• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gotówka znika z obiegu. Za 20-30 lat płatności będą tylko bezgotówkowe

Robert Kiewlicz
22 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (331)
Popularność gotówki jako środka płatniczego spada od lat. Eksperci twierdzą, że całkowite wycofanie gotówki to kwestia ok. 20-30 lat.

Popularność gotówki jako środka płatniczego spada od lat. Eksperci twierdzą, że całkowite wycofanie gotówki to kwestia ok. 20-30 lat.

Popyt na gotówkę jest najniższy od 20 lat - informuje firma De La Rue, jeden z największych prywatnych producentów banknotów na świecie. Dotyczy to także Polski, gdzie w lutym 2023 r. ilość gotówki w obiegu spadła o 1,7 proc. rdr i był to pierwszy spadek od kwietnia 2010 r. Jak twierdzą eksperci całkowite wycofanie gotówki to kwestia ok. 20-30 lat. Czy będzie to świat, w którym będziemy chcieli żyć? Gdzie każda transakcja będzie kontrolowana, a rządy będą wprowadzać rozwiązania na kształt scoringu społecznego znanego z Republiki Chińskiej.



Znajdź bankomat w swojej okolicy




Gotówka to dla mnie:

- W lutym ilość gotówki w obiegu w Polsce spadła o 1,7 proc. rdr i był to pierwszy spadek od kwietnia 2010 r. W dużym stopniu spadek ten wynika z faktu, że dokładnie rok temu Polacy masowo wypłacali gotówkę z banków w panice po wybuchu wojny. Po roku mieliśmy zatem bardzo wysoki punkt odniesienia w pomiarach. Wojenne strachy czy wcześnie pandemia Covid - to przykłady nieoczekiwanych kryzysów, które niemal zawsze powodują wzrost popytu na gotówkę. Po jakimś czasie popyt ten jednak wygasa w miarę jak ustępuje strach - mówi dr Michał Pronobis - ekspert z zakresu ekonomii Uniwersytetu WSB Merito.
- Na samym początku warto zauważyć, że aktualny niski popyt na gotówkę, o którym informuje firma De La Rue, jest przede wszystkim efektem olbrzymiego dodruku pieniędzy z okresu covidowych perturbacji. W skarbcach jest jeszcze tyle gotówki, że banki centralne poszczególnych krajów nie potrzebują uzupełniać jej braków - dodaje Stanisław Wolniewicz-Duda, prezes Finelf, twórca porównywarki finansowej Czerwona Skarbonka.

Społeczeństwa dobrowolnie rezygnują z użycia gotówki



Według eksperta tendencja jest jednak jednoznaczna, a przyszłość gotówki rysuje się w ciemnych barwach.

- Potwierdzają to i statystyki, i nasze codzienne wybory konsumenckie. np. według komunikatu Europejskiego Banku Centralnego, 59 proc. transakcji w punktach sprzedaży w strefie euro odbyło się w 2022 roku przy pomocy gotówki. W 2019 roku ten wskaźnik wynosił aż 72 proc. - tłumaczy Wolniewicz-Duda. - Najbardziej otwarta na całkowite przejście ku bezgotówkowym transakcjom wydaje się Skandynawia. Np. w Norwegii zaledwie kilka procent transakcji odbywa się za pomocą fizycznego pieniądza. Każdy, kto był w którymś ze skandynawskich krajów, mógł poczuć na własnej skórze, że możliwość zapłaty gotówką staje się tam powoli luksusem.
- W Norwegii czy Szwecji tylko 3-4 proc. transakcji realizowanych jest przy użyciu gotówki i jest to proces oddolny. Społeczeństwo dobrowolnie bowiem rezygnują z użycia gotówki. Skandynawskie banki centralne ubolewają nad tym procesem i podejmują działania nakierowane na zagwarantowanie powszechnej akceptacji gotówki i utrzymania dostępu do niej - dodaje dr Pronobis.


Lubimy szybkie płatności i wygodę



- Rosnący udział płatności bezgotówkowych oraz marginalizacja roli gotówki w życiu codziennym to pozytywny i w mojej ocenie nieodwracalny trend, mocno wspierany przez rozwój technologii. Dziś na rynku, nie tylko finansowym, rządzi konsument i jego preferencje - mówi Marek Kucner, wiceprezes zarządu Best SA. - Płatności bezgotówkowe są dla niego wygodne i bezpieczne, na wielu płaszczyznach również korzystne dla gospodarki. Patrząc na plany krajów takich jak Dania, Szwecja, Irlandia czy Japonia, możemy się spodziewać hegemonii transakcji bezgotówkowych w życiu codziennym. Marginalizacja obrotu gotówkowego jest w interesie państwa, ze względu na legalność obrotu oraz walkę z tzw. szarą strefą.
- Gotówka znika, bo lubimy wygodę. Gdy pojawia się technologia, która pozwala przyspieszyć daną operację, mimowolnie będziemy z niej coraz częściej korzystać. Nawet gdy pojawiają się u nas różnego rodzaju wątpliwości, np. te dotyczące inwigilacji transakcji bezgotówkowych. Na poziomie przekonań jesteśmy za zachowaniem gotówki, bo kojarzy się nam z wolnością (80 proc. Polaków nie chce wycofania fizycznej waluty). Z drugiej jednak strony lubimy szybkie płatności i sami skazujemy gotówkę na wyginięcie - dodaje Wolniewicz-Duda.


Według eksperta rządy mają także kilka poważnych argumentów za całkowitym przejściem na operacje bezgotówkowe. Pierwszy to likwidacja szarej strefy, której wielkość wynosi około 20 proc. PKB. A drugi to koszt obsługi gotówki - jej produkcja, przewóz, walka z fałszywkami, itd. Gdy więc dojdzie do restrykcji w sprawie używania gotówki, usłyszymy któreś z tych wytłumaczeń i niewiele będziemy mieli do powiedzenia. Wstępem do zmian wydaje się ustawa o limicie płatności gotówkowych - warto jednak zaznaczyć, że trwają rządowe dyskusje na temat tego, aby jednak nie wprowadzać tych nowych zapisów.

Gotówka zniknie za 20-30 lat



- Całkowite zniknięcie gotówki to kwestia prawdopodobnie 20-30 lat - prognozuje Stanisław Wolniewicz Duda. - Pytanie jednak, czy będzie to świat, w którym będziemy chcieli żyć. Każda transakcja będzie kontrolowana, co może posłużyć korporacjom do tworzenia bardziej dopasowanych do nas reklam, a rządom do wprowadzania rozwiązań na kształt scoringu społecznego, znanego z Republiki Chińskiej. Niepokojące w tym aspekcie było np. zamrożenie kont bankowych protestującym kierowcom podczas kanadyjskich strajków. Nie mówiąc już o tym, że wraz z wyłączeniem energii elektrycznej nie mielibyśmy dostępu do swoich pieniędzy. Podczas wojny czy różnych kryzysów byłaby to fatalna wiadomość.


Pieniądz tradycyjny choć archaiczny, może być przydatny



- Popularność gotówki jako środka płatniczego spada z powodów strukturalnych i technologicznych. Coraz więcej transakcji jest dokonywanych online lub za pomocą kart, zwłaszcza płatności zbliżeniowych. Rozwiązania te są powszechnie adoptowane w społeczeństwie i postrzegane jako wygodniejsze, bezpieczniejsze czy tańsze. Posługiwanie się gotówką staje się w tym kontekście dość archaiczne. W najbliższych latach spodziewać się można pogłębienia tego trendu - dr Michał Pronobis. - Nie oznacza to jednak, że gotówka całkowicie zaniknie. Gotówka, ze względu na swoje unikalne cechy, dalej pozostanie w użytku, chociaż coraz bardziej ograniczonym. Przykładowo, w przypadku zaburzeń funkcjonowania bezgotówkowych systemów płatności, alternatywnie można zawsze sięgnąć po niezawodną w takich sytuacjach gotówkę. System płatniczy jest w takiej sytuacji bardziej zdywersyfikowany i odporny.

Miejsca

Opinie (331) ponad 20 zablokowanych

  • Wczoraj padł internet w jednym z dużych sieciowych dyskontów (1)

    I wiecie co się stało?
    Wszystko stanęło...
    A Ci co mieli gotóweczkę od razu zapłacili i wyszli ze sklepu z zakupami.
    Ja stałem w "bezgotówkowej" kolejce jak ten dzban.
    I tak sobie pomyślałem: "Gotówka to jednak Król - z angielska Cash is King."
    I to jest prawda.
    Niestety świat bezgotówkowy to utopia, bo opiera się o internet, który jest jak jest energia elektryczna...
    W przypadku wojny, blackout-u czy innych nieprzewidzianych zdażeń jesteśmy goli i weseli.
    Nie macie nic wartościowego.
    Dlatego zawsze będę stał na stanowisku, że gotówka musi być i nie może nigdy zniknąć.
    Bo przede wszystkim gotówka = wolność.
    Rządy Państw nie chcą już gotówki, bo doskonale rozumieją jak bardzo mogą uzależnić społeczeństwo i je sobie podporządkować. Jak bardzo mogą wtedy inwigilować. Tylko, że niektótrzy mam wrażenie zapominają, że może i oni teraz rządzą, ale przecież nie będą rządzić wiecznie, a ich wnuki i prawnuki będą ponosić tego konsekwencje.
    Pozdrawiam wszystkich, miłego tygodnia!

    • 12 1

    • Dokładnie tak. Nie bądźmy krótkowzroczni i zbyt łatwo nie oddawajmy resztki wolności dla doraźnej "wygody".

      • 3 0

  • raz byłem właśnie w szwecji a posiadałem tylko gotówkę

    i okazało się że mam olbrzymi problem, musiałem obcych ludzi prosić o pomoc, koszmar

    • 1 1

  • Kolorowy papierek z numerkiem to nie pieniadz

    Pieniadzem (nie waluta) sa zloto, srebro i Bitcoin (trzymaja wartosc). Jak byloby zle to dodalbym jeszcze kule. System dlugu i jego pomnazanie waluty zawsze w pewnym momencie upada.

    • 0 1

  • Ja z płatności kartą przerzuciłem się na płatność gotówką.

    Gotówka to wolność.

    • 1 0

  • Nowoczesne niewolnictwo (1)

    Bez gotówki prędzej lub później będziesz niewolnikiem banksterów. Z chwilą narzucenia nam płatności cyfrowej, czyli wyrugowania z obiegu banknotów - bo do tego dążą ponadnarodowi banksterzy - będziemy niewolnikami na nie spotykaną do tej pory skalę. Będziesz się zachowywał nie po myśli panującej władzy, to nie będziesz mógł np. kupić biletu do kina, biletu na samolot, alkoholu, itp.

    • 1 1

    • Nie strasz, nie strasz, bo się zes...

      • 0 0

  • Abstrachując od "kontroli" czy "anonimowości" (jak ktoś jest uczciwy i normalny to nie ma nic do ukrycia), osobiście wolę płacić bezgotówkowo - zegarkiem, kartą, przelewem. Gotówka jest brudna i zawsze jak jej dotykam to mam w głowie, że muszę umyć ręce, bo nie wiem kto i czym wcześniej dotykał te banknoty czy monety. Poza tym łatwiej ją ukraść, ciężej przechowywać (jak ktoś ma 50tys. zł to nie ma problemu, ale z milionami już tak lekko nie jest), łatwo uszkodzić czy wręcz zniszczyć (pożar, powódź itp.). Prawie same wady. Jak dla mnie gotówka mogłaby nie istnieć już od 20 lat.

    • 0 1

  • autor nic nie wie o finansach

    wizja kontrolowanych transakcji bezgotówkowych? a od czego jest bitcoin? pełna anonimowość. pieniądz fiducjarny to przeżytek, który trzyma w ryzach masy, właśnie przez to ze jego wartość jest kontrolowana :)

    • 1 0

  • Nigdy nie zrezygnuję z gotówki , nie chcę

    być na niczyjej smyczy. Nie dajcie sobie tego zabrać. Są i inne powody o których nie warto tu pisać.

    • 0 0

  • Zawsze mam kartę w portfelu, ale nie ruszam sie

    bez gotówki z domu. Bo jak gdzieś padnie system to tak jak bym był goły i wesoły.

    • 0 0

  • #bądźWOLNYpłaćgotówką

    Płać gotówką! Gotówka to ostatni bastion wolności!
    Gotówka musi zostać w obiegu ludzkim i zostanie!
    Wspieraj sklepy preferujące gotówkę robiąc u nich zakupy!
    Z gotówką możesz robić i kupić co chcesz - z pieniądzem elektronicznym Nie bo jest i zawsze będzie pod kontrolą ludzi którzy zarządzają tym systemem i tych głupich praw w szczególności unijnych które ściskają twoją Wolność wyboru i życia.
    Czy za wygodę chcecie kupić sobie niewolnictwo? Pamiętaj Gotówka w kieszeni jest twoja ale ta w banku nigdy bo zawsze to bank może zrobić z nią co chcą i tobie ani grosza nie dać co miało już miejsce np w Grecji!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Sławomir Kalicki

Absolwent Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni oraz Strathclyde University (MBA). Od początku pracy zawodowej ściśle związany z gospodarką morską i regionem pomorskim. Założyciel i prezes zarządu Inter Marine Sp. z o. o. - jednej z pierwszych w Polsce prywatnych agencji żeglugowych (rok zał. 1990), która po 22 latach działalności jest wiodącą w Polsce firmą branży usług sektora morskiego, usług stoczniowych oraz pośrednictwa pracy za granicą będąc jednocześnie ”firmą matką”...

Najczęściej czytane