• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Praca na emeryturze policyjnej

Paweł Kasprzyk
14 maja 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Szkolenie po nocnej zmianie. Czy to legalne?
Skorzystanie z możliwości ponownego ustalenia wysokości emerytury policyjnej i podniesienia wysokości świadczenia możliwe jest przy zachowaniu dodatkowych warunków. Skorzystanie z możliwości ponownego ustalenia wysokości emerytury policyjnej i podniesienia wysokości świadczenia możliwe jest przy zachowaniu dodatkowych warunków.

Emerytura policyjna przysługuje funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby, który w dniu zwolnienia posiada 15 lat służby w Policji. Policjant, który przeszedł na taką emeryturę może jednak podjąć inną pracę. Jak wtedy liczy się wysokość jego emerytury?



Jestem emerytką policyjną, mam 39 lat, otrzymuję również dodatek 15 proc. za III gr. inwalidztwa w związku ze służbą. Teraz dorabiam na umowę o pracę i firma odprowadza za mnie składki do ZUS. Czy mogę złożyć wniosek do MSWiA o zwiększenie stażu pracy o lata pracy w cywilu?
Na pytanie odpowiada Paweł Kasprzyk z Kancelarii Radców Prawnych Kasprzyk Waliszewski.

Paweł Kasprzyk, radca prawny Paweł Kasprzyk, radca prawny
Problematyka emerytur policyjnych uregulowana jest w odrębnym akcie prawnym tj. w ustawie z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin, zwana dalej ustawą.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy, emerytura policyjna przysługuje funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby, który w dniu zwolnienia posiada 15 lat służby w Policji (nie dotyczy to osób, które podjęły pierwszy raz służbę po 2012 r.). Na skutek odejścia ze służby po 15 latach funkcjonariusz uzyskuje jednak prawo do emerytury w wysokości 40 proc. podstawy wymiaru, jaką co do zasady stanowi uposażenie należne funkcjonariuszowi na ostatnio zajmowanym stanowisku. Każdy dodatkowy rok odbytej służby zwiększa wysokość świadczenia o 2,6 proc. Należy jednak pamiętać, że cytowana wyżej ustawa ustala maksymalną wysokość emerytury na 75 proc. podstawy wymiaru. Chyba że w okresie pełnienia służby funkcjonariusz stał się inwalidą i jego inwalidztwo powstało w związku z pełnioną wcześniej służbą. W takim wypadku świadczenie emerytalne byłego funkcjonariusza Policji może wzrosnąć nawet o 15 proc., nie więcej jednak niż do 80 proc. podstawy wymiaru.

Przywołana ustawa określa również zasady ponownego przeliczania wysokości emerytury policyjnej w sytuacji, gdy emeryt podjął pracę w "cywilu". Osoby, które przeszły na emeryturę policyjną, a następnie podjęły pracę, mogą okres jej wykonywania doliczyć do wysługi emerytalnej. Co istotne, dotyczy to jednak tylko tych, którzy pozostawali w służbie przed 2 stycznia 1999 r. Tylko bowiem takie osoby zgodnie z art. 14 ustawy, do wspomnianej wysługi doliczyć mogą następujące okresy przypadające po zwolnieniu ze służby:
1) zatrudnienia przed dniem 1 stycznia 1999 r. w wymiarze czasu pracy nie niższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy,
2) opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe po dniu 31 grudnia 1998 r. lub okres nieopłacania składek z powodu przekroczenia w trakcie roku kalendarzowego kwoty rocznej podstawy wymiaru składek na te ubezpieczenia.


Czy policjantom powinna przysługiwać wcześniejsza emerytura?

Skorzystanie z możliwości ponownego ustalenia wysokości emerytury policyjnej i podniesienia wysokości świadczenia możliwe jest przy zachowaniu dodatkowych warunków, tzn. emeryt mundurowy musi: otrzymywać świadczenie w wysokości niższej niż 75 proc. podstawy wymiaru, mieć ukończonych 55 lat życia (mężczyzna) i 50 lat życia (kobieta) albo być uznanym za inwalidę. Należy jeszcze odpowiedzieć na pytanie, o ile zwiększy się wówczas świadczenie emerytalne byłego policjanta? Za każdy rok pracy po odejściu ze służby emeryturę zwiększa się o 1,3 proc. podstawy jej wymiaru.

Przenosząc powyższe rozważania na grunt stanu faktycznego przedstawionego przez czytelniczkę, należy zauważyć, że w sytuacji, gdy spełnia ona ww. warunki, w szczególności podjęła służbę przed dniem 2 stycznia 1999 r., to po ukończeniu przez siebie 50 roku życia może wnioskować o doliczenie do wysługi emerytalnej czasu przepracowanego w "cywilu". Tym samym czytelniczka nie ma takiej możliwości będąc w obecnym wieku, tj. 39 lat.

O autorze

autor

Paweł Kasprzyk

radca prawny, Kancelaria Radców Prawnych Kasprzyk Waliszewski

Kasprzyk Waliszewski Kancelaria Radcow Prawnych

Opinie (208) 4 zablokowane

  • Zdjęcie (1)

    Z tym Ruskiem na zdjęciu to przegięcie

    • 1 0

    • bardzo trafne...

      • 0 0

  • Jestem z Gdańska. (1)

    Jak to jest z tymi agencjami od jednorękich bandytów.Niby nie wolno,ale agencje działają,policjanci biorą łapówki,bydlaki biorą haracze a interes się kręci.A kolejny rząd pozwala na okradanie biednych żon głupich mężów.Jeszcze trochę i mafia ruska zawładnie krajem.Wspomnicie moje słowa.

    • 0 2

    • Moim zdaniem powinny byc calkowicie legalne.

      Chcesz wyrzucac pieniadze, nie ma problemu.

      • 0 0

  • Do pieniaczy

    Moi drodzy..po pierwsze w kazdym kraju czy to w USA czy Canada czy inne mają przywileje dla mundurowych..chcesz pracujesz do konca nie to odchodzisz na ochlapy..jak i u nas..nie czytajcie bzdur..po 15 latach a obecnie 25 nikt nie odchodzi bo sie nie kalkuluje za 1000 siedziec w domu..wiec siedza ile sie da..po drugie nie jeczcie no nikt wam nie bronil wstopic w szeregi czy to do MSWiA czy MON lub inne..bo marudzic kazdy ale z duma nosic orzelka i mundur i bronic jedengo czy drugiego to juz nie laska docenic..pozdrawiam wszystkich mundurowych co musza sie babrac w tym bagnie..

    • 8 3

  • Ludzie tylko narzekacie.

    Jak ktoś chce zmienić system to nie głosujecie na niego, tylko na bandę która rządzi od 1989.

    • 1 0

  • dramat

    A co maja powiedzieć ludzie ze stażem 40+,są w wieku 60+ i są na zupełnym śmietniku,bez żadnych środków do życia .Całe życie pracowali fizycznie ,pozostali bez pracy / po działalności gospodarczej w ostatnich latach / zdrowia to jest dramat.Do 65 roku życia na śmietniku .To tylko możliwe w tym kraju.

    • 3 1

  • a w którym to jeszcze kraju po 15 latach pracy dostaje się emeryturę ???? wszędzie pracuje się do 67 lat,obojętne czy robol czy policjant !!! czas skończyć z tymi przywilejami z PRL

    • 4 4

  • Emerytura?

    Patologia dzieje się między innymi na lotnisku we Wrocławiu. Zamiast młodych, zdrowych ludzi przyjmuje się emerytów PSP i to jeszcze z uszczerbkiem na zdrowiu. Zarabiają więcej niż ludzie którzy przepracowali na lotnisku 25-30 lat. Czysta forma patologii.

    • 0 0

  • Praca

    Nikt nikomu nie zabrania pracować w mundurze jest teraz masa wolnych etatów i nikt nie chce za bardzo tam pracować w Policji czy Służbie więziennej gdyż są tam za małe zarobki.

    Przejdę do meritum, chore jest iż emeryci mogą dorabiać do pewnej kwoty, wielu z nich rezygnuje z pracy legalnej i płacenia składek zus, podatków. Wolą dawać pensję pod stołem, to jest chora sytuacja.

    • 1 0

  • Co za bzdury ma 3 gr. Inwalidzka i może doliczać okresy pracy co roku a nie po osiągnięciu wieku doszkol się redaktorzyno

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Hanna Kąkol

Od 1999 r. dyrektor zarządzający firmy Perfect Consulting, która powstała z jej inicjatywy....

Najczęściej czytane