• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Umowa o pracę na okres próbny a ciąża

27 października 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Szkolenie po nocnej zmianie. Czy to legalne?
Ochronie przed wypowiedzeniem w okresie ciąży podlegają kobiety zatrudnione na podstawie umów o pracę, jednakże ochrona ta jest zróżnicowana w zależności od rodzaju umowy o pracę. Ochronie przed wypowiedzeniem w okresie ciąży podlegają kobiety zatrudnione na podstawie umów o pracę, jednakże ochrona ta jest zróżnicowana w zależności od rodzaju umowy o pracę.

Ochrona kobiet przed wypowiedzeniem w okresie ciąży jest zróżnicowana w zależności od rodzaju umowy. Umowa o pracę, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.



Staramy się z żoną o dziecko, chwilę wcześniej rozpoczęliśmy również poszukiwania nowej pracy dla żony. Jak w świetle prawa wygląda sytuacja, gdy żona zmienia pracę, dostaje umowę o pracę na okres próbny (powiedzmy 3 miesiące) i dowiadujemy się, że jest w ciąży? W ciążę zaszła przed rozpoczęciem pracy i przedstawiamy zwolnienie lekarskie dla pracodawcy. Żona jest chroniona do czasu porodu, ale co potem? Czy należy się również urlop macierzyński? - pyta nasz czytelnik.

Na pytanie odpowiada Marcin Janicki z Kancelarii BMJ Białobrzeska Miśkowiec Janicki Kancelarie Radców Prawnych.
Marcin Janicki, radca prawny Marcin Janicki, radca prawny

Przepisy prawa zapewniają szczególną ochronę trwałości stosunku pracy u kobiet w ciąży. Ochronie przed wypowiedzeniem w okresie ciąży podlegają kobiety zatrudnione na podstawie umów o pracę, jednakże ochrona ta jest zróżnicowana w zależności od rodzaju umowy o pracę. Na potrzeby niniejszego opracowania skoncentrować należy się na stanie faktycznym przedstawionym przez czytelnika, zgodnie z którym żona czytelnika podejmuje pracę na podstawie umowy na okres próbny wynoszący 3 miesiące.

Czy uważasz, że urlop macierzyński trwa wystarczająco długo?


W takim przypadku, zgodnie z treścią art. 177 par. 3 Kodeksu pracy umowa o pracę, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Zgodnie z treścią art. 30 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zasiłek macierzyński przysługuje także po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli z pracownicą do dnia porodu pracodawca przedłużył umowę o pracę, którą zawarto na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, jeżeli umowa ta uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży. Oznacza to, że w dniu urodzenia dziecka umowa rozwiązuje się, a żona czytelnika traci status pracownicy i jako była pracownica nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego, ale przysługuje jej zasiłek macierzyński na czas równy okresowi urlopu macierzyńskiego, określonego w art. 180 Kodeksu pracy tj.:

1) 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie;
2) 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie;
3) 33 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie;
4) 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie;
5) 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Nie więcej niż 6 tygodni urlopu macierzyńskiego może przypadać przed przewidywaną datą porodu, a po porodzie przysługuje urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem aż do wyczerpania okresu ustalonego powyżej.

Dodatkowo wskazać należy, że do przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia chorobowego w przypadku, gdy umowa o pracę została przedłużona do dnia porodu, potrzebne są:
- zaświadczenie lekarskie stwierdzające przewidywaną datę porodu lub
- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka,
- oświadczenie ubezpieczonej o urodzeniu pierwszego lub kolejnego dziecka,
- świadectwo pracy lub inny dokument stwierdzający rodzaj zawartej umowy o pracę i datę rozwiązania stosunku pracy,
- zaświadczenie pracodawcy o okresie udzielonego urlopu macierzyńskiego.
Porady prawnika Porady prawnika

Masz wątpliwości dotyczące działań firmy, która cię zatrudnia? Nie wiesz jak postąpić w sporze z pracodawcą, jakie możliwości pozostawia ci prawo pracy? A może po prostu jest temat, który cię nurtuje i chcesz poznać zastosowanie bieżących przepisów? Prześlij swoje pytania mailem: serwispraca@trojmiasto.pl. Na pytania czytelników odpowiadać będą radcy z trójmiejskich kancelarii. Odpowiedzi na wybrane pytania publikowane będą w Serwisie Praca portalu Trojmiasto.pl

BGP Białobrzeska Janicki Miśkowiec Pawłowski Zieliński

Miejsca

Opinie (55) 3 zablokowane

  • Z tymi umowami to jest po prostu tragedia, masz umowę śmieciową i zostajesz kompletnie bez pracy.. Moja znajoma miała właśnie taką sytuację, została z ciążą na pensji męża. Nie wiem jak by sobie poradzili, gdyby się nie zgłosiła do takiego programu pomagamy mamom. Dzięki nim otrzymała większy zasiłek. Wiem, że chyba jeszcze cały czas działają

    • 2 3

  • że też ludzie nie wstydzą się zadawać takich pytań

    a przez postawę takich panienek reszta kobiet ma przyklejoną łatkę cwaniar i oszustek. mam w firmie matki, po pracy których nawet nie "widać", że są matkami, a są i takie, których dzieci są niemalże sprzężone z robotą - jak się zbliżają terminy i jest co robić, to nagle dzieciątko ciężko choruje i mamusia "z bólem" musi z nim zostać. a reszta robi jej robotę. coś takiego zasługuje wyłącznie na pogardę...

    • 8 0

  • Tak jeźdicie po kobietach w ciąży ...

    A kobieta musi sobie jakoś radzić .
    Sama jestem w sytuacji bez wyjścia .
    Zaszłam w ciąże na okresie próbnym , byłam już w drugim miesiącu gdy kończył mi się okres próbny i umowa przez to nie została przedłużona .
    Jestem w kropce , brak zarobków a mój partner nawet na mieszkanie nie ma by wynająć i musimy u rodziców mieszkać.
    A gdyby kobieta była chroniona od pierwszych dni ciąży to było by zupełnie inaczej i nie musiałybyśmy kombinować ...
    Bo dlaczego dopiero po 3 miesiącu jest się chronionym ?
    Co to za prawo ? ...

    • 3 5

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Krzysztof Stepokura

Prezes formy Eurotel. W 1994 roku założył firmę telekomunikacyjną Martel, która od 1996 roku była...

Najczęściej czytane