• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Okręty podwodne. Zamiast budować, weźmiemy w leasing od Niemców

Robert Kiewlicz
22 lipca 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Obecnie Marynarka Wojenna RP dysponuje jednym okrętem typu Kilo oraz czterema okrętami typu Kobben. Na zdjęciu ORP "Sęp" na Atlantyku. Obecnie Marynarka Wojenna RP dysponuje jednym okrętem typu Kilo oraz czterema okrętami typu Kobben. Na zdjęciu ORP "Sęp" na Atlantyku.

Zgodnie z założeniami koncepcji rozwoju polskiej floty, Marynarka Wojenna RP w 2030 roku ma dysponować nowoczesnymi okrętami, w tym trzema okrętami podwodnymi. Wbrew szumnym zapowiedziom resortu obrony, nie będą to okręty nowe. Jak dowiedziało się Trojmiasto.pl, MON prowadzi zaawansowane rozmowy na temat leasingu okrętów typu U-212 od Niemców. Polskie stocznie na tym interesie zarobią więc przysłowiowy "guzik z pętelką".



Projekt jednostek 212A został ukończony w 1992 r., a budowa pierwszych czterech jednostek została zatwierdzona w 1994 roku. To okręty o napędzie hybrydowym opartym na bateriach akumulatorowych oraz systemie ogniw paliwowych. Ten typ okrętów został wyposażony w  zintegrowany system zarządzania i kontroli broni, który integruje sensory, uzbrojenie oraz układ nawigacyjny.  W skład uzbrojenia wchodzi sześć wyrzutni torpedowych kalibru 533 mm. Podstawowe uzbrojenie stanowią torpedy ciężkie DM2A4 Seehecht. Prędkość maksymalna okrętu na powierzchni wynosi 12 węzłów, w zanurzeniu - 20 węzłów. Projekt jednostek 212A został ukończony w 1992 r., a budowa pierwszych czterech jednostek została zatwierdzona w 1994 roku. To okręty o napędzie hybrydowym opartym na bateriach akumulatorowych oraz systemie ogniw paliwowych. Ten typ okrętów został wyposażony w  zintegrowany system zarządzania i kontroli broni, który integruje sensory, uzbrojenie oraz układ nawigacyjny.  W skład uzbrojenia wchodzi sześć wyrzutni torpedowych kalibru 533 mm. Podstawowe uzbrojenie stanowią torpedy ciężkie DM2A4 Seehecht. Prędkość maksymalna okrętu na powierzchni wynosi 12 węzłów, w zanurzeniu - 20 węzłów.
Program rozwoju Marynarki Wojennej RP zakłada średnioroczne finansowanie na poziomie ok. 900 mln zł. Bez wprowadzania nowego sprzętu i uzbrojenia wartość bojowa Marynarki Wojennej RP ulegnie praktycznie degradacji po 2030 roku.

Na modernizacji MW RP miały zyskać także polskie stocznie. Kooperacją ze Stocznią Marynarki Wojennej w Gdyni zainteresowany jest nadal francuski koncern zbrojeniowy DCNS (Direction des Constructions Navales Servises). Jeszcze w 2010 roku prowadzone były negocjacje pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej a DCNS. Francuzi chcieli przejąć SMW i budować w Gdyni okręty podwodne oraz korwety. Rozmowy zostały jednak zerwane przez stronę francuską.

Francuzi chcą nadal uczestniczyć w realizacji programu budowy okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej RP. DCNS stara się o umowę na dostarczenie trzech okrętów. Kontrakt przewiduje partnerstwo DCNS oraz Stoczni Marynarki Wojennej.

Teraz okazało się, że Ministerstwo Obrony Narodowej planuje wziąć w leasing dwa okręty podwodne U-212 wyprodukowane przez niemiecki koncern ThyssenKrupp Marine Systems. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, końcowe umowy w tej sprawie mają być podpisane już w listopadzie tego roku.

Marynarka Wojenna RP powinna:

Z czego wynika ta decyzja? Jak ma się to do programu rozwoju Marynarki Wojennej RP? Czy zamówienia na takie okręty nie powinny trafić do polskich stoczni? Na jakiej zasadzie okręty trafią do Polski? Kto będzie odpowiadał za ewentualne remonty czy naprawy?

Na te pytania resort obrony narodowej nie udzielił nam żadnej odpowiedzi.

- Procedura ma charakter poufny. W związku z tym faktem udzielenie odpowiedzi na pytania nie jest możliwe - uciął Robert Rochowicz, zastępca dyrektora Departamentu Prasowo-Informacyjnego MON.

Leasing okrętów podwodnych od Niemców, budzi poważne wątpliwości polskich ekspertów do spraw uzbrojenia.

- Jeżeli te informacje się potwierdzą, to będzie znaczyć, że Polska pozbywa się unikalnej możliwości wprowadzenia na wyposażenie swoich sił zbrojnych broni odstraszania, jakimi są rakiety manewrujące na okrętach podwodnych, chociażby z tego powodu, że obecne niemieckie jednostki do tego typu uzbrojenia nie są przystosowane - komentuje kmdr por. rezerwy Maksymilian Dura, niezależny ekspert i redaktor "Nowej Techniki Wojskowej". - Co więcej po raz kolejny udowodnimy, że interesy polityków i grup lobbystycznych są ważniejsze niż uczciwe dla wszystkich zasady i polska racja stanu.

Zgodnie z założeniami koncepcji rozwoju polskiej floty, w 2030 roku Marynarka Wojenna RP ma dysponować następującym arsenałem:

Siły rażenia: trzy okręty obrony wybrzeża, trzy okręty podwodne, trzy okręty patrolowe, sześć śmigłowców w wersji do zwalczania okrętów podwodnych oraz Nadbrzeżnym Dywizjonem Rakietowym;

Siły przetrwania i ochrony wojsk: trzy okręty walki minowej wraz z bezzałogowymi systemami poszukiwania i zwalczania min, dwa przeciwlotnicze zestawy rakietowe do osłony baz morskich;

Siły ratownicze: dwa okręty ratownicze i siedem śmigłowców ratownictwa morskiego;

Siły rozpoznawcze: dwa okręty rozpoznania radioelektronicznego z bezzałogowymi samolotami rozpoznawczymi oraz dziesięć samolotów patrolowo-rozpoznawczych;

Siły wsparcia: okręt wsparcia logistycznego, okręt dowodzenia walką minową, okręt hydrograficzny oraz pływająca stacja demagnetyzacyjna i okręt wsparcia operacyjnego.

Cztery okręty podwodne typu Kobben mają zostać wycofane ze służby do końca 2016 r. (pierwszy w 2014 r.), a ORP "Orzeł" (typu Kilo) ma służyć do 2022 r. Miejsce wycofanych okrętów mają zająć trzy okręty, z których dwa trafiłyby do Marynarki Wojennej do 2022 r., a trzeci - do 2030 r.

Miejsca

Opinie (249) 2 zablokowane

  • Najlepsze co w takiej sytuacji można zrobić to

    od razu wymienić Polski rząd na Niemiecki :) przynajmniej zaczęli by rządzić ludzie z klasą, zresztą w Niemczech mieszka już wielu Polaków więc w sumie to było by wszystkim na rękę. Skoro własny gospodarz nie potrafi gospodarować jedynie potrafi to co każdy debil czyli zadłużać się w nieskończoność, poszerzać przerośniętą już do granic możliwości administracje to po co się szczypać ? Wymienić darmozjadów na ludzi którzy potrafią działać skutecznie od lat :) mi to nie przeszkadza a nawet wolałbym aby przy korycie siedziała kompetentna świnia a nie nieuk, przygłup i fantasta.

    • 21 5

  • Durnie z MONU powinni wylizingować nasze okręty np.Somalii

    • 9 2

  • no to weźmu jeszcze Bundeswhere albo Specnaz na Umowę-Zlecenie (3)

    no to weźmy jeszcze Bundeswhere albo Specnaz na Umowę-Zlecenie. PO to żałośni niekompetentni pajace.

    • 29 3

    • PO program demilitaryzacji Polski i likwidacji przemysłu cdn. (2)

      PO program demilitaryzacji Polski i likwidacji przemysłu cdn.

      • 3 2

      • Na szczęscie Kaczyński by Polskę zmilytaryzował (1)

        Poskromił Merkel, pobił Putina i uścisnął sobie z Saakaszwilim ręce na polsko-gruzińskiej granicy przyjaźni w Soczi.

        A z kiboli zrobił by korpus PiSS-manów, postrachu elementu antypolskiego!

        • 1 1

        • Nie wiem co by zrobił Kaczyński i mało mnie to obchodzi.

          Nie wiem co by zrobił Kaczyński i mało mnie to obchodzi.
          Wszyscy razem to postokrągłostołowe patałachy i niedojdy.
          Po prostu pomiot PRL-wskiej inteligencji nomenklaturowej. Jak się nie wywróci okrągłego stołu dalej będzie gorzej i gorzej aż do upadku Polski. Z alternatywą w postaci PIS podobnie- niewielkie sznase choć bynajmiej wizja tego CZegoś jest znacznie lepsza.

          • 1 0

  • to jest skandal!

    • 10 1

  • !

    Światli,cool i trendy panowie z PO-wiedzą co robią,a wam parobom wara od panów.

    • 6 1

  • czy to nie chichot historii losu :-( ???

    • 12 1

  • znowu podniosą podatki (1)

    na razie kupujemy:
    stare czołgi za 0,5 mld zł
    70 helikopterów za 9 mld zł
    5 okrętów za 10 mld zł
    teraz dorzucają okręty podwodne. REWELACJA!!! Chyba potrzeba rewolucji i to szybko, zanim naród wyzdycha z głodu

    • 13 4

    • i bardzo dobrze, że inwestują w armie

      Chyba Pan/i zapomniał, że wydatki na armie są najważniejsze ponieważ to one gwarantują bezpieczeństwo. Po drugie te okręty w leasingu mają posłużyć przez 10 lat do zakupu 3 nowych. Rozwiązanie idealnie oby tylko się udało!

      • 1 1

  • Polnische Wirtschaft

    Rubta tak dalej - nie rozwijajcie przemysłu. To niemcy i chiny wykupią polskę za kilkadziesiąt lat.

    • 7 3

  • w leasing? to już nie jest wojsko i obronność tylko biznes militarny (1)

    a na takie cele i premie sprytnych menagerów to ja już nie chce płacić podatków

    • 7 4

    • Wojsko też kosztuje. To już nie te czasy,że wojsko napadnie sąsiednie królestwo,splądruje skarbce,i sfinansuje się samo.

      Jak słusznie zauważyłeś,to z naszych podatków.

      • 0 0

  • Ciocia Angela

    kolejny medal i całusek dla Donalda.

    • 12 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Sławomir Kalicki

Absolwent Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni oraz Strathclyde University (MBA). Od początku pracy...

Najczęściej czytane