• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak obcokrajowcy czują się w Trójmieście

Arnold Szymczewski
5 kwietnia 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
Zdecydowana większość obcokrajowców, poleciłaby Trójmiasto. Zdecydowana większość obcokrajowców, poleciłaby Trójmiasto.

50 tys. obcokrajowców w Trójmieście. Mieszkają, pracują, mają rodziny i dzieci. Czy czują się bezpiecznie, co im się podoba, a co nie? Dlaczego wybrali Trójmiasto i czy poleciliby je znajomym?



Przeszkadzają Ci obcokrajowcy w Trójmieście?

W Trójmieście żyje i pracuje około 50 tys. obcokrajowców. Pracują w najróżniejszych branżach od gastronomii, przez handel, po budownictwo. Studiują na trójmiejskich uczelniach. Przyjeżdżają do nas głównie ze wschodu, ale nie brakuje także obywateli Skandynawii czy cieplejszych regionów Europy.

Firma Morizon, wydawca serwisów nieruchomościowych, przeprowadziła badania wśród obcokrajowców w Trójmieście, którzy wypowiedzieli się w kategoriach m.in. bezpieczeństwa, tolerancji, zarobków czy pogody. Internetową ankietę wypełniło 70 obcokrajowców.

O nowych pracownikach ze wschodu pisaliśmy w styczniu: 42 tys. nowych pracowników ze Wschodu w Trójmieście.


Jesteśmy rozwojowi, bezpieczni i ciekawi. Jesteśmy rozwojowi, bezpieczni i ciekawi.
Przyjeżdżają głównie do pracy, na studia, do rodziny, partnerki (partnera) i przyjaciół.

Trójmiasto w ciągu ostatnich lat, zrobiło bardzo duży krok w przód. Przede wszystkim pod względem budujących się biurowców i zagranicznych firm, które coraz częściej wybierają Gdynię, Gdańsk i Sopot jako miejsce rozwoju. Dlatego 32 proc. trójmiejskich obcokrajowców na pytanie: "dlaczego wybrali Trójmiasto?" odpowiedziało - w poszukiwaniu pracy i kariery. Niewiele mniej, bo 28,1 proc. wskazało na to, że skierowały ich tu sprawy osobiste. Nie wiemy jak dużą część stanowią mężczyźni, a jak dużą kobiety, ale jeśli sprawy osobiste równają się związkom partnerskim, to jesteśmy pewni, że mężczyźni przeważają w tej skali, wszak Polskie kobiety należą do najpiękniejszych na świecie.
Na pierwszych trzech miejscach uplasowały się - praca i kariera, sprawy osobiste, i wybrzeże. Na pierwszych trzech miejscach uplasowały się - praca i kariera, sprawy osobiste, i wybrzeże.

- W 2010 r. poznałem swoja żonę Monikę i od tego momentu całe moje życie się zmieniło. Dzięki Monice zawsze chętnie wracałem do Gdańska. Gram zawodowo w hokeja, dlatego mieszkałem też w Katowicach, Tychach czy Jastrzębiu, ale nigdzie nie jest tak pięknie, jak w Gdańsku. Świeże powietrze, morze, plaża, stare miasto, no i Sopot. Dwa lata temu się zdecydowaliśmy, że na stale osiedlimy się tutaj. Teraz już nie wyobrażam sobie mieszkać gdzie indziej - mówi Jan Steber, czeski zawodnik i kapitan hokejowej drużyny MH Automatyka Gdańsk.
Jan Steber pochodzi z Czech, swoją żonę Monikę poznał w Gdańsku. Razem mają 2,5 letniego synka. W Trójmieście zaaklimatyzował się na dobre i nie wyobraża sobie wyprowadzki. Jan Steber pochodzi z Czech, swoją żonę Monikę poznał w Gdańsku. Razem mają 2,5 letniego synka. W Trójmieście zaaklimatyzował się na dobre i nie wyobraża sobie wyprowadzki.

Kolejne dwa czynniki, które zajęły ex aequo 3. miejsce (10,9 proc), to wybrzeże i studia. Tutaj nie mamy wątpliwości, że naszą kartą przetargową na terenie Polski są przepiękne plaże i Morze Bałtyckie. Bogata oferta trójmiejskich uczelni, na czele z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, przyciąga studentów z całego świata. Z uwagi na liczbę mieszkań pod wynajem, 75 proc. ankietowanych mieszka w Gdańsku, 16 proc. w Gdyni i 9 proc. w Sopocie.

- Mieszkam w Polsce już 3 lata, pracuje w zawodzie jako kucharz. Do Polski przyjechałem, by pokazać Polakom włoską kuchnię, to była taka moja misja. Niestety w  Trójmieście jest zimniej niż w Scorze, miejscowości z której pochodzę. Natomiast bardzo dużą zaletą Gdańska, Gdyni i Sopotu jest ich położenie. Bliskość do morza to wielki atut Trójmiasta - mówi Marco Bernardi kucharz w restauracji San Marco i Perche No.
Zalety i wady Trójmiasta według obcokrajowców

Bliskość morza to zdecydowany atut, dlatego 33 proc. ankietowanych uznało to za naszą największą zaletę. Biorąc pod uwagę Kraków i inne miasta mieszczące się na południu Polski, Trójmiasto wypada bardzo dobrze pod względem czystości powietrza, co docenili obcokrajowcy w 27 proc. Duże zalesienie naszych terenów jest równie atrakcyjne. PKM, SKM, ZTM, ZKM - komunikacja publiczna według badanych jest na plus. Sprawność, szybkość i wygodę poruszania się między trzema miastami doceniło 25 proc. ankietowanych.
Wybrzeże i czyste powietrze, można zaliczyć do największych atutów Trójmiasta. Wybrzeże i czyste powietrze, można zaliczyć do największych atutów Trójmiasta.

- Gdańsk na pewno jest nowoczesnym miastem. Dla mnie największym plusem Trójmiasta jest jego położenie - morze, plaża i lato są tutaj niesamowite. Jedyne co mi przeszkadza to korki - w godzinach szczytu, są nie do zniesienia. Różnica między Ostrawą, z której pochodzę i Gdańskiem jest taka, że w Gdańsku jest dużo czystsze powietrze, nie ma smogu i to miasto jest o wiele żywsze. W Ostrawie niestety doskwiera mieszkańcom smog - kończy Jan Steber.
Niestety do największych wad, obcokrajowcy zaliczają nietolerancje. Niestety do największych wad, obcokrajowcy zaliczają nietolerancje.

Polską mentalność odczuwają ludzie z zagranicy, którzy do największych wad zaliczyli nietolerancje - z wynikiem 30 proc. Uważają oni, że w Trójmieście panuje rasizm i ksenofobia. 8 proc. miewa problemy z porozumieniem się z lokalną społecznością z powodu bariery językowej. 16 proc. ankietowanych przyznało, że do wad można zaliczyć chłód, który w większej części roku panuje w Trójmieście. Również 16 proc. ankietowanych uznało, że jest nieco nudno, narzekają na "niezbyt zróżnicowaną ofertę kulturalną i rozrywkową". Za to cieszą się, że nie jest drogo.

- Uważam, że życie w Polsce jest tańsze niż we Włoszech, można to odczuć na każdym kroku. Poza tym Gdańsk jest bardzo ciekawym i nowoczesnym miastem. Mogę przyznać, że czuje się tutaj bardzo bezpiecznie - kończy Marco Bernardi.
Marco (w białym nakryciu głowy) w Polsce mieszka od 3 lat. Przyjechał by pokazać Polakom prawdziwą, włoską kuchnię. Na zdjęciu razem ze swoim przyjacielem Andrea, podczas gotowania publicznego na Długim Targu. Marco (w białym nakryciu głowy) w Polsce mieszka od 3 lat. Przyjechał by pokazać Polakom prawdziwą, włoską kuchnię. Na zdjęciu razem ze swoim przyjacielem Andrea, podczas gotowania publicznego na Długim Targu.
Podsumowanie

Trójmiejscy obcokrajowcy czują w naszych miastach potencjał rozwoju edukacyjnego, jak i zawodowego. Zdecydowanie sprzyja im bliskość morza i czyste powietrze. Całkiem sprawna komunikacja miejska i połączenia międzymiastowe są również na plus. Większość twierdzi, że żyje się u nas dość tanio, jak na warunki europejskie i nawet bardziej niż bezpiecznie. Jedynie nasza tolerancja pozostawia wiele do życzenia.

Opinie (349) ponad 20 zablokowanych

  • bardzo się cieszę z wyniku nietolerancji (1)

    Mieszkańcy Barcelony są o wiele bardziej tolerancyjni, i tolerują np. dwie lesbijki ściskające się po kroczach, i przewracające się na stojący za nimi motocykl, który roztrzaskuje się o asfalt.

    Pan Arnold pewnie tego nie zrozumie, i życzyłby sobie jeszcze więcej tolerancji i jeszcze więcej marksistowskiego multikulturalizmu, ale ludzie bardziej rozsądni mogą co najwyżej niepokoić się, czemu tolerancja jest na i tak wysokim poziomie.

    • 20 9

    • Emigruj na Białoruś!

      • 0 4

  • Kolejne propagandowo kłamliwe wykresy islamtvn i komunistyczne trojmiasto.pl

    • 10 5

  • A jak czuja sie Gdanszczanie w Gdansku?? I mowie tu o nas urodzonych w Gdansku a nie tych przyjezdnych tlumach...

    Ja czuje sie fatalnie- od lat inwazja ludzi z miasteczek I wsi calej Polski, a o prawdziwych mieszkancach totalnie sie nie mysli - wszystko schodzi tu na psy- drogi i chodniki fatalnie, parkingi platne, komunikacja miejska droga I zadko, budynki zaniedbane, praca za smieszna kase, kultowe miejsca wyburzone lub zniszczone (np Parkowa w Jelitkowie) itd itp
    Ale czy ktos nas sie pyta?? Nie bo najwazniejsi sa przyjezdni!

    • 17 7

  • im mniej cudzoziemców tym lepiej (3)

    Chcę czuć że żyję w Polsce i oddychać polskością

    A nie jak w Krakowie - gdzie przewalają się tłumy arabów, angoli, hiszpanów itp nacji i tradycyjny charakter miasta ulega zagładzie

    język polski tonie we wrzaskach jakiejś cudzoziemskiej hołoty

    zamiast centrum polskiej kultury jest wielokulturowa kloaka

    Tego chcecie dla Gdyni? Gdzie każda cegła została postawiona polską ręką?

    • 23 17

    • Bez obaw, do Gdyni pies z kulawą nogą nie zagląda, bo i po co.
      W Gdańsku pełno obcokrajowców, i dobrze - to zawsze było wielokulturowe miasto.

      • 6 7

    • ty chyba w krakowie nie byles (1)

      nie widzialem tu jeszcze araba.
      cudzoziemcow pelno, ale to turysci. i dobrze bo miasto ma z nich duzy zysk.

      • 0 1

      • arabów sporo można spotkać np w teatro cubano

        albo przejrzyj ogłoszenia na facebookowych grupach o wynajem mieszkań

        ciagle się ogłasza kolejny importowany oczywiście przez obce korpo

        pewnie że na szczęście to jest niewiele ale i tak napawa niepokojem

        Poza tym ogromna ich liczba pozuje jako Francuzi - mieszkałem z żabojadami i obracałem się w ich kręgu to tak 1/3 to były zwykłe araby w trzecim pokoleniu plujące co chwila na Europę i sławiące islam

        • 2 0

  • Bardzo zle

    Bo wchodzac do restauracji Aioli musi czekac 20 minut bez obslugi, zeby w ogole wejsc a w miedzyczasie widzi jak inni klienci wchodza po znajomosci.
    Bo chcac kupic mieszkanie przez biuro jest traktowany jak smiec albo po prostu oszukany. Bo wchodzac do jakiegokolwiek lokalu widzi sporo mlodych osob z obslugi, ktore maja gdzies klientow, chyba, ze zacznie mowic po angielsku.

    • 5 6

  • Jak znikna kluby typu Cocomo bedzie ok.

    • 8 1

  • Do Gdańska nie pasują architektonoicznie, takie budowle jak Synagogi czy Meczety (1)

    Polska ma swoją wiekową kulturę, dziękujemy za MultiKulti. Przed IIWŚ już mieliśmy koszerne MultiKulti i jak zwykle okazało się, że oni fantastycznie i szybko dogadali się z Niemcami... a później z Ruskimi

    • 15 9

    • Tak szybko się dogadali, że się w getta pozamykali i do atmosfery emigrowali . ... Człowieku, co Ty ćpałeś, mocny towar!

      • 1 1

  • Trójmiasto to prowinicja w porównaniu do Warszawy czy Krakowa (3)

    nudno i zimno.

    • 6 11

    • ale standard życia najwyższy w kraju jest w Pomorskim (1)

      najmniej biedy, najniższa przestępczość a brak islamu to raczej zaleta

      • 10 1

      • Brak islamu? U nas jest 1 z raptem 5 meczetów w Polsce. Zatem milcz, śledziu, bo się nie znasz!

        • 0 2

    • I bardzo dobrze ze prowincja lubie ten klimat prowincji....To wynocha słoiki do wawy i krk!!!!!!!!!! Won

      • 2 1

  • Tak, przeszkadzają mi obcokrajowcy w trójmieście, ale wyłacznie przybyłe w bananach pająki :)

    • 1 3

  • Ja być murzyna. Ja lubić danzing i białe panie. Ja murzyna tez lubić i was love.

    • 2 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Sebastian Ptak

Prawnik, ekspert rynku bankowego, współtwórca nowoczesnego sektora płatniczego w Polsce, Prezes...

Najczęściej czytane