• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy Polski Ład da się lubić? Minister twierdzi, że krytyka jest potrzebna

Robert Kiewlicz
30 sierpnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
- Chcemy, aby przedsiębiorca na każdym etapie rozwoju swojego biznesu miał dostępną alternatywę - uproszczony sposób rozliczenia podatku. Bez ulg, bez uszczelnień, ale i bez formalności i ryzyka - mówi Jan Sarnowski, wiceminister finansów. 
- Chcemy, aby przedsiębiorca na każdym etapie rozwoju swojego biznesu miał dostępną alternatywę - uproszczony sposób rozliczenia podatku. Bez ulg, bez uszczelnień, ale i bez formalności i ryzyka - mówi Jan Sarnowski, wiceminister finansów.

Ważną rolę w Polskim Ładzie ma odgrywać reforma systemu podatkowego. Resort finansów szykuje podwyżkę kwoty wolnej od podatku i ma zachęcać do przechodzenia z liniowego PIT na ryczałt. O podatkowym restarcie, likwidacji CIT i zastąpieniu go podatkiem przychodowym oraz o tym, czy polski system podatkowy może być przejrzysty i mniej skomplikowany rozmawiamy z Janem Sarnowskim, wiceministrem finansów.



Nie ma już chyba organizacji przedsiębiorców w Polsce, która by nie skrytykowała zapisów Polskiego Ładu. Ostatnio swoje zaniepokojenie wyraziła nawet Konferencja Episkopatu Polski. Jak ocenia pan nastawienie biznesu wobec podatkowych reform?
 
Jan Sarnowski: - Jesteśmy w trakcie konsultacji społecznych Polskiego Ładu. Służą one właśnie opiniowaniu projektu. Dlatego zachęcamy organizacje zrzeszające przedsiębiorców, organizacje społeczne i pojedyncze firmy do zgłaszania uwag i proponowania zmian - tak żeby przepisy, które trafią do Sejmu, odpowiadały ich potrzebom.
 
Czyli im więcej krytyki, tym lepiej? 

- Krytyka jest potrzebna. Polski Ład to długa lista rozwiązań podatkowych i każde z nich potrzebuje zderzenia z praktyką działania firm, które są aktywne w różnych branżach, mają różne doświadczenia i potrzeby.

Prawo podatkowe - skomplikowane, niejasne, często nowelizowane



Tym bardziej, że Polski Ład to nie tylko zmiany w składce zdrowotnej, ale również pakiet kilkunastu ulg i rozwiązań podatkowych, dzięki którym polskim firmom łatwiej będzie pozyskiwać środki na inwestycje, a samo inwestowanie, na przykład w badania i rozwój, w nowych pracowników, w maszyny czy we wdrożenie do produkcji nowych wyrobów stanie się tańsze. I te rozwiązania spotykają się z uznaniem przedsiębiorców.
Wdrażamy rozwiązania podatkowe, które dostosowują opodatkowanie do sytuacji podatnika i sprawiają, że oszukiwanie na podatkach i wyprowadzanie środków do rajów podatkowych staje się coraz trudniejsze.

Jakie zapisy Polskiego Ładu uważa pan za ewidentnie korzystne dla biznesu i dające im wymierne korzyści?
 
- Z bardzo pozytywnym odbiorem rynku spotkały się rozwiązania, które ułatwią firmom zdobycie potrzebnego im kapitału. To m.in. ulga na korzystanie przez inwestorów z funduszy Venture Capital, ulga dla małego i średniego przedsiębiorcy na wejście na giełdę, która ułatwi firmom poniesienie kosztów związanych z pierwszą ofertą publiczną oraz ulga dla inwestora, który zdecyduje się postawić na giełdowego debiutanta.

Te rozwiązania sprawią, że firmom łatwiej będzie zgromadzić środki, które później będą mogły wykorzystać na rozwój albo ekspansję na nowe rynki.

Dobrym przykładem jest też ulga na robotyzację. W przypadku tego rozwiązania spotykamy się z głosami, że jest ono tak potrzebne przedsiębiorcom, że trzeba je jeszcze poszerzyć - zwiększyć liczbę rozwiązań robotycznych, które mogłyby zostać objęte tym narzędziem.

Wiceminister finansów Jan Sarnowski. Wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Program Polski Ład jest cały czas konsultowany. Jakich jeszcze rozwiązań i przepisów, niezawartych w obecnej wersji programu, możemy się spodziewać. Czy resort pracuje nad jakimiś kolejnymi zmianami?
 
- Dla nas kluczową kwestią jest moderacja rozwiązań, które już teraz zostały zaprezentowane. Tematem, w którym napłynęło od biznesu najwięcej wniosków jest oczywiście kwestia składki zdrowotnej i szeroko pojętej reformy klina podatkowego. Zmiany wynikające z Polskiego Ładu to, z jednej strony, prawie dziesięciokrotne podniesienie kwoty wolnej od podatku i znaczne podniesienie drugiego progu podatkowego.

Spór o Polski Ład. Samorządy stracą czy zyskają?



Skorzysta na tym około 45 proc. przedsiębiorców - to ci, którzy rozliczają się na skali podatkowej. Z drugiej strony bardzo ważnym pytaniem jest to, w jaki sposób oskładkować osoby rozliczające się w sposób uproszczony, np. podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych czy kartą podatkową. I tu jest najwięcej uwag.
Czy globalny podatek minimalny stanie się światowym standardem, zależy od dalszego toku negocjacji i stanowiska poszczególnych państw.

Jedną z regulacji, o jakich mówi się od kilku dni jest likwidacja CIT i zastąpienie go podatkiem przychodowym. Jaka jest szansa na wprowadzenie takich zmian?
 
- Likwidacja CIT i zastąpienie go podatkiem przychodowym to postulat, który od wielu lat był podnoszony przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. W toku konsultacji Polskiego Ładu, Związek zgłosił ten postulat do Ministerstwa Finansów. Naszym obowiązkiem jest teraz ocena jego ewentualnych konsekwencji i odniesienie się do tej propozycji. Samo wdrożenie podatku przychodowego i likwidacja CIT przez resort nie są rozważane.
 

Mandaty skarbowe ostro w górę



Niektóre kraje na świecie wdrażają rozwiązania związane z podatkiem przychodowym, natomiast nie mają one charakteru generalnego. Funkcjonują jako uproszczone formy opodatkowania lub jako regulacje uszczelniające. W Polsce mamy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, bardzo łatwy w obsłudze i od niedawna również bardzo szeroko dostępny. W styczniu 2021 r. otworzyliśmy go dla wielu zawodów, które dotychczas nie mogły z niego korzystać, np. dla adwokatów, księgowych, architektów czy fizjoterapeutów. Dodatkowo, aż ośmiokrotnie podnieśliśmy limit przychodowy pozwalający na wejście w to rozwiązanie.
Krytyka jest potrzebna. Polski Ład to długa lista rozwiązań podatkowych i każde z nich potrzebuje zderzenia z praktyką działania firm, które są aktywne w różnych branżach, mają różne doświadczenia i potrzeby.

W kilku krajach Unii Europejskiej funkcjonują podatki przychodowe o charakterze podatku minimalnego. Jest to również rozwiązanie, które jest obecnie dyskutowane na forum Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Czy globalny podatek minimalny stanie się światowym standardem, zależy od dalszego toku negocjacji i stanowiska poszczególnych państw. Natomiast tego rodzaju rozwiązania, wdrażane jednostronnie jako uszczelniające "nakładki" na systemy podatkowe poszczególnych państw, działają już m.in. w USA, w Kanadzie, w Austrii, na Węgrzech i we Włoszech.

Od lat 90. XX w. polski system podatkowy jest krytykowany i przestawiany jako skomplikowany, niejasny i stwarzający pole do wielu interpretacji. Czy jest szansa, że Polski Ład to uprości i uporządkuje?
 
- Rozmawiając o systemie podatkowym zawsze spotykamy się z dwoma trendami. Pierwszy skupia się na upraszczaniu - na tym, aby przedsiębiorca jak najmniej czasu poświęcał na rozliczenia podatkowe. Drugi trend dotyczy tego, aby przepisy podatkowe były precyzyjne i szczelne. Żeby w jak największym stopniu odzwierciedlały rzeczywistą sytuację biznesu. Tymczasem jest ona bardzo skomplikowana - firmy ponoszą różne rodzaje wydatków, różnią się rodzajami dokonywanych inwestycji, strukturą właścicielską, czy formą prowadzenia działalności. Mamy też do czynienia z próbami obchodzenia prawa, z agresywną optymalizacją, której przepisy podatkowe powinny zapobiegać.
Polski Ład to nie tylko zmiany w składce zdrowotnej ale również pakiet kilkunastu ulg i rozwiązań podatkowych, dzięki którym polskim firmom łatwiej będzie pozyskiwać środki na inwestycje.

Zależy nam na tym, aby prowadzić działania w obu tych kierunkach. Z jednej strony wdrażamy rozwiązania podatkowe, które dostosowują opodatkowanie do sytuacji podatnika i sprawiają, że oszukiwanie na podatkach i wyprowadzanie środków do rajów podatkowych staje się coraz trudniejsze. Z drugiej strony chcemy, aby przedsiębiorca na każdym etapie rozwoju swojego biznesu miał dostępną alternatywę - uproszczony sposób rozliczenia podatku. Bez ulg, bez uszczelnień, ale i bez formalności i ryzyka.

Już od tego roku praktycznie każdy mały przedsiębiorca może skorzystać z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. To po prostu niska stawka pomnożona przez wpływy do kasy. Bez konieczności liczenia amortyzacji i kosztów uzyskania przychodów. Z drugiej strony, dla firm większych, rozwijających skalę prowadzonej działalności, przewidujemy już od stycznia łatwo dostępny, pozbawiony limitu przychodowego Estoński CIT.

Opinie (347) ponad 10 zablokowanych

  • Obecnie prowadzenie działalności bez profesjonalnej księgowości jest niemożliwe!!!

    Zmiany następują tak szybko że łatwo złapać karę , system jest zbyt skomplikowany a Nowy Ład zakłada że przedsiębiorca to złodziej a złodziejem jest PiS bo okrada nas z podatku na niepotrzebne inwestycje i Kościół Katolicki czyli finansuje obce państwo.

    • 24 1

  • (2)

    Polski Lad czyli bedziemy jedli tynk ze scian

    • 21 2

    • tobie nie zaszkodzi rozumu nie masz ale szczaw i mirabelki ci nie przeszkadzały (1)

      • 0 10

      • Tobie widac miska ryzu tez nie...

        Maowiecki

        • 7 0

  • Wał

    Polecenia Szwaba z ŚFG

    • 1 7

  • (1)

    Prywatna inicjatywa nic nie straci!
    Straci końcowy odbiorca, czyli wszyscy klienci, którzy zrzucą się na nową składkę NFZ przedsiębiorców.
    I nieważne czy będzie kupował ziemniaki, czy zlecał naprawę samochodu.
    Spadnie popyt, ale wzrosną przychody.
    Rząd powie że PKB nam rośnie, a będzie rosła ... inflacja.

    • 16 2

    • Ważne żeby suweren miał poczucie sprawiedliwości społecznej.
      Taka jest narracja ***uaru, a jak mówił Jacek K. szef TV***; durny lud to kupi.

      • 5 0

  • Niestety, opozycja nie ma kompletnie pomysłu na Polskę. Jedynym ich celem jest przejęcie władzy, nawpuszczanie (9)

    emigrantów i likwidacja kościoła w Polsce. Jak to Nitras określił, spiłowanie. Wiadomo że im się program nie podoba, zresztą nic co pisowskie, nie jest dla nich dobre!

    • 6 18

    • Opozycja i tak przejmie władzę bo takie jest wilcze prawo, jak mawiał Tusk. Wtedy bójcie się Polacy. (6)

      Czy ktoś zna program PO?

      • 0 7

      • (4)

        choćby program obejmował tylko reasumpcję złodziejstwa PiS, to mają mój głos

        • 6 1

        • Wiem ze da ciebie im gorzej tym lepiej. Tak maja antypolacy.

          • 3 3

        • A jakiś konkret? Tak dla prokuratury. Co nie tak z tą reasumpcją oraz co, kiedy i ile dokładnie ukradło PiS? (2)

          Chodzi mi o te dowody przestępstwa. To bardzo ważne, szczególnie ze sądy są z opozycją.

          • 2 4

          • Ilu ludzi posadzilo PiS? Ponoc tyle PO kradla? A prokuratorem jest ich wlasny 0

            Jak tam Frau Wasserman poszlo....

            • 4 2

          • Sądy z opozycją? Zwłaszcza te gdzie Ministrant Zero wymienił prokuraturę na partyjną?

            Czyli wszystkie sądy są PiSowskie po deformie sądownictwa.

            • 2 2

      • Odciagnac rzadzacych komunistow od wladzy jest dobrym poczatkiem programu... zanim wiecej szkod wyrzadza

        • 4 1

    • Piles nie pisz... i moze ogranicz troszke TVP... (1)

      • 3 2

      • Ogranicz TVN. Też nie pisz po pijaku.

        • 1 3

  • 'skorzysta 45 procent przesiebiorców; - czyli większość straci

    • 8 2

  • Juz mieliśmy rozbiory Polski własnie dzięki takim POKOlitykom jak obecnie!! Teraz mamy byc niewolnikiem we własnym kraju !! (1)

    Bo tak chce grodzki tak che Tusk I tak chca POKolitycy lewicy !!To co sie dzieje w Polsce nie istnieje w zadnym kraju na świecie!!
    Grodzki chce zlikwiodwac wiekszosc szpitali bo na kampusie Polska stwierdził ze jest ich o 90% za wiele!!Tos a wasi POKOlitycy Budka ztrzaskowskim chce zlikwidowac stacje telewizyjne i radio bo zadaja im nie wygodne pytania A schetyna chce zlikwidowac CBa po wyłapali złodziejstwo ri powiazxanych znimi Pokolityków!!
    Tusk na zlecenie merkel ma wyprzedac kury znoszace złote jajka Niemcom jak w Gdańsku GPec i wodociagi miejskie .A polacy maja byc tylko tania siła robocza i rynkiem zbytu po wysokich cenach.
    Juz Le mingi zapomnhiały ze Polacy pracowali za grosze za Tuska . A teraz Gdańsk razem Z POKolitykami chca sciagac emigrantów z krajów arabskich setkami tysiecy utrzymywanych na nasz koszt i miec takie zachowania jak w Niemczech niszczenie wszystkiego gwałcenie bezkarne kobiet !!

    • 3 17

    • Piles nie pisz

      PiSmingu zalosny

      • 5 0

  • Polski burdel (3)

    Dać temu dzbanowi Sarnowskiemu 3000 brutto tyle ile zarabia 90 % społeczeństwa to zobaczy gnu. Jak się żyje w Polsce ! Od tych ich i**otycznych pomysłów ! Nigdy Nie zagłosuję za PIS !!!

    • 17 3

    • Le ming choc by cie ze skóry obdzierali i tak zagłosujesz na PO (2)

      • 1 7

      • Pisming ... opanuj sie... obdziera to partia i jej homo naczelnik

        Sprawdzono kontakty i relacje porucznika Piotra P. i rozpoczęto jego obserwacje. Podobno okazało się, że Piotr P. jest od kilku lat kochankiem Jarosława Kaczyńskiego. W pokoju Piotra P. zamontowano kamery. W wyniku dwuletnich obserwacji zgromadzono materiał audio-video, z intymnych spotkań Jarosława Kaczyńskiego z porucznikiem Piotrem P. Spotykali się kilka razy w miesiącu. Spotkania trwały 1-1,5 godziny. Miały one głównie charakter seksualny ale Piotr P. podczas tych spotkań przekazywał Jarosławowi Kaczyńskiemu również tajne informacje i kopie dokumentów Wojskowych Służb Informacyjnych.

        • 8 1

      • pisowski taliban w akcji

        • 3 0

  • nie wierze juz w to ze nierzad chce dobrze dla Polaków (1)

    • 12 3

    • nikt juz w to nie wierzy.

      • 3 0

  • Artykuł na zlecenie? Co nam szykuje władza pod pozorem obostrzeń związanych z COVID19? Czy pełna kontrola społeczeństwa jest już faktem ?
    Jako przedsiębiorca jestem za wprowadzeniem dobrowolności składki ZUS a nie jej podwyższeniu.

    • 6 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Kazimierz Wierzbicki

Prezes zarządu i właściciel Grupy Trefl, w skład której wchodzą spółki zajmujące się produkcją i...

Najczęściej czytane