• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

PGE podsumowuje rok w offshore

9 stycznia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 

Ogłoszenia i rozstrzygnięcia kolejnych przetargów, pozyskanie ważnych decyzji administracyjnych, rozpoczęcie niezbędnych badań - w obszarze morskiej energetyki wiatrowej Grupa PGE ma za sobą intensywny rok.Jednym z najważniejszych wydarzeń mijającego roku dla PGE Baltica, spółki realizującej program offshore Grupy PGE, było przedstawienie planów dotyczących zagospodarowania terenów portowych w Ustce z przeznaczeniem na bazę operacyjno-serwisową obsługującą przyszłe projekty na morzu.

Inwestycja w Ustce zmieni nie tylko oblicze samego portu, ale będzie też impulsem dla rozwoju całego regionu. Budowa i późniejsza działalność portu serwisowego oraz planowane przez PGE Baltica w Ustce utworzenie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej zapewni nowe miejsca pracy.

Według planów PGE zaplecze techniczne w porcie w Ustce, niezbędne do serwisowania farm wiatrowych na morzu, ma być gotowe w 2026 r. Według planów PGE zaplecze techniczne w porcie w Ustce, niezbędne do serwisowania farm wiatrowych na morzu, ma być gotowe w 2026 r.

Baltica 2 + Baltica 3 = Morska Farma Wiatrowa BalticaW sierpniu została wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przyłącza lądowego Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gdańsku. Postanowienie dotyczy wyprowadzenia mocy obu etapów elektrowni - Baltica 2 i Baltica 3. Uzgodnienie środowiskowe dla morskiej części projektu zostało wydane jeszcze w styczniu 2020 r. Etapy Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica realizowanej wspólnie przez PGE i Ørsted rozpoczną produkcję energii elektrycznej w latach 2026 i 2027, a jej łączna moc zainstalowana to ok. 2,5 GW.

Mijający rok był także intensywny dla partnerów inwestycji, którzy ogłosili kilka kluczowych przetargów, w tym m.in. na generalnego wykonawcę lądowej części inwestycji związanej z wyprowadzeniem mocy, a także na inżyniera kontraktu. Rozstrzygnięto m.in. przetarg na wykonawcę projektu budowlanego morskiej farmy wiatrowej.

PGE Baltica wraz z partnerem Ørsted i innymi inwestorami zaangażowała się też w stworzenie i realizację programu Choczewo - Gmina Napędzana Wiatrem. To właśnie na terenie gminy Choczewo powstanie infrastruktura lądowa służąca do wyprowadzenia mocy z morskich farm wiatrowych. Inicjatywa oparta o stałą współpracę z mieszkańcami ma na celu zaangażowanie ich w tworzenie i realizację pomysłów na zmiany w najbliższym otoczeniu. Inwestorzy finansują najciekawsze pomysły mieszkańców w kilku obszarach tematycznych, jednocześnie edukując na temat morskiej energetyki wiatrowej.

Baltica 1 - pomiary wietrzności i badania środowiskoweSpecjalna boja pomiarowa zakotwiczona ok. 80 km na północ od Władysławowa gromadzi dane dotyczące warunków meteorologicznych na potrzeby projektu Baltica 1. Specjalna boja pomiarowa zakotwiczona ok. 80 km na północ od Władysławowa gromadzi dane dotyczące warunków meteorologicznych na potrzeby projektu Baltica 1.

W przypadku morskiej farmy wiatrowej Baltica 1, która jest projektem przewidzianym do realizacji na początku przyszłej dekady, PGE Baltica rozpoczęła badania pomiarów wietrzności zafalowania i prądów morskich. W maju specjalna boja pomiarowa została wyprowadzona w morze z portu we Władysławowie, by po okresie kalibracji urządzeń zostać zakotwiczona na właściwym obszarze pomiarowym. Badania potrwają dwa lata - to okres pozwalający pozyskać reprezentatywne dane na temat warunków meteorologicznych w miejscu, gdzie powstanie przyszła morska farma wiatrowa.

Jesienią rozpoczęły się także badania środowiskowe dla tego projektu. Na kampanię środowiskową składa się szereg szczegółowych badań i analiz pozwalających właściwie przygotować projekt i uzyskać niezbędne decyzje administracyjne. Oprócz obszaru, na którym powstanie farma, badaniom podlegać będzie także obszar morza i lądu, gdzie powstanie infrastruktura przyłączeniowa.

Baltica 1 o mocy zainstalowanej ok. 0,9 GW będzie zlokalizowana w rejonie Ławicy Środkowej, ok. 80 km od polskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego, na północ od Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, czyli etapów Baltica 2 i Baltica 3. Projekt ma już pozwolenie lokalizacyjne i umowę przyłączeniową.

Współpraca ze światem naukiW sferze projektowo-badawczej PGE Baltica współpracuje już m.in. z pomorskimi uczelniami i gdańskimi instytutami Polskiej Akademii Nauk. W sferze projektowo-badawczej PGE Baltica współpracuje już m.in. z pomorskimi uczelniami i gdańskimi instytutami Polskiej Akademii Nauk.

PGE Baltica rozpoczęła tworzenie sieci współpracy naukowej. W ten sposób chce angażować polskie uczelnie i instytucje naukowe w rozwój polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej. Z jednej strony taka współpraca niesie ze sobą możliwości doskonalenia nowych technologii dla morskiej energetyki wiatrowej w oparciu o wspólne projekty naukowo-badawcze, a z drugiej jest doskonałą okazją na stworzenie podstaw do kształcenia przyszłych kadr tak potrzebnych tworzącemu się w Polsce sektorowi. PGE Baltica realizuje studia podyplomowe związane z offshore wraz z Uniwersytetem Morskim w Gdyni, Politechniką Gdańską i Uczelnią Łazarskiego w Warszawie. Dodatkowo na Politechnice Gdańskiej włączyła się w specjalność na studiach magisterskich dotyczącą projektowania i budowy morskich systemów energetycznych. Planuje stworzyć kompleksowy program edukacji dla młodych ludzi zainteresowanych karierą w morskiej energetyce wiatrowej, dlatego zaprosiła do współpracy także pomorskie szkoły średnie - technika z Ustki i Malborka, by już na tym etapie pokazać uczniom możliwości, jakie niesie ze sobą praca przy morskich farmach wiatrowych.

Ważnym punktem wspólnym na mapie tej współpracy będzie planowane w Ustce Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej, które ma być sercem tworzonego przez PGE Baltica ekosystemu łączącego naukę z przemysłem offshore wind. To tam mają odbywać się szkolenia pracowników i certyfikacja ich uprawnień. Nad nowymi technologiami poprawiającymi efektywność morskich farm wiatrowych pracować tam będą mogły zespoły projektowe. W sferze projektowo-badawczej, poza uczelniami, PGE Baltica współpracuje już m.in. z gdańskimi instytutami Polskiej Akademii Nauk.

Przeczytaj także:

Porty serwisowe dbają o prawidłowe działanie morskich farm wiatrowych Porty serwisowe dbają o prawidłowe działanie morskich farm wiatrowych
Wiatr, dno morskie i pozostałości po II wojnie światowej Wiatr, dno morskie i pozostałości po II wojnie światowej

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

 

Ludzie biznesu

Adam Roman

Członek zarządów Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń Ergo Hestia SA i Sopockiego Towarzystwa...

Najczęściej czytane