• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ursa czeka na chrzest, ale najpierw próby morskie

VIK
15 czerwca 2024, godz. 10:00 
Opinie (126)

Ursa, specjalistyczny statek do pogłębiania drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, już jest w Polsce. Teraz przejdzie próby morskie przed ostatecznym odbiorem. Jak wszystko dobrze pójdzie, za kilka tygodni odbędzie się chrzest nowej jednostki Urzędu Morskiego w Gdyni.Statek została zbudowany przez fińską stocznię Tyovene Oy, która przy tym projekcie współpracowała z firmami z Holandii. Jednostka jest tzw. pogłębiarką, ma prawie 63 m długości i 12 m szerokości. Jest przygotowana dla ośmiu członków załogi. Wartość kontraktu wynosiła 116,5 mln zł i obejmowała zaprojektowanie, budowę, wyposażenie i dostawę jednostki.

Nowa pogłębiarka na stałe stacjonować będzie w Porcie Nowy Świat i tam też udała się prosto z fińskiej stoczni. Jednostka otrzyma imię Ursa, czyli niedźwiedzica. Chrzest odbędzie się jednak dopiero po próbach morskich i zakończeniu procedury odbiorczej. Uroczystość prawdopodobnie odbędzie się w Trójmieście.


Pogłębiarka dedykowana jest nowej ponad dwudziestokilometrowej drodze wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, czyli tzw. przekopowi Mierzei Wiślanej. Wykorzystywana będzie również do obsługi i utrzymania torów podejściowych do portów morskich do 18 m.

Jednostka posiada własny system pogłębiarski oraz ładownię, która w trakcie pracy wypełniana jest urobkiem, pobieranym ze spłyconych miejsc np. na torze podejściowym, i z której następnie za pomocą systemu pomp i rurociągów ten urobek wypompowuje się na miejsce odkładu.
VIK

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (126)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Jacek Kajut

Z wykształcenia inżynier elektryk, zbudował i rozwija jedną z najsilniejszych marek branży komunikacji elektronicznej w Polsce i Europie. Założona w 1988 r. firma VECTOR jest europejskim dostawcą rozwiązań dla dynamicznie rozwijającej się branży telekomunikacyjnej, oferuje zaawansowane systemy wykorzystywane w sieciach stacjonarnych i mobilnych. Firma specjalizuje się w integracji oraz produkcji rozwiązań, które pozwalają operatorom sieci świadczyć usługi multimedialne, takie jak telewizja...

Najczęściej czytane