• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Energa przejmie farmy wiatrowe Iberdroli i DONG-a?

Robert Kiewlicz
21 grudnia 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Energa już od dłuższego czasu interesuje się projektami farm wiatrowych na terenie Polski. Teraz jest szansa, że gdański koncern przejmie projekty zagranicznych konkurentów. Energa już od dłuższego czasu interesuje się projektami farm wiatrowych na terenie Polski. Teraz jest szansa, że gdański koncern przejmie projekty zagranicznych konkurentów.

Gdańska Grupa Energa jest zainteresowana przejęciem projektów dotyczących budowy farm wiatrowych realizowanych przez hiszpańską Iberdrolę i duńską spółkę DONG. Energa nie potwierdza oficjalnie tych informacji. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się jednak, że Energa złożyła już oferty dotyczące przejęcia aktywów wiatrowych tych spółek. Do transakcji może dojść na przełomie 2012 i 2013 roku.


Farmy wiatrowe:


Energa już od dłuższego czasu interesuje się projektami farm wiatrowych na terenie Polski. W 2012 spółka zawarła umowę dotyczącą zakupu praw do projektu farmy wiatrowej od Polish Energy Partners SA. Chodzi o farmę w Miłoradzu, o planowanej mocy ok. 60 MW. Natomiast we wrześniu 2012 duński DONG i hiszpańska Iberdrola ogłosiły plany dotyczące całkowitego wycofania się z projektów realizowanych w Polsce.

- Energa jest zawsze zainteresowana dobrymi, rentownymi projektami zgodnymi z jej strategią inwestycyjną - mówi Beata Ostrowska, rzecznik prasowy Grupy Energa. - Jednak nie informujemy o potencjalnych możliwych przedsięwzięciach.

Iberdrola Renewables Polska, jako część hiszpańskiej grupy energetycznej Iberdrola, istnieje na naszym rynku energii odnawialnej od roku 2005. Działalność firmy koncentruje się na rozwoju projektów farm wiatrowych, a następnie ich budowie i utrzymaniu ruchu. Spółka wybudowała pięć farm wiatrowych o całkowitej mocy 184,5 MW. Oznacza to 11 proc. udziału w rynku energetyki wiatrowej. Iberdrola posiada m.in. farmę wiatrową w Bystrej (gmina Pruszcz Gdański), zlokalizowaną w pobliżu drogi wojewódzkiej nr 226 Przejazdowo-Pruszcz Gdański. Składa się ona z dwunastu wież wiatrowych, każda o mocy 2 MW.

Firma DONG Energy jest duńską firmą państwową, jedną z wiodących firm w zakresie energetyki w Skandynawii. Firma DONG Energy jest operatorem farmy wiatrowej Jagniątkowo, o mocy całkowitej 31 MW, którą oddano do rozruchu w roku 2007, a także pobliskiej farmy wiatrowej Karcino, o mocy całkowitej 50 MW i farmy Karnice, która składa się z 13 turbin wiatrowych każdej o mocy 2,3 MW. 

Więcej o pomorskiej gospodarce

W programie Marka Kańskiego Pomorska Kronika Biznesu, Wigilia w Gdańskim Klubie Biznesu: Inwestycje przed, po i... bez Euro; Happening roku; Chemiczny Lotos; Atrakcyjne Pomorze. Jak samorządowcy i prezesi pomorskich firm oceniają rok 2012 i jakie nadzieje wiążą z rokiem 2013.

Pomorska Kronika Biznesu w TVP Gdańsk dziś o 18.20. Powtórka programu w sobotę o 17.15
.

Miejsca

  • Energa Gdańsk, al. Grunwaldzka 472

Zobacz także

Opinie (19)

  • coś dziwnieg osię dzieje z rozwoje farm wiatrowych w Polsce (1)

    Najpierw amerykańska firma AES ogłosiła wycofanie się z Polski, a teraz Iberdrola. Dodam że są to wielkie firmy działające na rynku energii odnawialnej.
    Abo w Polsce się nie opłaca stawiać wiatraków, albo machina urzędnicza skutecznie odstrasza inwestorów. Myślę że i jedno i drugie, ministerstwo gospodarki zapowiada uchwalenie przepisów sprawiających że wiatraki będą na granicy opłacalności, natomiast kwestia użerania się z urzędnikami to osobna sprawa. Żeby w Polsce uzyskać pozwolenie na budowę farmy wiatrowej potrzeba kilka lat, nawet do dziesięciu! Przy takiej opieszałości urzędniczej koszty doprowadzenia projektu do finału rosną powiększają się znacznie. Swoje 3 grosze dorzucają też często włodarze gmin na których ma być inwestycja żądając licznych inicjatyw wspierających. Na końcu może się jeszcze powinąć noga przy protestach społecznych - najczęściej korzystają na takich okazjach łatwego zarobku miejscowi właściciele gruntów, sąsiadujących z inwestycją, grożąc torpedowaniem inwestycji, chyba że zostanie sowicie obdarowany.

    • 1 0

    • nie zapomnij o lobby samej Energii

      monopolista mimo narzuceniu mu przez UOKiK sposobu działania na rynku, najchetniej wszystkich obecnych producentow energetyki a takze tych małych, którzy produkują energię w zasadzie tylko dla siebie to jakby mógł to zakopałby zywcem i przyklepał łopatą. Machina urzednicza oprocz swoistego burdelu, ktory u nich wystepowal i podczas rzadów Gierka jak i dzisiaj - jest nakręcana przez lobby i rząd przeciwko konkurencji. Zaden lokalny gracz urzedniczy nie podskoczy koncernowi, rzaden rząd nie podskoczy monopoliscie , bo monopolista ma narzedzia do zwalczania impertynentów: "podnosimy opłatę przesyłową, wzrosły nam koszty przez wasza polityke wpuszczania konkurencji z farm wiatrowych" i juz rząd kombinuje jakby tu pomóc biednemu monopoliscie, bo jak podniesie ceny to faktycznie czesc misternego planu ułożonego budżetu Rostowskiego moze runąc i co wtedy.
      Monopolisci zawsze układają sie z rzadami, Rządy zawsze układają się monopilstami. Wykrzanie konkurencji ZAWSZE odbywa sie rękami w białych rękawiczkach za sprawą najbardziej zainteresowanych. To stały mechanizm gospodarki i wierzenie , ze jest inaczej to gwałt na własnej inteligencji. Dziękuję.

      • 1 0

  • Na plus, że te wiatraki staną się polskie

    • 1 1

  • zalosna firma

    na drzwiach wisi kartka z napisem: jutro przyjdzie in kasent o godz 12-13. za prąd. ta firma to banda. kto o tej porze jest w domu. co mnie obchodza ich wiatraki?

    • 1 1

  • Energa ?????? cos przejmie ????

    raczej która z jej spółek , bo z artykułu wynika ze nie przejmują całych spółek jedynie ich ich cześć .Zarząd Energa SA i sekretarka sami sobie nie poradzą z farmami wiatrowymi

    • 0 1

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Sławomir Kalicki

Absolwent Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni oraz Strathclyde University (MBA). Od początku pracy...

Najczęściej czytane