• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańsk ma szansę zająć miejsce Petersburga

VIK
31 marca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (114)
W ub. roku sezon na wycieczkowce w Porcie Gdańsk również zainaugurował Hamburg. W ub. roku sezon na wycieczkowce w Porcie Gdańsk również zainaugurował Hamburg.

Już 20 kwietnia wycieczkowiec Hamburg zainauguruje sezon w Porcie Gdańsk. W sumie w harmonogramie jest 78 zawinięć różnych jednostek. Za to władze Portu już myślą o sezonie 2024 i w tym celu zaprezentowano się na targach Seatrade Cruise Global w Fort Lauderdale na Florydzie. A jest o co zabiegać, ponieważ Gdańsk ma szansę zająć miejsce Petersburga na turystycznej mapie Bałtyku.



Rynek statków wycieczkowych wyraźnie odbił się po pandemii. W 2022 roku w Porcie Gdańsk obsłużonych zostało 79 jednostek z 29,5 tys. pasażerami na pokładach. Był to najlepszy rok w historii, zarówno jeśli chodzi o liczbę jednostek zawijających do portu, jak i pod względem przychodów z opłat portowych, które były blisko 2,5-krotnie większe od poprzedniego rekordu z 2018 roku. Ten rok zapowiada się równie dobrze.

Wycieczkowce w Gdyni. Początek sezonu w maju Wycieczkowce w Gdyni. Początek sezonu w maju

Pierwsza jednostka przypłynie do Portu Gdańsk już 20 kwietnia i będzie to Hamburg. Najdłuższym statkiem, który odwiedzi Gdańsk, będzie Explora II, mierząca 248 metrów. Jej przybycie jest planowane na 13 sierpnia. W tym roku Port Gdańsk planuje zakończyć sezon nietypowo, bo tuż przed świętami Bożego Narodzenia, 17 grudnia.

Jednak nad wypełnionym harmonogramem pracuje się znacznie wcześniej. "Daniel Fahrenheit was born here" - pod takim hasłem odbyło się spotkanie na targach Seatrade Cruise Global w Fort Lauderdale na Florydzie przygotowane przez Port Gdańsk, podczas którego można było porozmawiać na temat oferty, jak i obejrzeć materiał promujący region, kusząc przedstawicieli branży rejsów wycieczkowych pięknem Pomorza, ale i sławnymi Gdańszczanami.



- Monumentalny Gdańsk i całe Pomorze, z nadbałtyckimi plażami, kaszubskimi jeziorami i lasami, to idealna destynacja dla turystów, nie tylko z Europy, ale i z całego świata. Chcemy pokazać niebywały potencjał Portu Gdańsk i opowiedzieć o naszej ofercie. Tegoroczne targi są tym bardziej dla nas ważne ponieważ Gdańsk ze swoją ofertą portowo-miejską stanowi doskonałą alternatywę dla St. Petersburga i to na minimum 3-5 lat. Aktualna sytuacja związana z rynkiem statków wycieczkowych, które nie zawijają do Portu w St. Petersburgu "Marine Facade", to dla nas okazja, którą musimy i chcemy wykorzystać - mówi Sławomir Michalewski, wiceprezes Portu Gdańsk.
Seatrade Cruise Global to wspaniała okazja do spotkań z przedstawicielami branży rejsów wycieczkowych, czołowych armatorów statków pasażerskich jak Crystal Cruises, Royal Carribean Cruise Lines, Saga Shipping, Carnival Cruise Line, Disney Cruises. Seatrade Cruise Global to ponad 500 wystawców z ponad 140 krajów i ok. 170 prelegentów, którzy co roku dyskutują o najgorętszych trendach w branży i przyszłości rejsów wycieczkowych.



- Tworzymy taryfę portową tak, by była przyjazna dla armatorów statków wycieczkowych. Skupiamy się przede wszystkim na atrakcyjnej ofercie taryfowej, która pozwala im ekonomicznie planować wejścia swoich statków do Portu Gdańsk poprzez stosowanie progresywnej stawki w zależności od liczby zawinięć. Destynacja to nie tylko miasto Gdańsk, ale cały region Pomorza, który obfituje w atrakcje, takie jak największy średniowieczny zamek w Malborku, ale również atrakcje dla graczy w golfa zlokalizowane 30 minut od portu. Oprócz aktywności na stoisku rozszerzyliśmy naszą ofertę dla branży wycieczkowej przez organizację dedykowanego spotkania informacyjnego, podczas którego przedstawiliśmy port, miasto i region. W trakcie naszego spotkania dołączył do nas długoletni partner biznesowy, touroperator Baltic Gateway, który w Porcie Gdańsk jest od prawie 30 lat - mówi Michał Stupak, menadżer klienta w Porcie Gdańsk.

W ub. roku sezon na wycieczkowce w Porcie Gdańsk również zainaugurował statek Hamburg.

VIK

Opinie (114) 7 zablokowanych

  • Gdańsk to wioska typowo żydowska.

    Nic tylko kasę z wszystkich zdzierać.
    Rozumiem jeszcze, że z turystów, ale z mieszkańców?
    To skandal!
    Żydo-komuna ma się tutaj świetnie.
    Co do samego Piotro-grodu, to Gdańsk niestety znacząco odstaje od tego miasta.
    Wszak Petersburg nazywany jest Wenecją północy, jest większym o wiele bardziej atrakcyjnym miastem.

    • 1 1

  • Ech..., w gruncie rzeczy to architekturą i położeniem Gdańsk może dzisiaj rywalizować jedynie z Elblągiem

    Niegdyś można by było odnieść się ewentualnie do Królewca z uwagi na architekturę, charakter czy położenie.
    Z Petersburgiem natomiast porównać się nie da, bo to różniące się od siebie miasta.
    Gdańsk można zestawić co najwyżej jeszcze dodatkowo z dwoma miastami w Polsce, a mianowicie jest to Szczecin, ze względu na położenie, charakter i wielkość miasta, architektonicznie, to i owszem w dawnych czasach można znaleźć powiązania, dzisiaj jest to zdecydowanie niemożliwe ponieważ pozostały tylko pojedyncze kamienice architekturą i prostopadłym do osi jezdni układem kalenic, które można zestawić z Gdańskimi kamienicami. Może jeszcze rywalizować pod względem stoczniowym i portowym.
    Drugim miastem jest Toruń, który posiada typ zabudowy bardzo podobny do Gdańskiej architektury; miasto kiedyś należące do hanzy, układ ulic prostopadły do rzeki Wisły, z nabrzeżem portowym, bramy miejskich fortyfikacji usytuowane tak jak w Gdańsku, budynki usytuowane szczytami w kierunku ulic, kalenice dachu prostopadłe do osi jezdni, przed budynkami znajdują się przedproża. To tyle jeśli mówić o podobieństwach.
    W kontekście rywalizacji Gdańska z innymi miastami o odgrywanie kluczowej roli, sądzę iż w tej części regionu, Gdańsk i tak z powodzeniem wiedzie prym i już dawno przejął palmę pierwszeństwa. Nawet biorąc pod uwagę bliskie położenie Gdyni, wiadomo, że te miasta nie mogą stanąć ze sobą w szranki ze względu na różnice jakie je dzielą.

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Grzegorz Bierecki

Grzegorz Bierecki urodzony 28 października 1963 roku. Od 1990 prezes Fundacji na Rzecz Polskich...

Najczęściej czytane