• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Lidl punktem pocztowym. Jest lista sklepów czynnych w niedziele

Wioletta Kakowska-Mehring
1 września 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (531)
W Trójmieście na początek czynne będą tylko trzy sklepy. W Trójmieście na początek czynne będą tylko trzy sklepy.

Do decyzji o otwarciu części placówek zostaliśmy zmuszeni w wyniku działań innych uczestników rynku - twierdzą przedstawiciele sieci Lidl i zapowiadają od 5 września otwarcie części sklepów w niedziele niehandlowe. Będą działały jako placówki pocztowe. Gdzie w Trójmieście na zakupy? Czynne będą tylko trzy sklepy.Niedziela handlowa 2022 - luty. Jakie sklepy są otwarte w niedziele?Czy będziesz korzystał(a) w niedziele z usług „punktów pocztowych”?

W lipcu otwarcie placówek handlowych zapowiedziała sieć Biedronka, było więc tylko kwestią czasu, gdy do grona "punktów pocztowych" dołączą sklepy Lidla. Gdy zapytaliśmy naszych czytelników, jak oceniają działania sieci handlowych, które zostają punktami pocztowymi, aż 66 proc. uznało, że skoro prawo na to pozwala, to nie widzą problemu, 22 proc. oceniło, że nie podoba im się, to obejście prawa, a 7 proc. wybrało odpowiedź "nie obchodzi mnie to".

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele stała się fikcją, a życie znów pokazało, że nieprecyzyjne zapisy lub zbyt dużo wyjątków to szansa dla... kreatywnych przedsiębiorców. Wyłączenie miało pozwolić na pracę dyżurującym punktom Poczty Polskiej, a stało się wyjściem awaryjnym dla sieci handlowych. Co ciekawe, Biedronce bycie placówką pocztową umożliwia umowa z narodowym operatorem, czyli właśnie Pocztą Polską. Punkt pocztowy w sklepie stał się tym samym, czym była reklama piwa bezalkoholowego w mediach. Tam też "puszczano oko" do klienta.

Zaczęło się od ŻabkiJednak patent na tzw. "placówkę pocztową" jako pierwsza, bo jeszcze w 2018 roku wprowadziła sieć Żabka, czyli sieć handlowa działają głównie na zasadzie franczyzy. Dzięki temu za ladą w niedziele nie muszą stać sami właściciele, a przypomnijmy, że zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele tylko właściciele sklepów mogą obsługiwać klientów w te dni. Z czasem placówek pocztowych zaczęło przybywać i zaczęły sięgać po to rozwiązanie kolejne sieci, jak Abc, Lewiatan, Polomarket, Intermarche, Kaufland, BiedronkaCarrefour. Do tego grona dołączyło też kilka sklepów sieci budowlano-dekoracyjnej Bricomarche.Lidl jest jedną z ostatnich dużych sieci handlowych, które zdecydowały się na otwarcie sklepów w niedziele. Jak przekonują przedstawiciele firmy, została ona "zmuszona" do tej decyzji działaniami konkurencji.

- Do decyzji o otwarciu części placówek zostaliśmy zmuszeni w wyniku działań innych uczestników rynku. Ta zmiana poprzedzona była długotrwałymi wnikliwymi analizami wielu uwarunkowań, takich jak działania konkurentów oraz prośby i oczekiwania konsumentów - informuje Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communications and CSR w Lidl Polska.
Według zapowiedzi na pierwszy ogień pójdą placówki zlokalizowane w pobliżu innych sklepów, które już działają w niedziele. Partnerem w działalności pocztowej będzie  DHL oraz PointPack.

Prawo prawem, a okazja do niedzielnych zakupów jest, a patrząc na sondaże na temat tego, jak postrzegamy ustawę o ograniczeniu handlu, chętnych do niedzielnych zakupów nie zabraknie.

Sklepy sieci Lidl czynne w niedzieleGdzie w Trójmieście i okolicach znajdziemy Lidle czynne we wszystkie niedziele?
Biuro prasowe Lidla odesłało nas do aplikacji Lidl Plus, która na bieżąco uaktualnia godziny pracy poszczególnych sklepów. W Trójmieście działa 30 sklepów Lidl, ale na razie tylko trzy będą czynne w każdą niedzielę. Będą to sklepy w Gdańsku.

 • Gdańsk, ul. Zawodników 4
 • Gdańsk, ul. Chrobrego 75
 • Gdańsk, ul. Hynka 69.
 • Czynny będzie też sklep w Kowalach przy ul. Staropolskiej 36.

Liczba czynnych placówek w niedziele niehandlowe może się zmienić. Podobnie było, gdy punktami pocztowymi stawały się Biedronki. W pierwszym tygodniu w Trójmieście nie pracował żaden sklep, dziś pracuje siedem.

 • Sklep przy ul. Zawodników 4.
 • Sklep przy ul. Hynka 69.
 • Sklep przy ul. Chrobrego 75.
 • Sklep przy ul. Staropolskiej 69, Kowale.

Projekt nowelizacji już jest w SejmieW tej sytuacji przed nami 5 września "niedziela pocztowo-handlowa". Czy będą kolejne? Do Sejmu został już wniesiony projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, którego celem jest uszczelnienie przepisów. Uderza bezpośrednio w patent na "placówkę handlową". Projekt przewiduje, że w niehandlowe niedziele otwarte będą mogły być placówki pocztowe, w których działalność pocztowa będzie przeważająca. Jak zapisano, chodzi o przeważającą działalność wskazaną we wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, stanowiącą co najmniej 50 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży, uzyskanego w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym jest prowadzony handel lub są wykonywane czynności związane z handlem. Placówki handlowe korzystające z wyłączenia od zakazu będą zobowiązane do prowadzenia ewidencji miesięcznego przychodu ze sprzedaży, z podziałem na przychód z działalności.

Miejsca

 • Lidl Gdańsk, al. Staropolska 36 (Kowale)
 • Lidl Gdańsk, Franciszka Hynka 69 Mapa
 • Lidl Gdańsk, Bolesława Chrobrego 75 Mapa

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (531)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Tomasz Basiński

W latach 1987 – 1990 kształcił się w sopockim Policealnym Studium Zawodowym w specjalności...

Najczęściej czytane