• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przed nami pierwsza niedziela z ograniczeniami w handlu

Wioletta Kakowska-Mehring
9 marca 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Zawiesić zakaz handlu w niedziele na czas pandemii
Wejście w życie ustawy nie oznacza jednak, że centra handlowe będą nieczynne. Otwarte będą te obiekty, w których oprócz sklepów działają placówki usługowe, czyli kina, restauracje czy kluby sportowe. Wejście w życie ustawy nie oznacza jednak, że centra handlowe będą nieczynne. Otwarte będą te obiekty, w których oprócz sklepów działają placówki usługowe, czyli kina, restauracje czy kluby sportowe.

Już w najbliższą niedzielę większość pracowników handlu odpocznie, za to do pracy ruszą inspektorzy pracy, którzy będą sprawdzać, czy firmy przestrzegają nowych przepisów dotyczących ograniczenia handlu w ten dzień. A będzie co kontrolować, bo przepisy ustawy są na tyle nieprecyzyjne, że dają duże pole do interpretacji.



Czy ograniczenia w niedzielnym handlu będą dla ciebie kłopotliwe?

Zgodnie z decyzją głównego inspektora pracy w każdym powiecie na terenie Polski w niedziele objęte zakazem, począwszy od 11 marca, wyznaczony inspektor pracy będzie pełnił dyżur. Inspektorzy liczą też na sygnały od obywateli.

- Na stronach internetowych okręgowych inspektoratów pracy zostaną zamieszczone numery telefonów dyżurnych, pod którymi będzie można zgłaszać placówki, które wbrew zakazowi prowadzą handel w niedzielę. Inspektor pracy będzie na bieżąco sprawdzał każdy zgłoszony sygnał. Jeżeli zgłoszeń będzie dużo, wówczas w kolejnych dniach będą one weryfikowane. Inspekcja ma bowiem możliwości, by na podstawie dokumentacji pracowników, zeznań świadków, rejestrów kasowych sprawdzić, w jakich dniach sklep prowadził działalność i czy nie naruszano w nim przepisów ustawy o ograniczeniu handlu - czytamy na stronach Państwowej Inspekcji Pracy.
Najbliższa niedziela, czyli 11 marca, to pierwszy dzień z ograniczeniami w handlu. Zgodnie z ustawą, która weszła w życie 1 marca, zakupy bez ograniczeń będzie można robić tylko w dwie niedziele handlowe w miesiącu, w przyszłym roku już tylko w jedną, a w kolejnym w ogóle, oprócz przedświątecznych wyjątków.

W piątki i soboty wydłużone godziny pracy



Większość sieci handlowych, zwłaszcza spożywczych, już jest przygotowana na wejście ustawy. Część z nich wydłuża godziny pracy w piątki i soboty poprzedzające niedziele bez handlu nawet do godz. 23. Są też tacy, którzy zamierzają wykorzystywać nieprecyzyjne przepisy, bo diabeł tkwi w szczegółach, czyli w tym wypadku w wyjątkach. Dzięki nim jest spore pole do obejścia ustawy i już zaczęto mnożyć pomysły. W czasie procedowania okazało się, że nie tak łatwo objąć ustawą handel internetowy, a to dało sporo możliwości. Wielu przedsiębiorców zapowiada otwieranie w niedzielę tzw. showroomów jako miejsc do przymierzania ubrań czy przeglądania AGD, które można będzie kupić w internecie. W showroomie będzie można zeskanować kody produktów, kupić je za pomocą telefonu przez internet i od ręki odebrać. W takich punktach nie trzeba zatrudniać sprzedawcy, a ochroniarza, który pilnowałby porządku. Przyszłością są też sklepy samoobsługowe z automatycznymi kasami oraz ochroną zamiast sprzedawców. Pojawił się też pomysł prowadzenia sklepu na jednostkach pływających, bo zgodnie z ustawą porty morskie są wyłączone z zakazu.

Najciekawszy okazał się jednak pomysł przekształcenia centrum handlowego w dworzec kolejowy. Z tego wariantu skorzystała Galeria Metropolia, która zlokalizowana jest tuż przy SKM we Wrzeszczu i od 9 marca jest już częścią dworca. Ostatnio najemcy otrzymali pismo od dyrekcji obiektu i kilkustronicową opinię prawną przygotowana przez Gdańską Grupę Radców Prawnych na temat tego, czy w Galerii Metropolia można będzie handlować w niedziele. Według tej interpretacji będzie można. Czy handlowcy uwierzą w tę interpretację, czy nie, będziemy mogli przekonać się już w tę niedzielę. Jedno jest pewne: ta placówka będzie bacznie obserwowana przez kontrolerów.

Chaos informacyjny



Zanim klienci i handlowcy oswoją się z zakazem handlu w niedzielę, może minąć trochę czasu. Zdaniem przedstawicieli Polskiej Rady Centrów Handlowych, największej organizacji w Polsce skupiającej firmy związane z branżą centrów handlowych, jest wysokie ryzyko frustracji klientów w związku z koniecznością zmiany nawyków zakupowych, dodatkowo spotęgowane chaosem informacyjnym.

- Najbliższe miesiące zapowiadają się na trudny i pełen wyzwań okres dla branży, kiedy testowane będą przez jej przedstawicieli różne rozwiązania, a także sprawdzana ich efektywność i skutki zakazu. Niestety nową ustawę cechuje tak wysoki stopień niedookreśloności i wewnętrznych sprzeczności o charakterze legislacyjnym i merytorycznym, że zarówno wdrożenie zaproponowanych w niej rozwiązań, jak i ich praktyczne wyegzekwowanie może wiązać się z szeregiem problemów, które już dzisiaj obserwujemy. Zarządcy centrów handlowych podejmują decyzje, uzależniając je od warunków, w których działa konkretny obiekt. Niektóre centra handlowe pozostają otwarte, by zapewnić klientom dostęp do usług, niektóre wydłużają godziny handlu w pozostałe dni. To zamieszanie trochę potrwa, zanim ustawodawca nie sprecyzuje przepisów - uważa Radosław Knap, dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych.

Gdzie zrobimy zakupy w niedzielę?



Wejście w życie ustawy nie oznacza jednak, że centra handlowe będą nieczynne. Otwarte będą te obiekty, w których oprócz sklepów działają placówki usługowe, czyli kina, restauracje czy kluby sportowe. Ustawa bowiem wymierzona jest w handel, a nie w rozrywkę czy rekreację. Zakaz handlu w niedzielę nie obowiązuje m.in. w sklepach, w których obsługuje sam właściciel, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, aptekach i punktach aptecznych, w piekarniach, cukierniach i lodziarniach, w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu pamiątkami lub dewocjonaliami, w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych w placówkach pocztowych, w sklepach internetowych, a także na dworcach.

A co z tymi, którzy nie zastosują się do zakazu? Za niestosowanie się do przepisów grożą wysokie kary - od tysiąca do nawet 100 tys. zł. Takiej samej karze podlega też handel po godzinie 14 w dniu 24 grudnia lub w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy.

Opinie (1017) ponad 20 zablokowanych

  • "Ustawa" a raczej "ustawka"

    ewidentnie pod interes vatykanski w Wolsce na kolanie naskrobana.

    • 15 8

  • a kiedy szariat pislamski wprowadzą?

    zaświadczenia od proboszczów już obowiązują na niektórych uczelniach.
    Co jeszcze nakaże sekta PiS?

    • 21 7

  • złodzieje chcą żeby więcej duszyczek do kościołów łaziła

    i więcej na tacę łożyła.

    oj Polacy dają się doić jak mało kto.

    • 22 12

  • (2)

    No i fajnie! W sobotę będę latała po sklepach z wywieszonym językiem,, stała w kilometrowych kolejkach i padnięta wrócę do domu. Ale za to w niedzielę odpocznę: pójdę do kościoła, potem zrobię pranie, obiadek i generalne sprzątanie. A jak juz to pokonam to padnę na nos i pośpię przed telewizorem.

    • 25 12

    • I na 5 rano póhdziesz do pracy (1)

      • 3 0

      • I wroci o 18.
        Takie zycie w korpo...

        • 0 0

  • gdzie na zakupy - zestawienie

    Sieci handlowe przygotowały się do zmian - część z nich wydłuża godziny pracy w piątki i soboty poprzedzające niedziele, podczas których nie będzie można handlować. Które sklepy wydłużyły godziny pracy? Publikujemy zestawienie wybranych sieci handlowych.

    • 7 0

  • galeria handlowa (1)

    Dostałam wczoraj email z biura galerii w której pracuje z ankietą :

    Proszę Państwa o odpowiedź na poniższe dwa pytania:
    Czy są Państwo zwolennikami wydłużenia godzin pracy Galerii w piątki i soboty/ soboty?
    Czy są Państwo zwolennikami otwarcia Galerii w niedziel niehandlowe, wyłącznie w celach prezentacji produktów klientom, bez prowadzonej sprzedaży?

    Dodam, iż jest to prywatny właściciel galerii i jeśli dostanę emaila ze mam w niedziele niehandlowa mieć sklep otwarty to MUSZE go otworzyć inaczej zapłacę karę !

    • 14 2

    • Zgłosić to, jak najszybciej.

      • 0 0

  • Prawo

    "Zakaz handlu w niedzielę nie obowiązuje m.in. w sklepach, w których obsługuje sam właściciel, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, aptekach i punktach aptecznych, w piekarniach, cukierniach i lodziarniach, w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu pamiątkami lub dewocjonaliami, w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych w placówkach pocztowych, w sklepach internetowych, a także na dworcach."

    Ja pi...ę ale sitwa. Widać, że ustawa jest pod urzędników, aby mogli interpretować prawo wedle uznania i pod prawników, aby mogli pisać ekspertyzy i bronić w sądach. Niestety Polska staje się takim prawnym potworkiem, bo rządzi nami korporacja prawnicza z Wiejskiej i wymyśla takie prawo, że polskie firmy na Cyprze rejestrują działalność. Wszystko zaś po to, aby swoim interpretować dobrze, a cudzym interpretować niedobrze.

    Za PełO było lepiej.

    • 16 7

  • Piekna idea. Wreszcie Polskie Rodziny spedza czas razem. (8)

    Wszystkie niedziele powinny byc wolne. Ludzie nie moga byc zmuszani do pracy w niedziele jak jacys niewolnicy. Kazdy chce isc do Kosciola i dzien swiety swiecic. Brawo PiS.

    • 13 39

    • znowu Krycha pierdoły gadasz

      już widze te wspólne śniadanka pani kasjerki z rodziną
      jak ktoś nie chodził do kościola i tak nie pójdzie jak sklep zamkną
      wszyscy teraz do knajp bo będą czynne i tak Pis rozpije naród

      • 9 2

    • Dobra rada

      Wszystkie niedziele powinny być wolne dla WSZYSTKICH ludzi. Nie ważcie się chorować,trzymajcie się z dala od środków komunikacji, miejsc rozrywki, punktów gastronomicznych. Siedźcie w domu lub spacerujcie bez angażowania innych ludzi. A jak wysiądzie prąd, czy gaz - nie interweniujcie, poczekajcie do poniedziałku.

      • 11 1

    • (1)

      A kierowcy, piloci, maszynisci i inni to rodzin nie maja. No nie bo kierowca,motorniczy musi wozic d*py tym rodzinnym.

      • 7 0

      • Maja. I tez powinni miec wolne. Projekt juz jest.

        • 1 1

    • Co za pitolenie (1)

      • 1 0

      • Ty jestes pitolenie kodziarzu.

        • 0 1

    • ja proponuję wolne poniedziałki. (1)

      bo niby czemu niedziele?

      • 2 0

      • Msza swieta jest w niedziele. Jestes lgbt ?

        • 0 0

  • Na hejterów

    Zalewa nas hejtu morze
    Co z tym robić dobry Boże?
    Może filtr jakiś nałożyć,
    Może da się wtedy pożyć
    Bez tej mowy nienawiści
    Co zatruwa nasze myśli?
    Przecież to frustratów kupy
    Którzy w życiu dali d..y
    I nie znaczą nic na świecie
    Więc chcą chociaż w internecie
    Swoje złości wyładować.
    Zaraz zaczną znów hejtować
    Plując jadem w lewo, w prawo
    By im ludzie bili brawo!
    Jak im pomóc?
    Kto potrafi
    Namówić ich do terapii?

    • 16 1

  • zara lecem PO flaszkę , bo mi na niedzielę nie starczy !

    • 9 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Kazimierz Wierzbicki

Prezes zarządu i właściciel Grupy Trefl, w skład której wchodzą spółki zajmujące się produkcją i dystrybucją puzzli, kart, gier planszowych, zabawek i mediami oraz trzy spółki sportowe. W latach 1997 - 2008 był prezesem ProkomuTrefl Sopot. W 1997 roku założone przez Kazimierza Wierzbickiego Sopockie Towarzystwo Koszykówki Trefl przekształcono w Sportową Spółkę Akcyjną.

Najczęściej czytane