ZUS uprościł wniosek o odroczenie składek

Najnowszy artukuł na ten temat

Polska otwiera granice, lotniska chcą więcej

Nowy wniosek jest dostępny na stronie internetowej ZUS.
Nowy wniosek jest dostępny na stronie internetowej ZUS. fot. Mateusz Ochocki/KFP

W ostatnim czasie wiele kontrowersji wzbudził wzór wniosku, jaki mieli dostarczyć przedsiębiorcy chcący uzyskać odroczenie składek na ZUS. Wypełnianie czterech stron bardzo szczegółowymi danymi z trzech lat od pytania o przychód, przez nakłady na środki trwałe, po zobowiązania prywatne to według przedsiębiorców przesada. Na szczęście po fali krytyki ZUS szybko zareagował i udało się uprościć procedury.Zapytaliśmy ostatnio naszych czytelników, czy zwrócą się do ZUS o odroczenie. "Tak" - odpowiedziało 37 proc., a że "nie", bo sobie poradzą, stwierdziło 30 proc., 15 proc. uznało, że na razie tylko rozważają taką możliwość, a 18 proc. odpowiedziało, że dziś trudno im powiedzieć. Tak odpowiadali czytelnicy dziś, jednak nie wiadomo, co będzie, gdy obecna sytuacja się przedłuży. Wówczas wniosków do ZUS może być więcej, dlatego proste procedury są kluczowe.

ZUS zaproponował możliwość odroczenia o trzy miesiące terminu płatności składek za czas od lutego do kwietnia i zawieszenie na trzy miesiące umów z ZUS, w których termin płatności rat bądź odroczonych składek przypada na okres pomiędzy marcem a majem. W pierwszym projekcie trzeba było wypełnić bardzo rozbudowany wniosek. ZUS tłumaczył, że prowadzi prace nad uproszczeniem formularzy umożliwiających wsparcie przedsiębiorców, np. przez odroczenie płatności składek. Jednak dopiero z chwilą uznania przez Komisję Europejską, że ulgi udzielane na podstawie specjalnej ustawy nie będą stanowiły pomocy publicznej, wniosek zostanie ograniczony do jednej strony.

Na szczęście tak się stało. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, po uzgodnieniu z Komisją Europejską, że odroczenie o trzy miesiące składek, a także zawieszenie realizacji wcześniej zawartej z ZUS umowy nie stanowią pomocy publicznej. To pozwoliło ZUS opracować i udostępnić uproszczony wniosek. Wniosek jest przeznaczony dla wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od sposobu prowadzenia księgowości.

- Aby wypełnić nowy wniosek, wystarczy jedynie podać podstawowe dane, takie jak NIP, REGON lub PESEL. Trzeba również zwięźle wyjaśnić, w jaki sposób epidemia wpłynęła na sytuację finansową wnioskodawcy. W treści wniosku należy zaznaczyć odpowiednią kratkę, w zależności od tego, o co wnioskujemy, np. odroczenie terminu płatności składek, zawieszenie spłaty w ratach czy zawieszenie już posiadanej umowy o odroczenie. Okres przesunięcia to trzy miesiące - informuje Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy województwa pomorskiego ZUS.
Wniosek jest dostępny na stronie internetowej ZUS. Można go przesłać elektronicznie - za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE), pocztą lub złożyć w skrzynce w placówce ZUS. Jeżeli ZUS pozytywnie rozpatrzy sprawę, wyśle umowę na wskazany adres e-mail lub pocztą. Podpisaną umowę należy przekazać ZUS. W czasie epidemii można wysłać skan, a oryginał dostarczyć później.

Opinie (62) 2 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Moim zdaniem

Ludzie biznesu

Sławomir Halbryt

Odpowiedzialny za wytyczanie kierunków rozwoju SESCOM, określanie zadań strategicznych oraz...