• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Tablety i przemysłowe komputery z Gdańska podbiją rynek

Robert Kiewlicz
12 grudnia 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
Mam nadzieję, że podejście naszych firm do polskich producentów elektroniki zacznie się zmieniać i zauważone zostaną spółki podobne do naszej - mówi Jacek Budny, prezes zarządu SiGarden. Mam nadzieję, że podejście naszych firm do polskich producentów elektroniki zacznie się zmieniać i zauważone zostaną spółki podobne do naszej - mówi Jacek Budny, prezes zarządu SiGarden.

Odporne na wodę, pył, wstrząsy, uderzenia oraz bardzo wysokie i bardzo niskie temperatury. Jedyne takie w Polsce, a wymyślone i wyprodukowane w Gdańsku. Przemysłowe tablety i komputery z gdańskiej firmy SiGarden. Czy mają szansę stać się takim przebojem jak syntezator mowy IVONA czy elektroniczny układ zapłonowy do lamp ulicznych Azo Digital? Jedno jest pewne, Pomorze jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się regionów w sektorze ICT.


Tablet gdańskiej firmy testowany są też według norm militarnych. Tablet gdańskiej firmy testowany są też według norm militarnych.

Czy trójmiejskie firmy ICT mogą stać się markami o światowym znaczeniu?


Już w przyszłym roku spółka SiGarden może podpisać pierwsze umowy na kilka tysięcy sztuk swojego autorskiego produktu. Tablety mają trafić do sektora energetycznego, służby zdrowia czy też służ mundurowych. Na początku 2012 może ruszyć produkcja pierwszych tabletów. Przy produkcji SiGarden współpracuje z gdyńskim Radmorem. Firma Sigarden powiązana jest także z siecią lokalnych podwykonawców wykonujących części składowe komputerów.

- Jest wiele firm na rynku, które oferują nam oryginalne rozwiązania. Jednak często okazuje się, że jest to produkt z Dalekiego Wschodu jedynie z nazwą polskiego dystrybutora - twierdzi Jacek Budny, prezes zarządu SiGarden - Mam nadzieję, że podejście naszych firm do polskich producentów elektroniki zacznie się zmieniać i zauważone zostaną spółki podobne do naszej.

A tych powstaje coraz więcej. Pomorskie jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się regionów w sektorze ICT. Obecnie działa tu ponad 4 tys. firm z tego sektora. W Gdańsku z powodzeniem działa największe w Europie i drugie pod względem wielkości na świecie centrum R&D firmy Intel. Również w Gdańsku znajduje się obecnie drugie co do wielkości centrum firmy Playsoft, które pracuje nad aplikacjami do smartphone'ów. Trójmiasto słynie więc z prężnych oddziałów dużych koncernów, ale nie tylko. Powstaje tu też coraz więcej rodzimych firm, które oferują produkty oparte o wysokie technologie.

Tu z powodzeniem działa także firma SpeedNet, która jest największym polskim dostawcą aplikacji mobilnych dla linii BlackBerry. Stąd pochodzi także IVONA Software producent syntezatora mowy IVONA. To trójmiejska firma Azo Digital Sp. z o.o. stworzyła unikatowy w skali światowej elektroniczny układ zapłonowy do lamp używany w oświetleniu ulicznym.

Do tego grona może dołączyć SiGarden. A od czego się zaczęło? Spółkę SiGarden założyli inżynierowie z Intela. Po likwidacji ich działu przez koncern, postanowili spróbować własnych sił na rynku i stworzyli firmę.

- W 2008 roku jeszcze przed falą kryzysu fundusze inwestycyjne były zainteresowane inwestycjami zalążkowymi - mówi Jacek Budny. Nie mieliśmy początkowo produktu, a jedynie pomysł. Postanowiliśmy wyspecjalizować się w tabletach. Stworzyliśmy wtedy pierwsze egzemplarze demonstracyjne. Był to tablet komercyjny w dwóch wersjach i pierwsza wersja tabletu przemysłowego.

Największym zainteresowaniem cieszyły się rozwiązania przemysłowe oferowane przez spółkę. - Nasze komputery przemysłowe działają w zakresach temperatur od + 60 do - 20 stopni Celsjusza, są odporne na wstrząsy, zapylenie i zamoczenie dlatego mogą mieć zastosowanie w samochodach, pociągach czy autobusach. Mogą być też montowane na przystankach autobusowych, czy w energetyce - mówi Budny. - Urządzenia takie można integrować z kamerami monitoringu, dzięki temu może ona, np. rozpoznawać obraz, rejestrować różne zdarzenia i powiadomić o nich centralę.

Tablety produkowane przez SiGarden mają zastosowanie przy pracy w terenie. - Korzystać mogą z nich wszelkie firmy mające ekipy pracujące w terenie, czy dokonujące pomiarów, napraw, czy przeprogramowania liczników - dodaje Budny. - Pierwsze firmy użytkują już nasze tablety. Jest to jednak etap testowy. Jesteśmy przed pierwszymi wdrożeniami.

Tablety testowane są według norm militarnych. W ramach prób przeprowadzany jest test wytrząsania oraz upadków. Tablet jest więc 26 razy zrzucany z wysokości 1,2 m na podłogę. Musi upaść na wszystkie możliwe płaszczyzny i rogi.

- Nasze tablety to typowe pecety. Klient korporacyjny ma to do siebie, że nie jest zainteresowany innymi rozwiązaniami. Przyczyna jest prosta. Kłopoty z oprogramowaniem - mówi Budny. - Dla nich ważne jest, aby był Windows. Wiele firm przeszło przez etap PDA, smartfonów, czy laptopów i zawsze miały one kłopot z oprogramowaniem. Dodatkowo te urządzenia w terenie bardzo łatwo się niszczą.

Obudowa tabletu ma być wykonana z magnezu. Wyposażony jest on w szczelne złącza. Dzięki temu można pracować w deszczu i przy sporym zapyleniu. Tablety przemysłowe Sigarden są także przygotowane do mocowania w samochodzie. Mają zintegrowany modem, Wi-Fi, GPS, bluetooth. Dzięki temu możliwe jest zdalne uaktualnianie oprogramowania. Urządzenie wyposażone jest w odporny na wstrząsy dysk półprzewodnikowy. Możliwe jest też wyposażenie go w aktywną stację dokującą. Ekran dotykowy o przekątnej 7 cali chroniony jest specjalną szybą.

Miejsca

Opinie (42) 2 zablokowane

  • elektronika z gdańska? już to widzę !!!

    • 14 66

  • niech tylko Unia się dowie że ktoś chce coś w Polsce rozkręcić....

    od razu padnie stwierdzenie, że to wbrew interesom innych członków... a my będziemy dalej w d....

    • 72 15

  • Wszystko fajnie, tylko że te firmy (2)

    nie sprzedały ANI JEDNEJ SZTUKI swoich produktów. To wielka tragedia, że np. Wojsko Polskie nie kupuje tych tabletów, a Trójmiasto sterowników do latarni.

    • 42 5

    • no nie do końca....

      co do tabletów to nie wypowiem się bo nie wiem, ale sterowniki są sprzedawane w Polsce i na świecie - był artykuł o AZO Digital jakiś czas temu.

      • 3 0

    • Drogi Panie,

      • 2 0

  • CENA NISZCZY NASZE WYNALAZKI BO MINISTER I URZEDNICY WOLA SWOJE FANTAZJE I CHORE AMBICJE NA PAPIERZE !

    Mamy zdolnych fachowcow i super prototypy produktow tylko ze minister finansow i urzednicy wola swoje racje i chocholi taniec niz dbalosc o kraj.

    • 22 2

  • Gratulacje (3)

    Nic tylko się cieszyć z sukcesów rodaków ;)

    • 41 0

    • Polak !?! cieszący się z sukcesu rodaka ??? (2)

      No bez jaj.. przeciez to niemozliwe

      "nie cieszy tak mój sukces, jak cudza porazka"

      • 4 2

      • Jacku - powodzenia! (1)

        jesteś mile wspominany.

        • 0 0

        • dołączam się:) też z dawnej ekipy .
          Szczęka mi opadała z wrażenia.

          • 0 0

  • RĄCZKI CALUJE PANI URZEDNICZKO KOCHANA ! CZEGO ! ANO CHCE PRODUKOWAC TABLETY :) Hmmm ! TABLETY BERETY ! NO DOBRA ! ALE PANIE (2)

    NAJPIERW MUSISZ PAN ........... Zaplacic Zus , podatki na koscioly i dziatki , skladki na podatki , podatek od skladki, wsparcie dla emerytow , skladki na pieski i kotki oraz papugi , oplate stala na nasz urzad zeby bylo cieplo i byl prad , oplaty na mops , skladki na kolo plastyczne bezdomnych , podatek klimatyzacyjny , podatek na drogi , podatek na samotne matki , podatek na pck , skladki na instytut dziecka i matki , oplate stala za swiatla na autostradzie , akcyze na euro 2012 , skladke na zarzad pzpn, abonament na tv ! AAAA i jeszcze musi pan miec zezwolenie z sanepidu i oplaty skarbowe na hodowle zubra !!!! na Żubra ??? TAK ! NA ZUBRA ! TABLETY CHCETA ROBIC A O ZUBRA KTO ZADBA ? A CO TO MA WSPOLNEGO Z TABLETEM PANI DROGA ??? PRZY PRODUKCJI TABLETA WYDZIELA SIE PRZECIEZ CIEPLO SZKODLIWE I PIERWIASTKI KWANTYCZNE KTORE PLYNA W POWIETRZU I WLASNIE OD TEGO ZUBRY GORZEJ ODDYCHAJA ! Jezu ! nie wiedzialem ! CZYLI WIDZI PAN ! DBAMY TU O WSZYSTKO ABY OJCZYZNA NASZA ZDROWA BYLA !!! ale jak to wszystko zaplace to cena tabletu bedzie tak ogromna ze nikt tego nie kupi !!!!!!! AAAAA ! TO PAN CHCIALES TE TABLETY SPRZEDAC !!! NO A JAK PANI KOCHANA !!!!!! NIE WIEM PANIE JAK !!!! BO MY TU W URZEDZIE TO DOSTAJEMY TABLETY ZA DARMO !!!! jak to za darmo !!!! a tak to s**** to !!

    • 65 6

    • Słabej baletnicy zawsze coś przeszkadza ... (1)

      Oczywiście masz rację, w naszym kraju łatwo nie jest, ale jak ktoś chce i potrafi to spokojnie firmę odpali. A jak ktoś nie potrafi to lepiej aby nie odpalał :).

      • 5 3

      • dokladnie tak

        Miliony rodakow jakos sobie poradzilo a czesto to zwykle 'warzywniaki". Ale genialni wynalazcy nie poradza sobie ...
        Brak inwestycji w nowe technologie jest podyktowany tym, ze bardzo malo jest u nas jeszcze roznej masci seed funds, aniolow biznesu itp. Tego typu przedsiewziecia zazwyczaj sie nie udaja, ale ten 1 na 10, czy 1 na 100 przyniesie ogromne zyski. U nas poprostu mentalnosc jest inna (kazdy boi sie porazki jak ognia i nie traktuje tego jak w USA jako czesc drogi do sukcesu) i zapewniam, ze to nie kilkaset zlotych na ZUS jest przeszkoda, a raczej brak np. 500 tys, zeby przez rok czy dwa lata nad czyms pracowac.
        Ochrona patentowa .. kolejny temat rzeka. Wiec jest co poprawic i usprawnic, ale na pewno nie o takie bzdety chodzi.

        • 3 0

  • no tak jest ze duzo chałasu onic bo potem sie okazuje ze nic z tego nie wychodzi (2)

    niech napiszą za rok ile sprzedali ale milionów sztuk a nie pare .

    • 3 15

    • oj tam (1)

      Każdy musi jakoś zaczynać.
      Ja życzę powodzenia firmie.

      • 8 1

      • bylem na prezentacji jednej z omawianych firm

        Istnieja kilka lat i wyprodukowali moze z 20 sztuk prototypow. Oczywiscie powodzenia trzeba zyczyc, ale kilka lat w tej branzy to wiecznosc i nie wygladalo to jakos przesadnie obiecujaco.

        • 3 0

  • BYLY ''OPTIMUS'' PANA KLUSKI I JEGO PRZYPADEK JEST DOSKONALYM PRZYKLADEM JAK MOZNA SOBIE U NAS ROZWIJAC PODOBNE FIRMY ! (3)

    oczywoscie mozna sobie zalozyc i rozwijac ale '' budki warzywne '' ! Bo gdyby bylo niby tak dobrze to by byly juz dawno Polskie fabryki i koncerny produkujace tzw. nowe technologie itp. MINELO JUZ 30 LAT TRANSFORMACJI I GDZIE SA TE TYPOWO POLSKIE FIRMY I KONCERNY MOGACE ZATRUDNIAC TYSIACE LUDZI I DZIALAC NA GLOBALNYM RYNKU ?????? przeciez jest tak super latwo i dobrze ! WIECIE GDZIE SA WIELKIE KONCERNY ? W NIEMCZECH BO TAM JEST NORMALNIE ! A NAM SIE TYLKO WYDAJE ZE JEST NORMALNIE BO WSZYSCY UWAZAJA ZE NIE MOZE BYC INACZEJ ! chyba ze moze wiecie cos o poteznych Polskich fabrykach produkujacych wspaniale i tanie Polskie laptopy i tablety albo np. samochody ?????

    • 14 4

    • toś się trochę zapędził albo słabo z matematyką. Od kiedy, w/g ciebie, mamy transformację w Polsce?

      • 1 1

    • tak jak liczyc potrafisz (30 lat ?) tak i sie znasz na tym zagadnieniu. (1)

      • 0 0

      • pewnie ze zmiany sa juz od 30 lat ! stan wojenny to zapoczatkowal !

        nikt nie musi napisac ze np. ponad 20 lat jest ten ''niby kapitalizm''. Zmiany i transformacja zaczela sie wlasnie 30 lat temu . Jakos cala Polska tak liczy to ty moze nie wiesz co to transformacja ustrojowa bo kazda transformacja ma swoj poczatek a poczatek jest liczony od stanu wojennego .

        • 0 2

  • Brawo

    Naprawdę wielki szacun

    • 18 0

  • W życiu nie kupiłbym niczego wyprodukowanego w Gdańsku ,wole już chińskie wyroby (5)

    • 5 49

    • nie marudź (1)

      Specjal był dobry.

      • 6 2

      • tak,był.

        • 2 1

    • polaczek... (1)

      Nie oceniaj innych patrząc po sobie...

      • 2 1

      • a ty "polaczek" nie jestes?

        Polaczek to pogardliwe okreslenie Polaka, stosowane przez Rosje i innych. To kim ty jestes ze tak durnia nazywasz?

        • 0 0

    • polskie to nawet piwo nie jest naj.

      • 2 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Waldemar Kucharski

współzałożyciel i były prezes zarządu Young Digital Planet SA. Obecnie członek Rady Nadzorczej...

Najczęściej czytane