• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy Polski Ład da się lubić? Minister twierdzi, że krytyka jest potrzebna

Robert Kiewlicz
30 sierpnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
- Chcemy, aby przedsiębiorca na każdym etapie rozwoju swojego biznesu miał dostępną alternatywę - uproszczony sposób rozliczenia podatku. Bez ulg, bez uszczelnień, ale i bez formalności i ryzyka - mówi Jan Sarnowski, wiceminister finansów. 
- Chcemy, aby przedsiębiorca na każdym etapie rozwoju swojego biznesu miał dostępną alternatywę - uproszczony sposób rozliczenia podatku. Bez ulg, bez uszczelnień, ale i bez formalności i ryzyka - mówi Jan Sarnowski, wiceminister finansów.

Ważną rolę w Polskim Ładzie ma odgrywać reforma systemu podatkowego. Resort finansów szykuje podwyżkę kwoty wolnej od podatku i ma zachęcać do przechodzenia z liniowego PIT na ryczałt. O podatkowym restarcie, likwidacji CIT i zastąpieniu go podatkiem przychodowym oraz o tym, czy polski system podatkowy może być przejrzysty i mniej skomplikowany rozmawiamy z Janem Sarnowskim, wiceministrem finansów.



Nie ma już chyba organizacji przedsiębiorców w Polsce, która by nie skrytykowała zapisów Polskiego Ładu. Ostatnio swoje zaniepokojenie wyraziła nawet Konferencja Episkopatu Polski. Jak ocenia pan nastawienie biznesu wobec podatkowych reform?
 
Jan Sarnowski: - Jesteśmy w trakcie konsultacji społecznych Polskiego Ładu. Służą one właśnie opiniowaniu projektu. Dlatego zachęcamy organizacje zrzeszające przedsiębiorców, organizacje społeczne i pojedyncze firmy do zgłaszania uwag i proponowania zmian - tak żeby przepisy, które trafią do Sejmu, odpowiadały ich potrzebom.
 
Czyli im więcej krytyki, tym lepiej? 

- Krytyka jest potrzebna. Polski Ład to długa lista rozwiązań podatkowych i każde z nich potrzebuje zderzenia z praktyką działania firm, które są aktywne w różnych branżach, mają różne doświadczenia i potrzeby.

Prawo podatkowe - skomplikowane, niejasne, często nowelizowane



Tym bardziej, że Polski Ład to nie tylko zmiany w składce zdrowotnej, ale również pakiet kilkunastu ulg i rozwiązań podatkowych, dzięki którym polskim firmom łatwiej będzie pozyskiwać środki na inwestycje, a samo inwestowanie, na przykład w badania i rozwój, w nowych pracowników, w maszyny czy we wdrożenie do produkcji nowych wyrobów stanie się tańsze. I te rozwiązania spotykają się z uznaniem przedsiębiorców.
Wdrażamy rozwiązania podatkowe, które dostosowują opodatkowanie do sytuacji podatnika i sprawiają, że oszukiwanie na podatkach i wyprowadzanie środków do rajów podatkowych staje się coraz trudniejsze.

Jakie zapisy Polskiego Ładu uważa pan za ewidentnie korzystne dla biznesu i dające im wymierne korzyści?
 
- Z bardzo pozytywnym odbiorem rynku spotkały się rozwiązania, które ułatwią firmom zdobycie potrzebnego im kapitału. To m.in. ulga na korzystanie przez inwestorów z funduszy Venture Capital, ulga dla małego i średniego przedsiębiorcy na wejście na giełdę, która ułatwi firmom poniesienie kosztów związanych z pierwszą ofertą publiczną oraz ulga dla inwestora, który zdecyduje się postawić na giełdowego debiutanta.

Te rozwiązania sprawią, że firmom łatwiej będzie zgromadzić środki, które później będą mogły wykorzystać na rozwój albo ekspansję na nowe rynki.

Dobrym przykładem jest też ulga na robotyzację. W przypadku tego rozwiązania spotykamy się z głosami, że jest ono tak potrzebne przedsiębiorcom, że trzeba je jeszcze poszerzyć - zwiększyć liczbę rozwiązań robotycznych, które mogłyby zostać objęte tym narzędziem.

Wiceminister finansów Jan Sarnowski. Wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Program Polski Ład jest cały czas konsultowany. Jakich jeszcze rozwiązań i przepisów, niezawartych w obecnej wersji programu, możemy się spodziewać. Czy resort pracuje nad jakimiś kolejnymi zmianami?
 
- Dla nas kluczową kwestią jest moderacja rozwiązań, które już teraz zostały zaprezentowane. Tematem, w którym napłynęło od biznesu najwięcej wniosków jest oczywiście kwestia składki zdrowotnej i szeroko pojętej reformy klina podatkowego. Zmiany wynikające z Polskiego Ładu to, z jednej strony, prawie dziesięciokrotne podniesienie kwoty wolnej od podatku i znaczne podniesienie drugiego progu podatkowego.

Spór o Polski Ład. Samorządy stracą czy zyskają?



Skorzysta na tym około 45 proc. przedsiębiorców - to ci, którzy rozliczają się na skali podatkowej. Z drugiej strony bardzo ważnym pytaniem jest to, w jaki sposób oskładkować osoby rozliczające się w sposób uproszczony, np. podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych czy kartą podatkową. I tu jest najwięcej uwag.
Czy globalny podatek minimalny stanie się światowym standardem, zależy od dalszego toku negocjacji i stanowiska poszczególnych państw.

Jedną z regulacji, o jakich mówi się od kilku dni jest likwidacja CIT i zastąpienie go podatkiem przychodowym. Jaka jest szansa na wprowadzenie takich zmian?
 
- Likwidacja CIT i zastąpienie go podatkiem przychodowym to postulat, który od wielu lat był podnoszony przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. W toku konsultacji Polskiego Ładu, Związek zgłosił ten postulat do Ministerstwa Finansów. Naszym obowiązkiem jest teraz ocena jego ewentualnych konsekwencji i odniesienie się do tej propozycji. Samo wdrożenie podatku przychodowego i likwidacja CIT przez resort nie są rozważane.
 

Mandaty skarbowe ostro w górę



Niektóre kraje na świecie wdrażają rozwiązania związane z podatkiem przychodowym, natomiast nie mają one charakteru generalnego. Funkcjonują jako uproszczone formy opodatkowania lub jako regulacje uszczelniające. W Polsce mamy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, bardzo łatwy w obsłudze i od niedawna również bardzo szeroko dostępny. W styczniu 2021 r. otworzyliśmy go dla wielu zawodów, które dotychczas nie mogły z niego korzystać, np. dla adwokatów, księgowych, architektów czy fizjoterapeutów. Dodatkowo, aż ośmiokrotnie podnieśliśmy limit przychodowy pozwalający na wejście w to rozwiązanie.
Krytyka jest potrzebna. Polski Ład to długa lista rozwiązań podatkowych i każde z nich potrzebuje zderzenia z praktyką działania firm, które są aktywne w różnych branżach, mają różne doświadczenia i potrzeby.

W kilku krajach Unii Europejskiej funkcjonują podatki przychodowe o charakterze podatku minimalnego. Jest to również rozwiązanie, które jest obecnie dyskutowane na forum Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Czy globalny podatek minimalny stanie się światowym standardem, zależy od dalszego toku negocjacji i stanowiska poszczególnych państw. Natomiast tego rodzaju rozwiązania, wdrażane jednostronnie jako uszczelniające "nakładki" na systemy podatkowe poszczególnych państw, działają już m.in. w USA, w Kanadzie, w Austrii, na Węgrzech i we Włoszech.

Od lat 90. XX w. polski system podatkowy jest krytykowany i przestawiany jako skomplikowany, niejasny i stwarzający pole do wielu interpretacji. Czy jest szansa, że Polski Ład to uprości i uporządkuje?
 
- Rozmawiając o systemie podatkowym zawsze spotykamy się z dwoma trendami. Pierwszy skupia się na upraszczaniu - na tym, aby przedsiębiorca jak najmniej czasu poświęcał na rozliczenia podatkowe. Drugi trend dotyczy tego, aby przepisy podatkowe były precyzyjne i szczelne. Żeby w jak największym stopniu odzwierciedlały rzeczywistą sytuację biznesu. Tymczasem jest ona bardzo skomplikowana - firmy ponoszą różne rodzaje wydatków, różnią się rodzajami dokonywanych inwestycji, strukturą właścicielską, czy formą prowadzenia działalności. Mamy też do czynienia z próbami obchodzenia prawa, z agresywną optymalizacją, której przepisy podatkowe powinny zapobiegać.
Polski Ład to nie tylko zmiany w składce zdrowotnej ale również pakiet kilkunastu ulg i rozwiązań podatkowych, dzięki którym polskim firmom łatwiej będzie pozyskiwać środki na inwestycje.

Zależy nam na tym, aby prowadzić działania w obu tych kierunkach. Z jednej strony wdrażamy rozwiązania podatkowe, które dostosowują opodatkowanie do sytuacji podatnika i sprawiają, że oszukiwanie na podatkach i wyprowadzanie środków do rajów podatkowych staje się coraz trudniejsze. Z drugiej strony chcemy, aby przedsiębiorca na każdym etapie rozwoju swojego biznesu miał dostępną alternatywę - uproszczony sposób rozliczenia podatku. Bez ulg, bez uszczelnień, ale i bez formalności i ryzyka.

Już od tego roku praktycznie każdy mały przedsiębiorca może skorzystać z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. To po prostu niska stawka pomnożona przez wpływy do kasy. Bez konieczności liczenia amortyzacji i kosztów uzyskania przychodów. Z drugiej strony, dla firm większych, rozwijających skalę prowadzonej działalności, przewidujemy już od stycznia łatwo dostępny, pozbawiony limitu przychodowego Estoński CIT.

Opinie (347) ponad 10 zablokowanych

  • Polski dziad podwyżki dla siebie i wszystkich nierobów a ten kto pracuje niech całe to dziadostwo utrzymuje . ***** ***

    • 13 1

  • Tylko w Polsce sa organizacje które są finansowane bezpośrednio przez największe firmy rosyjskie

    jak udowodniono to Fundacji otwarty dialog jej prezes otwarcie mówił ze tak dostaje od nich przelewy bo widocznie Firmy rosyjskie kotrolowane przez Putina stwierdziły ze dobrze działaja :)

    Nowy stary ład według PO .Zlikwidowanie większości szpitali według Grodzkiego Konieczne!!
    Ponowna likwidacja prawie połowy placówek pocztowych i komisariatów!!
    Likwidacja palacówek szkolnych likiwdacja Wiekszosci TVP bo wystarczy TVN
    Zamy kanie panstwa ,zwijanie panstwa i likwidacja socjalu bo pieniedzy niema i nie bedzie.
    Obecnie jeszcze ci ludzie wczoraj zniszczyli ogrodzenie które jest postawione na granicy z Białorusią !! !!
    To jak anty polskimi szkodnikami są teraz dopiero widać

    • 2 10

  • Sam projekt ustawy ma ponad 500 stron.

    Do tego dojdzie z 10 razy tyle dodatkowych przepisów.
    Ilu posłów czy senatorów zdąży to choćby przeczytać przed głosowaniem?

    • 11 0

  • Sensowna progresja podatkowa nie jest zła, ale raczej nie da się nią załatwić 2 programi podatkowymi, powinny być dobrze skalibrowane 4 progi, dodatkowo liczone względem średniej albo innej reprezentatywnej wartości. No ale aby zbudować dobrze funkcjonujący system podatkowy trzeba myśleć, a włodarze tego państwa zbudowanego z mokrego kartonu tego nie potrafią. Totalnie nie wierzę w pisowskie reformy ani w ogóle w przyszłość tutaj, rozglądam się już za pracą w Austrii albo Szwajcarii. Masa moich znajomych już za granicą (inżynierowie, lekarze) i nie ma się co dziwić. Będę przysyłać moim rodzicom pieniądze aby lepiej im było na emeryturze i to raczej ja zapewnie im godne życie na emeryturze.

    • 9 0

  • Jak o godzinie 12:00 w południe PiS powie że jest 12:00 w południe, to PO i tak to skrytykuje i powie (3)

    że PiS kłamie. Polski Ład jest do bani a najdoskonalszy program i propozycję dla Polski, ma PO wraz z całą opozycją. Tylko co to za plan?? PO nie zdradza i będzie jeszcze wiele lat trzymać to w tajemnicy, nawet jak przejmą władzę.

    • 6 14

    • PiS powie ze glosowlo o 12:00 w poludnie glosujac o polnocy a suweren powie ze tak bylo bo w TVP glosowanie o 12:00 pokazywala. (2)

      • 8 2

      • Przecież dla ciebie jest TVN, który twierdził że sędziowie i politycy PO, przypadkowo pojawili się pod (1)

        siedzibą PO i ktoś przypadkowo zrobił zdjęcie a w ogóle to był fotomontaż i prezesa Rzeplińskiego wcale tam nie było.

        • 0 3

        • Przytoczyc co TVP twierdzi PiSmingu?

          Tam powiedza ze prezes jest wysokim szczuplym hetero brunetem... i uwierzysz co?

          • 4 0

  • Już daję wyceny z uwzględnieniem tego ładu (13)

    Jeśli faktura będzie w tym roku to cena X, jeśli w przyszłym to X+10%, a i to chyba za mało, bo każdy będzie chciał te 9% sobie odbić i wszystkie podwyżki pójdą na odbiorcę końcowego, czyli na zwykłych ludzi.

    • 111 2

    • (1)

      Realna inflacja w przyszłym roku 30%... Brawo PiS, kredyt spłacę w dwa lata!

      • 20 3

      • Kredyt na telewizor chyba.

        • 14 0

    • to na czym polega Twój ból d... ? (6)

      • 1 16

      • Na tym, że wszystkie ceny pójdą w górę (5)

        Co prawda moje wynagrodzenie też, ale wynagrodzenie milionów Polaków już nie.

        • 16 2

        • ale właśnie te miliony na pis głosują (4)

          problem w tym, że są za głupi, żeby powiązać wzrost cen w Biedrze z polityką tego nierządu.

          • 17 2

          • (1)

            Spokojnie, w TVP powiedzą, że ceny rosną bo to celowe działanie UE na polityczne zlecenie Tuska. W to też uwierzą.

            • 14 1

            • oczywiście że tak

              tak to działa. diabelsko skuteczne i proste jak budowa cepa. im głupsze społeczeństwo im łatwiej.

              • 14 1

          • (1)

            jeśli te zmiany są dla Ciebie transparentne to o co się tak rzucasz?
            chyba się nie przejmujesz tymi, których wyzywasz do głupich?

            • 1 6

            • Nie ja nazywam ich głupimi

              Twoja retoryka to typowe pisowskie myślenie "Ja sobie poradzę, więc jest spoko".
              Wiem, że nie potrafisz tego pojąć , ale w przeciwieństwie do pisowców, zależy mi na tym, żeby wszystkim było dobrze, a nie tylko swoim.

              • 2 1

    • Tiaaa , to dlaczego tej ceny nie podniosłeś do tej pory skoro to takie proste? (1)

      Czy to dlatego, że jesteś taki dobroduszny czy może dlatego,że nikt by od Ciebie nie kupował?

      • 1 11

      • Mam cennik i jestem uczciwy wobec swoich klientów. Jak podnoszę ceny to niech wiedzą czym to jest spowodowane.

        • 3 1

    • Jak masz klienta, który łyknie wyższą cenę (może masz zleconka od miasta), to nie problem (1)

      co ma do tego Ład?

      • 1 1

      • owszem ma

        To proste - zwłaszcza w sytuacji JDG, które to podmioty zwykle świadczą różnego rodzaju usługi, często specjalistyczne dla spółek kapitałowych. Jeżeli jako deweloper brałeś 100 zł za godzinę, to idziesz to klienta i mówisz, sorry, ale od przyszłego miesiąca moja stawka to 110 zł, ponieważ pazerny rząd mi podniósł podatek - podniesienie stawki ma realne i obiektywne przesłanki. Podejrzewam, że znakomita większość odbiorców to łyknie i żeby zrekompensować stratę albo będzie cięła koszty gdzie indziej, albo zwiększy przychody poprzez podniesienie cen dla klientów końcowych. Jeżeli tak zrobią wszyscy, to końcowy klient też to łyknie, bo nie będzie miał innego wyjścia. Klasyczny impuls inflacyjny.

        • 2 1

  • "Nie ma już chyba organizacji przedsiębiorców w Polsce, która by nie skrytykowała zapisów Polskiego Ładu. Ostatnio swoje

    Podwójnie prawdziwe: i co do ocen ruskiego ładu i co do prawdziwej natury tej organizacji

    • 12 1

  • Nawet zorganizowane grupy przestepcze, jak kosciol katolicki, neguje polski wal... pomimo finansowania przez partie...

    • 12 4

  • Będą mydlić oczy

    A i tak będzie ustawa stworzona tak żeby wyglądało dobrze dla przedsiębiorców ale będzie ich kopać jeszcze bardziej.
    Socjale z czegoś muszą się utrzymać w państwie dobrobytu, więc podwyżki na wszystkim

    • 9 0

  • Polski ład ?

    a co to jest ? przecież dziś koszty utrzymania wzrosły o około 40 procent. jak na razie nie ma żadnych normalnych propozycji dotyczących zmian, które mogłyby zatrzymać dążenie do poważnych kłopotów utrzymania poziomu życia.

    • 10 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Arkadiusz Aszyk

Menedżer z branży stoczniowej. Prezes Mostostalu Pomorze. Ukończył Wydział Zarządzania na Uniwersytecie Gdańskim, doktor nauk ekonomicznych. Pracował w Stoczni Gdynia pełniąc funkcję m.in.: doradcy zarządu, dyrektora biura zarządu, pełnomocnika zarządu ds. restrukturyzacji stoczni oraz członka zarządu. W 2005 roku był doradcą Sekretarza Generalnego CESA z siedzibą w Brukseli. W latach 2002-2004 wykładał na Uniwersytecie Gdańskim i w Sopockiej Szkole Wyższej w okresie 2003-2009. Potem...

Najczęściej czytane