• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Koniec z tanimi zakupami z Chin. Cło i VAT zmniejszą liczbę przesyłek zagranicznych

Robert Kiewlicz
29 listopada 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Czekasz na zakupy z Chin? Przygotuj się na dłuższy czas oczekiwania i możliwe dodatkowe opłaty. Czekasz na zakupy z Chin? Przygotuj się na dłuższy czas oczekiwania i możliwe dodatkowe opłaty.

Miesiącami czekasz na przesyłkę zakupioną na Aliexpress? Płacisz za towar "z góry", a poczta i tak każe ci dopłacić? Od 2021 roku będzie jeszcze drożej i jeszcze dłużej. Nowe stawki podatku VAT mają zmniejszyć liczbę przesyłek z Chin nawet o 40 proc. Dodatkowo przesyłki mają być ściślej kontrolowane, a ich adresaci mogą spodziewać się wezwań do zapłaty podatku VAT bądź cła.



Co jest najważniejsze przy zakupach przez internet?

- Zakupiłem, w bardzo korzystnej cenie, produkt na Alixpress. Na paczkę czekałem kilka tygodni. Zacząłem się już denerwować i wtedy zamiast paczki otrzymałem wezwanie od urzędu celnego poczty - opowiada Marcin, nasz czytelnik. - Okazało się, że mam zapłacić dodatkową opłatę celną i w ten sposób okazyjny zakup przestał być już taką okazją.

Wezwania do zapłaty podatku VAT i cła



Takie wezwania już od dłuższego czasu trafiają do osób zamawiających towary z Chin. Dotychczas polskie prawo dopuszczało zwolnienie od podatku VAT przesyłki, których wartość nie przekracza 22 euro. Często jednak i ta opłata była "obchodzona", bo wystarczyło, że nadawca zadeklarował przesyłkę jako zwykły prezent. To się jednak zmieniło.

- Przesyłka dotarła do mnie, trwało to długo, ale liczyłem się z tym. W końcu Chiny to nie Europa. Towar był OK, jednak przesyłka była ewidentnie otwierana. Na poczcie powiedziano mi, że czasami się tak zdarza. Czy to normalne, żeby ktoś zaglądał do prywatnej przesyłki? - pyta Krzysztof.

Przesyłki kontrolowane i otwierane przez celników



Przesyłki coraz skuteczniej kontrolują urzędnicy ze specjalnych jednostek celnych, które dokonują odprawy celnej przesyłek w urzędach pocztowych. Wszystkie przesyłki podlegają wstępnej kontroli, a losowo wybrane są bardziej szczegółowo sprawdzanie, a nawet otwierane i to właśnie funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej decydują o zastosowaniu odpowiedniej stawki cła i VAT. Zaniżona wartość na kopercie już niestety nie wystarczy.

W przypadku jeśli przesyłka podlega należnościom celno-podatkowym, do jej odbiorcy trafia wezwanie o konieczności przedstawienia dokumentów niezbędnych dla objęcia towaru procedurą celną, czyli dokumentu potwierdzającego rzeczywistą wartość towaru. Jeśli nie potrafimy udowodnić przed urzędem, że wartość jest taka sama, jak zadeklarowana na przesyłce, musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami.

Wyższy VAT na przesyłki z Chin od 2021 r.



- Dodatkowo od 1 lipca 2021 r. w całej UE uchylone zostanie zwolnienie z VAT dla importu towarów w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej 22 euro - tłumaczy Agata Bloch, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku. - Od 1 lipca 2021 r. co do zasady towary o wartości nieprzekraczającej 150 euro nabywane (przez konsumentów) z państw nienależących do UE podlegać będą opodatkowaniu VAT w państwie członkowskim UE, do którego są transportowane/wysyłane.
Z punktu widzenia osoby nabywającej towary za pośrednictwem platform internetowych istotne jest to, że kwota podatku VAT należnego z tytułu takiej sprzedaży zazwyczaj będzie:

  • uwzględniona w cenie towarów nabytych na stronie - ceny produktów mogą znacznie wzrosnąć,
  • doliczona (przy imporcie) do ceny, za jaką towary zostały nabyte na stronie - do wyboru będzie dodatkowa opcja opłaty.



Według najnowszego raportu Geminusa już 73 proc. internautów robi zakupy online. Już niemal jedna trzecia kupujących online korzysta z zagranicznych serwisów e-commerce. W porównaniu z rokiem ubiegłym wartość ta wzrosła o cztery punkty procentowe (30 proc. vs 26 proc.).

Allegro niezmiennie pozostaje najlepiej rozpoznawalną marką spośród wszystkich polskich e-serwisów, umacniając się na tej pozycji. Jest ona wymieniana spontanicznie aż przez 86 proc. badanych. Natomiast w przypadku marek serwisów zagranicznych najczęściej wskazywany jest serwis Aliexpress.

Miejsca

Opinie (650) ponad 20 zablokowanych

  • jak będzie dużo przesyłek z chin to poleżą u celników 10 miesięcy zostaną otwarte i oclone i wezwanie do zapłaty, jak ludzie będą tyle czekać na przesyłkę i jeszcze dostaną dopłatę to zrezygnują i kupią od naszych sprzedawców będzie przynajmniej z gwarancją

    • 0 3

  • poczta tez mniej zarobi....

    • 0 0

  • Pieniądze na drzewach nie rosną.

    Przecież władza na te wszystkie tarcze musi skądś wziąć. Bo do wyboru było zamknąć gospodarkę, albo poświęcić iluś obywateli. A ja nie potrafię sobie wyobrazić co by się zaczęło dziać , w mediach w szczególności, gdyby została wybrana ta druga opcja.

    • 0 1

  • Super! Precz z badziewiem z Chin!

    • 0 1

  • Zakupy w Chinach to czasem konieczność

    Jestem za kupowaniem lokalnie (mniejszy ślad węglowy, wspieranie lokalnych przedsiębiorców), ale wielu rzeczy w Polsce nie ma. Przykładowo ostatnio zaczęła mi się psuć klawiatura w laptopie. Nawet na Allegro jej nie ma. Zamówiłem więc z Chin. Tak samo z wieloma gadżetami domowego użytku czy do skrzynki narzędziowej - w Polsce nie było, w Chinach owszem. No i jak potem mijam sklep, na wystawie którego widzę gadżet za 50 zł, który w Chinach kosztuje poniżej dolara, to mnie krew zalewa. Cło od dolara wynosi co najwyżej drugi dolar. Koszty prowadzenia działalności rozkładane powinny być proporcjonalnie, a nie że gadżetowi za dolara dołożymy po doliczeniu cła 400% ceny, a szmatce na wieszaku 4%.

    • 0 0

  • Wolę Aliexpress...

    Świetnie, ale nawet jak będę miał płacić VAT, to będę kupował na Aliexpress. Allegro niestety nie oferuje żadnej rozsądnej ochrony kupującym przed nieuczciwymi sprzedawcami. A dokładniej to co oferują wymaga zgłoszenia sprawy na policję i czekania na jej zakończenie. Nawet w przypadkach oczywistych. Incydenty zdarzają się głównie dla przesyłek o niskiej wartości, więc bujanie się na komisariat i czas tam spędzony przewyższa wartość sporu.

    • 0 0

  • to nic nie zmieni

    a sklepy skad kupuja ? z chin, wiec automatycznie tez podwyzsza ceny u nas w sklepach i tak dalej bedzie sie oplaca kupic w chinach, tylko znowu panstwo zarobi a my obywatele stracimy, nie wiem kto to wymysla

    • 0 0

  • Cło

    To wina USA narzucają swoje warunki na towary z Chin, bo ich gospodarka pada

    • 0 0

  • dlaczego nikt nie pisze o tym, że celnika trzeba zawieźć na magazyn jeśli jest rewizja celna. Jesli agencja celna akurat nie dysponuje samochodem to trzeba zamówić mu taksówkę.

    • 0 0

  • Od 1 lipca 2021 r zapłacę cło i vat za towary zakupione po tym terminie czy za towary które dotrą do mnie po tym terminie?

    Od 1 lipca 2021 r zapłacę cło i vat za towary zakupione po tym terminie czy za towary które dotrą do mnie po tym terminie?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Adam Roman

Członek zarządów Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń Ergo Hestia SA i Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie Ergo Hestia SA. Adam Roman z Ergo Hestią związany jest od 1993 roku. Od 2007 roku pełni funkcję członka zarządu odpowiedzialnego za ubezpieczenia korporacyjne. Przez wiele lat był odpowiedzialny za reasekurację, uczestnicząc pośrednio w underwritingu przemysłowym. Przez lata współpracował z największymi reasekuratorami na świecie m.in. Munich Re, Swiss Re, GE Francona, SCOR i...

Najczęściej czytane