stat

PERN stawia zbiorniki w Górkach Zachodnich

Nowe bazy PERN-u zwiększą też możliwości przeładunkowe Bazy Paliw Płynnych Naftoportu w gdańskim Porcie Północnym
Nowe bazy PERN-u zwiększą też możliwości przeładunkowe Bazy Paliw Płynnych Naftoportu w gdańskim Porcie Północnym mat. prasowe

Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń" SA w Płocku ma zamiar rozbudować swoją bazę w Gdańsku. Baza manipulacyjna PERN-u w Górkach Zachodnich ma się powiększyć o dwa nowe zbiorniki o pojemności po 100 tys. m sześc.Robert Soszyński, prezes PERN, poinformował, że planowana inwestycja w gdańskiej bazie ma być zrealizowana w latach 2011 - 2013. Obecnie w trzech bazach naftowych PERN SA (w Plebance pod Płockiem, w Adamowie i w Gdańsku) można w sumie zmagazynować prawie 2,8 mln m sześc. ropy.

Wcześniej spółka informowała o projekcie budowy w gdańskim Porcie Północnym bazy magazynowo-przeładunkowej o pojemności 600-800 tys. metrów sześc. ropy naftowej i paliw. Obecnie trwają rozmowy z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk SA. Kolejna baza paliwowa PERN-u może też powstać na terenach Siarkopolu.

Trwają też prace związane z budową dwóch nowych zbiorników o pojemności po 100 tys. m sześc. pod Płockiem. - Oprócz tego, ze środków własnych zbudujemy dwa zbiorniki w Adamowie - mówi prezes Soszyński. - Jeżeli dodamy do nich wybudowaną w najbliższej przyszłości, wspólnie z partnerem zagranicznym bazy na obszarze Portu Północnego w Gdańsku, nasze zdolności operacyjne i możliwości magazynowania ropy wzrosną do poziomu gwarantującego bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Jak twierdzi Soszyński PERN osiągnie też niezawodność operacyjną, umożliwiającą stałe dostawy ropy rafineriom krajowym i zagranicznym.


Socjalistyczny koncern międzynarodowy
Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń" w Płocku to spółka Skarbu Państwa. Eksploatuje sieć rurociągów służących do transportu ropy naftowej i paliw płynnych. Spółka dysponuje także pojemnościami zbiornikowymi świadcząc usługi magazynowania ropy naftowej. Utworzona została w 1959 roku na mocy umów rządowych - pomiędzy dawnym ZSRR, Polską a byłą Niemiecką Republiką Demokratyczną - o dostawach i transporcie ropy naftowej. W 1963 roku uruchomiono pierwszą nitkę rurociągu "Przyjaźń". Wschodnią jej część, łączącą Adamowo z Płockiem, oddano do eksploatacji w połowie 1972 roku. Rok później uruchomiono drugą nitkę rurociągu "Przyjaźń" Płock - Schwedt. W roku 1991 powstała spółka Naftoport, który wybudował i oddał do użytkowania w gdańskim Porcie Północnym dwa stanowiska do przeładunku ropy naftowej. Od 2002 roku PERN transportuje również rosyjską ropę tranzytową, przeznaczoną na eksport, która ekspediowana jest drogą morską przez Port Północny. Obecnie spółka eksploatuje rurociągi przesyłowe ropy i paliw o łącznej długości około 2,5 tys. km. W 2002 roku rozpoczęła budowę III nitki rurociągu "Przyjaźń", na odcinku wschodnim.
 

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (3)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Moim zdaniem

Strefa start-up

Najczęściej czytane