• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Sieć stacji paliw Aramco w Polsce? Saudyjczycy szukają okazji?

Robert Kiewlicz
4 kwietnia 2023, godz. 08:15 
Opinie (55)
Najnowszy artykuł na ten temat Rafineria Gdańska będzie miała nowe logo
Według ekspertów Aramco może sięgnąć po stacje paliw w Polsce, jeśli pojawi się ku temu okazja. Według ekspertów Aramco może sięgnąć po stacje paliw w Polsce, jeśli pojawi się ku temu okazja.

- Aramco może sięgnąć po stacje paliw w Polsce, jeśli pojawi się ku temu okazja - powiedział w rozmowie z PAP dyrektor ds. analiz rynku paliw Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego Krzysztof Romaniuk. Niedawno pojawiła się informacja, że do sprzedaży sieci stacji Moya przymierza się firma Anwim, która posiada 402 obiekty w całym kraju.Najtańsze paliwo w Trójmieście

Nowa gracz na rynku detalicznym to:

- Aramco to podmiot, który jest znaczącym graczem światowym, mało tego, z dosyć istotnym głosem, jeśli chodzi o to, co będzie się działo w Rafinerii Gdańskiej. Więc można spodziewać się, że decyzje będą dwojakie: mogą zadecydować o dalszym rozwoju Rafinerii Gdańskiej albo też mogą zdecydować o zwiększeniu importu na własne potrzeby handlowe. W tym momencie podmiot, który wydzielił się z Lotosu, staje się niezależnym i to istotnym graczem. Gdyby chcieli zagrać va banque, to są w stanie, posiadając taką bazę i zbiorniki, które mają niedaleko w portach ARA (Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia) - twierdzi Krzysztof Romaniuk.


Aramco może zainwestować w sieć stacji paliw w PolsceWedług Romaniuka, gdyby pojawiła się okazja, to nie jest wykluczone, że Arabowie zainwestowaliby również w sieć stacji paliw.

- To jest duży gracz, a ponieważ zaangażował się w produkcję paliw w kraju i w dostawy tych paliw do kraju, kolejnym etapem rozwoju jest więc zakup stacji paliw, gdzie swoje paliwo będzie można sprzedać z dobrym zyskiem - stwierdził Romaniuk w rozmowie z PAP. - Najlepsze marże uzyskuje się, posiadając cały łańcuch dostaw, czyli produkcję, sprzedaż hurtową i sprzedaż detaliczną.
Saudowie planują kolejne inwestycje w Polsce. Energetyka, OZE i wodór Saudowie planują kolejne inwestycje w Polsce. Energetyka, OZE i wodórSieć stacji paliw Moya na sprzedażNa rynku pojawiła się niedawno informacja o tym, że Anwim, którego większościowym udziałowcem jest fundusz Enterprise Investors, przymierza się do sprzedaży swojej sieci. Stacje Anwimu, które działają w barwach Moya, liczą 402 placówki w całym kraju.

Ranking największych sieci stacji paliw w Polsce na koniec lutego 2023 r.:

 1. PKN Orlen - 1 920 stacji
 2. bp - 577
 3. MOL - 497
 4. Shell - 456
 5. Moya - 402
 6. Circle K - 397

Fundusz Enterprise Investors jest udziałowcem Anwimu od 2018 r. W 2022 r. przychody firmy przekroczyły 13 mld zł. Obecnie trwa analiza sytuacji rynkowej oraz scenariuszy dalszego rozwoju spółki.Rafineria Gdańska strategicznym aktywem Aramco w EuropieW marcu 2023 r. przedstawiciele Aramco spotkali się w Gdańsku z zarządem Rafinerii Gdańskiej.

- Aramco posiada obecnie największą liczbę aktywów downstream w swoim portfelu na świecie, które stale rosną, a Rafineria Gdańska stała się właśnie częścią naszego rozbudowanego portfolio. Rafineria w Gdańsku jest dla nas bardzo ważna, ponieważ jest strategicznie zlokalizowana na rozwijającym się rynku w Europie i korzystnie wpisuje się w strategię Aramco Downstream. Głównym celem naszej wizyty w rafinerii było poznanie kluczowych obszarów współpracy, podzielenie się najlepszymi praktykami produkcyjnymi i poznanie potencjalnych synergii tworzenia wartości - stwierdził Fawwaz Al Nawwab, wiceprezes Aramco ds. Global Manufacturing Excellence.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (55)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Tomasz Basiński

W latach 1987 – 1990 kształcił się w sopockim Policealnym Studium Zawodowym w specjalności...

Najczęściej czytane