• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Prokuratura bada nieudany projekt Lotosu. Wydano na niego milion dolarów

Robert Kiewlicz
17 marca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (135)
Lotos miał wydać 1,1 mln dolarów na projekt auta elektrycznego, które nigdy nie powstało. Lotos miał wydać 1,1 mln dolarów na projekt auta elektrycznego, które nigdy nie powstało.

Prokuratura Regionalna w Gdańsku wszczęła śledztwo w sprawie auta elektrycznego, jakie zbudować miała Grupa Lotos. Na jego projekt przeznaczono ponad milion dolarów, jednak samochód nigdy nie powstał. Sprawa ma dotyczyć lat 2016-2018. Wówczas prezesem Grupy Lotos był Marcin Jastrzębski. W styczniu 2023 r. PKN Orlen złożył zawiadomienie do Centralnego Biura Antykorupcyjnego w tej sprawie.

W styczniu 2023 r. PKN Orlen złożył zawiadomienie do CBA dotyczące opracowania przez Lotos samochodu elektrycznego. Miał on być projektem alternatywnym wobec szykowanego przez inne państwowe spółki samochodu Izera.

Auto elektryczne za 1,1 mln dolarówW 2019 r. miał zostać zaprezentowany funkcjonalny prototyp polskiego samochodu elektrycznego. Choć na auto przeznaczono ok. 1,1 mln dolarów, to prace zakończono na opracowaniu analiz biznesowych.Największe wątpliwości miał wzbudzić przebieg postępowania na projekt samochodu elektrycznego w Grupie Lotos. Komisja odpowiedzialna za przetarg sama wskazała firmy, które miały złożyć zapytania ofertowe.

Miała być konkurencja dla Izery. Skończyło się na planachKomisja wybrała amerykański Electric Power Research Institute w konsorcjum z nieznaną polską firmą ArtTech. Firma miała nie mieć stałego adresu, a jej kapitał założycielski wynosił 5 tys. zł. Na konto firmy ArtTech wpłynęło 496 tys. dolarów, a EPRI otrzymał 590 tys. dolarów.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (135)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Jacek Kajut

Z wykształcenia inżynier elektryk, zbudował i rozwija jedną z najsilniejszych marek branży komunikacji elektronicznej w Polsce i Europie. Założona w 1988 r. firma VECTOR jest europejskim dostawcą rozwiązań dla dynamicznie rozwijającej się branży telekomunikacyjnej, oferuje zaawansowane systemy wykorzystywane w sieciach stacjonarnych i mobilnych. Firma specjalizuje się w integracji oraz produkcji rozwiązań, które pozwalają operatorom sieci świadczyć usługi multimedialne, takie jak telewizja...

Najczęściej czytane