• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Kryzys trwa. Przed nami dekada niepokojów

Wioletta Kakowska-Mehring
20 maja 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
Moim zdaniem kryzys nadal trwa – twierdzi prof. Orłowski. - Najpoważniejszy, ponieważ jest to kryzys zaufania. Czy w normalnych czasach rynek zareagowałby na aresztowanie szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego? Moim zdaniem kryzys nadal trwa – twierdzi prof. Orłowski. - Najpoważniejszy, ponieważ jest to kryzys zaufania. Czy w normalnych czasach rynek zareagowałby na aresztowanie szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego?

Czy firma z Trójmiasta może przygotować się na gospodarcze konsekwencje trzęsienia ziemi na drugim końcu świata lub skandal obyczajowy na wysokich szczeblach finansiery? Niestety, w dobie gospodarki globalnej jest to trudne. Dlatego żaden przedsiębiorca nie może myśleć o swoim biznesie w oderwaniu od globalnych realiów.


Czy to, co się dzieje na świecie, może mieć wpływ na lokalną firmę?


O tym, czy w ogóle możliwa jest ochrona przed ryzykiem systemowym, rozmawiano na konferencji "Zarządzajmy ryzykiem" zorganizowanej przez Regionalny Oddział Krajowej Izby Biegłych Rewidentów w Gdańsku oraz Uniwersytet Gdański, pod patronatem Gdańskiego Klubu Biznesu. O praktycznych aspektach zarządzania ryzykiem oraz audycie zorientowanym na ryzyko biznesowe dyskutowali eksperci i praktycy, czyli przedstawiciele biznesu.

- W gospodarce zawsze mamy do czynienia z ryzykiem. Najtrudniejsze do oszacowania jest jednak tzw. ryzyko systemowe. Choćbyśmy się starali, nie jesteśmy w stanie tego ryzyka kontrolować, ale możemy się przygotować i dostosować - ocenił obecny na spotkaniu prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny w PwC. - Trzęsienie ziemi i tsunami w Indonezji pochłonęło dużo więcej ofiar niż podobny kataklizm w Japonii. Dlaczego? Dlatego, że Japonia była dużo lepiej przygotowana na takie wydarzenia. Podobny mechanizm powinien funkcjonować w biznesie.

- Żyjemy w czasach, w których gospodarka jako konstrukcja osiągnęła stan dużego napięcia. Dziś nawet niewielki impuls powoduje, że ta konstrukcja drży - stwierdził prof. Dariusz Filar, członek Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów.

Jak oceniają eksperci, dziś - w dobie gospodarki globalnej - na kondycję firm wpływa częściej to, co się dzieje na świecie, niż to, co wydarzyło się w najbliższym otoczeniu. Na wydarzenia w Nowym Jorku z 11 września rynek finansowy zareagował zanim większość ludzi dowiedziała się o ataku na dwie wieże. A co, gdy te wydarzenia mają bezpośredni związek z gospodarką? Tak było, gdy kilka lat temu rozpoczął się kryzys finansowy.

- Powodem kryzysu był niewiarygodny rozwój rynku instrumentów pochodnych. Okazało się jak duży jest rozdźwięk między światem finansów a realną gospodarką. Na to nałożyły się błędy rządów, banków centralnych i właścicieli banków. Lewarowanie powodowało rozwój rynków finansowych, teraz przed nami długie lata delewarowania - twierdzi prof. Orłowski.

- Niestety, dopuściliśmy do tego, aby sługa, czyli bank, stał się panem - stwierdziła z kolei prof. Elżbieta Mączyńska z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. - A wszystko stało się na plecach strefy realnej. Jednak jeżeli tygrys ucieka z klatki i sieje spustoszenie, to nie on jest winny. Winny jest ten, kto wykonał klatkę lub ten, kto jej nie domknął. Niestety, regulacje dostosowane są do najsilniejszych. Dziś najsilniejszy jest sektor finansowy. A on potrzebuje wahań. Z kolei sektor realny potrzebuje stabilizacji.

Co w tej sytuacji? Czy utknęliśmy w tym kryzysie? - Moim zdaniem kryzys nadal trwa - twierdzi prof. Orłowski. - Najpoważniejszy, ponieważ jest to kryzys zaufania. Czy w normalnych czasach rynek zareagowałby na aresztowanie szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego?

Jak ocenia prof. Orłowski, przed nami dekada niepokojów. Na rynku następuje zmiana sił gospodarczych. Nierównowaga na rynku finansowym wciąż trwa. Trzeba liczyć się z nierównowagą w realnej gospodarce. Musimy być przyzwyczajeni do raptownych zmian kursów czy notowań surowców. Z tym trzeba nauczyć się żyć. Mamy za sobą kryzys finansowy, recesję, teraz mamy do czynienia z kryzysem fiskalnym. Według ekspertów kończy się czas, kiedy byliśmy zieloną wyspą. To jest moment, gdy powinniśmy się zabezpieczyć. Utrzymywanie dużego deficytu jest bardzo ryzykowne. Musimy ograniczyć potrzeby pożyczkowe państwa i narodu.

- Przedsiębiorcy muszą się zabezpieczyć przed ekspozycją na ryzyko. Tam, gdzie się da, trzeba się ubezpieczyć i oczywiście ostrożnie planować. To czasem oznacza wolniejszą ekspansję, ale jest bezpieczniejsze - radzi prof. Orłowski.

- Dziś dla firmy najważniejsze jest utrzymanie się na rynku - ocenia prof. Filar. - W tej sytuacji najważniejsze jest skupienie się na swoim biznesie, a nie szukanie nadzwyczajnych i szybkich źródeł zysku. Zanim zdecydujemy się na wzięcie kredytu, musimy gruntownie zbadać, jaki kredyt jesteśmy wstanie obsłużyć. Musimy wiedzieć, ile wytrzymamy i gdzie jest granica naszych możliwości.

- Przestrzegam przed manipulowaniem w świecie rachunkowości. To kolejna bańka, która może któregoś dnia pęknąć i poczynić spustoszenie, jak ta bańka finansowa - stwierdziła prof. Mączyńska. - Ja już dziś przestaję rozumieć zapisy księgowe.

- Dlatego dążenie do upraszczania rachunkowości może pogłębić kryzys - oceniła Joanna Dadacz, Dyrektor Departamentu Rachunkowości Ministerstwa Finansów. - Żadne prawo, nawet najlepsze, nie uchroni nas przed popełnieniem błędów.

Z opinią pani Dadacz nie zgodził się obecny na spotkaniu Jan Zarębski, prezes Gdańskiego Klubu Biznesu. - To właśnie niespójne prawo i przepisy powodują problemy przedsiębiorców. Codziennie dowiadujemy się z mediów o przedsiębiorcach zniszczonych przez złe prawo.

"Zarządzajmy ryzykiem" to już II Konferencja z cyklu "Wyzwania Współczesnej Rachunkowości i Audytu". Organizatorzy cyklu - Regionalny Oddział Krajowej Izby Biegłych Rewidentów w Gdańsku, Katedra Rachunkowości Uniwersytetu Gdańskiego i Sopocka Szkoła Wyższa - stawiają sobie za cel stworzenie platformy umożliwiającej efektywną współpracę trzech sfer: nauki, biznesu oraz biegłych rewidentów. Cykl konferencji ma też sprzyjać budowaniu potencjału Trójmiasta jako prężnego ośrodka naukowego i gospodarczego, dysponującego doskonale przygotowanym zapleczem kadr dla biznesu.

Miejsca

Opinie (60) 1 zablokowana

 • (16)

  widać wyraźnie, że kapitalizm się nie sprawdził i upada

  • 27 35

  • (10)

   jaki kapitalizm!!?? człowieku!! Jest socjalizm i pseudowolny rynek

   • 16 4

   • co za bzdety :) (1)

    • 2 7

    • porównanie 2 osób: Kulczyk-Kluska to piekny przykład jak bardzo tej rynek jest otwarty ;]

     • 4 2

   • (7)

    dlaczego uważasz, że w Polsce mamy socjalizm ??? może mógłbyś to jakoś uzasadnić

    • 3 4

    • kilka przykładów wyjaśnia lepszy mówca niż ja - YT: Polska: marsz od kapitalizmu do socjalizmu. (6)

     A tak na szybko... Jak się nazywa ustrój w którym zamiera się pod przymusem pieniądze Kowalskiemu i rozdaje innym ludziom (+urzędnicza prowizja)??
     Jak się nazywa ustrój w którym zarobione pieniądze są kilkukrotnie opodatkowane, istnieje ponad pół miliona urzędników, którzy wymyślają ile się da tzw. "problemów społecznych" aby je zwalczać i kontrolować człowieka? Jak się nazywa ustrój w którym urzędnik wie lepiej niż rodzic co jest lepsze dla jego dziecka? Jak się nazwa ustrój w którym dąży się do tego aby "wszyscy byli równi", Jak się nazywa ustrój w którym istnieje tzw. "sprawiedliwość społeczna" (np wcześniejsza emerytura górnika)??

     świat idzie do przodu i socjalizm nieco ewoluował - co nie oznacza, że go niema.

     Jeśli już używać słowa kapitalizm to w definicji Stanisława Michalkiewicza "kapitalizm kompradorski", w którym to do przynależności do bycia na rynku (nie mówię tutaj o kiosku z warzywami) decyduje nie zaradność i przedsiębiorczość, tylko przynależność do sitwy - stąd doskonały przykład Kulczyk - Kluska

     • 13 2

     • wychodzi na to że kapitalizmu nie ma - bo to jest utopia której nikt nie zrealizował (5)

      i nie zrealizuje. Jest tylko w głowach jej wyznawców.

      • 5 2

      • ale warto iść w prawo zamiast się pogrążać jeszcze bardziej!! Na tym Titanicu są jeszcze szaupy więc chwytajmy za wiosła!!! (2)

       Zastanów się ile dałaby likwidacja CIT, PIT (stanowią ok 21% przychodów budżetu) !! Ile firm by powstało? Jak bardzo status ludziom by się poprawił gdyby dostawali nagle o 1/4 większe pensje!?? Większe pensje - większa konsumpcja, wieksza konsumpcja - wiecej miejsc pracy, większy wzrost gospodarczy (a dla urzedasów większe wpływy z VATu)

       Naprawdę - jest wiele rzeczy bardzo prostych, gdzie wystarczy zwykła logika i ludzie z jajami, a nie urzędniczy "niedasizm"

       • 10 3

       • neoliberalne bzdury (1)

        jak można wierzyć w takie rzeczy, że konsumpcja może nieograniczenie rozwiać się do końca świata i o jeden dzień dłużej. Kapitalizm nie jest w kryzysie, to kapitalizm jest kryzysem.

        • 5 6

       • dokładnie, bzdety o konsumpcji

        założenie o ciągłym rozwoju jest fundamentalnie błędne. To jest dokładnie tak, jakby założyć, że Kowalski z dnia na dzień będzie jadł więcej niż poprzedniego dnia. Przez jakiś czas może to tak funkcjonować, ale w końcu napotyka się na naturalną barierę (Kowalski więcej nie zje bo się zrzyga) i co? I cały model bierze w łeb.

        • 1 0

      • (1)

       a kapitalizm jest niestety w stopniu bardzo ograniczonym, - dławiony właśnie przez tzw. sitwę, dwa - przez przybierający na sile socjal

       • 3 3

       • jaki "przybierający na siłe socjal"?

        ktoś Ci bzdur naopowiadał i wierzysz. Dzięki właśnie nabraniu się elit politycznych i społeczeństw w neoliberalne bajki, mamy do czynienia z największym kryzysem w dziejach nowożytych, oraz upadkiem państwa socjalnego. Sypie się wszystko, bo ciężko utrzymywać kapitalistów za publiczne pieniądze.

        • 4 4

  • Kapitalizm się sprawdzał przez długie lata... (3)

   Zaczęło się sypać, odkąd Państwo zaczęło ingerować w wolny rynek.
   I banki, które przekozakowały, zamiast sobie upaść, dostają dotację od rządów (czyli z kieszeni podatników).
   To z jednej strony sygnał dla bankierów: można robić co się chce.
   Z drugiej: przyczynek do upadku zaufania do pieniądza fiducjarnego.
   A prawdziwy kryzys zacznie się, jak do ludzi dotrze, że tzw. pieniądz to jedynie bezwartościowa makulatura, którą można sobie dodrukować ile się chce - i którą można się podetrzeć.

   • 13 2

   • nie wiem na jakim świecie żyjesz (2)

    ale właśnie przyczyną kryzysu jest coś odwrotnego - brak kontroli rynku (szczególnie finansowego) przez państwo/społeczeństwo. Mylisz pakiet ratunkowy w czasie kryzysu, z przyczynami kryzysu (deregulacją rynku i całkowitą niemocą kapitału z radzeniem sobie z wybuchem kryzysu).

    • 2 6

    • im większa będzie chęć... (1)

     kontroli zasobów finansowych obywatela (przedsiębiorcy) przez państwo, pod pozorem tzw. "pomocy". Tym większe szanse iż cała gospodarka po prostu się posypie. Pomijam już fakt iż obsługa tej całej pseudo pomocy państwowej opiera się na rozdmuchanym do granic możliwości aparacie urzędniczym, którego funkcjonowanie pochłania coraz to większą cześć naszych podatków. I jak na ironię z roku na rok urzędowe referaty, ministerialne kancelarie, etc. rozrastają się coraz bardziej. Wszyscy oni "pomagają" przedsiębiorcy gdyż w ich mniemaniu wiedzą lepiej niż on sam co jest dla niego najlepsze... :/
     Jedno jest pewne, taki system nie ma nic wspólnego z kapitalizmem...

     • 0 0

     • ale gospodarka się posypała właśnie przez brak kontroli

      przecież kryzys w USA to doskonały przykład tego - to nie jest opinia "lewaków", ale też drugiej strony - neoliberalni talibowie, ci skruszeni, też o tym mówili, że deregulacja i pozbawienie kontroli nad rynkiem kapitałowym skończył się całkowitą klęską. Nie było kontroli, nie było odpowiedzialności, było myślenie krótkoterminowe i szybki zysk. Ci ludzie co zarobili na tym kryzysie krocie nie tylko okradli swoje społeczeństwa, oni okradli też własne firmy. Kapitalizm bez kontroli społecznej, to jest jazda bez trzymanki w dół. Ile zdążysz się nachapać to twoje, a potem jest krach i d..a.

      • 0 0

  • a gdzie masz ten kapitalizm ??????

   a gdzie masz ten kapitalizm ??????

   • 0 1

 • Brak stabilizacji,ciagłe zmiany w prawie,nieudolna władza.

  Biznes bez "umocowania się" przy władzy jest praktycznie niemożliwy.

  • 29 3

 • Ciężko się tak wymądrzać za pieniądze podatników.

  Wiecie, rozumiecie, mamy poważny kryzys. Dlatego obradujemy w Hiltonie. A teraz niech ktoś skoczy i wykupi nam bilety na samolot do Warszawy, bo przecież my tu wszyscy jak jeden mąż jeszcze nigdy nic nie kupiliśmy za swoje. Aha: deficyt budżetowy jest groźny!

  • 56 4

 • polecam wszystkim film Inside Job (2)

  Film nagrodzony Oscarem, to pierwszy materiał filmowy dokumentujący szokującą prawdę o kulisach kryzysu ekonomicznego z 2008 roku. Globalna zapaść na rynkach finansowych, która przyniosła straty w wysokości ponad 20 bilionów dolarów, doprowadziła w rezultacie do utraty pracy i domów przez miliony ludzi. Dzięki zakrojonym na szeroką skalę wnikliwym działaniom badawczym i wywiadom przeprowadzonym z głównymi graczami rynków finansowych, politykami i dziennikarzami, film pokazuje rozwój spekulacyjnych operacji finansowych i stojącego za nimi przemysłu finansowego. Rzuca również światło na wzajemne relacje i mechanizmy, które doprowadziły do skorumpowania działań politycznych, regulacyjnych i świata nauki. Narratorem filmu jest laureat Oscara® Matt Damon.

  • 35 1

  • Kogo szokował tego szokował, informacje o tym co się dzieje pojawiały się na długo przed krachem, tylko że do większości nie docierały albo były wsadzane między bajki.

   • 5 0

  • wystarczy

   poczytać o historii gospodarczej świata

   • 2 0

 • powtorze sie bo chyba warto

  duzy zawsze wygrzmoci tego malego, silny slabego, etc.
  Te wszystkie analizy gieldowe, sledzenie trendow, wypowiedzi speudoekspertow gieldowych mozna o kant du.. rozwalic
  cala ta naukowa ekonomia to fikcja dla gawiedzi.
  gospodarka swiatowa, bankowosc centralna, pochodzenie pieniadza, kredytow i td. rzadza sie zupelnie innymi prawami.
  nie dla maluczkich graczy niestety. karty sa rozdawane z gory, nie ma przypadkow w ekonomii, polityce i td.

  • 28 4

 • Jaki kryzys!!??Bankierzy i politycy najzwyczajniej w świecie wyr*chali podatników państw tzw/ cywilizacji zachodniej.

  Krysys nadejdzie już niedługo jak zaczną państwa bankrutować - dług publiczny i fundusze emerytalne.

  Ale macie zamiast tego wspaniała UE...i takie koszty, że fabryki (miejsca pracy) uciekają jak najdalej stąd.

  • 45 1

 • Ramzes umarł

  a Kryzys żyje

  • 3 3

 • wg tych tęgich głów kryzys w gospodarce światowej zależy od niekontrolowanej erekcji

  u pewnego ważnego prezia z MFW. Tak to jest kryzys zaufania.

  • 9 3

 • Witold Orłowski doradca ekonomiczny Komorowskiego....

  ciekawe dlaczego te wszystkie problemy kończą się na Odrze i Nysie Łużyckiej?

  • 10 3

 • kapitalizm ???????? przegrał z socjalizmem (8)

  widać to gołym okiem Chiny socjalistyczne wygrały z kapitalizmem komentarza raczej nie trzeba każdy rozumie....... oto mamy liberalną gospodarkę do czego doprowadziła??????? PYTAM CO DALEJ KOSZTEM LUDZI FIRMY BĘDĄ SIĘ BRONIĆ PRZED BANKRUCTWEM?????? A GDZIE GODNE ZAROBKI???????DLA LUDZI PROSTYCH?????

  • 13 21

  • Chiny nie są socjalistyczne od dawna

   to kraj kapitalistyczny, pomieszanie autorytarnej władzy z neoliberalnym systemem gospodarczym, mekka neoliberalnych talibów. Sukces gospodarczy Chin opiera się na zamordyzmie politycznym połączonym z bardzo tanią siłą roboczą i odziedziczonym po komunizmie przemyśle ciężkim. Chiny, w przeciwieństwie do Europy Wschodniej, nie zniszczyły swojego przemysłu ciężkiego po 89 roku, teraz przez to nie muszą go odbudowywać.

   • 17 0

  • Kongres Nowej Prawicy

   Chiny mają dziki kapitalizm

   • 6 2

  • Chiny i socjalizm?

   dobry zart

   • 8 0

  • BZDURA. To wprowadzanie socjalizmu w USA, a dokładniej interwencjonizm FEDu spowodował kryzys.

   Od dwóch dekad FED pobudzał gospodarkę USA wstrzykując jej sterydy w postaci taniego pieniądza co na krótką metę poprawia wyniki gospodarcze, ale w dłuższej perspektywie musi się zakończyc zapaścią. Za prezesury Greenspana podaż dolara wzrosła kilkakrotnie. FED ustalał absurdalnie niskie stopy procentowe doprowadzając w 2004r do sytuacji kiedy stopa procentowa była niższa od wskaźnika inflacji co oznaczało że FED dotował jankesom kredyty. Lewak Greenspan powinien za to wisieć.

   • 8 1

  • Heh (1)

   Koleś jeśli nie zauważyłeś Chiny już od jakiś 30 lat budują kapitalizm i dobrze im to wychodzi przeczytaj chociaż durną Wikipedię, poza tym znany jest film na Youtube jak komunista wypowiada się ładnie o globalizacji i kapitalizmie, dziwne prawda oraz gdy śmieje się z socjału w UE, 'gdzie państwa utrzymują nierobów'!

   http://www.youtube.com/watch?v=qR3H-j089gc

   Radzę Ci otworzyć oczy i przestać klepać jakieś lewackie głupoty że kapitalizm nie działa. Nie działać może w UE gdzie jest go mało oraz nawet w USA!

   Obecnie najbardziej kapitalistyczne kraje na świecie to np. HongKong, Singapur.
   Możesz sobie włączyć Google Grafika i zobaczyć co się stanie w Polsce gdy ludzie wybiorą partię KNP (Kongres Nowej Prawicy) w tych wyborach.

   • 4 2

   • co się stanie?

    • 0 0

  • mylisz człowieku pojęcia

   Przecież to co mamy to w czystej formie socjalizm - to właśnie państwo kosztem ludzi broni się przed bankructwem. W ogóle w Polsce są już tak pomieszane pojęcia i ciągle robią ludziom wodę z mózgu. U nas prawicowiec to taki który liże buty klechom i innym katabasom niezależnie od upodobań gospodarczym. Tymczasem dla mnie podział prawica lewica jest bardzo prosty: prawica uważa że sam człowiek wie najlepiej jak się gospodarzyć, a lewica uważa że we wszystkim trzeba człowiekowi pomóc. Stąd świeckość państwa, brak zakazu aborcji, obniżanie podatków, ograniczanie liczby polityków i jednomandatowe okręgi to typowo prawicowe poglądy. Tymczasem takiego Palikota, który ma poglądy gospodarcze zbliżone do Korwina i jeszcze dodatkowo opowiada się za świeckością państwa, określa się jako polityka lewicowego lub nawet socjalistycznego - gdzie tu logika?

   • 4 1

  • buhaha

   Godne zarobki masz w...Chinach.
   Tempo głowy może tylko powiedzieć ze Chiny wygrały.
   Jakby w Europie nie było opieki zdrowotnej, składek emerytalnych i po 15 godz dziennie pracy to tez byśmy wygrali.
   Proponuje wyjazd do Chin + 1 dolar na godz + 15 godz pracy + miska ryżu.POWODZENIA

   • 6 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Adam Roman

Członek zarządów Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń Ergo Hestia SA i Sopockiego Towarzystwa...

Najczęściej czytane