• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

IT męską branżą? To przeszłość. Kobiety w nowych technologiach

Robert Kiewlicz
2 grudnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (291)
Najnowszy artykuł na ten temat Praca detektywa: wymagania, predyspozycje, zadania
- Od samego początku naszej branży, czyli do lat 50-60. XX wieku, większość technologii była tworzona przez mężczyzn. Teraz to się zmienia i widzimy coraz większe zainteresowanie kobiet - nowi Irina Ledyaeva EMEA Public Affairs Lead w Intel Technology Poland.
- Od samego początku naszej branży, czyli do lat 50-60. XX wieku, większość technologii była tworzona przez mężczyzn. Teraz to się zmienia i widzimy coraz większe zainteresowanie kobiet - nowi Irina Ledyaeva EMEA Public Affairs Lead w Intel Technology Poland.

Pracę w branżach technologicznych coraz częściej wybierają kobiety. Szacuje się, że w  sektorze IT w Polsce kobiety to już ponad 30 proc. pracowników. O tym, czy typowo męski świat technologii odchodzi do lamusa, jak walczyć ze stereotypami w branży i że robiąc nawet małe rzeczy w IT, można przyczynić się do ulepszania świata, rozmawiamy z Iriną Ledyaevą, EMEA Public Affairs Lead w Intel Technology Poland.



Intel stawia na Gdańsk. Możliwe kolejne amerykańskie inwestycje w Polsce Intel stawia na Gdańsk. Możliwe kolejne amerykańskie inwestycje w Polsce

Czy w odniesieniu do IT nadal panuje przekonanie, że jest to typowo "męska" branża? Czy może zmiany na rynku spowodowały, że kobiety są silniej reprezentowane w  branżach związanych z nowymi technologiami?
Stykamy się ze stereotypami, które zniechęcają niektóre osoby do pracy w IT. Trzeba to zmieniać i pokazywać dobre przykłady, że robiąc nawet małe rzeczy w IT, można przyczynić się do zmiany świata na lepsze.

Irina Ledyaeva: - Jeśli mówimy o rynku pracy, to cały czas widać duże potrzeby. Wszystkie firmy z branży IT, nie tylko Intel, sięgają po osoby, które dotychczas nie były wystarczająco reprezentowane w świecie nowych technologii.

Czy to branża się nimi nie interesowała, czy to one nie interesowały się branżą?

- Kobiety nie interesowały się dotychczas zbytnio branżą. Spotykały się ze stereotypami, że jest to typowo męski świat i kobiety nie dadzą sobie w nim rady. Patrząc na statystyki, na kierunkach związanych z IT studiuje obecnie 16 proc. dziewczyn, podczas gdy na wszystkich kierunkach w Polsce dziewczyny stanowią 58 proc. studentek.

Wracając do stereotypów, to niestety od samego początku naszej branży, czyli do lat 50-60. XX wieku, większość technologii była tworzona przez mężczyzn. Teraz to się zmienia i widzimy coraz większe zainteresowanie kobiet. Mamy wiele programów, które zachęcają panie do stawiania pierwszych kroków w tej branży. Co powoduje, że szczególnie wśród młodzieży, dziewczyn w IT jest więcej i są bardziej śmiałe.

Ten wzrost zatrudnienia jest bardzo widoczny? Czy wymusił go obecny kryzys i problemy na rynku pracy?

- Jest on bardzo widoczny. W Intelu możemy zauważyć to na podstawie liczby studentek i studentów przychodzących do nas na staż. Obecnie 25 proc. osób na stażu to studentki. Dziewczyn jest coraz więcej. Tylko w tym roku do naszego programu stypendialnego "Nowe technologie dla dziewczyn" na 25 dostępnych miejsc zgłosiło się prawie 800 osób.

Intel powiększa gdańskie centrum badawcze. Fabryka półprzewodników nie u nas Intel powiększa gdańskie centrum badawcze. Fabryka półprzewodników nie u nas

Czym jest ten program?

- "Nowe Technologie dla Dziewczyn" to program dla studentek kierunków technologicznych chcących się rozwijać w IT. We wrześniu 2022 r. rozpoczęliśmy jego ósmą edycję. Co roku mogą one aplikować na jedno z 25 miejsc. Wybrane kandydatki otrzymują od Intela stypendium w kwocie 12 tys. zł oraz wsparcie mentora. Jest to doświadczony pracownik Intela, który w ramach wolontariatu przez cały rok akademicki wspiera uczestniczki programu.
Według licznych raportów 55 proc. kobiet wybiera pracę w IT po kursach, warsztatach lub samodzielnym dokształcaniu. Więc dołączenie do branży nie wymaga uzyskania wykształcenia wyższego.

Nie chodzi tu tylko o programowanie i kwestie czysto technologiczne, wsparcie polega na wprowadzeniu w branżę i pokazaniu, jak wyglądają takie firmy jak Intel od środka. Dzięki temu uczestniczkom łatwiej podjąć decyzję o dalszej karierze w IT. Na koniec uczestniczki otrzymują propozycję stażu w Intelu i większość z nich zostaje. Po stażu część otrzymuje oferty stałej pracy.

Mówi pani o programie skierowanym do studentek, a jeśli chodzi o młodsze osoby? Konkurencja na rynku jest spora, nie powinniście łowić talentów na wcześniejszym etapie edukacji?

- Oczywiście. W tym roku stworzyliśmy program skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym - "Intel aktualizuje bajki". Ale nie jest to "poławianie talentów", a zapobieganie kształtowaniu się stereotypów. W ramach programu ukazały się cztery bajki: Jaś i Małgosia, Kopciuszek, Roszpunka oraz Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków, które zostały przepisane przez naszych pracowników tak, aby ich bohaterki nie występowały w nich jedynie jako postacie, które ktoś musi wesprzeć czy uratować. W "Bajkach Zaktualizowanych" same są zdolne do przezwyciężania problemów i robią to za pomocą technologii.

W "Bajkach Zaktualizowanych" dziewczynki same są zdolne do przezwyciężania problemów i robią to za pomocą technologii.

W "Bajkach Zaktualizowanych" dziewczynki same są zdolne do przezwyciężania problemów i robią to za pomocą technologii.

W ten sposób wprowadzamy dzieciaki w świat IT, który nie jest często zrozumiały nawet dla wszystkich dorosłych, a z drugiej pozbywamy się szkodliwych stereotypów. Pokazujemy, że technologie to rzeczy przydatne, każdy może ich używać i dzięki nim zmienić świat na lepszy. Bajki są wydane w formie książki, która jest też pretekstem do tworzonych razem z fundacją It Girls pilotażowych lekcji w przedszkolach. Dlaczego tam? Bo badani pokazują, że w wieku ok 5-6 lat dzieci zaczynają się zaznajamiać ze stereotypami płci. Wtedy właśnie dziewczynka może pomyśleć, że matematyka i roboty nie są dla niej. W ciągu miesiąca do programu zapisało się ponad 400 przedszkoli z całej Polski.

Intel powiększa gdańskie centrum badawcze. Fabryka półprzewodników nie u nas Intel powiększa gdańskie centrum badawcze. Fabryka półprzewodników nie u nas

Mamy też konkurs "Pomorski czarodziej" dla dzieci ze szkół podstawowych mający na celu nauczenie dzieci podstaw kodowania. Prowadzimy go już od 12 lat. Nasi pracownicy jako wolontariusze wymyślają zadania dla każdej z grup wiekowych. Co roku w konkursie bierze udział ok. 1,5 tys. dzieci. Na koniec odbywa się uroczysta gala i zwiedzenie laboratoriów Intela.
Obecnie 25 proc. osób na stażu w Intelu to studentki. Dziewczyn jest coraz więcej. Tylko w tym roku do naszego programu stypendialnego "Nowe technologie dla dziewczyn" na 25 dostępnych miejsc zgłosiło się prawie 800 osób.

Czy podjęcie przez panie pracy w IT to przypadek czy zazwyczaj przemyślana decyzja? Czy częste są decyzje o przebranżowieniu i rozpoczęciu pracy w branży technologicznej bez wcześniejszych podstaw? Czy jest to w ogóle możliwe?

- Wygląda to dokładnie tak samo jak w innych branżach. Każdy z nas szuka zajęcia najbardziej go satysfakcjonującego. Branża IT jest pojęciem na tyle szerokim, że prawie każdy może dla siebie coś znaleźć. Jeśli chodzi o programowanie czy inżynierię potrzebne są pewne umiejętności i wiedza, jednak mamy w Intelu przykłady osób bez doświadczenia zawodowego, które pracują obecnie w stricte technologicznych działach.

W Intelu pracuje Agnieszka, która ukończyła studia i jest magistrem gry na instrumentach muzycznych. Trafiła do nas jako administrator zespołu, czyli osoba zajmująca się organizacją pracy. Nie jest to techniczna specjalność. Uczyła się i przez pewien czas pracowała jako scrum master, a obecnie pracuje jako inżynier i menadżer zespołu.

Innym przykładem może być Natalia, absolwentka finansów i rachunkowości. Kiedy zobaczyła, jak pracują inżynierowie, to postanowiła spróbować i dostała się na staż do zespołu Data Platforms Group. Po stażu otrzymała stałą pracę w zespole technicznym.

Bez umiejętności cyfrowych będzie trudniej na rynku pracy Bez umiejętności cyfrowych będzie trudniej na rynku pracy

Jak wygląda perspektywa pracy i kariery w tej branży? Jakie umiejętności i kompetencje są niezbędne do pracy w tym sektorze?

- Według licznych raportów 55 proc. kobiet wybiera pracę w IT po kursach, warsztatach, lub samodzielnym dokształcaniu. Więc dołączenie do branży nie wymaga uzyskania wykształcenia wyższego.

Jeśli mówimy o branży IT, to wyobrażamy sobie grupę ludzi siedzących przed komputerami. Niekoniecznie tak to wygląda. W Intelu oprócz działów technologicznych mamy też sprzedaż, marketing czy księgowość. Są to działy, do których można dołączyć i też pracować w branży IT, jednak posiadając zupełnie inne umiejętności.
Kobiety nie interesowały się dotychczas zbytnio branżą. Spotykały się ze stereotypami, że jest to typowo męski świat i kobiety nie dadzą sobie w nim rady.

Intel ma również bardzo wiele szkoleń wewnętrznych dla pracowników dotyczących umiejętności miękkich, jak nawiązywanie dobrych relacji, ale też takich, które obejmują umiejętności czysto technologiczne.

Nie potrzeba więc specjalnej wiedzy technologicznej, aby zacząć pracę w Intelu. Dodatkowo podczas rekrutacji zawsze liczy się człowiek - niezależnie od tego, jakiej jest płci. W dzisiejszych czasach z technologii korzystamy wszyscy - kobiety i mężczyźni, dzieci i starsi. Technologia jest też wszędzie - w telewizorze, telefonie i lodówce czy samochodzie. Celem Intela jest tworzenie technologii dla człowieka. Każda osoba korzystająca z naszych rozwiązań może nam pomóc je udoskonalać. Dlatego zachęcamy do pracy różnego rodzaju osoby, aby mieć jak najbardziej zróżnicowane opinie i wkład w nasze technologie.

Czy w obecnych czasach trzeba kogokolwiek przekonywać, że podjęcie pracy w IT ma sens? To w obiegowej opinii perspektywiczne zajęcie i wysokie zarobki.

- Z jednej strony mówimy cały czas o tym, że brakuje osób do pracy w IT, a z drugiej mamy bardzo dużo szkoleń, warsztatów, które sprawiają, że osoba, która chce spróbować sił w branży IT, na pewno się w niej odnajdzie. Jednak cały czas stykamy się ze stereotypami, które zniechęcają niektóre osoby do tej pracy. Trzeba to zmieniać i pokazywać dobre przykłady, że robiąc nawet małe rzeczy w IT, można przyczynić się do zmiany świata na lepsze.

Miejsca

  • Intel Gdańsk, Juliusza Słowackiego 173

Opinie (291) ponad 10 zablokowanych

  • ja rozumiem, że jest ogólne parcie na to, że kobiety jak mężczyźni na traktory (8)

    ale czasami warto przyjrzeć się rzeczywistości, a nie kolorowej prasie z poradami niszowych psycholożek o cudowności kobiet- otóż kobiety nie pełnią żadnej istotnej roli w IT i nigdy pełnić nie będą, a o powodach nie będę tu pisał, bo zaraz się odezwie tabun kobiecy że seksista ze mnie. ewentualnie zdarza się , że pełni jakąś eksponowaną rolę administracyjną, żeby nie przeszkadzać w samym procesie tworzenia czegoś

    • 51 18

    • Zdarzają się (7)

      damskie Asy ale bardzo rzadko. W większości Panie to testerki i to manualne po kursach. Poza tym mam zastrzeżenia do programisty po studiach lingwistycznych lub humanistycznych uzupełnionych kilkoma kursami i bootcampami. Coś tam u mnie i proste rzeczy ogarnia, ale jak jest większy problem to nie rozwiąże go ze względu na brak podstawowej wiedzy teoretycznej np czym się różni stos od sterty

      • 17 1

      • Nie zgodzę się, znam dziewczynę w (6)

        Pracująca w topowej agencji reklamowej w wawie i tam tez musisz sypać nowymi pomysłami i rozwiązaniami. Tez albo jesteś kreatywny albo cię żegnają. Podobnie rozumiem w IT musisz mieć nowe pomysły na rozwiazanie problemu. Kreatywnosc humanistyczna a kreatywność programistyczna jest podobna. A samej składni i podstaw nauczy się na bootcampie czy kursach na pluralsight ( język plus algorytmy)

        • 1 18

        • (3)

          Studia trwają 5 lat a bootcamp 5 miesięcy.. znaczna różnica czasu na przekazanie określonej ilości wiedzy? To idź do lekarza po kursie wieczorowym. Właśnie przez to ze żuk i żaba znajduje robotę w it jest tyle bagów w ogólnodostępnym oprogramowaniu,

          • 15 1

          • o ile ta wiedza jest aktualna. nowoczesna i potrzebna na rynku IT, a w to wątpię. w Polsce programy uczelni wyższych (2)

            nie są aktualizowane od 20 lat.

            • 11 3

            • g*wno wiesz o studiach informatucznych dziennych. Po pierwsze, aby je skończyć i się dostać trzeba być asem z przedmiotów ścisłych. Ogarnięty umysł ścisły kontra uczestnik bootcampa wchodzący tam za własną kasę

              • 5 2

            • podstawowa teoria jest niezmienna

              tak jak matematyka

              • 2 1

        • branza reklamowa? czy cos co kradnie nam czas i pieniadze? nowy pomysl aby zwiesc klienta? (1)

          • 6 1

          • czyli dokladnie to samo...

            co chociazby frontend...

            • 6 1

  • Temat rzeka. Ułatwienia jakie firmy IT dają kobietom na start od razu pozycjonują kandydatki jako "niepełnosprawne".

    Dlatego też nie traktuję koleżanek równoprawnie, a ich praca rzadko dorównuje jakością pracy inżyniera - faceta.

    • 42 9

  • Intel - jedna wielka patologia i dyskryminacja. Mentoring- oczywiście, ale musisz być laską. (1)

    Wyjazd za granicę na szkolenia, jasne królewno - twoi koledzy zostaną i ogarną tematy w tym czasie. Ich poprawność to tylko fasada. Zdaje się dopiero co szefa wymienili za kontakty seksualne z podwładną. Cieszę się, że zakończyłem moja przygodę z tym kolchozem próbującym prac ludziom mózgi.

    • 65 2

    • Ale beka z tzw numeru obozowego zostaje na całe życie. Po co komu imię i nazwisko w korpo :D

      • 5 0

  • tylko jeden czynnik zacheca kobiety do zajmowania sie informatyka (4)

    Kasa.

    A ze sa rozsadne, to optymalizuja wysilek...

    • 27 6

    • czyli facetów nie zachęca kasa a robia bo lubią? (2)

      i jeszcze są nierozsądni? Zastanów się czy chwalisz czy żalisz

      • 9 8

      • u facetow zdarza sie, ze dziala jeszcze kilka mechanizmow

        ambicja, chec poznania, tworzenia, rywalizacja...

        I tak, czesto nie jest to "rozsadne"...

        • 11 7

      • Poniekąd tak

        Kasa kasą. Trudno nie doceniać dobrych zarobków, ale mężczyźni wybierający pracę w IT to przede wszystkim pasjonaci. A kiedy człowiek robi to co lubi i jeszcze mu za to dobrze płacą to czuje się zawodowo spełniony.

        • 9 3

    • A kogo nie zachęca?

      • 6 2

  • Kobieta informatyk jest jak świnka morska..

    ..ani świnka ani morska

    • 39 21

  • najwieksze nierownosci sa na studiach pedagogicznych i pielegniarskich. nie ma zadnych programow aby zwiekszyc ilosc mezczyzn w tych zawodach. dyskryminacja istnieje. potrzebyjemy parytetow dla mezczyzn

    • 44 1

  • Skandal. A co z osobami niebinarnymi? A co z gender fluid? (1)

    Skończcie z tym podziałem. Stawiamy na postęp.

    • 28 6

    • no ja moge byc "two spiryt", jeden przed robota drugi po:)

      • 6 0

  • Kobiety studiują częściej to prawda, ale niektóre wybierane kierunki są tak śmieszne, że mogłyby nie istnieć. (4)

    Promocję IT trzeba zacząć w podstawówkach i liceach - to tam uczniowie się profilują. Teraz Kobiety mają super możliwości by zaistnieć w IT, trzeba mieć wiedzę i chęci - z naciskiem na to drugie.

    • 24 2

    • ej tam, kobiece poczucie bycia urazona jest teraz kluczem do sukcesu a przynajmniej do punktow promocyjnych

      • 10 0

    • i mózg by się przydał.

      • 2 2

    • Od wielu lat pracuję jako programistka (1)

      A właściwie inżynier oprogramowania, piszę kod, testy, opracowuję architekturę złożonych systemów. Jestem mentorką juniorów w firmie (głownie chłopaków). Jedyną dyskryminacją z jaką się spotkałam, była postawa wykładowcy na studiach właśnie z inżynierii oprogramowania, ktory zawsze jechał mi po ocenie semestralnej (bo uwalić mu sie nigdy nie dałam). Natomiast w pracy nigdy nie spotkałam się z dyskryminacją. Ale moze dlatego, że nigdy w Intelu nie pracowałam ;)
      Wydaje się, że jeśli już na rekrutacji czujesz, że coś jest nie tak już na rekrutacji to zwyczajnie dziękujesz. Na tym rynku naprawdę pracy jest dużo i warto znaleźć firmę/zespół ktory będzie wspierający, ludzi, których sie po prostu polubi, z którymi będzie się miało wspólne pasje. W takim środowisku z definicji nie ma miejsca na dyskryminację

      • 14 2

      • tak, masz racje, pasje lacza

        • 8 0

  • Z tych pcha iem kobiet do IT (6)

    wcale nie chodzi o to, żeby kobietom dobrze zrobić. It to branża zdecydowanie przeplacona i koncerny najzwyczajniej chcą swoje koszta optymalizować w ten właśnie sposób. I jednocześnie jak np Intel chcą sobie wizerunek poprawić.
    Koncerny chcą jak najtańszego pracownika, który będzie jeszcze wdzięczny za to że ma pracę.
    To jest dokładnie taka sama optymalizacja, jak w czasach kolonialnych pilnowano tego, aby niewolnicy pochodzili z różnychgrup plemiennych. To jest klasyczne dziel i rządź.
    A że trafi się utalentowana i tania programistka to tym lepiej dla współczesnego plantatora bawełny...

    • 33 1

    • (3)

      Problem jest trochę inny. W projekcie mamy 2 zespoły. Jeden mieszany drugi 100%męski. Zgadnij, który ma problemy?
      Odpowiem, że ten męski. Ja nie wiem o co tam chodzi, ale cały czas problemy. Cały czas jak coś zaczną to nie potrafią skończyć i przekazują to nam. Kradną nam nasze ficzery, które już przeanalizowaliśmy i są gotowe do wzięcia. W trakcie pi planningu musimy ich za rączkę. Nie widzą ryzyk. Nie potrafią wykryć, gdzi może być problem

      • 1 13

      • U mnie w pracy podobnie

        • 0 0

      • To PI Planning jest u was problemem

        • 0 0

      • Ficzery?

        • 0 0

    • Jak to przepłacona? (1)

      Jeśli coś jest przepłacone to rynek szybko weryfikuje, miał na to kilkadziesiąt lat i jakoś nie zweryfikował. Po prostu dobrych informatyków jest mało - profil pracownika to głównie faceci poniżej 40., względnie technicznie wykształceni i znający angielski. Tutaj żaden Boomer, Grażynka, Julka czy nawet Sebastian ci ot tak pracy nie zabiorą, dlatego stawki są jakie są.

      • 5 1

      • nie prawda!

        u nas była jedna Grażyna, a teraz jest Seba :P

        • 5 0

  • I jakie piękne tęczowe logo na laptopiku. Diversity wtłaczanę pełną gębą. Uważajcie jak do szkół przychodzą pod pozorem (1)

    Po ostatnim spotkaniu aż im komisarz od diveristy i inkluzywności dziękował tak się przystroili w tęczowe ciuszki. To już nie jest stary intel, to machina propagandowa.

    • 53 7

    • Dobrze się czujesz?

      • 1 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Grzegorz Bierecki

Grzegorz Bierecki urodzony 28 października 1963 roku. Od 1990 prezes Fundacji na Rzecz Polskich...

Najczęściej czytane