• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Budują(c) potencjał różnorodności. Za nami 12. Forum Inicjowania Rozwoju

19 listopada 2023 
Opinie (8)
 • Uczestnicy tegorocznej, 12. już edycji Forum Inicjowania Rozwoju spotkali się w AmberExpo, gdzie rozmawiali o znaczeniu różnorodności dla funkcjonowania firm, samorządów i organizacji pozarządowych.
 • Uczestnicy tegorocznej, 12. już edycji Forum Inicjowania Rozwoju spotkali się w AmberExpo, gdzie rozmawiali o znaczeniu różnorodności dla funkcjonowania firm, samorządów i organizacji pozarządowych.
 • Uczestnicy tegorocznej, 12. już edycji Forum Inicjowania Rozwoju spotkali się w AmberExpo, gdzie rozmawiali o znaczeniu różnorodności dla funkcjonowania firm, samorządów i organizacji pozarządowych.

O tym, dlaczego różnorodność jest ważna i jak budować jej potencjał, rozmawiali goście i gościnie tegorocznego 12. Forum Inicjowania Rozwoju (FIR). Największa na Pomorzu międzysektorowa konferencja odbyła się 14 listopada 2023 r. w Gdańsku. Reprezentanci i reprezentantki biznesu, organizacji pozarządowych i samorządu uczestniczyli w panelach dyskusyjnych, warsztatach oraz strefie wystawienniczej przedsiębiorstw ekonomii społecznej.Stałym punktem programu wydarzenia było rozstrzygnięcie konkursu grantowego Funduszu Inicjowania Rozwoju. W 9. edycji konkursu przyznano granty za najlepsze, innowacyjne partnerstwa międzysektorowe o łącznej wartości 150 tys. złotych.

Ważnym elementem programu konferencji jest inspirowanie do współpracy oraz stwarzanie możliwości dialogu między osobami reprezentującymi samorząd, biznes i organizacje pozarządowe. Zgodnie z hasłem przewodnim tegorocznej edycji przedstawiono temat różnorodności głównie jako źródło realizacji wspólnych projektów.

Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego
Wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna rozpoczął konferencję, zwracając uwagę na znaczenie różnorodności na Pomorzu:

- Województwo pomorskie niesamowicie rozwija się od początku XXI wieku. Jesteśmy jednym z najdynamiczniej rozwijających się regionów spośród ponad 300 w Unii Europejskiej. Jesteśmy wielkim "magnesem". To powoduje, że masowo przybywa na Pomorze biznes z całego świata, intensywnie odwiedzają nas turyści, obserwujemy duży przypływ migrantów zarobkowych, a ostatnio uchodźców wojennych. To wszystko powoduje, że na naszych oczach urodziła się różnorodność.
Zastępczyni prezydent Gdańska Monika Chabior w swojej wypowiedzi nawiązała do zmian, jakie zachodzą w społeczeństwie:

- Istotą innowacji jest zmiana sposobu patrzenia na rzeczywistość, pobudzenie w sobie dociekliwości, która powoduje, że możemy stworzyć zupełnie nową ofertę, zupełnie nowy pomysł. Przywiodło nas tutaj to, że lubimy poszukiwania intelektualne, społeczne i cieszymy się, że możemy je nie tylko wymyślać, nie tylko cieszyć się pomysłem, ale rzeczywiście patrzeć jak rozkwitają. Potrzebujemy innowacji w Gdańsku i cieszę się, że mamy tu dobry klimatach do ich rozwijania i wspierania.
Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska. Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska.
Sesję otwierającą Forum wygłosiła Mirella Panek-Owsiańska, ekspertka Diversity & Inclusion, przedstawiając "7 powodów, dla których różnorodność jest ważna dla biznesu". Tak podsumowała swój udział w wydarzeniu:

- Bardzo się cieszę, że dzisiaj mogę być w Gdańsku na Forum. Nie wyobrażam sobie lepszego miasta w Polsce do rozmowy o różnorodności. Wszystko, co dzisiaj słyszałam z ust przedstawicielek i przedstawicieli biznesu i samorządu potwierdza, że umiecie współpracować. To absolutnie fantastyczne!
Dlaczego różnorodność to ważny aktualnie temat? Odpowiedzi udziela Katarzyna Andrzejczyk-Briks, ekspertka ds. trendów i sygnałów zmian:

- Różnorodność jest jednym z trendów, o którym mówimy już od wielu lat, ale żeby zadziałała w praktyce, trzeba o nią dbać i stopniowo budować. Warto, abyśmy pokazywali osoby wykluczone z naszego społeczeństwa i upominali się o ich prawa. Przeprojektowywali nasz świat, aby on był bardziej dostępny dla osób w ich różnorodności.
 • W ramach Forum Inicjowania Rozwoju zorganizowano strefę wystawienniczą przedsiębiorstw ekonomii społecznej.
Podczas paneli dyskusyjnych zrobiono przegląd aktualnych trendów i rozmawiano o potencjale różnorodności jako siły wpływającej na rozwój społeczny, gospodarczy i kulturalny naszego regionu. Osoby uczestniczące miały możliwość posłuchać i włączyć się w rozmowę na tematy:

O tym, dlaczego różnorodność jest ważna dla biznesu, opowiadały Mirella Panek-Owsiańska z Diversity & Inclusion, Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska, Wojciech Żak z Fundacji Twoja Rola. Rozmowę prowadziła Katarzyna Andrzejczyk-Briks.

O tym, jak zarządzać różnorodnością, na podstawie doświadczeń pomorskich firm: Diversity & Inclusion (pakiet startowy) oraz kampanii społecznej ERGO Hestii "Mamy Taty Czas", rozmawiały Małgorzata Chrzanowska-Rokacz z LPP, Magdalena Rzeszotalska z POLPHARMA SA, Judyta Michlińska z Ergo Hestii. Dyskusję prowadziła Aleksandra Ulka z Diversity Hub.

O skutecznej komunikacji włączającej w panelu zatytułowanym "Jak wprowadzać równość do mainstreamu?" dyskutowali Katarzyna Kuca z Fundacji Równik Praw, Maja Tomczak z Boeing.com i Magdalena Świerczyńska-Dolot z Fundacji Audionomia. Modertorem był Łukasz Murawski.

Uczestnicy dyskusji pt. Jak wprowadzać równość do mainstreamu? Uczestnicy dyskusji pt. Jak wprowadzać równość do mainstreamu?
Z kolei w dyskusji na temat neuroróżnorodności i możliwościach "czerpania z unikatowego potencjału osób neuroatypowych" wzięli udział dr Michał Tomczak z Politechniki Gdańskiej, Anna Janiak z Fundacji FIONA, Marcin Myśliwczyk z Auticonu. Rozmowę prowadziła Monika Bogdanowicz.

Natalia Siuda-Piotrowska, prezeska Up Foundation, podsumowała kampanię "Bohaterki Codzienności" w wystąpieniu pt. Liderki społeczne - siła napędowa społeczności lokalnych.

O Kobiecym przywództwie, czyli jak zmieniać świat w zgodzie ze sobą, rozmawiały Ada Radziwon i Dominika Lis - Akademia Kobiecego Przywództwa. Dyskusję prowadziła Lidia Makowska z Trójmiejskiej Akcji Kobiecej.

Od lewej: Lidia Makowska, Dominika Lis i Ada Radziwon. Od lewej: Lidia Makowska, Dominika Lis i Ada Radziwon.
Najwięcej dyskutantów wzięło udział w panelu pt. Gdańsk Miastem Równości - dialog między samorządem a biznesem. Tu swoimi doświadczeniami dzielili się Barbara Borowiak z Urzędu Miasta Gdańska, Alan Aleksandrowicz z InvestGDA, Paweł Nowakowski z Invest in Pomerania, Aleksandra Wiśniewska z Fundacja Leny Grochowskiej | Arche Investment, Leszek Stefaniak z Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Irina Ledyaeva z Intela Technology Poland, Kamil Parafiniuk z Develocraft. Dyskusję moderowały Anna Brzezińska-Mattos i Agnieszka Korol z The Talent Value.

O tym, jak projektować dostępne usługi podczas warsztatów z design sprint, opowiadała Katarzyna Andrzejczyk-Briks z Concordia Design, Dostępny Design.

Patrycja Zbytniewska, liderka ds. polityki społecznej i raportowania niefinansowego LPP S.A, która od wielu lat jest Partnerem Strategicznym wydarzenia, nie ukrywała, że bardzo cieszy się, że temat różnorodności, któremu jej firma poświęca obecnie dużo uwagi, został także tematem przewodnim tegorocznego spotkania. Wskazywała na unikalną wartość budowy relacji i inspiracji podczas spotkania:

- Nie wyobrażamy sobie, że mogłoby nas tu nie być. Z ogromną otwartością patrzymy na wszystkie projekty, które zgłaszane są do funduszu. Cieszy, że projekty są bardzo różnorodne i często zaskakujące. Dotyczą kwestii związanych ze zdrowiem, środowiskiem oraz innych ważnych aspektów życia społecznego.
Wiceprezeska Gdańskiej Fundacji Rozwoju Gospodarczego Iwona Stawicka zachęcała do włączenia się w kolejne edycje konferencji i funduszu:

- Bardzo bliska jest nam idea forum, które łączy biznes, samorząd i organizacje pozarządowe. W tym roku w konkursie grantowym było bardzo dużo ciekawych projektów i widać stały rozwój wielu z nich. Widzimy ich synergię z otoczeniem w różnych wymiarach. Nasz fundator, gdański samorząd, rozwija miasto od strony biznesowej. My robimy to od strony społecznej. Zachęcamy biznes, aby wspierał merytorycznie i finansowo projekty z Funduszu Grantowego, które tego potrzebują.
Magdalena Rzeszotalska, szefowa Działu Komunikacji Korporacyjnej CSR i ESG w Polpharma SA, o współpracy i unikalnej formule FIR:

- Pierwszy raz uczestniczyłam w Forum Inicjowania Rozwoju 10 lat temu. Zakochałam się wtedy w FIRze. W kolejnej edycji Polpharma została strategicznym partnerem inicjatywy. Jako Polpharma wierzymy we współpracę. Partnerstwa są dla nas dużą siłą, bo pomagają wymieniać się doświadczeniami, wzajemnie się inspirować, dzielić się kompetencjami. Tutaj widzimy też energię, pomysłowość organizacji pozarządowych, ale też dużą wolę po stronie biznesu, aby wspierać inicjatywy, które rozwijają Pomorze. Widzimy, jak angażują się władze samorządowe i instytucje lokalne, które chcą łączyć siłę i wspierać ważne przedsięwzięcia. Na Pomorzu widzimy realne rezultaty tej współpracy i granty, które przyznajemy w ramach Funduszu - są dowodem, że ta współpraca przynosi efekty.
Nowością tegorocznego wydarzenia była Strefa Przedsiębiorstw Ekonomii Społecznej, podczas której pomorskie PES-y stworzyły inspirujące miejsce networkingowe, wystawiły swoje produkty, podzieliły się dobrymi praktykami i zasiliły prezentami loterię wizytówkową dla osób uczestniczących w imprezie.

Natalia Siuda-Piotrowska, prezeska Up Foundation:

- Forum Inicjowania Rozwoju nie jest tylko wydarzeniem organizowanym raz w roku. Forum tworzy unikalną, różnorodną społeczność, która wspiera się i wzajemnie inspiruje w trakcie całego roku przygotowań. FIR to miejsce styku ludzi z różnych branż, z różnych światów i sektorów, dla których FIR to coroczne święto współpracy. Dzięki temu atmosfera konferencji jest wyjątkowa i pełna radości z bycia częścią tej społeczności. Już dzisiaj zapraszam do współtworzenia i uczestnictwa w kolejnym 13. Forum Inicjowania Rozwoju i jubileuszowej 10. edycji Funduszu Inicjowania Rozwoju.
Natalia Siuda-Piotrowska, prezeska Up Foundation, i Dorota Sobieniecka, Gdański Klub Biznesu. Natalia Siuda-Piotrowska, prezeska Up Foundation, i Dorota Sobieniecka, Gdański Klub Biznesu.
Koordynatorka 9. edycji konkursu grantowego Justyna Kowalkowska podsumowała tegoroczny fundusz:

- W tym roku zostało przyznanych zdecydowanie więcej grantów niż w latach ubiegłych, bo aż osiem. Cztery projekty są kontynuacją ubiegłorocznych, co daje im trwałość i rozwój. Dużą wartością udziału w konkursie grantowym jest dołączenie do społeczności międzysektorowej. To oznacza, że nawet jeśli grantu nie otrzymasz, to przez uczestnictwo w konkursie zyskujesz sieciowanie, możliwość udziału w cyklach mentoringowych i szkoleniowych. Ważne jest także wzajemne wsparcie i budowa efektywnych relacji.
 • Laureaci tegorocznej edycji Konkursu Grantowego Funduszu Inicjowania Rozwoju
 • Laureaci tegorocznej edycji Konkursu Grantowego Funduszu Inicjowania Rozwoju
 • Laureaci tegorocznej edycji Konkursu Grantowego Funduszu Inicjowania Rozwoju
 • Laureaci tegorocznej edycji Konkursu Grantowego Funduszu Inicjowania Rozwoju
 • Laureaci tegorocznej edycji Konkursu Grantowego Funduszu Inicjowania Rozwoju
 • Laureaci tegorocznej edycji Konkursu Grantowego Funduszu Inicjowania Rozwoju
Up Foundation gratuluje grantobiorcom i ich partnerom. 2024 rok będzie czasem na wdrożenie projektów w życie. Organizatorzy dziękują za aktywny udział w 12. Forum inicjowania Rozwoju i zapraszają do śledzenia kolejnych projektów na upfoundation.pl.

Laureaci tegorocznej edycji Konkursu Grantowego Fundusz Inicjowania Rozwoju:

 1. Fundacja KIWI Kreatywność Inicjatywa Wielokulturowość Integracja, wraz z partnerami: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pruszczu Gdańskim, Hurtownia Jola Jolanta Kulesza, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Matejki w Pruszczu Gdańskim, otrzymała 25 tys. zł na projekt: "Twórcze Laboratorium Technik Ekologicznych Pod Chmurką"
 2. Nadwiślańska Fundacja Rozwoju, wraz z partnerami: Gminą Dzierzgoń, Słoneczne Wzgórza Jadwiga Sołdaczuk - Gospodarstwo Agroturystyczne, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Kraina Dolnego Powiśla, otrzymała 25 tys. zł na projekt "Zielony Ogródek Społeczny w Blunakach",
 3. Fundacja Energii Społecznej i Dobrych Praktyk BATERIA, wraz z partnerami: Gminny Ośrodek Kultury w Gardei, Jasport, otrzymała 25 tys. zł na "Park Małego Księcia"
 4. Stowarzyszenie Falco Gedanense, wraz z partnerami: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku i Powiślańska Szkoła Wyższa, otrzymało 15 tys. zł na projekt: #tkamykulturę - aktywizując zawodowo i społecznie,
 5. Fundacja Ergo, wraz z partnerami: Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku, CH Forum Gdańsk, Fundacją im. Helen Keller, otrzymała 15 tys. zł,
 6. Stowarzyszenie Brzostek Top Team, wraz z partnerami: Uniwersytetem Gdańskim, TDT Kordalski Kazimierz Transport Drogowy, otrzymała 15 tys. zł na projekt: "Dajemy mocne skrzydła i trwałe korzenie",
 7. Ruch Inicjatyw Obywatelskich Tczewa, wraz z partnerami: Szkołą Podstawową Dąbrówka Tczewska oraz Grupa Niva Architekci sp. z o.o., otrzymała 15 tys. zł na projekt: "Wodonerzy z Głębin Wnętrza w Dostępności",
 8. Fundacja Toczeń Polska wraz z partnerami Pomorskie Centrum Reumatologiczne im. dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie, COMTECH Ltd. Igor Sławiński otrzymała 15 tys. zł na projekt: "Mam toczeń, ale toczeń nie ma mnie".


12. edycję Forum Inicjowania Rozwoju, jak co roku, zorganizowało Up Foundation Fundacja Inicjowania Rozwoju przy współpracy z zaangażowanymi społecznie organizacjami:

Partnerzy strategiczni:
 • LPP SA,
 • Polpharma SA,
 • Gdańska Fundacja Rozwoju Gospodarczego.

Partnerzy wydarzenia:
 • Miasto Gdańsk,
 • Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego,
 • ERGO Hestia,
 • GFKM Gdańska Fundacja Kształcenia Menedżerów,
 • Farm Frites Poland,
 • AmberExpo,
 • Diversity Hub,
 • Zakłady Porcelany Stołowej "Lubiana" SA.

Patronat merytoryczny:
 • Kampania 17. Celów,
 • Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Partnerzy merytoryczni:
 • Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza,
 • Pracodawcy Pomorza,
 • Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw,
 • Scalac,
 • Polski Instytut Etyki,
 • Agencja Rozwoju Pomorza SA,
 • Spółka Samorządu Województwa Pomorskiego,
 • LAMAT Aleksandra Wołodko,
 • Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku,
 • Forum Pracodawców Północy,
 • Gdański Klub Biznesu,
 • The Talent Value,
 • Akademia Kobiecego Przywództwa.

Patronat medialny:
 • Trojmiasto.pl,
 • Odpowiedzialnybiznes.pl,
 • Gdansk.pl,
 • Radio Gdańsk,
 • Express Biznesu

Projekt współfinansowany ze środków Województwa Pomorskiego oraz środków Miasta Gdańska.

Poczęstunek zapewniły pomorskie przedsiębiorstwa społeczne: Fundacja "Świat Wrażliwy" - Cafe Aktywni oraz restauracja "Kuchnia Aleksandry".

Kontakt do organizatora:

Fundacja Inicjowania Rozwoju Up Foundation
kontakt@upfoundation.pl
facebook.com/upfoundation

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

Opinie (8) 1 zablokowana

 • Czyli różnorodność jest dobra, bo jest dobra?

  • 8 0

 • Za nasze pieniądze.

  • 7 1

 • Instalacje inteligencji współczesnej?

  • 4 0

 • Różnorodność nie działa. Zobaczcie na te zdjęcia - Takie same osoby wszędzie.

  • 3 0

 • (3)

  "Różnorodność jest dobra" - mówi przedstawiciel organizacji od różnorodności.
  "Różnorodność jest dobra" - mówi "ekspertka" od różnorodności.
  "Różnorodność jest dobra" - mówi już kolejna zastępczyni prezydentki miasta od niczego... wróć, od różnorodności.
  "Różnorodność jest dobra" - mówią przedstawicielki firm korzystających z taniej siły roboczej czytaj różnorodności.

  Proszę Państwa, a gdzie różnorodność wśród przemawiających? Mamy absolutną przewagę jednej płci.
  Z tego co Państwo mówią są samiutkie pozytywy z "różnorodności". może o różnorodności porozmawiajmy z przedstawicielami policji, mieszkańcami najbardziej "różnorodnych" dzielnic, rodzicami "ubogaconych" dzieci z "tolerancyjnego I różnorodnego" Zachodu Europy? Może o opinię na ten temat zapytajmy mieszkańców Londynu gdzie procent białych brytyjczyków spadł do 36%, zapytajmy ich jak bezpiecznie czują się w tym "różnorodnym" mieście? Może zapytajmy "ubogacone" kulturowo kobiety uczestniczące w noworocznym festiwalu różnorodności w Kolonii w 2015 roku? Może zapytajmy Szwedów jak żyje im się w tym różnorodnym kraju gdzie na porządku dziennym są porachunki "różnorodnych" organizacji kryminalnych oraz o to, jak się czują z tym, że od czasu wprowadzenia "różnorodności" mają na wikipedii artykuł o codziennych atakach granatami oraz jak to stali się "Europejską stolicą gwałtów".
  Ale takich głosów nie należy brać pod uwagę prawda? Pal licho z obywatelami, ważny jest zysk. I tak te Panie tego nie odczują na swoich zamkniętych osiedlach.

  • 4 0

  • Wśród laureatów, 38 osób, kobiet mamy 34 zaś mężczyzn 4. Czyli mężczyźni to około 10%.

   Tak ma wyglądać ta współczesna różnorodność? Tyle się mówi o parytetach itd. Feministki mówią o równowadze, zaś w rzeczywistości chodzi im o dominację.

   • 3 0

  • Bo róznorodność, to tak naprawdę maszynka do robienia kasy

   Dla wszelkiej maści nierobów.
   Poględzą o potrzebie różnorodności i już - masz kasę za spotkanie w TV czy tantiem za artuykuł w prasie/necie

   • 1 0

  • Zastanawia ze wśród prelegentek nie ma osób o innym kolorze skóry

   Czyżby nie czuły się bezpiecznie poza gronem białych kobiet/mężczyzn?

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Sławomir Kalicki

Absolwent Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni oraz Strathclyde University (MBA). Od początku pracy...

Najczęściej czytane