• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Handel w niedziele. Kodem PKD w placówki pocztowe?

Wioletta Kakowska-Mehring
16 czerwca 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Wiele wskazuje na to, że przyszłością będą sklepy samoobsługowe, ale dosłownie samoobsługowe, czyli takie, w których nie ma ani kas, ani obsługi. Wiele wskazuje na to, że przyszłością będą sklepy samoobsługowe, ale dosłownie samoobsługowe, czyli takie, w których nie ma ani kas, ani obsługi.

W ciągu kilku dni do Sejmu ma trafić projekt "nowej wersji prawa", który ma zaostrzyć przepisy dotyczące handlu w niedziele - zapowiada PiS. Chodzi o "walkę" z wysypem punktów pocztowych powstających w placówkach handlowych. Kilka miesięcy temu "Solidarność" zaproponowała nowelizację ustawy o wychowaniu w trzeźwości i... zakaz sprzedawania napojów alkoholowych w placówkach pocztowych. Co wymyślą posłowie? Mówi się o... kodzie PKD. A handel? Testuje sklepy... "autonomiczne".



Czy zakaz handlu w niedziele powinien zostać zniesiony?

Kolejne sieci handlowe decydują się na zamianę sklepów w placówki pocztowe, aby móc pracować w niedziele niehandlowe. To na razie jedyny skuteczny sposób na obejście ustawy. W każdą niedzielę dzięki statusowi placówki pocztowej sklepy otwiera nie tylko sieć Żabka, ale również m.in. takie sieci, jak Abc, Lewiatan, Polomarket, Intermarche, a ostatnio Kaufland. Jeszcze trzy miesiące temu tylko kilkanaście sklepów sieci Intermarche było otwartych w niedziele. Teraz grubo ponad 200.

Status placówki pocztowej daje możliwość pracy we wszystkie niedziele większym sklepom, które wymagają obsługi kilku pracowników (zarówno sieciowym, jak i działającym na zasadzie franczyzy). Jest to też wyjście dla małych sklepów. Dzięki temu za ladą nie muszą już stać sami właściciele (większość sieciówek też działa na zasadzie franczyzy).

Wysyp "spożywczych placówek pocztowych"



Co ciekawe, ostatnio do tego "procederu" włączył się Ruch, czyli firma należąca do państwowego koncernu Orlen. Jak poinformował branżowy portal wiadomoscihandlowe.pl, kilkadziesiąt spośród 280 sklepów sieci Polomarket stało się placówkami pocztowymi Ruchu, dzięki czemu mogą być otwarte w każdą niedzielę. Według ustaleń portalu to nie koniec, bo "pojawiły się już sieci chętne do nawiązywania współpracy z Ruchem".

"Spożywczych placówek pocztowych" jest już w Polsce co najmniej kilka tysięcy, a może nawet kilkanaście tysięcy, a będzie więcej, bo nikt nie chce zostać w tyle, widząc, że konkurencja znalazła sposób na legalną działalność. Zalew punktów pocztowych może zatrzymać tylko... zmiana w przepisach. Taką w trybie pilnym zapowiada PiS. Do Sejmu wpłynie nowelizacja, to bardziej kwestia dni niż tygodni, w której będzie wprowadzona definicja przeważającej działalności.



Jak powiedział poseł PiS Janusz Śniadek, rządzący chcą zastosować w przypadku zakazu handlu w niedziele taki sam mechanizm, jaki obowiązywał przy przyznawaniu środków z tarcz antykryzysowych. Uprawnione do otwierania się mają być tylko podmioty, które działalność pocztową mają zadeklarowaną jako główny kod PKD. Taka zmiana uniemożliwi działanie w niedziele sklepom, które zgodnie z profilem działalności zadeklarowały zajmowanie się głównie handlem.

Uszczelnione mają być także zapisy dotyczące zwolnienia z zakazu handlu w niedziele małych sklepów, w których za kasą staje ostatniego dnia tygodnia właściciel. Na czym ma polegać to doprecyzowanie, jeszcze nie wiadomo.

- Mówi się, że PiS będzie próbować wyłączyć z wyjątku właścicieli sklepów franczyzowych, czyli na przykład popularnych Żabek - poinformowało Radio ZET.


"Solidarność" grozi ustawą, a biznes pracuje nad robotyzacją



W marcu ze swoją inicjatywą uszczelnienia przepisów wystąpiła "Solidarność". Przypomnijmy, że to właśnie ten związek zawodowy był jednym z inicjatorów ograniczenia handlu w niedziele i od samego początku walczy z "punktami pocztowymi". Domagano się nowelizacji ustawy o ograniczeniach w handlu, ale bezskutecznie. Ostatnio pojawił się nowy plan. Zamiast upominać się po raz kolejny o nowelizację wspomnianej ustawy, związek zamierza zaproponować zmiany w ustawie o wychowaniu w trzeźwości. W akcie prawnym miałby pojawić się przepis zakazujący sprzedaży napojów alkoholowych przez placówki pocztowe. W ten sposób "Solidarność" postawiłaby Żabkę i inne sieci sklepów przed dylematem: albo handel w niedziele, albo sprzedaż alkoholu (we wszystkie dni tygodnia).

Uszczelnianie uszczelnianiem, a handel już pracuje nad kolejnymi obejściami. Tym razem chodzi o... placówki "autonomiczne". W ostatni poniedziałek na Międzynarodowych Targach Poznańskich otwarto pierwszy Żappka Store. Koncept jest połączony z aplikacją Żappka i nie ma w nim ani kas, ani obsługi. Placówka jest dostępna 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Pomysłodawcom ograniczenia handlu w niedziele chodziło o godne warunki pracy, a za chwilę może się okazać, że jednym ze skutków tych ograniczeń jest strata wielu miejsc pracy w branży handlowej.

Najbliższa niedziela handlowa już 27 czerwca



W tym roku ustawa zagwarantowała nam siedem handlowych niedziel. Trzy już za nami (31 stycznia, 28 marca, 25 kwietnia). Najbliższa czeka nas 27 czerwca, a potem 29 sierpnia, 12 grudnia, 19 grudnia.

Zakaz handlu w niedziele nie obowiązuje m.in. w sklepach, w których obsługuje sam właściciel, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, aptekach i punktach aptecznych, w piekarniach, cukierniach i lodziarniach, w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu pamiątkami lub dewocjonaliami, w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych, w placówkach pocztowych, w sklepach internetowych, a także na dworcach. A co z tymi, którzy nie zastosują się do zakazu? Za niestosowanie się do przepisów grożą wysokie kary - od tysiąca do nawet 100 tys. zł.

Opinie (259) ponad 10 zablokowanych

  • Te wszystkie Śniadki Dudy i Bujary z bolszewickiej pseudo solidarności to banda nierobów i darmozjadów żerujących na ludzkiej niewiedzy i naiwności.

    • 14 1

  • zbronić pracy w niedziele dla wszystkich.

    Niech będzie sprawiedliwie.

    • 5 2

  • Komuś zależy by dalej gromadzić kasę z Żabek.

    • 4 1

  • To pod presją kleru Pis zamknął sklepy w niedzielę ,bo kościoły pustoszeją i pieniędzy coraz mniej

    • 8 1

  • PiS mistrzem świata w zwalczaniu problemów, które sam stworzył.

    Oczywiście efektem długofalowym będzie likwidacja miejsc pracy na rzecz sprzedaży internetowej, robotyzacji. Ale to nic, ważne, żeby Kościół był zadowolony i Solidarność mogła już nie zawracać sobie głowy jakimiś problemami pracowniczymi. Mobbing, zmniejszenie zatrudnienia w wyniku utrudnień dla samozatrudnionych? Solidarność ma już tyle majątku, że Duda (Piotr) i jego akolici będą dobrze żyli bez związkowych składek.

    • 11 1

  • A na Długich Ogrodach odzieżowy pod bankiem

    tez się chyba w pocztę przekształcił, bo w ostatnią niedziele otwarty na turystów.

    • 1 0

  • Co znaczy "wyłączyć" ?

    I się zaczyna akcja w stylu , zakazuje się za wyjątkiem .... i 15 stron wyjątków. Albo mają działać te firmy gdzie podstawowym PKD jest działalność pocztowa albo żadne. Co to znaczy wyłączyć francyze bo Rydzyk ma udziały w żabkach, albo wszyscy nie handlują albo dajmy sobie spokój.

    • 8 0

  • Ustawa (4)

    Jestem pracownikiem handlowym i dla nas pracowników też należy się wolne . Nie powinno być żadnych niedziel handlowych. Ludzie będąc w niedziele traktują nas jak zwykle śmieci. Nie dość, że otwieramy to dla ludzi , to jeszcze musimy wysłuchiwac zażaleń w sprawie długich kolejek itd . My nie powinniśmy pracować w żadną niedzielę, lecz przez te placówki pocztowe musimy i nie mamy w tym głosu żadnego. My też mamy swoje życia prywatne , rodziny i chcemy spędzić czas niedzielny wolny A nie będąc w pracy od rana do wieczora. Pracuje od 18 roku życia w handlu , czyli będzie już 5 lat i to co się teraz stało , że sklepy zamieniają się w placówki pocztowe , to jest najgorsze co mogło powstać.

    • 2 18

    • Taką pracę wybrałeś.

      Jak nie pasuje, to ją zmień. Na przykład zostań ratownikiem medycznym. Wtedy na pewno w sytuacjach kryzysowych możesz nie mieć dnia wolnego i przez miesiąc. Praca w handlu nie jest lekka, ale nie aż tak ciężka, żeby płakać nad waszą niedolą. Wolę pochylić się nad pracą pielęgniarek, ratowników i podobnych ludzi.

      • 10 2

    • Ale ten niedzielny czas wolny to chętnie by się spędziło w kinie, teatrze, restauracji, muzeum, zoo, na spacerze z lodami i goframi, korzystając z komunikacji miejskiej itd. no bo przecież inni mogą pracować, tylko pracownikom handlu jest ciężko.

      • 10 2

    • Handel w niedziele

      Zmień pracę.

      • 1 0

    • To nie używaj w niedzielę niczego.

      Prądu, wody, gazu, transportu, internetu, telefonu, restauracji, szpitali, nie proś o pomoc służb...

      • 0 0

  • zakaz

    Bez sensu ten zakaz , korki w sobotę i piątek sięgają zenitu wszędzie po co to ? po co obchodzenie prawa? kto chce otwiera wolny kraj demokracja

    • 10 1

  • Sklepy niedzielne

    Ciekawe, że najwięcej mają do gadania wszelkiego autoramentu nieroby i pasożyty, dobrze sobie żyjące z naszych podatków.

    • 3 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Sławomir Kalicki

Absolwent Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni oraz Strathclyde University (MBA). Od początku pracy zawodowej ściśle związany z gospodarką morską i regionem pomorskim. Założyciel i prezes zarządu Inter Marine Sp. z o. o. - jednej z pierwszych w Polsce prywatnych agencji żeglugowych (rok zał. 1990), która po 22 latach działalności jest wiodącą w Polsce firmą branży usług sektora morskiego, usług stoczniowych oraz pośrednictwa pracy za granicą będąc jednocześnie ”firmą matką”...

Najczęściej czytane