• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Baltic Hub. Jest porozumienie z przewoźnikami

Wioletta Kakowska-Mehring
23 listopada 2023, godz. 13:00 
Opinie (34)
Baltic Hub jest własnością PSA International (40 proc.), IFM Investors (30 proc.) i Polskiego Funduszu Rozwoju (30 proc.). Baltic Hub jest własnością PSA International (40 proc.), IFM Investors (30 proc.) i Polskiego Funduszu Rozwoju (30 proc.).

Rozmowy między władzami Baltic Hub, a przedstawicielami firm transportowych i spedytorów doprowadziły do porozumienia. Na razie nie dojdzie do protestu pod gdańskim terminalem kontenerowym, bo przewoźnicy dali czas na wprowadzenie przedstawionych zmian.Niedawno informowaliśmy o kłopotach z przeładunkamiBaltic Hub w Gdańsku. Wzmożony ruch i braki kadrowe powodują spowolnienie przeładunków. Jest to na tyle dotkliwe, że Pomorskie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych zagroziło protestem. Zażądano m.in. zatrudnienia dodatkowych operatorów urządzeń i pojazdów terminalowych, zapewnienia odpowiednich warunków sanitarnych kierowcom, a przede wszystkim przeprowadzenia zmian w systemie operacyjnym eBrama, które uporządkują kwestie zgłoszeniowe pojazdów, organizacji pracy oraz przepustowości bramy.

Statki czekają w kolejce do Baltic Hub Statki czekają w kolejce do Baltic Hub

Sytuacja była napięta. Władze terminalu zapowiedź protestu nazwały "zastraszaniem" i zaapelowały o "wycofanie grożącej retoryki". Z kolei szef stowarzyszenia podkreślił, że "w każdym demokratycznym kraju taka forma protestu jest akceptowana w sytuacji, gdy jedna ze stron sporu nie przyjmuje do wiadomości konieczności rozwiązania wielokrotnie sygnalizowanych problemów".Ostatecznie obie strony usiadły do rozmów. Odbyły się dwie tury i na ten moment udało się dojść do porozumienia. Większość z przesłanych wcześniej postulatów została zaakceptowana przez Baltic Hub lub skierowana do dopracowania przez mającą powstać grupę roboczą. Najtrudniejszą sprawą była kwestia tzw. slotów, czyli okienek na wjazd do portu po odbiór kontenerów.

Protest pod Baltic Hub zawieszony Protest pod Baltic Hub zawieszony

- Jesteśmy po kolejnych negocjacjach i to, co nam zaproponowano, jest do zaakceptowania. Przede wszystkim porozumieliśmy się w sprawie najważniejszej, czyli ilości slotów. Od poniedziałku zwiększono ilość tych okienek. Jednak to nie kończy sprawy, teraz zobaczymy, jak to będzie wyglądało w praktyce, czy faktycznie przełoży się to na czas oczekiwania. Przed rozmowami z władzami Baltic Hub czas oczekiwania na kontener wynosił nawet 30 godzin. Dlatego kontynuujemy rozmowy i obserwujemy sytuację - poinformował nas Tomasz Rejek, prezes PSPD.


Jak mówi Tomasz Rejek, za kilka tygodni okaże się, czy system funkcjonuje lepiej i czy czas oczekiwania na odbiór kontenera jest do przyjęcia przez przewoźników. Na tę chwilę większość przedstawicieli firm, będących na negocjacjach, wypowiedziało się za kontynuowaniem rozmów i daniem czasu na wprowadzenie przedstawionych zmian.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (34)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Ewa Sowińska

Partner ESO Audit i Zastępca Prezesa Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. Wcześniej Członek Zarządu...

Najczęściej czytane