• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Startup z pomysłem na edukację nagrodzony na InfoShare

erka
29 maja 2014 (artykuł sprzed 8 lat) 
CTAdventure działa od stycznia 2013 roku i ma już na koncie kilka projektów, które udało się z sukcesem sprzedać. Ich autorską technologią zainteresowało się też British Museum oraz trójmiejscy deweloperzy.


CTAdventure działa od stycznia 2013 roku i ma już na koncie kilka projektów, które udało się z sukcesem sprzedać. Ich autorską technologią zainteresowało się też British Museum oraz trójmiejscy deweloperzy.

Spółka Funduszu Kapitałowego Agencji Rozwoju Pomorza, CTAdventure, zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie organizowanym w ramach międzynarodowej konferencji IT&Media - InfoShare 2014. Spółka została wyróżniona za grę edukacyjną "Professor Why". Wykorzystuje ona rozszerzoną rzeczywistość, która pozwala łączyć świat rzeczywisty z cyfrowym.


Rozszerzona rzeczywistość, na której bazuje gra, to technologia, która pozwala łączyć świat rzeczywisty z cyfrowym. Rozszerzona rzeczywistość, na której bazuje gra, to technologia, która pozwala łączyć świat rzeczywisty z cyfrowym.

Założyciele CTAdventure, Marek TrojanowiczMateusz Marmołowski, gdy w 2013 roku zakładali firmę, postawili sobie za cel zrewolucjonizowanie podejścia do edukacji. Tak stworzyli swój pierwszy produkt - grę edukacyjną "Professor Why". Ich inicjatywa została doceniona na tegorocznej konferencji InfoShare w Gdańsku, a gra zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie Startup Contest, w którym rywalizowało ponad 90 startupów, oraz nagrodę publiczności.

- Tego typu wygrana cieszy tym bardziej, że jury konkursu składało się z praktyków biznesu, którzy każdy startup oceniają przede wszystkim pod kątem szans na odniesienie sukcesu. Wierzymy w nasz produkt i wiemy, że przed nami długa droga, ale to tylko potwierdza, jak duże zapotrzebowanie istnieje na tego typu rozwiązania edukacyjne - mówi Mateusz Marmołowski.

- Doszliśmy do wniosku, że edukacja w klasycznym wymiarze przestaje być efektywna. Wiele badań dowodzi, że odpowiedni nastrój i zabawa zwiększają przyswajalność informacji, dlatego stosując elementy grywalizacji, również w nauce, otrzymuje się najlepsze rezultaty - uważa Marek Trojanowicz. - "Professor Why - Chemia" to gra edukacyjna, która łączy w sobie najważniejsze aspekty popularnych gier: grafikę 3D, zabawę, rywalizację oraz możliwość dzielenia się osiągniętymi umiejętnościami ze znajomymi. Gra połączona jest z popularnymi portalami społecznościowymi.

Rozszerzona rzeczywistość, na której bazuje gra, to technologia, która pozwala łączyć świat rzeczywisty z cyfrowym, co - zwłaszcza w edukacji - umożliwia pokonanie wielu barier: kosztowych czy bezpieczeństwa. Gracze są w stanie przeprowadzić wiele doświadczeń, bazujących na programie edukacyjnym z zakresu chemii dla gimnazjum, w całkowicie bezpieczny, bo wirtualny sposób. W trakcie gry posługują się tzw. edu-kartami, zawierającymi znaczniki. Program przetwarza obraz z kamery internetowej i dodaje do niego, na ekranie komputera, niezbędne do przeprowadzenia doświadczenia odczynniki i sprzęty laboratoryjne w technologii 3D.

Producenci w maju 2013 rozpoczęli dystrybucję gry i w ciągu pierwszych dwóch tygodni sprzedali 300 egzemplarzy. - Plany są ambitne, więc rozpoczęliśmy już prace nad kolejną częścią do nauki fizyki, a także wersją anglojęzyczną. W najbliższym czasie chcemy stworzyć wersję gry na urządzenia mobilne, a także konsole, które są bardzo popularne. Polska nie jest naszym docelowym rynkiem, celujemy zwłaszcza w dystrybutorów i wydawców anglojęzycznych - twierdzi Trojanowicz. - Założeniem jest też ciągłe aktualizowanie produktu, a z czasem oferowanie nowych funkcjonalności. Gra ma angażować społeczność użytkowników w tworzenie własnych doświadczeń, ale przede wszystkim popularyzować nauki ścisłe.

CTAdventure działa od stycznia 2013 roku. Środki na powstanie spółka pozyskała od inwestorów prywatnych oraz z Funduszu Kapitałowego Agencji Rozwoju Pomorza SA, pomocą był też przyznany grant Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Rozwój spółki wspiera również Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni, gdzie firma ma swoją siedzibę.

Rozszerzona rzeczywistość w produktach CTAdventure.

erka

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (3)

 • Bardzo fajne:)

  Dobry produkt, byłem, widziałem, wypróbowałem i bardzo mi się podobało. Z tych co widziałem najbardziej mi się spodobał z wystawionych startupów. Fajnie, że widać już produkt, teraz wystarczy "tylko" szlifować i sprzedawać po świecie;)

  • 9 1

 • Gratulacje!

  • 0 0

 • Gratulację

  Rewelacyjny produkt niestety nie miałem okazji go wypróbować ale wygląda świetnie (z filmu) cieszę się, że wreszcie rodzima firma zainteresowała się naprawdę super rzeczami :) Nowoczesne technologie jak i nowinki na świecie niestety za późno trafiają do Polski i rzadko się o nich słyszy a najczęściej słyszy się o nich jak już nie da się na tym nic zarobić. Dlatego taki wynalazek naprawdę bardzo cieszy. Jeśli chodzi o nowe technologie to polecam także portal lem-nano.pl. Oraz dla studentów Letnie Praktyku Badawcze w PAN

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Kinga Stawicka

Dyrektor Sprzedaży Krajowej w firmie Marcopol Sp. z o.o. Producent Śrub - wiodącego producenta i...

Najczęściej czytane