• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

CBRE: 51 proc. Polaków chce powrotu niedziel handlowych

erka
20 sierpnia 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Zawiesić zakaz handlu w niedziele na czas pandemii
Większość z nas chciałaby powrotu możliwości robienia zakupów w niedzielę. Większość z nas chciałaby powrotu możliwości robienia zakupów w niedzielę.

Ponad połowa z Polaków chciałaby, aby sklepy były otwarte codziennie - wynika z badania zleconego przez firmę doradczą zajmującą się rynkiem nieruchomości CBRE. Wyniki badań pokazują, że 51 proc. osób chciałoby powrotu możliwości robienia zakupów w niedzielę. Przeciwnego zdania jest co trzeci respondent, a 16 proc. nie ma wyrobionej opinii na ten temat.



Jak oceniasz pomysł powrotu do niedziel handlowych?

Zarówno na wsi, jak i w miastach do 500 tys. mieszkańców odsetek Polaków, którzy chcą powrotu do handlowych niedziel, utrzymuje się na tym samym poziomie - ok. 50 proc. Różnice widać wyłącznie w największych miejscowościach powyżej 500 tys. mieszkańców, gdzie 57 proc. osób uważa, że wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę było błędem.

- To właśnie mieszkający w największych miastach mają często problem ze zrobieniem zakupów w inne dni niż weekend - czytamy w raporcie.
Mężczyźni bardziej niż kobiety dostrzegają mankamenty zakazu handlu w niedzielę - odsetek wynosi odpowiednio 53 proc. mężczyzn wobec. 48 proc. kobiet.

Chcemy robić zakupy w niedzielę



Jeżeli chodzi o wiek badanych, młodzi są zgodni z najstarszą grupą respondentów powyżej 55 roku życia - w obu przypadkach 52 proc. chce robić zakupy w niedzielę. W innych kategoriach wiekowych odsetek jest delikatnie niższy i wynosi 49 proc. - informują twórcy raportu.

- Już połowa z nas jest zdania, że centra handlowe powinny być otwarte w każdy dzień, co aktualnie ma kilka uzasadnień. Po pierwsze, nadal żywy pozostaje argument związany z tym, że dla niektórych niedziela pozostaje jednym z nielicznych dni, kiedy mogą wybrać się na zakupy - stwierdza Magdalena Frątczak, szefowa sektora handlowego w CBRE. - Po drugie, rozłożenie ruchu na siedem, zamiast sześć dni, pozwala sprawniej dopasować się do wytycznych związanych m.in. z unikaniem tłumów i zachowywaniem odstępu między odwiedzającymi centrum handlowe.
Według CBRE na powrocie handlowych niedziel zyskają klienci, dla których niedziela jest jednym z niewielu możliwych dni na zrobienie zakupów, oraz przedsiębiorcy, których biznesplany zakładają pracę siedem dni w tygodniu.

Na zmianie przepisów mogłyby stracić kawiarnie i restauracje na rzecz gastronomii w centrach handlowych. Straciłaby też sfera handlu internetowego, choć nie należy się spodziewać dużych zmian.

Senatorowie chcą zawieszenia handlu w niedzielę



Zawieszenie ustawy wprowadzającej zakaz handlu w niedzielę zawierał senacki projekt ustawy o przeciwdziałaniu skutkom wirusa SARS-CoV-2 z czerwca 2020. Projekt proponuje zniesienie w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w okresie do 90. dnia następującego po odwołaniu tego ze stanów, który obowiązywał jako ostatni,zakazu handlu w niedzielę, wykonywania czynności związanych z handlem w niedzielę oraz powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu w niedzielę.

- W związku z wprowadzonymi ograniczeniami w zakresie dostępności do sklepów i innych placówek handlowych (np. restrykcje dotyczące liczby osób, które mogą jednocześnie przebywać w sklepie, konieczność zakładania maseczek przed wejściem do sklepu) oraz obawami klientów przed zakażeniem zdecydowanie spadły obroty branży handlowej "tradycyjnej". Pojawiło się w związku z tym zagrożenie redukcją zatrudnienia - czytamy w projekcie ustawy. - W celu poprawy kondycji finansowej branży handlowej, zwiększenia płynności towarów, zagwarantowania miejsc pracy oraz mając na względzie dobro i komfort klientów, należy zawiesić zakaz handlu w niedzielę na okres wskazany w projekcie.
erka

Opinie (475) ponad 20 zablokowanych

  • zdecydowanie niedziela powinna być wolna dla rodziny - jest wystarczająco dużo czasu na zakupy w tygodniu i soboty (1)

    nikt z głodu nie umarł że nie kupił sobie serka w niedzielę

    • 9 6

    • a ja co niedzielę kupuję telewizor i oglądam TVP info bo mam wtedy prąd za darmo

      • 1 0

  • ale tu mnóstwo katofobów którzy piszą takie głupoty że głowa boli o jakimś zapędzaniu do kościoła -niby kto cię zapędza (2)

    co siłą ksiądz przychodzi i cię z domu wywleka byś poszedł do kościoła w niedzielę? nie. więc czemu skomlesz? wali nas to czy będziesz chodził do kościoła - wolę kościół z mniejszą ilością ludzi ale bez przygłupów. a co będzie z tobą po śmierci - twój problem

    • 6 7

    • no i weż opłatek z rąk księdza nigdy nie mytych przed podaniem jego , nigdy księdza ręce nie są myte ,ani gdy chodzi do domów

      łazi do chorych po szpitalu, nikt nie wywleka do kościoła ale wiernych ubywa i księża myślą ,ze to sprawa marketów ,a to nie to tylko Polacy zaczynają mysleć . Teraz gdy pandemia to księża nie mają masek na twarzach ,a więc zarażają ,uważają się za bogów ,a ksiądz Guz u Rydzyka powiedział ,że ręce księży są konsekrowane więc nie zarażają ,zabobony są dla ciebie Polacy zaczynają myśleć a to cieszy ,że mądrzeją . Nie rób sobie dobrze ,bo zabijasz dzieci gdy lecą ci po brudnych portkach

      • 1 4

    • Przygłupy to wierzą w brednie wymyślone przez czarna sektę lub inne podobne mafie oglupiaczy ludzkości!

      • 1 3

  • Ustawowo co najmniej 2 niedziele wolne od pracy w miesiącu, sklepy otwarte np do 16 max... Wszystko da się pogodzić. nie każdy jest "wyznaniowy" i religijny, nie każdy ma czas robić zakupy w tygodniu bo np pracuje do późna. Pisanie, że niedziela jest dla rodziny, tez jest bez sensu, bo jest wiele branż, które pracują w niedzielę mimo to. Więc dlaczego niby handel ma być uprzywilejowany? To może wszystko pozamykać? A jak ktoś nie ma czasu dla rodziny od pon do soboty to i w niedzielę go nie znajdzie. Poza tym może to i smutne, ale wypad do galerii dla wielu rodzin też jest jakimś tam spędzaniem razem czasu, zwłaszcza jeśli przy okazji zakupów zahaczają o kino czy szamkę. To chyba jednak lepiej niż siedzenie przed TV

    • 6 3

  • Pracujące dla wszystkich.

    Jeżeli niedziele handlowe to taki dobry pomysł, to idźmy krok dalej. Niech każdy pracuję w niedzielę. Urzędy, banki, warsztaty, za to dzień w tygodniu wolny. Jestem ciekaw czy wtedy wszyscy byli by za pracującymi niedzielami.

    • 10 3

  • Moja propozycja :

    Handel w niedziele dozwolony , ale przez 8 godzin. Wtedy pracownik handlu będzie miał co najmniej 2 niedziele wolne.

    • 3 3

  • 50% ludzi ma pracować żeby drugie 50% mogło robić zakupy:)

    • 4 1

  • Zrobić już wolne piątki

    msze niedzielne przenieść na czwartki
    a pracę w poniedziałki rozpoczynać od 10-tej
    Jedno wielkie państwo socjalno-kościelne

    • 5 3

  • Jestem za.Pod warunkiem,ze ceny w niedziele beda wyzsze powiedzmy o 10 procent.

    Kasa z podwyzek cen powinna byc wyplacana pracownikom na koniec dnia pracy.To jest proste do zrobienia.Od utargu dziennego odejmujesz 10 procent.Uzyskana sume dzielisz przez liczbe pracownikow pracujacych w noedziele i wychodzi ci suma na leb dla goscia.

    • 5 4

  • Polska jest zacofana nie tylko ze wzgledu na place ale i z powodu głupoty lemingów Niemcy wochenende zaczynaja w piatek Lemingi

    W Niemczech a nawet innych krajach eropy zachodniej juz stwierdzili ze wolna powinna byc nie tylko niedziela ale i sobota z Piątkiem dlatego zaczynali ograniczac liczbe godzin w tygodniu .Ale zacofane lemingi chiały by tyrac cały tydzien :) Niewolnik doskonały lepszy od Chińczyka !!

    Lemingom powinno sie jednak odebrać prawa wyborcze ,bo mozna im wmówić to dla wszego dobra zrobimy z was niewolników .Ne dogonimy zachodu nawet za 20 lat !!

    • 3 4

  • Już dajcie spokój z tymi niedzielami

    Nie wierzę w to nawet mając dzieci czy pracując na cały etat i robić nadgodziny, że nie ma kiedy sobie zakupów zrobić od poniedziałku do soboty no ludzie...
    Od momentu wprowadzenia tego zakazu był jakiś przypadek śmiertelny że ktoś padł z głodu?

    • 5 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Łukasz Żelewski

Prezes zarządu Agencji Rozwoju Pomorza od 2007 roku. Wcześniej pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora Generalnego PPUP Poczta Polska, a w latach 2003-2006 był Dyrektorem Departamentu Gospodarki i Infrastruktury w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Zajmował się prywatyzacją firmy Neptun Film Sp. z o.o., realizując funkcję nadzoru właścicielskiego z ramienia Samorządu Województwa Pomorskiego. Posiada również kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej....

Najczęściej czytane