• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nie liczba kontroli, ale ich jakość ma być ważna dla fiskusa

Robert Kiewlicz
30 kwietnia 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
- Kontrola podatkowa ma skupiać się na obszarach działalności gospodarczej o najwyższym wskaźniku występowania nadużyć i nieprawidłowości podatkowych. Pozwoli to na zmniejszenie ilości kontroli u podatników prawidłowo rozliczających podatki - twierdzi Barbara Szalińska z Izby Skarbowej w Gdańsku. - Kontrola podatkowa ma skupiać się na obszarach działalności gospodarczej o najwyższym wskaźniku występowania nadużyć i nieprawidłowości podatkowych. Pozwoli to na zmniejszenie ilości kontroli u podatników prawidłowo rozliczających podatki - twierdzi Barbara Szalińska z Izby Skarbowej w Gdańsku.

Administracja podatkowa ma być bardziej przyjazna i wyrozumiała. Ograniczona też zostanie liczba kontroli, a postawiony zostanie nacisk na ich skuteczność. O nowym modelu kontroli podatkowej, ich jakości i wparciu uczciwych podatników rozmawiamy z Barbarą Szalińską, rzecznikiem Izby Skarbowej w Gdańsku.



Na czym ma polegać nowy model kontroli podatkowej i wsparcie uczciwego podatnika? Czy oznacza to, że kontroli będzie mniej?
Kontrola podatkowa ma skupiać się na obszarach działalności gospodarczej o najwyższym wskaźniku występowania nadużyć i nieprawidłowości podatkowych. Pozwoli to na zmniejszenie ilości kontroli u podatników prawidłowo rozliczających podatki.

Barbara Szalińska: - Priorytetowym zadaniem nowoczesnej Administracji Podatkowej jest popularyzowanie dobrowolnego wypełniania obowiązków podatkowych. Osiągnięcie tego celu wymaga między innymi wprowadzenia nowych zasad w zakresie weryfikacji rozliczeń podatkowych. Podstawą kształtowania relacji z podatnikiem i podejmowania działań przez urząd skarbowy ma być analiza ryzyka nieprawidłowych rozliczeń podatkowych.

Kontrola podatkowa ma skupiać się na obszarach działalności gospodarczej o najwyższym wskaźniku występowania nadużyć i nieprawidłowości podatkowych. Pozwoli to na zmniejszenie ilości kontroli u podatników prawidłowo rozliczających podatki. Dla Administracji Podatkowej istotna będzie nie ilość zrealizowanych kontroli podatkowych, ale ich finalna jakość. Kontrole będą stanowiły element ostateczny gdy wcześniejsze działania nie przyniosą pozytywnego skutku.

Jak będzie to wyglądało w praktyce. Co jeszcze zakłada nowy model obsługi podatnika?

- W nowym modelu kontroli podatkowej czynności kontrolne u podatników będą podejmowane wówczas, gdy poprzedzające działania, np. telefoniczne, e-mailowe wyjaśnianie błędów, uzupełnianie brakujących danych, korygowanie pomyłek popełnionych przy wypełnianiu dokumentów czy też czynności sprawdzające mające skutkować skorygowaniem rozliczeń nie spowodowały usunięcia nieprawidłowości przez podatników. Takie działania znacznie ograniczą konieczność przeprowadzenia kontroli w siedzibie przedsiębiorcy i nie będą utrudniały prowadzenia działalności gospodarczej.  

Skąd pomysł na nowe podejście do podatników i wymóg łagodniejszego ich traktowania?

- Nowy model kontroli zakłada, że aktywność urzędów skarbowych winna być nakierowana na edukację oraz wsparcie podatników w dobrowolnym wypełnianiu obowiązków podatkowych. Pomysł ten wpisuje się w zalecenia OECD i Komisji Europejskiej dot. modelu prawidłowości wypełniania obowiązków podatkowych, który skupia się na właściwym ukierunkowaniu działań, w tym kontroli podatkowych i wskazuje zarządzanie ryzykiem jako podstawę działań administracji podatkowej podejmowanych wobec podatników.
Kontrole będą podejmowane wówczas, gdy z przeprowadzonych analiz wynika wysokie ryzyko uchylania się od realizowania zobowiązań podatkowych przez podmioty świadomie unikające opodatkowania.

Nowy model zakłada także aktywniejsze zwalczanie oszustw. W jaki sposób i jakie rodzaje oszustw w szczególności będą zwalczane przez organy skarbowe?

- Według nowego podejścia kontrole będą podejmowane wówczas, gdy z przeprowadzonych analiz wynika wysokie ryzyko uchylania się od realizowania zobowiązań podatkowych przez podmioty świadomie unikające opodatkowania oraz  obejmować będą, co do zasady, okresy bieżące. Kontrola podatkowa ma skupić się na obszarach działalności gospodarczej o najwyższym wskaźniku występowania nadużyć i nieprawidłowości podatkowych.

Jakie skutki ma to wywołać? Czy jedynym celem nie jest czasami doraźny cel fiskalny?

- Tak jak wspomniałam nowe podejście do kontroli podatkowej zmniejszy ilość kontroli skupiając się na ich jakości. Z perspektywy przedsiębiorców nastąpi wsparcie uczciwego podatnika i zapewnienie uczciwej konkurencji, zaś administracja podatkowa ograniczy unikanie opodatkowania, a także właściwie wykorzysta zasoby kontroli podatkowej.

Ostatni dzień na złożenie PIT-a

30 kwietnia mija ostateczny termin na złożenie zeznania podatkowego. Swój PIT można rozliczyć już w 5 minut, za pośrednictwem Internetu, bez wychodzenia z domu, 24 godziny na dobę, przez wszystkie dni tygodnia, bez konieczności posiadania elektronicznego podpisu kwalifikowanego. Podatnicy mogą także skorzystać z nowego narzędzia - Portalu Podatkowego www.portalpodatkowy.mf.gov.pl. Na portalu znajdują się m.in. informacje o zmianach przepisów podatkowych, komunikaty, powiadomienia, kalkulatory, ważne terminy czy kalendarz dla podatników. W tym roku Ministerstwo Finansów oddało również w ręce podatników nową usługę - wstępnie wypełnione zeznanie dla najpopularniejszego PIT-37 (tzw. PFR). Wystarczy numer pesel, kwota przychodu za 2014 rok i za 2013 rok (co jest potrzebne do weryfikacji podatnika), a program wypełni zeznanie za nas. Ponadto w dniach 29 - 30 kwietnia 2015 r. urzędy skarbowe w woj. pomorskim będą otwarte do godz. 18.

Miejsca

Opinie (33)

  • guano wart wywiad

    A dlaczego nikt nie spytal o tajne wskazowki ministra do US ktore wyciekly, ze kontrole maja byc skuteczne na tyle, aby dawaly dochod do budzetu? Co za partyjniackie tchorze pracuja na tym portalu, ktory kiedys byl naprawde opiniotworczy...

    • 20 1

  • Powiem znowu: wybraliście takie władze

    - teraz nie płaczcie...

    • 12 5

  • Problem w tym ze w Polsce wszystkich petentow urzedow skarbowych traktuje sie jak zlodzieji i oszustow i dlatego obecna fala emigracji ponad milion osob to ludzie ktorzy uciekaja z Polski nie w poszuikiwaniu duzych zarobkow lecz w poszukiwaniu normalnosci czyli sytuacji gdy obywatel jest traktowany normalnie i urzednik stara sie pomoc mu a nie z gory zaklada ze osoba przychodzaca do urzedu to intruz i zlodziej.

    • 12 3

  • Pytanie do podatników: ilu z was dostało fakturę VAT za remont swojej nieruchomosci ?

    Przecież każda fakturą VAT zawiera kwotę, datę oraz opis usługi. Na podstawie takiej faktury mozna sie odwołać od decyzji skarbówki w sprawie podatku od wartości zakupionej nieruchomosci i w prosty sposób udowodnić, kiedy dana nieruchomość była remontowana i za ile !

    • 5 2

  • Niestety, urzędniczka jednego z gdańskich urzędów skarbowych kazała w okienku poprawić PIT 37 z prawidłowego wpisu na błędny.

    • 1 1

  • HA, Ha, Haaaaaa. (1)

    Miałem ostatnio kontrolę podatkową, w której urzędnicy strasząc karą za nieudzielenie wyjaśnień i powołując się na konieczność ustalenia stanu faktycznego, wypytywali świadków: w którym łóżku śpią w domu i w którym pokoju, czy spotykali się z kobietami w jakimś miejscu itp. Lepiej niech się władza zajmie takimi sprawami: wprowadzić przepis, że do przetargu finansowanego wyłącznie z pieniędzy publicznych (podatków) polski, tj. Bez dopłat z eu, mogą stawać tylko polskie firmy !!!
    przez kilka lat nie zdążyli (razem z większością po-psl) znieść podwójnego opodatkowania przy zatrudnianiu małżonka, podwójnego oskładkowania zdrowotnego przy pracy na etacie z równoczesną zarejestrowaną działalnością, wyrównać kwoty wolnej od podatku do standardów eu, znieść absurdalnej minimalnej deklarowanej kwoty oskładkowania zus nawet gdy nie masz tyle przychodów, i wiele innych barier polskiej gospodarki. Toniemy zamiast przyspieszać !!!

    • 8 1

    • kto tonie ten tonie

      swoi się dobrze mają, a reszta to "idioci i złodzieje"

      • 1 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Leszek Pankiewicz

Od 2011 prezes zarządu Solwit SA. Aktywnie uczestniczył w rozwoju projektów inwestycyjnych w...

Najczęściej czytane