KNF wstrzymuje wycofanie Energi z giełdy
Akcjonariusz większościowy Energi - PKN Orlen - złożył oświadczenia o powołaniu do Rady Nadzorczej spółki nowych członków. To dwie osoby związane z Orlenem - Michał Róg, członek zarządu Orlenu ds. handlu hurtowego i międzynarodowego oraz Marta Marchewicz - zastępca dyrektora Biura Grupy Kapitałowej PKN Orlen. Jednocześnie trwają rozmowy ze związkami zawodowymi działającymi w energetycznej grupie, dotyczące warunków zatrudnienia i konsolidacji spółek w ramach Grupy Orlen.
Przypomnijmy, że pod koniec listopada 2020 r. PKN Orlen podwyższył udział w kapitale Energi o kolejne 10,91 proc. W wyniku wezwania ogłoszonego we wrześniu 2020 r. koncern stanie się właścicielem akcji gdańskiej spółki, które stanowią ok. 90,92 proc. jej kapitału zakładowego.
Trudne rozmowy ze związkami zawodowymi
W Enerdze trwają rozmowy ze związkami zawodowymi. Ich głównym tematem jest przyszłość pracowników Energi w skonsolidowanych strukturach Grupy Orlen. Założenia dotyczące integracji Energi w ramach PKN Orlen stworzyła firma doradcza EY. Celem konsolidacji mają być: wzrost zysków, optymalizacja kosztów oraz poprawa decyzyjności. Według strony społecznej brak jednoznacznych informacji dotyczących skutków społecznych tych działań.
Związkowcy obawiają się, że dążenia do poprawy efektywności, optymalizacji kosztów wynagrodzeń i centralizacji mogą spowodować wiele negatywnych skutków dla pracowników Energi.
Związkowcy z Energi domagają się przestrzegania przez Orlen porozumienia zbiorowego z 18 września 2017 r. W dokumencie tym zapisane jest, że restrukturyzacja nie może spowodować naruszenia integralności Grupy Energa i nie może skutkować przejęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa przez firmę nieobjętą porozumieniem.
Konsolidacja Energi w ramach Grupy Orlen
- Strona związkowa nie akceptuje procesów restrukturyzacyjnych, których efektem będzie likwidacja miejsc pracy, sprzedaż spółek, pogorszenie warunków pracy, obniżenie wynagrodzenia pracowników oraz utrata przez pracowników ich uprawnień układowych - oznajmił Roman Rutkowski, przewodniczący MKK NSZZ Solidarność przy Grupie Energa w piśmie przesłanym do prezesa PKN Orlen.
- Wprowadzenie nowego modelu spowoduje jeszcze większe osłabienie Grupy Energa, a to będzie się wiązało ze spłaszczaniem struktur organizacyjnych spółek, do których przygotowania są w toku, chociażby z uwagi na trwające mapowanie stanowisk - czytamy w stanowisku Kolegium Związków Zawodowych Grupy Kapitałowej Energa.
W odpowiedzi prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapewnił, że wszelkie przepisy wynikające z porozumienia zbiorowego z 18 września 2017 r. będą respektowane.
- Realizując program integracji i transformacji biznesowej PKN Orlen i Grupy Energa, porozumienie zbiorowe z 18 września 2017 r. traktujemy jako fundament zbiorowego prawa pracy i relacji społecznych w Grupie Energa. Zapewniam tym samym, że wszelkie działania związane z wdrożeniem programu będą realizowane z poszanowaniem obowiązujących przepisów prawa, w tym wewnętrznych regulacji wynikających z porozumienia zbiorowego - czytamy w piśmie prezesa Orlenu do strony społecznej.