• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

O rozwoju Pomorza na Kaszubsko-Kociewskim Kongresie Samorządowym w Wejherowie

27 lipca 2023 

Pomorze to region, który dynamicznie się rozwija. Mamy największy port kontenerowy na Bałtyku, świetnie funkcjonujący port lotniczy, to tutaj powstanie pierwsza elektrownia jądrowa i farmy wiatrowe na morzu. O perspektywach rozwoju naszego regionu dyskutowali członkowie rządu, pomorscy samorządowcy i przedstawiciele biznesu podczas I Kongresu Kaszubsko-Kociewskiego, który odbył się w Wejherowie. Organizatorem spotkania był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Gdańsku.



Pomorze: lider inwestycji strategicznych



Czy wiesz, że Pomorze (obok Mazowsza) jest rekordzistą pod względem wielkich inwestycji? Te najbardziej spektakularne to przekop Mierzei Wiślanej, droga ekspresowa S6 (w tym Trasa Kaszubska), Obwodnica Metropolitalna Trójmiasta, projekty drogowo-kolejowe w portach w Gdańsku i Gdyni.

- Na tym spotkaniu chcemy podsumować wielkie programy inwestycyjne na Pomorzu - wskazywał Dariusz Drelich, wojewoda pomorski. - Te rządowe, finansowane z budżetu państwa, takie jak Obwodnica Metropolitalna Trójmiasta, Trasa S6, sieci energetyczne, rozbudowa portów, budowa elektrowni atomowej czy budowa elektrowni wiatrowych na morzu. Wyciągamy wnioski z doświadczeń zdobytych przy realizacji tych inwestycji, żeby kolejne programy finansowania dopasować do potrzeb.

  • Uczestnicy I Kongresu Kaszubsko-Kociewskiego, który w ostatni weekend odbył się w Wejherowie.
  • Marcin Horała, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
  • Od lewej: minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Marcin Horała, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Gdańsku Szymon Gajda.
  • Od lewej: wojewoda pomorski Dariusz Drelich, Szymon Gajda, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony środowiska w Gdańsku, Kazimierz Smoliński, pomorski poseł PiS.
Jednak programy dofinansowania rządowego to nie tylko inwestycje strategiczne, ale też fundusze skierowane do społeczności lokalnych, poprawiające jakość życia i usług społecznych.

- Ta ziemia, Kociewie i Kaszuby, w ostatnich latach bardzo się rozwija. W każdej gminie powstają nowe drogi, kanalizacja, wodociągi, szkoły, przedszkola, boiska, sale sportowe, przede wszystkim z dofinansowaniem rządowym. Chcemy porozmawiać z wójtami, burmistrzami, starostami, radnymi samorządów, co udało się zrobić, a co jeszcze jest potrzebne i co powinniśmy zrobić w najbliższych latach - podkreślał Marcin Horała, sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Region z potencjałem i przyszłością



Realizacja wielkich projektów sprawia, że Pomorze staje się polskim oknem na świat. Uczestnicy Kongresu rozmawiali o perspektywach regionu i kierunkach, w jakich może i powinien się rozwijać.

- Pomorze to obszar szczególny na mapie Polski: mamy dostęp do morza, mamy bardzo dobrze rozwinięty przemysł energetyczny, przemysł przetwórczy, przemysł informatyczny. Mamy też ludzi, którzy są olbrzymim kapitałem. Potrzeba aktywnego działania, żeby ten potencjał wykorzystać - przyznawał Tomasz Rakowski, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w Gdańsku. Dlatego chcemy rozmawiać o tym, jak będzie wyglądało Pomorze przyszłości, jakie wyzwania stoją przed całym regionem i poszczególnymi jednostkami samorządu terytorialnego.

Zagłębie zielonej energii



Ważnym tematem Kongresu były odnawialne źródła energii. W 2026 roku na Bałtyku powstanie pierwsza polska farma wiatrowa, za 10 lat produkcję energii rozpocząć ma elektrownia jądrowa "Lubiatowo-Kopalino".

- Mówimy o rozwoju energetyki jądrowej, o morskich farmach wiatrowych - będziemy zagłębiem energetycznym, będziemy też prawdopodobnie zagłębiem przemysłowym, bo ten prąd najlepiej zużyć w miejscu jego produkcji - zaznaczał Szymon Gajda, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Gdańsku. - Ale to oznacza, że musimy również zadbać o ochronę środowiska, o to, żeby przemysł, który będzie się rozwijał w naszym regionie, był przyjazny dla środowiska, którego jesteśmy częścią.

Wierność tradycjom i lokalnej kulturze



Gość specjalny Kongresu, prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego zapowiedział, że w sierpniu zostanie podpisany list intencyjny z władzami Władysławowa na wybudowanie oddziału Narodowego Muzeum Morskiego poświęconego polskiemu żeglarstwu.

- Marzy mi się, żeby Polska traktowała żeglarstwo i morze tak, jak kraje morskie takie jak Nowa Zelandia czy Wielka Brytania. Tam tradycja jest silnie związana z tożsamością tamtych wspólnot narodowych i w Polsce, zwłaszcza na Pomorzu, powinno być tak samo - przyznał prof. Gliński.

I Kongres Kaszubsko-Kociewski został zorganizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Gdańsku.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (6) 9 zablokowanych

  • Przedstawiona na filmie wizja budowy drogi "ekspresowej" do Władysławowa, w celu ułatwienia dojazdu na Hel (1)

    od razu wskazuje, jak ważni uczestnicy "kongresu" rozumieją pojęcie zrównoważonego rozwoju systemu komunikacyjnego regionu. Warto tutaj przypomnieć prostą prawdę: stanie w korku na drodze o przekroju 2x2 lub 2x3 pasy jazdy jest duużo bardziej uciążliwe dla rodzin z dziećmi niż stanie w korku na zwykłej drodze krajowej. Środowisko naturalne półwyspu helskiego, który już obecnie jest mocno zabetonowany na potrzeby osób chcących tam parkować swoimi pojazdami, ma skończoną "pojemność" - tworzenie takich wizji nie wygląda na spójny program zachowania obecnego stanu środowiska w naszym regionie, nie mówiąc o działaniach na rzecz jego poprawy.

    • 22 3

    • Zrównoważony to znaczy tylko dla samochodów, taki zrównoważony... Inni się nie liczą.

      • 1 1

  • (1)

    Pomorze świetnie się rozwinęło w ostatnich latach, trzeba być ślepym, żeby tego nie widzieć.

    • 12 7

    • Zwłaszcza ilość korków się rozwinęła

      • 4 1

  • Pomorze cały czas do przodu. Rozwój przemysłu, infrastruktury, usług, portów, stoczni

    Aż strach pomyśleć, że na jesień zmieni się władza i to wszystko zatrzyma.

    • 6 9

  • Jak na kongres o takiej nazwie nie zauważyłem żadnej wypowiedzi samorządowca.

    Może jednak raczej taki bardziej rządowy ten kongres!?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Ewa Sowińska

Partner ESO Audit i Zastępca Prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. Wcześniej Członek Zarządu...

Najczęściej czytane