• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"Mamy zły kapitalizm w złym społeczeństwie"

Wioletta Kakowska-Mehring
17 listopada 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
  • Uczestnicy konferencji.

Nie zbudowaliśmy ani przyzwoitego kapitalizmu, ani przyzwoitego społeczeństwa. Dlaczego? Bo w Polsce przyjęliśmy brutalny wariant kapitalizmu, a upokarzanie stało się drogą na skróty do uzyskania statusu i mamy taki... kapitalizm drobnego druku - usłyszeli uczestnicy konferencji dla menedżerów sprzedaży od prof. Andrzeja Szahaja, filozofa polityki i historyka idei. Trzeba przyznać, że jesienna edycja Morfologii Sprzedaży nie pozwoliła uczestnikom zapaść w... zimowy sen.



- Okazuje się, że liberalne recepty nie wszędzie i nie zawsze się sprawdzają. Ten system nie funkcjonuje dobrze i potrzebne są zmiany. O tym mówi prof. Szahaj. To kontrowersyjne podejście jak na środowisko menedżerów, ale warto o tym dyskutować - twierdzi Jacek Czarnowski, organizator IV Konferencji Menedżerów Sprzedaży - Morfologia Sprzedaży, która odbyła się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo w Gdańsku.
Jest to największa w Polsce Północnej konferencja przeznaczona dla ludzi związanych ze sprzedażą. Głównym partnerem merytorycznym konferencji jest Sandler Training, firma będąca światowym liderem w rozwiązaniach doradczych i szkoleniowych dla menedżerów sprzedaży i handlowców.

- Jest to wydarzenie dla tych, którzy szukają inspiracji do dokonywania zmian. Szukają odpowiedzi, w jakim kierunku ewaluuje branża. To spotkanie dla tych, którzy nie czekają jedynie na zestaw gotowych praktyk, ale oczekują poszerzenia horyzontów, są otwarci na trudne tematy - dodaje Czarnowski.
Takim trudnym i inspirującym na pewno było wystąpienie prof. Andrzeja Szahaja, filozofa polityki i historyka idei, autora wielu publikacji na temat kapitalizmu w polskim wydaniu, zwłaszcza dla menadżerów sprzedaży, branży, która jest kwintesencją kapitalistycznego modelu gospodarki. Profesor mówił na spotkaniu o potrzebie naprawy dzisiejszego systemu ekonomicznego i o tym, czy sposób sprzedawania jest równie chory jak kapitalizm.

- Jeżeli muszę iść do banku z prawnikiem, aby podpisać umowę np. kredytową, to nie jest dobrze. To jest wariant kapitalizmu, który demoluje moralność. A to się zemści. To jest system, który skłania ludzi do bycia nieuczciwymi. Nazywam to kapitalizmem drobnego druku. To taki system, który próbuje uczynić z człowieka frajera - powiedział profesor Szahaj.
Jak sam przyznał, nie wymyślono niczego lepszego niż kapitalizm. Niestety, po latach świat powrócił do modelu funkcjonującego w XIX wieku.

- Od wojny do lat 70. propagowano kapitalizm efektywny społecznie. Był wzrost gospodarczy, ale była też względna równość społeczna. Państwo miało wpływ na to, co się dzieje w gospodarce. W latach 80. nastąpiła radykalna zmiana. Pojawił się neoliberalizm, który zaprowadził świat w ślepą uliczkę, cofnął do XIX wieku, gdzie dominowała skrajna niesprawiedliwość. Hasło - każdy jest kowalem swego losu - doprowadziło do tego, że rozkwitł indywidualizm, kosztem myślenia społecznego. Mamy kult wolnego rynku. Wolność wyparła inne wartości, jak chociażby równość. Świat się bogaci, ale korzysta na tym mała grupa, a skala nierówności doprowadza do napięć - mówi profesor Szahaj.
A jak jest w Polsce? W 1989 roku zdecydowaliśmy się na przyjęcie kapitalizmu anglosaskiego - agresywnego i antyspołecznego.

- W Polsce przyjęliśmy brutalny wariant kapitalizmu, a upokarzanie stało się drogą na skróty do uzyskania statusu. Poniżam więc jestem. To doprowadziło to tego, że mamy w Polsce jeden z największych wskaźników wypalenia zawodowego, co doprowadza do depresji, czy nawet samobójstw, a to jest bardzo niepokojące. Mamy dużą skalę tzw. biednych pracujących. A stosunki na linii pracownik - pracodawca są oparte na stresie i strachu - mówi Andrzej Szahaj.
Według profesora Szachaja, nikt w Polsce nie podjął dyskusji o tym, jakiego kapitalizmu chcemy, a kapitalizmów jest na świecie wiele: anglosaski, skandynawski, niemiecko-austriacki, azjatycki.

- Według mojej oceny najbardziej uczciwy i efektywny jest model skandynawski. On powoduje rozwój gospodarki, ale też nie odsuwa państwa, które realizuje politykę przychylną obywatelowi - podsumowuje Andrzej Szahaj.
Grono prelegentów i zakres tematyczny tegorocznej edycji jak zwykle był bogaty. O budowaniu przewagi konkurencyjnej przez tworzenie proklienckiej kultury firmy mówiła Marta Bryła-Gozdyra. O nowych narzędziach motywacyjnych w sprzedaży i o tym, czy jesteśmy skazani na kij i marchewkę mówił Tomasz Kalko. O tym, co może zrobić sprzedawca, by działać skutecznie, uczciwie i z klasą mówił Piotr Płóciennik. O metodach wsparcia menedżera sprzedaży w znalezieniu odpowiednich ludzi i ich rozwijaniu po przyjęciu do organizacji opowiadał Jacek Czarnowski. Jeżeli uczysz ludzi jak podejść klienta, nie dziw się, że oni podchodzą... ciebie - pod tym hasłem wykład dla szefów sprzedaży przygotowali Maciej CichockiNorbert Grzybek. Z kolei o tym, jak znaleźć synergię we współpracy sprzedaży z marketingiem mówił Jacek Kotarbiński.

A na koniec spotkania pokazano przedstawienie teatralne, czyli Mentoring Theater w wykonaniu Milczarek Bukowski Trio, czyli opowieść o zarządzaniu w formule teatralnej.

- Widowisko czasem śmieszne, czasem gorzkie, ale przede wszystkim bardzo pouczające. Każdy menedżer, sprzedawca odnajdzie trochę siebie w tej historii - mówi Czarnowski.
Więcej informacji na www.morfologiasprzedazy.pl.

Miejsca

Opinie (170) 6 zablokowanych

  • (1)

    Nieciekawa często sytuacja nie wynika z przyjętego modelu kapitalizmu a z polskiej mentalności. Model kapitalizmu jest tylko jej efektem.

    Widać to chociażby po "sukcesie" ostatniej promocji w Lidlu

    • 22 1

    • Ordynarne klamstwa.

      Co zrobic, aby ludzie kupowali produkty (a usluga tez jest produktem pamietaj) beznadziejej jakosci? Obniz im pesnje do minimalnej, a ceny smieci udajacych produkty podnies do maksimum. Konsumenci maja wiec "wybor": albo pracowac za gorsze i jesc/uzytkowac najgorsze, szkodliwe g...o, ktore dodatkowo na zachodzie kosztuje znacznie mniej, albo skonczyc pod mostem. Taki maja wybor! To celowe dzialania wladzy, fundamentalne zalozenia zmian, tzw "reform" Balcerowicza i jego szefow z USA.

      • 9 4

  • Szahaj? Kto czyta nie błądzi :)

    ten od Inny kapitalizm jest możliwy". Wzór lewicy i skarjnej lewiy na wszystkich uczelniah w Polsce. Czyta się tego niestety (książki) nie da. Polecam. Wywówd na poziomie Kiepskich i Rancho. Eseje zbudowane na zasadzie: "to oczywiste, że.."

    • 9 3

  • "Bo w Polsce przyjęliśmy brutalny wariant kapitalizmu" - az sie zasmialem (autentycznie, choc smutnawo).

    Oczywiscie, bo tez ta klika zdrajcow z poczatku lat 90tych z Balcerowiczem na czele pytala spoleczenstwo jaki to bedzie kapitalizm. Jasne! Toz ci ludzie od samego poczatku byli, i wciaz sa, na liscie plac zachodniego systemy bankierskiego! Polacy nigdy nie mieli niczego do gadania. Zero. Null.

    • 17 3

  • Krzycz Trybson!

    "Szukają odpowiedzi, w jakim kierunku ewaluuje branża."

    No, i tak dobrze, ze jeszcze branza nie owuluje, bo wtedy to juz nie wiem czy tak latwo byloby znalezc odpowiedz...

    • 3 1

  • Pycha gubi Polaków. (1)

    • 8 2

    • "Polak najwyższą formą nadęcia się"

      • 0 0

  • pracodawca chce obedrzeć ze skóry pracownika, a państwo pracodawcę

    to droga do nikąd

    • 16 0

  • Bo u nas szef firmy musi zarabiac krocie

    wtedy już nie ma na dobrą pensję czy ZUS dla pracownika.
    Powiedziałem ostatnio znajomemu, że zarabiam po kosztach dla siebie do kieszeni 4500 zł , a prowadzę kilkuosobową firmę, to mnie wyśmiał.
    Ja mu na to, że przecież z pieniędzy firmowych- też w sumie własnych- płacę leasing mojego samochodu, to jest in plus jakby do wynagrodzenia,
    ale on stwierdził, że jestem śmieszny.

    On nie pojmuje, że będąc szefem firmy można mieć zadowolenie z "tak małych pieniędzy"- i to jest właśnie pazerność Polaka.

    • 19 0

  • h czy ch

    W tekscie raz Szahaj, raz Szachaj, moze warto sprawdzic przed publikacja?

    • 6 0

  • PRL - wska nomenklatura zrobiła sobie z Polski żerowisko

    Kraj i ludzi traktuje sie jak zasoby. Z ochotą przyjeli anglosaską ver. kapitalizmu bo dawał im cart blanche na przejmowanie majątku pod hasłem ' pierwszy milion trzeba ukraść' Tak mówili młodzi liberałowie rodem z Cotton club w 1990 r
    Lewandowski, Balcerowicz Tusk ... całe zastępu agentury wystartowały trzaskać kasę jak sie dało. Minęło 25 lat i co mamy
    3 proc w najwyższym progu dochodowych który i tak jest niski, a fortuny robione w szarej strefie, albo firmach rej. za granicą. To jest klęska modelu III RP i pora to zmienic

    • 17 3

  • Jacy ludzie ....

    taki kapitalizm ....

    • 13 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Piotr Maria Śliwicki

Od 1991 był prezesem Grupy Ergo Hestia, odszedł ze stanowiska pod koniec 2022 roku. Kierował dwoma towarzystwami ubezpieczeniowymi Grupy - Sopockim Towarzystwem Ubezpieczeń Ergo Hestia SA i Sopockim Towarzystwem Ubezpieczeń na Życie Ergo Hestia SA, wyróżnionymi wieloma prestiżowymi nagrodami, m.in. Godłem „Teraz Polska” i „Nagrodą Gospodarczą Prezydenta RP”. Za zbudowanie od podstaw Grupy Ergo Hestia otrzymał tytuł \"Człowieka dziesięciolecia polskich ubezpieczeń\", a...

Najczęściej czytane