• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

To nie koniec unijnych dotacji. Mamy jeszcze... zaskórniaki

Wioletta Kakowska-Mehring
16 listopada 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat ARP pomoże rozpoznać zagraniczne rynki

Środki unijne dla przedsiębiorców już się kończą, ale nie na Pomorzu. Nasz region dostał dodatkową pulę. Do dyspozycji są jeszcze tzw. instrumenty zwrotne, a na innowacyjne firmy czeka Fundusz Kapitałowy Agencji Rozwoju Pomorza SA.Przyszły rok to jeszcze nie koniec środków europejskich. - Mimo tego, że są one już na wyczerpaniu, to mamy zaskórniaki - twierdzi Piotr Ciechowicz, wiceprezes zarządu ARP SA. - Samorząd województwa pomorskiego wygrał konkurs o środki dodatkowe i w przyszłym roku robimy jeszcze konkursy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Do końca stycznia będą ogłoszone trzy konkursy. Jeden dla przedsiębiorców na wsparcie dotacyjne, czyli w gotówce firm innowacyjnych. Będzie konkurs dla podmiotów chcących założyć klaster oraz konkurs dla instytucji chcących stworzyć park technologiczny czy inkubator przedsiębiorczości.

Pomorze w rywalizacji o środki dodatkowe wśród szesnastu regionów zajęło wysokie czwarte miejsce. Łącznie do dyspozycji będzie 5,3 mln euro. Trochę zmieniły się reguły przyznawania dofinansowania dla innowacyjnych projektów. Dotychczas było to do 2 milionów na jeden projekt, teraz - uwzględniając, że środków jest mniej - maksymalna kwota dofinansowania wyniesie 1 mln zł. Mniejszy będzie także udział dotacji w kosztach kwalifikowanych. Będzie można uzyskać zwrot nie, jak dotychczas, 60 proc., a 50 proc. kosztów projektu w przypadku mikro i małych firm, natomiast w przypadku średnich przedsiębiorstw - 40 proc.

Do dyspozycji będzie jeszcze drugi strumień pieniędzy, który się pojawi w przyszłym roku. - Są to pieniądze na e-usługi w ramach programu innowacyjna gospodarka i środki dla przedsiębiorców, którzy chcą współpracować na platformie cyfrowej - wyjaśnia prezes Ciechowicz. - Szczegóły dotyczące tych programów zależą jednak od Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Na pomoc jak zwykle mogą liczyć firmy innowacyjne. Czeka na nie Fundusz Kapitałowy ARP SA. - Mamy do dyspozycji 21 mln zł z czego połowa może być wykorzystana w 2012 roku - zachęca Marek Kasicki, wiceprezes zarządu ARP SA. - Myślę, że zainwestujemy w kilkanaście projektów w przyszłym roku.

Fundusz Kapitałowy jest czymś w rodzaju inkubatora. Fundusz poprzez bezpłatne udostępnienie infrastruktury, niezbędnych usług doradczych oraz zasilenie kapitałowe, tworzy na bazie innowacyjnych pomysłów nowe przedsiębiorstwa. Maksymalny udział to 49 proc., a maksymalna wartość wniesionych udziałów wynosi 200 tys. euro.

Fundusz Kapitałowy zakłada "opiekę" nad firmą maksymalnie przez 5 lat. Może też wyjść kapitałowo wcześniej. Po osiągnięciu zakładanej stopy zwrotu ARP SA dokonuje wyjścia kapitałowego poprzez np.: emisję akcji spółki, sprzedaż udziałów wspólnikowi bądź innemu funduszowi inwestycyjnemu. Uzyskane w ten sposób środki przeznaczone zostaną na kolejne inwestycje w innowacyjne projekty.

Fundusz Kapitałowy cały czas czeka na kolejne innowacyjne pomysły. Jeśli więc "masz nowatorski pomysł, nie masz środków na jego realizację?" zgłoś się do funduszu. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.invest.arp.gda.pl

Na jaką pomoc mogą jeszcze liczyć przedsiębiorcy? Są jeszcze instrumenty zwrotne, czyli preferencyjne pożyczki, udzielane przez banki, fundusze pożyczkowe, poręczeniowe czy kapitałowe podwyższonego ryzyka. Oczywiście korzyść w porównaniu z dotacją, gdzie można uzyskać zwrot 50 proc. kosztów jest wówczas mniejsza. Jednak preferencyjna pożyczka w porównaniu z rynkowymi formami pozyskania kapitału da oszczędność rzędu 3-4 proc. kosztów. Przy wielomilionowych projektach jest to niebagatelna zachęta.

Oferta jest jak widać bogata. Aby przedsiębiorcy mogli ją poznać i wybrać coś dla siebie Agencja Rozwoju Pomorza organizuje konferencję połączoną z seminariami. Spotkanie odbędzie się w czwartek 1 grudnia w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym (ul. Trzy Lipy 3 zobacz na mapie Gdańska). Początek o godzinie 11.

- Na tym spotkaniu powiemy o szczegółach dotyczących funduszy, konkursów, dotacji, czyli szans i możliwości dla przedsiębiorców w przyszłym roku. Jak zwykle mamy nadzieję, że nie skończy się tylko na wykładach, ale że spotkanie to będzie mieć formułę dyskusji. Liczymy na opinie i głosy przedsiębiorców - zachęca Piotr Ciechowicz.

Wszyscy chętni do wzięcia udziału w spotkaniu proszeni są o kontakt: katarzyna.kaparska@arp.gda.pl, tel. 058 323 32 31, malgorzata.chudzinska@arp.gda.pl, tel. 058 323 31 21. Więcej informacji na stronie www.arp.gda.pl

Seminaria i warsztaty w ramach konferencji "Fundusze, konkursy, dotacje - szanse i możliwości dla przedsiębiorców w  roku 2012"

Nie tylko dotacje - zwrotne instrumenty finansowe, fundusze kapitałowe i inwestorzy prywatni Sala 3
- Inicjatywa JEREMIE - Irena Wróblak, prezes Zarządu Pomorskiego Regionalny Fundusz Poręczeń Kredytowych
- Pożyczki dla mikro i małych firm - Sławomir Koprowski - prezes Zarządu Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego
- Fundusze na innowacyjne pomysły - Marek Kasicki, Fundusz Kapitałowy ARP SA.

Rok 2012 - Nowe konkursy i możliwości w ramach RPO WP Sala 2
- Zasady naboru wniosków o dofinansowanie w konkursach uruchamianych 1 grudnia 2011 r.
Konkurs 1.2 "Rozwiązania innowacyjne w MSP"
Konkurs 1.5.1 " Infrastruktura dla rozwoju firm innowacyjnych"
- Inicjatywa JESSICA Instrumenty finansowe dla rozwoju obszarów miejskich

Realizacja i rozliczanie projektów w praktyce - jak to zrobić najlepiej? Sala 3
- Prawidłowa realizacja i rozliczanie projektu - praktyczny warsztat z zakresu wypełniania dokumentów niezbędnych do wypłaty dotacji.
- Jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów z doświadczeń kontroli projektów.

Ta część konferencji potrwa od godziny 12 do 14.


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

Miejsca

Opinie (16)

 • to fajnie że rozdajecie pieniądze podatników (3)

  taki "biznes" na pewno nie doprowadzi Polski do ruiny.

  • 16 5

  • Dam ci 100 za 5 lat ty dasz mi 200

   Za trudna matematyka dla ciebie widocznie.

   • 0 0

  • czytaj ze zrozumieniem!! (1)

   Samorząd wywalczył dodatkowe środki unijne a nie nasze, podatników. Najpierw naucz sie czytać, a potem jeszcze sie poducz, a nie pisz od razu takich bzdur, jakie Ci na "język wlezą"

   • 1 0

   • cały płemieł

    • 0 0

 • tylko innowacyjnych firm brakuje

  lepiej dajcie Grecji, oni wiedzą jak te pieniądze "spożytkować"ile tam już poszło mld EUR? a tutaj sypnęli parę groszy na tzw innowacjeśmiech

  • 9 1

 • im wieksze dotacje tym wieksze przekrety (1)

  w ogole jak urzednicy po administracji i europeistyce z agencji rozwoju pomorza moga obiektywnie ocenic czy biznes jest innowacyjny?

  • 12 0

  • właśnie, jak? ani dnia nie mieli firmy!

   • 1 0

 • im większe dotacje tym większa bieda i bezrobocie

  im łatwiej dla biznesu tym trudniej dla klientów. to biznes powinien mieć ciężko a nie obywatele. dotacje niszczą konkurencję pomiędzy firmami.

  • 3 6

 • żeby komuś coś dać (dotacja) komuś trzeba zabrać (podatek) (2)

  ...............

  • 9 1

  • (1)

   taka jest rola państwa - redystrybucja dochodu.

   • 0 0

   • taka jest rola państwa tylko w umysłach największych konserwatystów

    • 0 0

 • lol

  lol lol lol lol

  • 2 1

 • doatacje... czyli ustawianie pracowników na połówki, fikcyjne zwalnianie i inne kombinacje.

  tak się u nas wyciąga kasę o nas samych (państwa)

  • 3 1

 • PRZESTAŃCIE LUDZIOM ROBIĆ WODĘ Z MÓZGU

  DLACZEGO U NAS BENZYNA KOSZTUJE PRAWIE 6 ZŁ A W USA I ROSJI NIECAŁE 3 ZŁ? POLACY TO BIALI NIEWOLNICY, KTÓRZY PRACUJĄ NA WSZYSTKICH !!! I NIE MÓWCIE MI, ŻE NIEMCZECH I FRANCJI TEZ KOSZTUJE 6 ZŁ BP ONI ZA SWOJA PENSJĘ MOGĄ KUPIĆ PONAD x3 RAZY WIĘCEJ BENZYNY ! I NIE PISZCIE BZDETACH O WOLNYM RYNKU BO ZŁODZIEJSKA AKCYZĘ USTALA ZŁODZIEJSKI RZĄD !

  • 10 0

 • Mechanizm wyprowadzania pieniędzy dla kolesi wygląda tak:

  Najpierw układami stwarza się większość rządową i nawiązuje "patriotyczną" współpracę z Brukselą. Potem kilku kolegów trzeba posadzić w ARP, Ministerstwach, Departamentach i podobnych instytucjach zajmujących się przekładaniem papierków, liczeniem i dzieleniem forsy i procentów (czyli niczym produktywnym - po prostu "obsługą" kasy w luksusowych garniturach). Następnych kilku kolesi zakłada firmy-chwilówki, żeby tą kasę wyciągnąć i uzasadnić potrzebę istnienia całego systemu, korzystając dodatkowo z taniej siły roboczej. Po drodze robi się kilka spędów-szkoleń dla szarej publiki organizowanych przez świetnie opłacanych następnych kolegów, że to niby inwestycja w Kapitał Ludzki. I w ten sposób 60% kasy z naszych podatków trafia poprzez składkę unijną do wąskiej grupy KOLESIÓW PO!!! Tylko z gospodarką, rynkowo konkurencyjną produkcją, i dobrem społeczeństwa - to wspólnego nie ma nic.

  • 9 1

 • podajcie mi choc jeden innowacyjny pomysł który dostał dotacje?

  wiec tak strona internetowa dla wlasiciceli kotów :)strona internetowa dla ludzi co niepotrafia sobie czasu zorganizowac wiec i przez strone w necie tez tego niezrobią .I jeszce ine totalbne bzdury który maj na celu tylko kase wyciagnąc!

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Mikołaj Lipiński

Ekspert w obszarze fuzji i przejęć, funduszy PE/VC oraz zarządzania finansami firm. Doświadczenie...

Najczęściej czytane