• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Branża zbrojeniowa. Hełmy dla armii i oddziałów taktycznych z Gdańska

Robert Kiewlicz
27 maja 2024, godz. 08:00 
Opinie (80)
- Galvion dostarcza swoje produkty i rozwiązania klientom na całym świecie - do ponad 100 krajów. Wśród naszych kluczowych klientów są amerykańskie siły zbrojne, oddziały taktyczne czy agencje egzekwujące prawo - mówi Tomasz Wrotniak, plant manager Galvion. - Galvion dostarcza swoje produkty i rozwiązania klientom na całym świecie - do ponad 100 krajów. Wśród naszych kluczowych klientów są amerykańskie siły zbrojne, oddziały taktyczne czy agencje egzekwujące prawo - mówi Tomasz Wrotniak, plant manager Galvion.

Dotychczas branża zbrojeniowa w Trójmieście to głównie produkcja na rzecz Marynarki Wojennej RP. Inwestycja koncernu Galvion ma to zmienić. Galvion projektuje, rozwija i dostarcza rozwiązania ochrony głowy, twarzy i tułowia, a także inteligentne systemy zarządzania energią i danymi dla zespołów wojskowych i taktycznych. O tym, czy Trójmiasto ma szansę stać się centrum produkcji systemów ochrony żołnierzy na polu walki i kiedy pierwsze hełmy wyprodukowane w Gdańsku trafią do żołnierzy i służb specjalnych na całym świecie, rozmawiamy z Tomaszem Wrotniakiem, odpowiedzialnym za budowę zakładu Galvion w Gdańsku.



Wojna za naszą wschodnią granicą zmieniła priorytety wielu państw. Czy rzeczywiście beneficjentem tych zmian jest szeroko pojęta branża zbrojeniowa?

Tomasz Wrotniak: - Jakakolwiek wojna jest ogromną tragedią, więc trudno mówić o tym, że ktoś jest beneficjentem tej sytuacji. Nie ulega wątpliwości, że w czasach zmieniających się priorytetów na arenie międzynarodowej wiele państw kieruje swoją uwagę na zagadnienia związane z obronnością. Zatem branża zbrojeniowa zyskuje na znaczeniu, odpowiadając na nowe wyzwania i potrzeby bezpieczeństwa.



Galvion zdecydował się na uruchomienie fabryki hełmów bojowych właśnie w Gdańsku. Dlaczego?

- Zaczynając od początku, to w 2022 r. otrzymaliśmy nominację do kontraktu ramowego dla NATO Support and Procurement Agency (NSPA), na bazie którego wojska NATO mają możliwość zakupu naszego wysokowydajnego systemu hełmów Batlskin Caiman oraz pokrewnych akcesoriów.
Galvion ma ambitne plany dotyczące Europy, a Gdańsk będzie rozwijany jako strategiczne centrum obsługujące cały region. Będzie to baza, z której będziemy rozwijać naszą obecność na rynku europejskim.

Szukając odpowiedniego miejsca na mapie, jako jedną z potencjalnych lokalizacji wybraliśmy Polskę. Biorąc pod uwagę stopień rozwoju naszego kraju i optymalne koszty, pozostałe państwa przegrały w tym zestawieniu. Po zapoznaniu się z różnymi lokalizacjami zapadła decyzja o lokalizacji fabryki w Gdańsku.

Wynika to z kilku czynników. Po pierwsze, Gdańsk umożliwia dostęp do wykwalifikowanej siły roboczej na różnych poziomach: od operatorów produkcji, przez specjalistów doświadczonych w pracy w międzynarodowych korporacjach, aż po świetnie wykształconych inżynierów. Po drugie, mało jest miejsc na mapie z taką infrastrukturą logistyczną: dostęp do dwóch portów morskich, autostrady i lotniska za płotem to jest rzadko spotykany układ. Po trzecie, Galvion chce lepiej obsłużyć swoich klientów w Europie, a Gdańsk ze swoim strategicznym położeniem stanowi doskonałą bazę operacyjną.



Czy ruszyła już rekrutacja?

- Tak, rekrutacja już ruszyła, aczkolwiek jeszcze nie w pełni. Nie możemy uruchomić procesu rekrutacyjnego w pełnej skali, ponieważ data startu jest trudna do przewidzenia. Wynika to z polskich przepisów, regulujących produkcję o przeznaczeniu militarnym. Podlegamy wymagającym regulacjom, które wymuszają na nas ubieganie się o koncesję wydawaną na szczeblu ministerialnym. Proces ubiegania się o tę koncesję jest dość wymagający, a czas oczekiwania na wydanie zezwolenia jest niestety trudny do oszacowania. Dlatego nasz zakład w czerwcu będzie w pełni gotowy do przyjęcia pracowników i będziemy tylko czekać na zielone światło z MSWiA.



Jakich pracowników poszukujecie?

- W Galvion stawiamy na ambitnych i zaangażowanych pracowników, a rekrutować będziemy na różne stanowiska: operatorów produkcji, techników malarzy, liderów zespołów, inspektorów jakości, specjalistów ds. logistyki oraz asystentów administracyjnych.

W Trójmieście raczej trudno o ludzi z doświadczeniem w zbrojeniówce?

- Mimo że branża zbrojeniowa nie jest typowym sektorem na terenie Trójmiasta, Galvion jest otwarty na kandydatów z różnych środowisk zawodowych, a doświadczenie w "zbrojeniówce" nie jest wymagane. W większości prac na linii produkcyjnej liczy się najbardziej cierpliwość i precyzja - każdy hełm jest obrabiany ręcznie, co niejako czyni tę pracę wymagającym rzemiosłem. Ponadto w obsłudze administracyjnej potrzebujemy kompetencji uniwersalnych dla każdej większej firmy, więc przydadzą się doświadczenia z innych branży. W ciągu trzech lat przewidujemy zatrudnić ponad 150 osób, a potem rozwijać się dalej.
Istnieje duża szansa, że kompetencje naszego gdańskiego zakładu będą stopniowo rozszerzane. Obecnie skupiamy się na produkcji hełmów, ale w przyszłości możemy rozszerzyć zakres działań na inne obszary.

Kiedy ruszy produkcja i za co tak naprawdę będą odpowiadali pracownicy w Gdańsku?

- Mamy nadzieję, że otrzymanie koncesji przebiegnie zgodnie z oficjalnymi terminami, więc produkcja w Gdańsku powinna rozpocząć się w trzecim kwartale 2024 roku. Pracownicy będą odpowiedzialni za różne zadania, przede wszystkim za wykańczanie powierzchni skorup hełmów - to jest bardzo ważny i wymagający proces.

Następnie całość będzie montowana w kompletny system i pakowana dla końcowego klienta. Przewidujemy też naprawy lub przerabianie hełmów, które już są na rynku i mogą być ponownie użyte. Zatem tu w Gdańsku będziemy też odpowiadać za zarządzanie łańcuchem dostaw oraz angażować się we wsparcie klientów. Zadań będzie przybywać z czasem, w ramach rozwoju firmy.

Kto będzie waszym klientem?

- Galvion dostarcza swoje produkty i rozwiązania klientom na całym świecie, do ponad 100 krajów. Wśród naszych kluczowych klientów są amerykańskie siły zbrojne, oddziały taktyczne czy agencje egzekwujące prawo. Dostarczamy do różnych służb mundurowych z wielu państw, również z obszaru NATO, jak: Dania, Norwegia, Finlandia, Wielka Brytania, Niderlandy. Wkrótce pierwsze hełmy wyprodukujemy dla Polski. Spodziewamy się, że w ciągu najbliższych kilku lat dostarczymy blisko 1,5 mln hełmów do Wielkiej Brytanii i innych krajów Europy

Galvion to nie tylko hełmy. Czy jest szansa, że z czasem zwiększą się kompetencje gdańskiego zakładu?

- Tak, Galvion to nie tylko produkcja hełmów - nasza firma rozwija również zaawansowane rozwiązania technologiczne związane z ochroną osobistą oraz zarządzaniem energią i danymi. Obecnie ponad 100 naukowców, inżynierów, techników pracuje w Galvion, mając realny wpływ na rozwój technologii. Istnieje duża szansa, że kompetencje naszego gdańskiego zakładu będą stopniowo rozszerzane. Obecnie skupiamy się na produkcji hełmów, ale w przyszłości możemy rozszerzyć zakres działań na inne obszary.
Mimo że branża zbrojeniowa nie jest typowym sektorem na terenie Trójmiasta, Galvion jest otwarty na kandydatów z różnych środowisk zawodowych, a doświadczenie w "zbrojeniówce" nie jest wymagane.

Czy poza produkcją znajdzie się miejsce na badania i rozwój?

- Oczywiście, badania i rozwój są integralną częścią naszej działalności. Nasze produkty i rozwiązania przyczyniają się do zwiększenia przeżywalności żołnierzy oraz poprawy ich zdolności, co ma wpływ na sukces misji w trudnych warunkach. Planujemy rozwijać nasz zakład w Gdańsku, aby kontynuować innowacje i doskonalenie naszych produktów. Po 2025 r. rozważamy wdrożenie "Power & Data Modules" (zaprojektowany do obsługi różnych systemów noszonych przez żołnierzy) do produkcji w Polsce, co znacząco wpłynie na rozwój zakładu oraz na potrzebne kompetencje R&D.

Czy w planach jest ekspansja z Gdańska w inne rejony Europy?

- Galvion ma ambitne plany dotyczące Europy, a Gdańsk będzie rozwijany jako strategiczne centrum obsługujące cały region. Będzie to baza, z której będziemy rozwijać naszą obecność na rynku europejskim, więc obszarów do rozwoju w naszym gdańskim zakładzie na pewno nie zabraknie.

Opinie (80) 5 zablokowanych

  • Nowa atrakcja helm z klimatyzacja.

    • 11 3

  • (5)

    I słusznie,wszak wróg u bram.

    • 18 13

    • no tak, amerykanski terror przysyla coraz to nowy sprzet, aby uzyc polakow jako miesa armatniego (3)

      • 7 9

      • ostro weszło (1)

        jeszcze napisz że Bill Gates właśnie siedzi za komputerem i chce cię wyłączyć za pomocą 5G

        • 5 4

        • Foliarze maja pozywke jak za czasow koronki

          • 1 5

      • Amerykanie jako zachodnie państwo od zawsze prowadzi terror.

        Zresztą nawet sami o tym piszą, tylko wszystko przykrywają eleganckim marketingiem, żeby ślepi wierzyli w ich szlachetnie wyrażane intencje opatrzone etykietą demokracja.

        • 4 2

    • Nie, wróg jest w środku - obecny i poprzedni premier, uprzedni wicepremier ds rzekomego bezpieczeństwa, właściwi ministrowie

      Zakazujący polskim funkcjonariuszom i żołnierzom przy wschodniej granicy użycia od dawna istniejących środków ustawowych nawet do obrony swego życia i zdrowia, a co dopiero polskich instalacji granicznych. I mienia służbowego, jak samochody terenowe.

      • 2 0

  • JUak na arzie to tylko obietnice i plany i nic wiecej

    • 14 6

  • Chcemy takich inwestycji, oby wszystko się udało. Galvion skąd ta firma? Wie ktoś? (2)

    • 4 8

    • USA

      • 4 0

    • kolejny z inteligencja na poziomie fejsika?

      • 1 0

  • To te niemieckie co miały iść na Ukrainę

    • 11 5

  • ahh jaka radosc, trzeba ciagle polakowi wmawiac, ze ma zginac w obronie petrodolara i tym samym usa (4)

    mozebysmy gdzies z usa napadli jakis kraj? ahh, nie, przepraszam, wprowadzili kolorowa rewolucje a pozniej demokracje z bombowcow

    • 11 14

    • Jeszcze się doczekacie (1)

      Car was wszystkich moskali zapędzi do łagrów, a później my i chińczycy zrobimy wam taką kolorową rewolucję, że jesień średniowiecza to pikuś :)

      • 4 7

      • jakich was?

        • 6 1

    • nie chrzań tych wymysłów. To artykuł o firmie która tu zainwestuje. (1)

      Z punktu widzenia gospodarczego nie ma znaczenia czy robią chełmy czy laleczki voodoo. Jak jest handel i zamówienia to jest i zatrudnienie.

      • 2 2

      • z punktu widzenia gospodarczego USA napada i okrada glownie te kraje, ktore maja wazne surowce naturalne

        dlatego napadli na irak, gdzie wspolnie z polakami zabili ponad 600 000 ludzi, dlatego napadli na syrie, ktora do tej pory czesciowo okupuja i kradna syryjska rope. Taka napasc to jest demokracja po amerykansku

        • 1 0

  • Wybraliśmy (4)

    Polskę że względu... Panie dobrze pan gadasz ale przecież wiadomo że chodzi o koszty, i kasę a jednak ciągle jesteśmy mniej zamożni niż Angole, Niemcy... Więc wiadomo że chodzi o kasę i pracownicy mniej zarabiają...

    • 29 3

    • Optymalne koszty czyli januszostwo po polsku za najnizsza krajowa buahaa yhyy oto opitymalne koszta w wykonaniu takiego id..y (3)

      • 7 3

      • a jak ci się wydaje po co się prowadzi działalność? (2)

        Jakbyś przeniósł działalność do Bułgarii to po to żeby płacić Bułgarowi tyle samo?

        • 3 1

        • Jak cie nie stac na biznes to zamykaj ten syf.januszu ze sloma w butach (1)

          • 0 4

          • Jak to mnie nie stać?

            To ciebie nie stać nieuku. Nie kazdy musi być ekonomistą ale choć jedną książkę warto byłoby przeczytać na ten temat i sobie rozjaśnić na czym polega biznes i jakie zasady nim kierują.

            • 3 0

  • a na magazynie i produkcji pracuja wiekszosci Ukraince (1)

    masakra

    • 7 6

    • czemu masakra?

      do prostych i tanich zawodów też potrzeba ludzi

      • 2 2

  • (3)

    Dziad firma.jak chelmy i kamizelki to tylko polski moratex

    • 5 4

    • ? (2)

      Naucz się wpierw pisać poprawnie, bo jeśli produkują jakościowo tak samo jak Ty piszesz, to niechchciałbym używać ich produktów.

      • 2 2

      • Co ma do tego ortografia? (1)

        • 1 2

        • Wszystko.

          Jeśli ktoś wali byki na poziomie niedouczonego czwartoklasisty, nie ma nic ciekawego do napisania.

          • 3 0

  • Przygotować hełmy, broń i szlugi (3)

    Tu idzie o naród i ziemię. Walczyć na Śląsku, ochotnicy weźcie broń do ręki. Rozstawić zasieki i okopy w wioskach przy linii frontu i walczyć. Powołać lotnictwo np. małe samoloty bojowe w kolorze czerwonym z krzyżem teutońskim.

    Ale najpierw trzeba to wszystko wyprodukować. Przedsiębiorstwa powinny przestawić się na produkcję wojskową, produkować armaty, działa i karabiny. Wysłać pociągami na linię frontu i walczyć.

    • 2 14

    • Nigdy, naprawdę nigdy nie odstawiaj leków.

      • 3 0

    • i wtedy wjedziesz na białym koniu i zaczniesz zarządzać

      bo przecież wiadomo że do produkcji, polityki, planowania nie potrzeba wykształcenia tylko dobre intencje i pomysły wygrzebane palcem z d.....

      • 3 0

    • Mi to przypomina

      Retorykę rządzących tych wcześniej i tych teraz.

      • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Leszek Pankiewicz

Od 2011 prezes zarządu Solwit SA. Aktywnie uczestniczył w rozwoju projektów inwestycyjnych w obszarze badań i rozwoju technologii informatycznych, pełniąc funkcje zarządcze polskich oddziałów czołowych korporacji informatycznych: 1999-2010: Intel Technology Poland (Dyrektor Generalny i Prezes Zarządu); 1997-1999: Olicom Poland (Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny); 1991-1997: CrossComm-Poland (Dyrektor Finansowy, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny) Pełnił funkcje w organach doradczych: członek...

Najczęściej czytane