• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Palenie śmieci może być tanie i ekologiczne. Paliwo energetyczne przyszłości

Robert Kiewlicz
23 stycznia 2024, godz. 10:00 
Opinie (169)
- Chcemy produkować sami energię i ją wykorzystywać na potrzeby naszych mieszkańców. Dzięki temu będziemy mniej zależni od nagłych skoków cen energii. Lata minione pokazały, że potrafi ona rosnąć w krótkim tempie nawet o  dwa, trzy tysiące złotych za MWh  - twierdzi Sławomir Piotr Kiszkurno, prezes Portu Czystej Energii. - Chcemy produkować sami energię i ją wykorzystywać na potrzeby naszych mieszkańców. Dzięki temu będziemy mniej zależni od nagłych skoków cen energii. Lata minione pokazały, że potrafi ona rosnąć w krótkim tempie nawet o  dwa, trzy tysiące złotych za MWh  - twierdzi Sławomir Piotr Kiszkurno, prezes Portu Czystej Energii.

Śmieci to świetny surowiec energetyczny - są tańsze od węgla, a ich wartość energetyczna jest porównywalna. Do tego produkujemy ich ogromne ilości. Dlaczego warto inwestować w instalacje termicznego przekształcania odpadów, czy odpady to paliwo przyszłości i jaka jest ich przewaga jako surowca energetycznego na paliwami kopalnymi? Rozmawiamy ze Sławomirem Piotrem Kiszkurno, prezesem Portu czystej Energii.



Denerwuje się Pan, kiedy nazywają Pana szefem spalarni śmieci?
W krajach Europy zachodniej, a w tym kierunku od lat dążymy, cały bilans gospodarki odpadami musi się zamykać przy jednoczesnej eliminacji składowania odpadów do niezbędnego minimum. Świat jest w stanie funkcjonować bez składowisk. Taka jest celowość tego systemu.

Sławomir Piotr Kiszkurno: - Wszyscy, którzy się od lat gospodarką odpadami zajmujemy, jesteśmy na to odporni i przyjmujemy wszelkie nazewnictwo. Też błędy w tym nazewnictwie, bo nigdy nie słyszałem, by w przestrzeni publicznej mówiono o spalarni węgla czy gazu.

Nasza miejska instalacja termicznego przekształcania odpadów komunalnych to przecież "zwykła" elektrociepłownia, w której surowcem energetycznym są odpady, a jej "niezwykłość" wynika z tego, że jest jedną z najnowocześniejszych i to, że jest instalacją pracującą w wysokosprawnej kogeneracji (produkuje ciepło i energię elektryczną) oraz posiada wysokosprawny system oczyszczania i monitoringu spalin. U nas źródłem paliwa, czyli surowcem energetycznym będą odpady nienadające się do recyklingu. I to nas odróżnia od innych elektrociepłowni w Polsce, także tych przekształcających odpady komunalne.



Wysokosprawny system oczyszczania spalin, bardzo mocno rozbudowany i bardzo drogi, jest dużą częścią całej inwestycji. Kosztuje on grubo ponad 100 mln zł. Nie można go porównać do tych w elektrociepłowniach węglowych czy gazowych, które mając do osiągnięcia dużo niższe standardy emisyjne, nie inwestują w takie systemy. Oczywiście surowiec energetyczny jak węgiel czy gaz ziemny nie zawiera tylu związków chemicznych jak odpady, ale porównując dla przykładu np. dopuszczalne limity emisji pyłów z elektrowni węglowej i z Portu Czystej Energii, to standardy emisyjne dotyczące PCE są wielokrotnie wyższe. To sprawia, że z naszego komina, poza parą wodną, nie ma prawa się nic innego wydostawać, co mogłoby wpływać niekorzystnie na ludzi czy środowisko. Są to więc najczystsze, najbezpieczniejsze tego typu instalacje w Europie.

  • Miejska instalacja termicznego przekształcania odpadów komunalnych to "zwykła" elektrociepłownia, w której surowcem energetycznym są odpady.
  • Miejska instalacja termicznego przekształcania odpadów komunalnych to "zwykła" elektrociepłownia, w której surowcem energetycznym są odpady.

A jest ich w Europie już ponad 500. Nasza będzie jedną z najnowocześniejszych głównie pod względem ochrony środowiska. Ponieważ jest najnowsza, spełnia też najnowsze standardy i jest wyposażona w najnowsze dostępne technologie. To jest taki środowiskowy Mercedes, jeśli chodzi o elektrociepłownie.
Cały świat ma instalacje termicznego przekształcania odpadów, bo jest to cenny surowiec energetyczny, którego my jeszcze w naszym kraju nie doceniamy.

Zasoby paliw kopalnych na Ziemi są wielkością skończoną, a bez energii nie potrafimy już żyć. Śmieci są na to odpowiedzią?

- Oczywiście, że tak. Podstawowy cel budowy instalacji termicznego przekształcania odpadów to przede wszystkim ograniczenie składowania, tak żeby nowe odpady nie trafiały na składowisko. Degradują bowiem tę część Ziemi i rodzą dalsze uciążliwości, np. związane z gazem składowiskowym. Składowiska, nawet po przeprowadzonym procesie rekultywacji, na dziesiątki lat wyłączają dany teren ze wszelkiej działalności, sprawiając, że się nie nadaje się on do innego zagospodarowania. Nie ma wątpliwości, że niewykorzystanie odpadów do celów energetycznych to działanie nader nieodpowiedzialne i powinno być piętnowane. To tak jakby po wydobyciu, wypuszczać gaz ziemny do atmosfery - prawda że to i nielogiczne i zarazem niebezpieczne?



Śmieci to podobno najtańszy surowiec z dostępnych. Tańszy od węgla i atomu, a odpady w naszych śmietnikach mają właściwości energetyczne porównywalne z węglem?

- Duża część trafiających od lat na składowiska odpadów ma zbliżoną wartość opałową do węgla brunatnego i składowanie ich - surowca energetycznego - jest absurdem. Absurdem, którego żaden wysoko rozwinięty kraj zachodni nie akceptuje. Jaka jest przewaga odpadów jako surowca energetycznego? Nie jest surowcem kopalnym, ograniczonym. Jest tu, na miejscu - czyli nie pozostawia w wyniku jego transportu uciążliwego śladu węglowego. Dodatkowo ograniczając składowanie tych odpadów, eliminujemy ze środowiska duże ilości metanu, czyli najsilniej oddziaływującego na efekt cieplarniany gazu.

Obecnie w Europie instalacji termicznego przekształcania odpadów jest tyle, ile jest odpadów nienadających się do recyklingu. W Skandynawii takie instalacje są wszędzie tam, gdzie są odpady do termicznego przekształcenia. Są one źródłem ciepła i energii elektrycznej. W Szwecji 40 proc. ciepła systemowego pochodzi właśnie z odpadów.
Z naszej instalacji trafi do krajowej sieci elektroenergetycznej około 80 tys. megawatogodzin rocznie. Natomiast jeśli chodzi o ciepło to wytworzymy minimum 509 tys. gigadżuli, które trafią do sieci ciepłowniczej.

Odpady, które będą do nas trafiały, najpierw trafiają do zakładów w Tczewie, Gilwie Małej i w Gdańsku, gdzie podlegają dodatkowej segregacji. W sortowni są wybierane surowce, które jeszcze się tam zapodziały, głównie w naszych czarnych workach. Tylko pozostałości po sortowaniu, które faktycznie są już bezużyteczne, stają się naszym surowcem energetycznym, z którego wyprodukujemy ciepło dla mieszkańców Gdańska i energię elektryczną, która trafi do krajowej sieci elektro-energetycznej.



Jakie korzyści mieszkańcy mogą czerpać z działalności tych instalacji?

- Przede wszystkim ustabilizujemy opłaty mieszkańców za gospodarowanie odpadami, ale również wpłyniemy znacząco na stabilizację kosztów energii elektrycznej i ciepła systemowego, szczególnie w odniesieniu do usług miejskich skierowanych bezpośrednio do mieszkańców. Ograniczymy emisje do środowiska części zanieczyszczeń i wraz z Zakładem Utylizacyjnym, starać się będziemy, by ograniczyć docelowo składowanie odpadów komunalnych do niezbędnego minimum. To oznacza, że wraz z szeregiem innych działań podejmowanych przez Zakład Utylizacyjny w Gdańsku, wpłynie to ostatecznie również na redukcję emisji odorów do środowiska.

Ograniczymy wydobycie surowców kopalnych. Odpady to surowiec, który produkują sami mieszkańcy i pomimo coraz większej świadomości ekologicznej Polaków, będziemy produkowali ich coraz więcej. Od czasu kiedy w Polsce monitorujemy te ilości, mamy świadomość, że każdego roku produkujemy około 5 - 6 proc. odpadów więcej. Wyjątkiem są ostatnie 2 lata, ale to w mojej ocenie wynika głównie kryzysu ekonomicznego Polaków wywołanego galopującą inflacją.

Może to też jakaś odpowiedź na niezależność energetyczną naszego kraju?

- Jesteśmy tylko jednym z uczestników całego systemu energetycznego miasta, ale wszyscy chcemy, jako jednostki miejskie, doprowadzić do samowystarczalności energetycznej dla potrzeb komunalnych. Żebyśmy dobrze to zrozumieli, nie mówię tu bezpośrednio o mieszkańcach, ale o potrzebach własnych gminy jako wspólnoty, której każdy z nas jest częścią - organizacji taboru tramwajowego, oświetlenia ulicznego i utrzymania sieci wodno-kanalizacyjnej, itp.
Chcemy produkować sami energię i ją wykorzystywać na potrzeby naszych mieszkańców. Dzięki temu będziemy mniej zależni od nagłych skoków cen energii.

Chcemy produkować sami energię i ją wykorzystywać na potrzeby naszych mieszkańców. Dzięki temu będziemy mniej zależni od nagłych skoków cen energii. Lata minione pokazały, że potrafi ona rosnąc w krótkim tempie nawet o  dwa, trzy tysiące złotych za MWh. Nikogo na to nie stać i dlatego tak ważna jest samowystarczalność energetyczna oraz miks energetyczny, który buduje bezpieczeństwo energetyczne miasta i jego niezależność od sprowadzanych głównie z zagranicy surowców kopalnych.

Z naszej instalacji trafi do krajowej sieci elektroenergetycznej około 80 tys. megawatogodzin rocznie. Natomiast jeśli chodzi o ciepło to wytworzymy minimum 509 tys. gigadżuli, które trafią do sieci ciepłowniczej. Zimą zapewnimy ciepło ok. 20 tys. gospodarstw domowych. Od wiosny do jesieni instalacja jest w stanie zaspokoić potrzeby nawet 70 tys. gospodarstw domowych dostarczając do nich ciepłą wodę użytkową.

Czy funkcjonowanie instalacji takich jak Port Czystej Energii wpływa na ceny wywozu odpadów?

- Mieszkańcy nie płacą tylko za wywóz odpadów, bo w uiszczanej przez nich opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi są wszystkie koszty systemu, w tym m.in. odbiór odpadów od mieszkańców, ich transport oraz zagospodarowanie w różnych instalacjach, czyli również koszt termicznego przekształcenia tych odpadów, których nie można poddać recyklingowi materiałowemu.



Wybudowanie naszej instalacji nie wpłynie na wzrost opłat dla mieszkańców. Liczymy, że docelowo ta opłata będzie w miarę stała dla mieszkanek i mieszkańców Gdańska oraz gmin współpracujących. Inni będą musieli ją systematycznie podnosić nie tylko ze względu na inflację, ale przede wszystkim ze względu na brak tego typu instalacji, a jak wiemy wszystkie spalarnie w Polsce działają "pod korek". Gminy, które biorą udział w projekcie Portu Czystej Energii w Gdańsku, są pod tym względem zabezpieczone.

Wspomniał Pan, że instalacja w Gdańsku jest najnowsza, więc będzie też najnowocześniejsza. Ale jak to wygląda w naszym kraju? Ile obecnie mamy w Polsce instalacji podobnych do tej w Gdańsku?

- Pozostałe osiem instalacji w Polsce, pomimo, iż wybudowane zostały nie tak dawno, działają głównie w oparciu o odpady zmieszane, o niższej kaloryczności. Tzn., że w niedalekiej przyszłości będą musiały się dostosować do spalania odpadów o wyższych wartościach opałowych. Nasz zakład jest wyposażony w ruszt chłodzony wodą, co pozwala przyjmować odpady o wyższej kaloryczności niż pozostałe instalacje.

Jednak co najważniejsze, obecnie wszystkie te instalacje w Polsce doskonale funkcjonują. Działają one już w Poznaniu, Krakowie, Koninie, Bydgoszczy, Białymstoku, Szczecinie czy w Rzeszowie. Jest też blok wielopaliwowy w Zabrzu. Mamy ich w Polsce obecnie osiem. Za kilka miesięcy będzie oddana do użytkowania kolejna instalacja w Olsztynie i oraz nasza w Gdańsku, a w dalszej kolejności - największa w Warszawie czy najmniejsza w Krośnie. Więc ich liczba niedługo wzrośnie do 12.

Jakie kraje obecnie najlepiej wykorzystują śmieci jako źródło energii?

- Cały świat ma instalacje termicznego przekształcania odpadów, bo jest to cenny surowiec energetyczny, którego my jeszcze w naszym kraju nie doceniamy. Cała Skandynawia ma elektrociepłownie na odpady dostosowane do ilości produkowanych odpadów. Finlandia ma osiem instalacji, czyli tyle samo co obecnie w Polsce. Tylko nie ma prawie 40 mln mieszkańców a jedynie 5. Dla przykładu we Francji funkcjonuje blisko 130 a w Niemczech 97 takich instalacji, zatem jeszcze dużo nam brakuje by sprostać polskim potrzebom.
Podstawowy cel budowy instalacji termicznego przekształcania odpadów to przede wszystkim ograniczenie składowania, tak żeby nowe odpady nie trafiały na składowisko. Degradują bowiem tę część Ziemi i rodzą dalsze uciążliwości, np. związane z gazem składowiskowym.

Ile procent tych odpadów zostaje zagospodarowanych w takich zakładach?

- W krajach Europy zachodniej, a w tym kierunku od lat dążymy, cały bilans gospodarki odpadami musi się zamykać, przy jednoczesnej eliminacji składowania odpadów do niezbędnego minimum. Spalarnia ma ten system domykać, czyli ma termicznie zagospodarować wszystkie pozostałe odpady i pozostałości po segregacji. Dzięki temu składowanie odpadów komunalnych spada praktycznie do zera, a reszta trafia do powtórnego wykorzystania oraz recyklingu materiałowego i energetycznego. Świat jest w stanie funkcjonować bez składowisk. Taka jest celowość tego systemu.

Niech Pan sobie wyobrazi, że jeszcze dwadzieścia/trzydzieści lat temu w Polsce odpady komunalne trafiały na wysypiska bez jakichkolwiek zabezpieczeń, często nie były nawet ogrodzone. Tak jak ma to w większości miejsce w krajach Europy wschodniej - w Białorusi czy w Ukrainie. 20 lat, a jaka ogromna zmiana. Składowaliśmy blisko 100 proc. odpadów, a już niedługo będziemy zaledwie kilka.

Skoro śmieci są coraz ważniejszym surowcem energetycznym, a nasza świadomość ekologiczna wzrasta, to czy dotrzemy kiedyś do takiego momentu, że śmieci do produkcji energii zabraknie?

- W okresie funkcjonowania naszej instalacji coś takiego na pewno się nie wydarzy. Nie mam żadnych wątpliwości, że nigdy nie zabraknie odpadów do tej instalacji. Połowa województwa pomorskiego czeka na to, żeby się dołączyć do naszego projektu, ale na razie nie ma na to miejsca i nie ma na co liczyć, że w przyszłości się znajdzie.

Podobnej wielkości instalacji jak nasza w Polsce dzisiaj potrzeba jeszcze ok. 15-20. My nie będziemy naszego zakładu rozbudowywać także w przyszłości, ale może powstanie drugi, w innym miejscu. W województwie pomorskim jest miejsce na drugą instalację, przynajmniej na 100 tysięcy ton odpadów rocznie. Musi znaleźć się lider tego projektu, tak jak w przeszłości zrobiło to Miasto Gdańsk.

Miejsca

Opinie (169) 8 zablokowanych

Wszystkie opinie

  • (6)

    Wielu już to uskutecznia w swoich domkach

    • 28 7

    • Szkoda tylko, że bez filtrów w kominach... (1)

      • 9 4

      • DT

        W kominach nie ma filtrów.

        • 0 0

    • Najwidoczniej byli eko zanim to było modne

      • 6 2

    • No tak ale tu mogą przyjmować dostawy z zakładów karnych

      • 1 0

    • W tym artykule powinno być to zdjęcie czworaków

      po 20k za metr na tle tej spalarni. To jest esencja tej okolicy.

      • 2 1

    • A wyrwany z kontekstu tytuł dany przez redakcję jeszcze do tego zachęca.

      Gratulacje.

      • 0 1

  • Niezła propaganda (8)

    Palenie węglem lub gazem z wysokiej jakości filtrami jest be. Ale palenie śmieciami jest ok, bo nasze filtry są lepsze niż tamte filtry .... Rozumiem, że teraz gdańszczanie i gdańszczanki nie zapłacą za odbiór tego darmowego paliwa?

    • 54 12

    • (7)

      Różnica taka, że węgla mieć nie musisz. A śmieci masz czy chcesz czy nie i coś trzeba z nimi zrobić

      • 8 15

      • (1)

        Spalić w swoim piecu.

        • 13 5

        • No i**ot, trzymajcie mnie...

          • 3 11

      • Różnica taka, że śmieciami nie ogrzeję miasta (3)

        I nie wyprodukuje prądu. Węglem tak.

        • 6 5

        • (2)

          Szwecja by się z Tobą nie zgodziła. Norwegia też nie.

          • 4 8

          • Na pewno? (1)

            Owszem, tam takie spalarnie działają ale dostarczają prąd/ ciepło do np. 1/1000 części miasta. Stanowią tylko uzupełnienie podstawowego systemu.

            • 10 0

            • Przecież ta spalarnia będzie w szczycie produkowała 50MW ciepła. To nawet nie 20% tego co pitrzebuje Gdańsk....

              • 5 0

      • a nie widzisz tu takiej ślepego zaułka, że zamiast ograniczać tworzenie śmieci to taka spalarnia stwarza na nie zapotrzebowanie?

        bo bez dostatecznej ilości śmieci będzie nieopłacalna, posypią się kary od operatora za niedostarczenie zakontraktowanej ilości "paliwa". Śmieci dowozić będą, skąd się da, co dodatkowo powiększy koszt ekologiczny związany z transportem. a Polacy produkują póki co znacznie mniej śmieci niż ludzie na Zachodzie Europy.

        • 7 0

  • Opinia wyróżniona

    (14)

    Ciekawy art. i zainteresowanie w komentarzach żadne , lud woli zajmować się wojną polsko - polską a tu konkretna sprawa która wpływa na gospodarkę energetyczną , no cóż jakie społeczeństwo takie rzady -demokracja .

    • 119 22

    • To dlatego, że większość komentujących nie mieszka w Trójmieście . (1)

      Są zainteresowani podsycaniem nienawiści z powodów finansowych lub ideologicznych. Wystarczy sprawdzìć numery IP ale moderatorzy nie są zainteresowani usuwaniem takich "opinii

      • 10 9

      • Zwlaszcza ze wiekszosc tu komentuje z telefonu

        gdzie masz zmienny IP jesli nie jestes po WiFi.

        • 7 3

    • Niektórzy pracują i nie mają czasu tu siedzieć całymi dniami. Fajnie, że siedzisz na socjalu za nasze ale się nie udzielaj.

      • 7 0

    • Czyli będzie tanie (2)

      Ogrzewanie

      • 6 2

      • I mniejszy podatek śmieciowy (1)

        • 5 1

        • Raczej większy podatek bo teraz trzeba będzie utrzymać setki urzędników od kontroli tej spalarni i reklamy sieci w pomorskim..

          • 4 0

    • Kiedy zatem spadną opłaty za śmieci i za ogrzewanie skoro tyle w to zainwestowaliśmy?

      • 8 0

    • a co tu komentowac?

      beda palic smieciami ale przez filtry wiec zdrowo, co prawda czasem filtry sie popsuja, ludzie podtruja ale to wkalkulowane ryzyko, nikt nie odpowie, cena ogrzewania wzrosnie bo trzeba splacic nowa spalarnie, to tyle

      • 8 1

    • Ty mi

      Nie mów co mam komentować.

      • 1 0

    • to opłacony artykuł

      • 4 1

    • Lud tak został wytresowany przez lewicę.

      • 3 0

    • ale co jest ciekawego w tym propagandowym i jednostronnym monologu? (1)

      • 3 0

      • poczekam na to utrzymanie opłat za śmieci na najniższym poziomie w Polsce, na obniżenie rachunków za prąd dla miasta

        które wróci do kieszeni mieszkańców. na likwidację smrodu i czystą bezproblemową energię ze spalarni. tak... jakby każdy z nas dostał grosik za obietnice płynące z Szadółek, to bylibyśmy krezusami, drodzy gdańszczanie. a co płynie , to wiadomo. ale warto zauważyć, że tym razem bajeczki opowiada Pan, który nawet nie będzie miał wpływu na obsługę spalarni, która jest oddana w ręce operatora zagranicznego. Jak tam z tymi zapisami w umowie, ile będziemy płacić kary za niedostarczenie tego "zielonego paliwa" w odpowiedniej ilości?

        • 3 0

    • Reklamowanie śmieci. :) popierwsze musi to ruszyć i po efektach będzie można to ocenić. Założenia Ok, ale żeby nie skończyło się jak z kompostownia. Podrugie skoro jest to reklamowane, to nie chce usłyszeć tylko ilości gospodarstw, ale czy te w Gdańsku zostaną podłączone czy jest to możliwe w systemie który mamy z GEPCem. Mówienie dziś, o jakiś niezidentyfikowanych ilosciach to dane wprost z projektu. Teraz trzeba dawać konkrety i weryfikować założenia.

      • 1 0

  • Kiedy miasto Gdańsk uruchomi program "Oczyszczacz+"? (5)

    Oczyszczacz powietrza w każdym mieszkaniu... tylko naiwniak wierzy ze z komina spalarnia wyleci w 100% przefiltrowane powietrze.

    • 24 14

    • Ankieta - czy jesteś za postawieniem spalarnia w tym miejscu?

      Tak - łapa w górę, Nie - łapa w dół

      • 4 9

    • Miasto ma program oczyszczacz twojego portfela.

      • 5 0

    • A z... (2)

      piecowego lub z elektrociepłowni wyleci 100 proc ? Nie wyleci.

      • 0 5

      • Nie stawiasz od nawietrznej strony miasta takiego komina

        Nie w obecnych czasach, to nie PRL

        • 3 1

      • plastik jest jednak gorszym aerozolem od węgla:)

        • 3 0

  • No i juz ruszyła kolejna propagandówka dla naiwniaków by usprawiedliwic tą spalarnie śmieci !Jednoczesnie sami sobie zaprzeczaj (3)

    Wiec poco ograniczac smieci skoro to paliwo przyszłosci :) Tansze niz wegiel trzeba wiecej smieci produkowac skasujmy programy które juz beda kosztowac miliardy by te smieci ograniczyć one sa nam potrzebne :)
    Kolejny przykład arogancji władzy ale to przekaz dla bezrozumnych POkemonów oni łykna wszystko zalezy tylko jaka władza propagandę produkuje.
    Tak samo jak od momentu zagarniecie TVP jej ogladalnosc gdy została tvpzpr spadła o 70% ale oni dziekuja za wysoka ogladalnosc :) Mimo ze nawet badan dla TVN wybił sie na numer 1 oglądalności tvpzpr spadło na ostatnią.
    Szkoda ze w tej propagandzie jeszcze nie dodali ze Delorian z Powrotu do przyszłosci 2 był zasilany smieciami to jest przyszłosc :)

    • 39 17

    • Będą spalać tysiące ton niemieckich śmieci?

      • 9 3

    • tansze niz wegiel bo oplacone przez podatnikow,

      najpierw oplata za produkt pozniej jego segregacja i oplata za wywoz na wysypisko

      • 7 0

    • Pisowski kaloszu...

      spadaj psuć powietrze razem z nie spalonymi śmieciami.

      • 3 5

  • Opinia wyróżniona

    system dojenia mieszkańców (17)

    zapłać za budowę elektrociepłowni spalającej śmieci
    zapłać za odbiór posegregowanych śmieci
    zapłać za przyjęcie śmieci przez elektrociepłownię
    zapłać za prąd i ogrzewanie z tej elektrociepłowni zbudowanej za Twoje pieniądze i napędzanej Twoimi śmieciami

    • 174 35

    • (14)

      Jak sam zaczniesz palić swoimi śmieciami bez płacenia pośrednikom, to łamiesz prawo ;)

      • 50 7

      • Zdobądź wszystkie certyfikaty na swoją spalarnię i pal śmieci do woli. (4)

        • 10 19

        • (3)

          budowa spalarni smieci to nie jest biznes ktory kazdy moze zalozyc. jest on zalezny od urzednikow i calkowicie kontrolowany przez panstwo. ewentualnie prowadzenie spalarni moze byc obslugiwane przez prywatny podmiot a zyski transferowane za granice.

          • 17 2

          • jak port servis?

            • 10 0

          • Jest to biznes który każdy może założyć

            Tylko nie każdy ma na to pieniądze.

            • 0 2

          • no i będzie przecież :)

            • 0 0

      • (2)

        bo trujesz innych przygłupie

        • 2 15

        • (1)

          czcza gadanina - przygłup nie rozumie - dobrze jak je nożem i widelcem a nie z miski jak pies - tak mają przygłupy , co prawo drogowe i zasady życia w społeczeństwie mają w zadzie albo ich nie znają , bo to taki kolejny poziom rozwoju jaskiniowca

          • 2 10

          • co minujące wsioki ? nadal jesteście na poziomi , "dziura w szambie a śmieci do lasu lub do pieca " ? - prymitywy - mój pies jest bardziej obyty w aktualnym świecie niż wy ...sam nosi woreczek na swoje kupy i patrzy czy sprzątam jak już zrobi kupę ...

            • 0 1

      • (5)

        Nie jesteś w stanie osiągnąć temperatury w palenisku domowym potrzebnym do "czystego" spalenia śmieci tylko dlatego jest to nielegalne. Pozdrawiam Kapitan Oczywisty ;)

        • 4 13

        • Chyba kapitan nieoczywisty. (4)

          Nie istnieje coś takiego jak czyste spalanie śmieci. Ilość energii dostarczonej do spalania plus koszty filtracji są tak nieekonomiczne jak samochody elektryczne. Tutaj liczy się biznes spalarni a nie mieszkańców. Nas będą dalej dymać, a zarabiać będą na utylizacji firm z zewnątrz. Proste...

          • 16 3

          • (2)

            wystarczy kocioł fluidalny expercie

            • 1 5

            • Jasne. (1)

              Końcowy efekt tego cyklu, to czyste powietrze??? Zluzuj.

              • 7 1

              • widać edukacje w tym temacie zakończyłeś na podstawówce a masz się za eksperta jak i 7 plusujących podpupników

                • 0 0

          • No jednak kapitan oczywisty będzie musiał wytłumaczyć chemię i czym jest "czyste spalanie" i jak ktoś twierdzi że elektromobilność jest mniej ekologiczna od tej klasycznej motoryzacji to jest zwyczajnie ignorantem... Zbadaj temat bo wychodzisz na przygłupiego Michałka co jeszcze dalej zaraża swoją ignorancją innych ;)

            • 0 2

    • powiem ci lepiej - jak zarabiasz:
      - od wypłaty podatek raz
      - w sklepie przy zakupie podatek drugi raz
      - wręczasz komuś to jako prezent np ślub komunia, podatek trzeci raz
      - wywalasz - opłata śmieciowa

      • 13 0

    • Ktoś musi zarobić. Zysk zerowy dla mieszkanów

      • 5 0

  • Opinia wyróżniona

    Jestem sceptykiem jeśli chodzi o opłacalność (13)

    Aby artykuł był rzetelny, to powinien zawierać tabelkę z wysokością opłat za 1kwh oraz za 1 GJ ciepła. W tabelce powinno się znaleźć około 10 miast z kraju, tak aby było porównanie ile np. za ciepło (z elektrociepłowni) płaci firma w Gdańsku, a ile w innych miastach. Za 2-3 lata powinno się wrócić do tego artykułu i stworzyć nową tabelkę z wysokością opłat za prąd i ciepło. Teraz tak: ponieważ np. taryfę za prąd dla gospodarstw domowych zatwierdza URE, to rozumiem, że cena energii elektrycznej będzie niższa, niż maksymalne stawki aprobowane przez urząd. Rozumiem też, że koszt przesyłu energii również spadnie i to przynajmniej o 1/3... Powinny też spaść opłaty za wywóz odpadów, bo przecież będą teraz paliwem... W każdym razie, jeśli zaś ceny za prąd czy ogrzewanie będą za 2-3 lata kształtować się podobnie na tle innych miast, które spalarni nie posiadają, to ta cała inwestycja nie będzie miała sensu.

    • 107 8

    • Czysty zysk (5)

      Te śmieci coś zarobią na siebie gdy zostaną spalone. Ile zarobią na siebie zakopane w dole?

      • 13 6

      • (4)

        Nic podobnego. Cena ciepła/energii dla konsumenta czy firmy jest miarą opłacalności inwestycji. Po prostu nieraz taniej jest zakopać coś w ziemi, niż to przerabiać. Nie wiem, może gdyby w woj. Pomorskim mieszkało np. 4 razy więcej ludzi niż obecnie, a co za tym idzie ceny działek byłyby znacznie droższe niż obecnie - to budowa spalarni byłaby opłacalna. Cóż - cazas pokaże, a właściwie wysokości rachunków, w porównaniu do innych miast w Polsce.

        • 15 7

        • Nie chodzi o zysk finansowy, tylko globalny.

          • 2 13

        • Dobra logika. (2)

          Przypominam też, że bardziej opłacalnie jest narobić pod dywan, niż montować kanalizację.

          A jednak jakoś zwolenników pierwszego rozwiązania zbyt wielu nie ma.

          • 9 6

          • (1)

            Porównanie kiepskie. Z tego co się orientuję, to w wielu gminach w Polsce ludzie mają szamba, bo zwyczajnie koszt budowy, a później utrzymania kanalizacji jest zbyt drogi, w porównaniu z kosztem opróżnienia szamba. Im więcej ludzi - tym bardziej opłaca się kanalizacja, im mniej - tym bardziej opłacalne jest szambo. Koszt opróżnienia szamba jest wyższy niż korzystanie z kanalizacji w bloku, ale budowa kanalizacji dla kilku budynków byłaby z kolei nieopłacalna. Za kilka lat okaże się, czy spalarnia w Gdańsku ma uzasadnienie ekonomiczne.

            • 8 4

            • Dochodzi jeszcze jeden aspekt.
              Mianowicie szybkość zapełniania się kolejnych kwater odpadami.
              Miasto nie ma żadnego pomysłu gdzie szukać miejsca na kolejne wysypisko po zamknięciu istniejącego.

              Spalarnie przedłuży dość istotnie żywot wysypiska w obecnej lokalizacji ku utrapieniu mieszkańców dzielnic południowych.

              • 6 1

    • (2)

      Wartościowa uwaga odnośnie konkretów finansowych.
      W wywiadzie pojawiają się całkiem przekonujące ogólniki, ale o liczbach p.Kiszkurno milczy.

      Ciekawe dlaczego Gdynia nie przyłączyła się do projektu. Podobnie zresztą jak kilka innych gmin, które wcześniej były zainteresowane.
      Może oferta Portu Czystej Energii była dla nich na tyle nieatrakcyjna, że jedynym wygranym w tej grze był właśnie Port Czystej Energii.

      • 6 3

      • Gdynia to bankrut więc nic dziwnego że się do niczego nie chce dokładać ;) a reszta będzie wysyłać śmieci do spalenia i tyle

        • 2 4

      • Gdynia nie ma nic wspólnego z szadulkami

        Współpracuje z wysypiskiem z leżyc.

        • 0 0

    • taa lepiej wdychać smierdzący węgiel i zyc 10 lat krócej

      • 2 9

    • Jaka ostra propaganda. Gorzej niż za komuny.
      To się nazywa gotowanie żaby....

      • 5 0

    • Jak tak dobre

      To rozumiem obniżka cen za ciepło?

      • 5 0

    • Artykuł sponsorowany przez urząd Gdańska

      Fuuj

      • 6 0

  • wrócimy do rozmowy jak to odpalicie

    i przejdziecie na normatywną moc, wtedy pogadamy, do tego czasu to tylko słowa i broszurki....

    • 21 2

  • Szwecja (4)

    Ciekawostka - Szwecja ma tak ogarnięty system recyklingu i spalarni odpadów, że importuje śmieci z całej Skandynawii. Sama wytwarza odpadów mniej niż są w stanie spalać w celach energetycznych.

    • 13 3

    • słowo klucz - Szwecja ma...... (1)

      my mamy długi.

      • 9 2

      • centkowany ręczny

        • 3 1

    • Masz na myśli spalarnie plazmowe (1)

      U nas jest rusztowa. To szrot opchnięty frajerce.

      • 10 2

      • seksizm. pierwszy nabywca był frajerem. recydywistą

        • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Piotr Witek

MBA, ACCA, biegły rewident, Partner Spółki Rewit Księgowi i Biegli Rewidenci, od listopada 2013 roku prezes zarządu spółki Rewit Księgowi i Biegli Rewidenci Sp. z o.o. jednej z największych polskich kancelarii audytu i doradztwa gospodarczego. Obecnie rozwija Grupę REWIT, w ramach której w chwili obecnej pracuje ponad 60 specjalistów z zakresu księgowości, podatków, kontrolingu oraz doradztwa biznesowego. Grupa obecna jest w Gdańsku, w Warszawie oraz w Bielsku-Białej. Przez ponad 10 lat...

Najczęściej czytane