• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mapa Drogowa Przemysłu 4.0 - kierunek do sukcesu

11 października 2023, godz. 09:00 
Firma Design and Business oprócz usług doradczych z zakresu transformacji cyfrowych oferuje usługi projektowe związane z projektowaniem maszyn oraz systemów produkcyjnych zgodnych z ideą Przemysłu 4.0. Firma Design and Business oprócz usług doradczych z zakresu transformacji cyfrowych oferuje usługi projektowe związane z projektowaniem maszyn oraz systemów produkcyjnych zgodnych z ideą Przemysłu 4.0.

Czy da się zaprojektować wzorniczo firmę? Czy o całych systemach produkcyjnych można myśleć w kategoriach wzorniczych? Jak przenikają dobre praktyki wzornictwa przemysłowego do działania całych firm w dobie Przemysłu 4.0? Czy już można mówić nie tylko o wzornictwie przemysłowym, ale wręcz wzornictwie przemysłu?



Firma Design and Business to zdecydowany lider w północnej Polsce w realizacji strategii wzorniczych prowadzących do wdrażania innowacyjnych produktów na rynek. Firma tworzy dla swoich klientów plany strategiczne, projektuje i nadzoruje projekty prowadzące do wprowadzania nowych produktów, jak również realizuje szereg projektów badawczo-rozwojowych, których rezultaty wpisują się w aktualne trendy rynkowe i technologiczne.

Tylko w ostatnim roku firma zrealizowała kilkanaście projektów innowacyjnych produktów, z czego większość wspierana była rozwiązaniami technologicznymi np. aplikacjami mobilnymi czy systemami Internetu Rzeczy.

- Realizując rocznie kilkanaście projektów wzorniczych jak również przeprowadzając kilkadziesiąt audytów wzorniczych posiadamy przekrojową wiedzę o problemach przedsiębiorstw, zwłaszcza sektora MŚP - mówi Dominika Czechowska, prezes firmy. - Niewątpliwie jednym z większych wyzwań jest obecnie rozwój zgodny z ideą Przemysłu 4.0. Innowacje produktowe i wdrożenia nowych produktów coraz częściej są integralną częścią dużo większych strategii prowadzących do zwiększania roli nowoczesnych technologii w funkcjonowaniu firm. Dlatego od kilku lat nasze działania i usługi oferowane klientom skoncentrowane są nie tylko na rozwoju produktów, ale już całych firm, zgodnie z ideą Przemysłu 4.0. Nasza firma, wśród wielu aktywności, specjalizuje się także w tworzeniu map drogowych transformacji cyfrowej. Przy czym staramy się, aby mapy te agregowały dobre praktyki wzornictwa przemysłowego, tak bardzo nastawionego na użyteczność i rozwiązania przyjazne odbiorcom.
Od audytu przez ocenę, konkluzje do strategii aż po sukces - tak wygląda ścieżka Przemysłu 4.0. Od audytu przez ocenę, konkluzje do strategii aż po sukces - tak wygląda ścieżka Przemysłu 4.0.
Dr inż. Artur Ziółkowski, wiceprezes ds. badań i rozwoju w firmie Design and Business dodaje, że transformacja cyfrowa jest działaniem złożonym, obejmującym wiele wymiarów przedsiębiorstwa - nie tylko wymiar technologiczny, choć ten niewątpliwie jest motorem napędowym transformacji.

- Często transformacja cyfrowa odnosi się także do dojrzałości cyfrowej kadry, gotowości do działania w sposób proekologiczny i zrównoważony. Nawet formalne metodyki wspierające transformacje cyfrowe jak ADMA (skrót od ang. Advanced Manufacturing) wskazują na holistyczne rozwijanie przedsiębiorstw i zawierają w sobie dobre praktyki wzornictwa przemysłowego jak np. projektowanie zorientowane na użytkownika końcowego. To powoduje, że nasze zespoły audytorskie tak dobrze odnajdują się w usługach związanych z tworzeniem strategicznych roadmap transformacji cyfrowej zarówno dla firm produkcyjnych, jak usługowych - mówi.

Firma zakorzeniona we wzornictwie przemysłowym



Dla firmy Design and Business oznacza to, że dobre praktyki wzornictwa przemysłowego odnoszone z reguły do projektowania produktów można stosować w tworzeniu strategii rozwojowych całych przedsiębiorstw czyniąc przedsiębiorstwa bardziej nowoczesnymi w wymiarze oferty (produktów i usług), jak również dopasowanymi do aktualnych trendów technologicznych.

- Nasza firma bardzo mocno zakorzeniona jest we wzornictwie przemysłowym - dodaje Dominika Czechowska. - Żartujemy, że posiadamy mistrzowski "czarny pas" w realizacji projektów wzorniczych dla przedsiębiorstw produkcyjnych i usługowych. Działamy od lat na rynkach krajowych i zagranicznych, w bardzo różnych branżach. Jednak dzięki rozszerzaniu zakresu usług o tworzenie strategii rozwojowych w kierunku przemysłu 4.0 widzę, że stajemy się firmą która wzorniczo projektuje już nie tylko produkty ale wręcz przemysł. Nasze mapy drogowe na potrzeby transformacji cyfrowych prowadzą do kompleksowego zaprojektowania całych systemów produkcyjnych w taki sposób aby były to systemy wysoko zautomatyzowane, przyjazne środowisku i jednocześnie przyjazne użytkownikom, np. zarządzającym produkcjom czy pracownikom obsługującym i nadzorującym maszyny przemysłowe.

Jak poprawić wydajność i jakość produkcji?



W związku z rosnącymi oczekiwaniami klientów Design and Business, zespół jest ciągle rozbudowywany, zwłaszcza o ekspertów z bogatym, międzynarodowym doświadczeniem w zakresie automatyki i robotyki, projektowania systemów opartych o technologie Internetu Rzeczy i sztuczną inteligencję, jak również ekspertów w zakresie tworzenia kompleksowych zautomatyzowanych systemów produkcyjnych.

Dzięki temu firma Design and Business może oferować pakiet usług prowadzących do wypracowania, a następnie wdrożenia założeń strategicznych typowych dla Przemysłu 4.0 i związanej z nim transformacji cyfrowej przedsiębiorstw. Jak wskazują pracownicy firmy, zapotrzebowanie na dedykowane, w pełni dopasowane rozwiązania, zarówno w wymiarze organizacyjnym, jak i technologicznym, są wręcz niezbędne.

- Podczas audytów technologicznych, gdy rozpoznajemy potrzeby naszych klientów, tworzymy plany automatyzacji i robotyzacji szeregu czynności czy nawet całych procesów - wyjaśnia dr inż. Radosław Drozd, doświadczony projektant maszyn przemysłowych i kompleksowych zautomatyzowanych systemów produkcyjnych. - Niejednokrotnie okazuje się jednak, że można byłoby wyeliminować znaczną liczbę czynności manualnych (często złożonych i trudnych) albo istotnie poprawić wydajność i jakość produkcji jednak brakuje na rynku maszyn odpowiadających na zidentyfikowane potrzeby z zakresu automatyzacji produkcji. Niejednokrotnie okazuje się, że dostępne na rynku rozwiązania nie wyeliminują kluczowych problemów albo czas oczekiwania na dostawę dedykowanej maszyny jest tak długi, że firmy muszą odłożyć transformacje w czasie.

Polskim przedsiębiorcom nie brakuje kreatywności



W odpowiedzi na te problemy Firma Design and Business oprócz usług doradczych z zakresu transformacji cyfrowych oferuje aktualnie usługi projektowe związane z projektowaniem maszyn oraz systemów produkcyjnych zgodnych z ideą Przemysłu 4.0.

Prezes Dominika Czechowska podkreśla, że polskim przedsiębiorcom nie brakuje kreatywności, są często sami w stanie doskonalić procesy i posiadane technologie.

- Niekiedy jednak warto uwzględnić rolę zewnętrznych firm jak nasza, które potrafią dostarczyć wzorniczą wartość dodaną dzięki której maszyny czy kompleksowe systemy powstają z zachowaniem wszystkich dobrych praktyk projektowania - i tych uwzgledniających funkcjonalność, użyteczność oraz wydajność jak i tych związanych z ekologicznością czy redukcją śladu węglowego. Dzięki takiemu podejściu efektem końcowym są kompleksowe rozwiązania technologiczne (zawierające maszyny, urządzenia, roboty przemysłowe) wykonane w sposób dopasowany do potrzeb odbiorców a przy tym, co warto podkreślić, również zaprojektowane z zachowaniem atrakcyjnych cech stylistycznych. Dzięki temu fabryki stają się nie tylko miejscem pracy i realizacji procesów operacyjnych, ale wzorniczo zaprojektowanym środowiskiem produkcyjnym, które przykuwa uwagę kontrahentów i sprawia dużo satysfakcji pracownikom. Projektujmy zatem przemysł.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

 

Ludzie biznesu

Sławomir Kądziela

Od 2008 roku związany z rozwojem usług inżynierskich, serwisowych i informatycznych SESCOM SA...

Najczęściej czytane