• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Koniec z godzinami dla seniorów i ograniczeniami w galeriach handlowych

Wioletta Kakowska-Mehring
1 lutego 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Od dziś nie obowiązują już godziny dla seniorów. Od dziś nie obowiązują już godziny dla seniorów.

Od dziś w dni powszednie przestają obowiązywać tzw. godziny dla seniorów w sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach i na poczcie. Od 10 do 12 zakupy w tych placówkach mogą już robić wszyscy, bez względu na wiek. "Pełną parą" ruszają też centra handlowe, ale wciąż w reżimie sanitarnym.



Czy to dobry moment na „odmrożenie” galerii handlowych?

W ubiegły tygodniu ogłoszono, że rząd luzuje obostrzenia związane m.in. z handlem i od 1 lutego już nie będzie specjalnych godzin dla seniorów. To rozwiązanie było bardzo kontrowersyjne. Wielu handlowców twierdziło, że obostrzenia wywoływały konflikty z klientami, a poza tym od 10 do 12 w sklepach był zdecydowanie mniejszy ruch niż zwykle, a seniorzy i tak robili zakupy w godzinach im wygodnych, a nie wówczas, gdy im zalecano.

- Docierały do nas apele organizacji handlowych dotyczące konieczności zniesienia godzin dla seniorów w sklepach. Przychylamy się do tych wniosków - mówił w ub. tygodniu Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Centra handlowe w Trójmieście



A co o godzinach dla seniorów sądzili nasi czytelnicy? W ankiecie zapytaliśmy: czy tzw. godziny dla seniorów w sklepach to dobre rozwiązanie? Tylko 12 proc. uznało, że "tak", bo trzeba chronić starszych ludzi, a większość młodych robi zakupy po południu, aż 79 proc. było jednak zdania, że "nie", bo to tylko utrudnia pracę handlowcom i dyskryminuje młodszych klientów. 9 proc. odpowiedziało, że "trudno powiedzieć".

Przypomnijmy, że godziny dla seniorów w sklepach obowiązywały najpierw od początku kwietnia do początku maja ubiegłego roku. Wówczas w godzinach od 10 do 12 zakupy w sklepach mogły robić wyłącznie osoby powyżej 65. roku życia. Obostrzenia te obowiązywały też w sobotę, ale po protestach handlowców z tego przepisy szybko się wycofano. Kolejny raz po "godziny dla seniorów", ale w zmodyfikowanej formie, sięgnięto po wzroście zakażeń. Od 15 października w sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach i na poczcie w godz. od 10 do 12 zakupy mogły robić tylko osoby powyżej 60. roku życia.

Galerie handlowe liczą na "odwilż" i szykują się na... szturm klientów



To nie koniec zmian. Od dziś w sklepach powyżej 2 tys. m kw. powierzchni handlowej będą mogły funkcjonować wszystkie sklepy, a nie jak dotychczas tylko wybrane. Oczywiście mogą działać, ale w tzw. reżimie sanitarnym. Przypomnijmy, że w myśl obostrzeń w sklepach powyżej 100 m kw. powierzchni handlowej może przebywać 1 osoba na 15 m kw. Limit osób ma dotyczyć całego obiektu i to w gestii zarządów centrów czy galerii jest pilnowanie, ilu klientów naraz tam przebywa. W tej sytuacji swoje limity (na m kw.) ustalają też poszczególne sklepy działające w centrach, aby w najbardziej popularnych nie kłębiły się tłumy. Przypomnijmy, że tak jak dotychczas w mniejszych placówkach może być jeden klient na 10 m kw.

Sklepy w centrach handlowych już od tygodnia szykowały się do zniesienia obostrzeń. W pozamykanych sklepach panował ruch. Drzwi zamknięte, ale w środku krzątali się pracownicy. Układali towar, sprzątali, robili porządek w papierach. Widać, że liczyli na rychłe otwarcie.

Organizacje reprezentujące sieci handlowe od tygodni naciskały na rządzących i jak widać skutecznie. Według Polskiej Rady Centrów Handlowych dotychczasowa łączna strata w obrotach sklepów i punktów usługowych działających w centrach handlowych, wynikająca z 15 tygodni lockdownu, to około 30 mld zł.

Bez zmian pozostają przepisy dotyczące wymogu zasłaniania nosa i ust we wszystkich placówkach handlowych. Sklepy mają obowiązek udostępnienia klientom rękawiczek jednorazowych i płynów dezynfekcyjnych.
09:32 1 LUTEGO 21 (aktualizacjaakt. 14:11)

Kolejki w galeriach handlowych (60 opinii)

Pod sklepami w forum już od 9 są kolejki ale to gastro i fitnes wciąż jest największym zagrożeniem
Pod sklepami w forum już od 9 są kolejki ale to gastro i fitnes wciąż jest największym zagrożeniem

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (148)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Maciej Dobrzyniecki

Od roku 1994 jest członkiem Business Centre Club i pełni funkcję wiceprezesa. Jest ponadto Przewodniczącym Rad Nadzorczych Abantia Polska oraz Ibereolica; jak i członkiem Rad Nadzorczych. Od czerwca 1997 prowadzi własną firmę doradczą Profit-Consult zajmującą się: doradztwem inwestycyjnym, organizacją finansowania rozwoju i inwestycji, projektami doradczymi w zakresie zarządzania inwestycjami, pośrednictwem finansowym i opiniowaniem kontraktów.

Najczęściej czytane