• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"Atomowy" port na Pomorzu. Konstrukcja do wyładunku części elektrowni jądrowej

Robert Kiewlicz
19 lipca 2023, godz. 18:20 
Opinie (165)
Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe i Urząd Morski w Gdyni podpisały umowę na budowę konstrukcji morskiej do rozładunku przy planowanej elektrowni jądrowej na Pomorzu. Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe i Urząd Morski w Gdyni podpisały umowę na budowę konstrukcji morskiej do rozładunku przy planowanej elektrowni jądrowej na Pomorzu.

Nowa linia kolejowa, nowa droga krajowa oraz konstrukcja morska do rozładunku elementów elektrowni jądrowej. To inwestycje, które powstaną w ramach budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce - zlokalizowanej w Lubiatowie-Kopalinie. Na realizację tych inwestycji łącznie przewidziano ponad 4,7 mld zł. Sam pirs rozładunkowy ma kosztować 900 mln zł.



Kolejowa linia do elektrowni jądrowej Kolejowa linia do elektrowni jądrowej

Konstrukcja morska ma być jedną z kluczowych inwestycji, która umożliwi sprawny transport i rozładunek wielkogabarytowych elementów budowanej na Pomorzu elektrowni jądrowej. Urząd Morski w Gdyni wybuduje pirs o długości tysiąca metrów.

Urząd Morski wybuduje pirs o długości tysiąca metrów



Dzięki konstrukcji największe elementy na budowę elektrowni zostaną przetransportowane drogą
morską. Dotyczy to przede wszystkim ładunków ponadnormatywnych, takich jak zbiornik reaktora, wytwornica pary i inne elementy modułowe oraz wyposażenia elektrowni jądrowej. Budowa konstrukcji usprawni też dostawy materiałów budowlanych, a następnie bezpieczną eksploatację obiektu jądrowego w preferowanej lokalizacji na Pomorzu.



- Największe elementy elektrowni dostarczone drogą morską to np. 700-tonowe wytwornice pary czy 300-tonowe zbiorniki reaktora - powiedział p.o. prezesa Polskich Elektrowni Jądrowych Łukasz Młynarkiewicz.
Nowa droga od Trasy Kaszubskiej do elektrowni jądrowej Nowa droga od Trasy Kaszubskiej do elektrowni jądrowej

Pierwsza elektrownia jądrowa powstanie na Pomorzu



W ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej planowane jest wybudowanie dwóch elektrowni jądrowych - elektrownia na Pomorzu jest pierwszą z nich. Jako bezpośrednia odpowiedź na potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz zaspokojenia przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną, inwestycja jest jednym z najważniejszych projektów realizowanych w Polsce w ostatnich dekadach.



Pomorskie gminy, w których powstają strategiczne inwestycje energetyczne, lub przez które
przebiegają trasy dostaw materiałów dla tych inwestycji, otrzymają także możliwość uzyskania
wsparcia finansowego z dodatkowego rządowego programu wieloletniego, nad którym trwają obecnie prace. Jego najważniejsze założenia to poprawa infrastruktury drogowej w otoczeniu realizowanych inwestycji oraz usług związanych z edukacją i służbą zdrowia. Szczegóły oraz dokładny zakres terytorialny przedsięwzięcia będzie uzgadniany przez stronę rządową w porozumieniu z pomorskimi samorządami oraz inwestorami odpowiedzialnymi za poszczególne inwestycje strategiczne.

Miejsca

Opinie (165) 7 zablokowanych

  • Ale to musi boleć Totalnych donosicieli Pełowskich

    • 2 7

  • tereny dookoła ewentualnej budowy wykupił pan. Daniel O. Jego brat jest dyrektorem Lasów Państwowych woj.Pomorskim.Czy tak ma wyglądać przejżystosć takiej inwestycji? po zatym najlepiej pojechać na te tereny i zobaczyć jak piękne jest to miejsce które ma być zdewastowane ..wycięte ponad 600h lasów podmokłe tereny mają być wysuszone...a przecież klimat nam się zmienia..Może poszukać innego terenu ???pod dewastację

    • 3 2

  • nie trzeba bomby atomowej wystarczy zwykla rakietka od putina i bedziecie mieli atomowe eldorado na pomorzu i w trojmiescie bo

    i wesolych swiat

    • 1 1

  • Pytanie za 100 punktow:czy z tego atomowego paliwa da sie w razie"w"zrobic,przerobic na bombe atomowa???

    • 1 1

  • Boje się

    • 0 2

  • Atom to przeszłość...

    Też myślę że nie powinniśmy inwestować w atom, a w biogaz z odpadów, prąd z paneli u prosumentów, wiatraków (dużych czy przydomowych) itp. oraz magazyny energii w formie m.in. wodnych zbiorników szczytowych/grawitacyjnych i innych, ekologicznych i tanich w eksploatacji patentów. Polskim węglem palić tylko zimą, reszte wody grzać w kolektorach a następnie prądem..
    A jeszcze wodór morze możliwości...

    • 0 0

  • Obudźcie się

    Każdy narzeka nikt nie pomyśli o naszej planecie tak wielkiego Pomorza nie ma żaden kraj obok oddając skrawek ziemi zyskujemy czyste powietrze,każdy kraj na jaki Polska się ogląda ma kilka elektrowni i jakoś nikt tak nie marudzi jak oczywiście Polacy -jak im palca nie wsadzisz zawsze będzie krzywo. Jak jeden z drugim mogli by tam pracować patrząc na przyrządy pijąc kawkę za godziwa wypłatę służbowy samochód itp- to by sami poszli budować żeby szybciej powstało. Jak gdzie indziej niszczy ktoś tereny zielone bez żadnej korzyści dla nas czy kraju to dwa dni gębę wydzierają i zaraz zapomną a tu dyskusja naprawdę nie potrzebna auta elektryczne i tak w końcu zastąpią teraźniejsze kończą się zasoby naturalne matka ziemia wola dość wiercenia kopania pompowania w końcu się to skończy katastrofa wtedy będzie za późno

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Piotr Witek

MBA, ACCA, biegły rewident, Partner Spółki Rewit Księgowi i Biegli Rewidenci, od listopada 2013 roku prezes zarządu spółki Rewit Księgowi i Biegli Rewidenci Sp. z o.o. jednej z największych polskich kancelarii audytu i doradztwa gospodarczego. Obecnie rozwija Grupę REWIT, w ramach której w chwili obecnej pracuje ponad 60 specjalistów z zakresu księgowości, podatków, kontrolingu oraz doradztwa biznesowego. Grupa obecna jest w Gdańsku, w Warszawie oraz w Bielsku-Białej. Przez ponad 10 lat...

Najczęściej czytane