj trójmiejskich pracodawców



Brak terminowej wpłaty wynagrodzenia to wykroczenie przeciwko prawom pracownika



Czy zdarzyło ci się nie dostać wynagrodzenia za pracę na czas?

Brak terminowej wypłaty wynagrodzenia za pracę jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika. Zgodnie z art. 282 Kodeksu pracy ten, kto wbrew obowiązkowi nie wypłaca w ustalonym terminie wynagrodzenia za pracę lub innego świadczenia przysługującego pracownikowi, podlega karze grzywny od 1 do 30 tys. zł. Wykroczenie to popełnia zawsze konkretna osoba fizyczna. Co do zasady, jeśli pracodawcą jest osoba fizyczna, to ona jest zobowiązana do wypłacania wynagrodzenia. Jeżeli natomiast pracodawcą jest np. spółka handlowa, to osobą odpowiedzialną jest osoba zarządzająca tą jednostką, czyli np. członek zarządu spółki, chyba że osoby te wykażą, że czynności te zleciły jakiejś innej osobie np. kadrowej. Wtedy odpowiedzialną za niewypłacenie wynagrodzenia jest ta osoba, chyba że ona z kolei wykaże, że brak zapłaty wynagrodzenia nie nastąpił w wyniku jej błędu, ale np. niezapewnienia środków koniecznych do wypłaty wynagrodzenia przez pracodawcę.

Uporczywe niewypłacanie wynagrodzenia może być przestępstwem



Co więcej, uporczywe lub złośliwe niewypłacanie pracownikowi wynagrodzenia za pracę lub innego świadczenia pieniężnego, wynikającego ze stosunku pracy, może stanowić przestępstwo, o którym mowa w art. 218 § 1a Kodeksu karnego zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3. Jak podkreśla się w piśmiennictwie za typowy przykład uporczywego niewypłacania wynagrodzenia za pracę przyjmuje się zaleganie z trzema i więcej wypłatami wynagrodzenia (lub częściami wypłat), jeżeli pracodawca w datach kolejnych wypłat dysponował środkami umożliwiającymi należyte wykonanie zobowiązania względem pracownika.



W mojej ocenie do uporczywego naruszania prawa pracownika do wynagrodzenia za pracę dojść może jednak również wtedy, gdy pracodawca zalega z wypłatą jednej tylko pensji, ale wielokrotnie wzywany do jej zapłaty lekceważy ten obowiązek". W konsekwencji w takiej sytuacji, w jakiej znalazł się syn czytelnika, pracownik powinien wezwać pracodawcę do wypłaty zaległego wynagrodzenia za wszystkie zaległe miesiące wraz z należnymi odsetkami za opóźnienia liczonymi od następnego dnia, kiedy miał dostać wypłatę. Pracownik nie musi przy tym wyliczać tych odsetek. Wystarczy, że napisze że oprócz wynagrodzenia za pracę domaga się odsetek ustawowych za opóźnienie. To pracodawca powinien te odsetki wyliczyć na dzień zapłaty zaległego wynagrodzenia.

Niezależnie od tego pracownik może zgłosić taką sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy, a w przypadku gdyby pomimo wezwań do pracodawcy w dalszym ciągu nie otrzymał wypłaty, także na policję.

O autorze

autor

Wojciech Kawczyński

radca prawny, kancelaria Kawczyński i Kieszkowski

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (54)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Arkadiusz Aszyk

Menedżer z branży stoczniowej. Prezes Mostostalu Pomorze. Ukończył Wydział Zarządzania na...

Najczęściej czytane