• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"Mamy zły kapitalizm w złym społeczeństwie"

Wioletta Kakowska-Mehring
17 listopada 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
  • Uczestnicy konferencji.

Nie zbudowaliśmy ani przyzwoitego kapitalizmu, ani przyzwoitego społeczeństwa. Dlaczego? Bo w Polsce przyjęliśmy brutalny wariant kapitalizmu, a upokarzanie stało się drogą na skróty do uzyskania statusu i mamy taki... kapitalizm drobnego druku - usłyszeli uczestnicy konferencji dla menedżerów sprzedaży od prof. Andrzeja Szahaja, filozofa polityki i historyka idei. Trzeba przyznać, że jesienna edycja Morfologii Sprzedaży nie pozwoliła uczestnikom zapaść w... zimowy sen.



- Okazuje się, że liberalne recepty nie wszędzie i nie zawsze się sprawdzają. Ten system nie funkcjonuje dobrze i potrzebne są zmiany. O tym mówi prof. Szahaj. To kontrowersyjne podejście jak na środowisko menedżerów, ale warto o tym dyskutować - twierdzi Jacek Czarnowski, organizator IV Konferencji Menedżerów Sprzedaży - Morfologia Sprzedaży, która odbyła się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo w Gdańsku.
Jest to największa w Polsce Północnej konferencja przeznaczona dla ludzi związanych ze sprzedażą. Głównym partnerem merytorycznym konferencji jest Sandler Training, firma będąca światowym liderem w rozwiązaniach doradczych i szkoleniowych dla menedżerów sprzedaży i handlowców.

- Jest to wydarzenie dla tych, którzy szukają inspiracji do dokonywania zmian. Szukają odpowiedzi, w jakim kierunku ewaluuje branża. To spotkanie dla tych, którzy nie czekają jedynie na zestaw gotowych praktyk, ale oczekują poszerzenia horyzontów, są otwarci na trudne tematy - dodaje Czarnowski.
Takim trudnym i inspirującym na pewno było wystąpienie prof. Andrzeja Szahaja, filozofa polityki i historyka idei, autora wielu publikacji na temat kapitalizmu w polskim wydaniu, zwłaszcza dla menadżerów sprzedaży, branży, która jest kwintesencją kapitalistycznego modelu gospodarki. Profesor mówił na spotkaniu o potrzebie naprawy dzisiejszego systemu ekonomicznego i o tym, czy sposób sprzedawania jest równie chory jak kapitalizm.

- Jeżeli muszę iść do banku z prawnikiem, aby podpisać umowę np. kredytową, to nie jest dobrze. To jest wariant kapitalizmu, który demoluje moralność. A to się zemści. To jest system, który skłania ludzi do bycia nieuczciwymi. Nazywam to kapitalizmem drobnego druku. To taki system, który próbuje uczynić z człowieka frajera - powiedział profesor Szahaj.
Jak sam przyznał, nie wymyślono niczego lepszego niż kapitalizm. Niestety, po latach świat powrócił do modelu funkcjonującego w XIX wieku.

- Od wojny do lat 70. propagowano kapitalizm efektywny społecznie. Był wzrost gospodarczy, ale była też względna równość społeczna. Państwo miało wpływ na to, co się dzieje w gospodarce. W latach 80. nastąpiła radykalna zmiana. Pojawił się neoliberalizm, który zaprowadził świat w ślepą uliczkę, cofnął do XIX wieku, gdzie dominowała skrajna niesprawiedliwość. Hasło - każdy jest kowalem swego losu - doprowadziło do tego, że rozkwitł indywidualizm, kosztem myślenia społecznego. Mamy kult wolnego rynku. Wolność wyparła inne wartości, jak chociażby równość. Świat się bogaci, ale korzysta na tym mała grupa, a skala nierówności doprowadza do napięć - mówi profesor Szahaj.
A jak jest w Polsce? W 1989 roku zdecydowaliśmy się na przyjęcie kapitalizmu anglosaskiego - agresywnego i antyspołecznego.

- W Polsce przyjęliśmy brutalny wariant kapitalizmu, a upokarzanie stało się drogą na skróty do uzyskania statusu. Poniżam więc jestem. To doprowadziło to tego, że mamy w Polsce jeden z największych wskaźników wypalenia zawodowego, co doprowadza do depresji, czy nawet samobójstw, a to jest bardzo niepokojące. Mamy dużą skalę tzw. biednych pracujących. A stosunki na linii pracownik - pracodawca są oparte na stresie i strachu - mówi Andrzej Szahaj.
Według profesora Szachaja, nikt w Polsce nie podjął dyskusji o tym, jakiego kapitalizmu chcemy, a kapitalizmów jest na świecie wiele: anglosaski, skandynawski, niemiecko-austriacki, azjatycki.

- Według mojej oceny najbardziej uczciwy i efektywny jest model skandynawski. On powoduje rozwój gospodarki, ale też nie odsuwa państwa, które realizuje politykę przychylną obywatelowi - podsumowuje Andrzej Szahaj.
Grono prelegentów i zakres tematyczny tegorocznej edycji jak zwykle był bogaty. O budowaniu przewagi konkurencyjnej przez tworzenie proklienckiej kultury firmy mówiła Marta Bryła-Gozdyra. O nowych narzędziach motywacyjnych w sprzedaży i o tym, czy jesteśmy skazani na kij i marchewkę mówił Tomasz Kalko. O tym, co może zrobić sprzedawca, by działać skutecznie, uczciwie i z klasą mówił Piotr Płóciennik. O metodach wsparcia menedżera sprzedaży w znalezieniu odpowiednich ludzi i ich rozwijaniu po przyjęciu do organizacji opowiadał Jacek Czarnowski. Jeżeli uczysz ludzi jak podejść klienta, nie dziw się, że oni podchodzą... ciebie - pod tym hasłem wykład dla szefów sprzedaży przygotowali Maciej CichockiNorbert Grzybek. Z kolei o tym, jak znaleźć synergię we współpracy sprzedaży z marketingiem mówił Jacek Kotarbiński.

A na koniec spotkania pokazano przedstawienie teatralne, czyli Mentoring Theater w wykonaniu Milczarek Bukowski Trio, czyli opowieść o zarządzaniu w formule teatralnej.

- Widowisko czasem śmieszne, czasem gorzkie, ale przede wszystkim bardzo pouczające. Każdy menedżer, sprzedawca odnajdzie trochę siebie w tej historii - mówi Czarnowski.
Więcej informacji na www.morfologiasprzedazy.pl.

Miejsca

Opinie (170) 6 zablokowanych

  • no osoby które całe życie siedzą na państwowej posadzie niesamowicie dużo wiedzą o biznesie...
    a tak na marginesie to nie wiedziałem że okrągłostołowa oligarchia nazywa się "kapitalizm"

    • 6 1

  • Co to za socjalistyczny komuch te mądrości sprzedaje!!!???!!! (1)

    W Polsce i europie nie ma kapitalizmu! i tu mozna skonczyc temat.
    A szkoda bo Polacy sa najbardziej przedsiebiorczy na kontynencie.

    Mamy socjalizm, korporacjonizm i chciwie żerujące w najlepsze banki / w kilku krajach neokomunizm ale liberalizm gospodarczy? Śmieszycie mnie jak KOD.

    • 13 5

    • Idz do szkoly

      • 0 0

  • Anglosaski?Nigdzie na świecie niewidziałem by tak oszukiwano ludzi jak w Polsce

    Nigdzie nie widziałem by tak bezkarni czuli sie oszuści!!! Idziesz do sklepu tak promocje których zadanie jest jak najbardziej oszukać i wprowadzić w błąd klienta!!
    Tesco ,Leclerc ,oaraz inne zachodnie ciekawe jest to ze w tych sklepach na zachodzie panują zupełnie odmienne zasady!!Identycznie jest ze wszystkim!Jak kiedys sie wypowiadali fachowcy z branży ,nie przenosi sie standardów zachodnich do Polski tylko dostosowuje do reguł jakie w Polsce panują !!Jesli w Polsce wszyscy oszukuję wykorzystują klientów to kazda nowa firma obiera takie same zwyczaje w Polsce!!I całkiem sie z tym zgadzam kazdy moze sie przekonac zagranica!!Zagranicą klient jema racje bo on placi w Polsce robia ci łaskę ze sprzedają!!Zagranicą w sklepie jest towar przeceniony ale tego dnia jestw gazetce dodatkowy kupon pytam która obowiązuje mówią ze promocje sie zawsze sumują w Polsce zupełnie odwrotnie!!

    • 11 1

  • Jeden z nielicznych interesujących tekstów na tym nędznym portalu.

    Fakt profesor, jak to profesor - teoretyzuje, w bezpiecznym ciepełku etatu. Jednakowoż ogólne tezy tej diagnozy wydają się ..., no coś tu jest na rzeczy. Czyli jakaś - dobra zmiana - byłaby zasadna.

    • 8 3

  • Szachraj a nie Szahaj

    • 5 0

  • nomenklatura, SS i ich KI/KO/TW zrobili biznesy a teraz kontunuują to ich dzieci i krewni

    dlatego nic się nie zmienia organizacyjnie, prawnie czy w przekroju społeczeństwa na lepsze prócz postępu cywilizacyjnego który daje złudne poczucie zmian podobnie jak wymiana pokoleniowa która wcale nie rozwiązuje problemu; cały czas te same klany, zależności, naciski, kooptacja, nepotyzm, układy; kasiora zagrabiona pracuje a zwykły człowiek musi wziąć wysoko oprocentowany kredyt by stworzyć coś na własny rachunek jeśli nie chce etatu; dlatego później mamy taki dziki rynek, bez zasad, uczciwości, wyzyskiem

    • 1 0

  • oj ludzie ludzie ludzie... i ludziki

    kapitalizm powiadacie... każda z tych firm co tak wyzyskuje świadczy jakąś usługę albo coś produkuje... i co dalej się dzieje z tym towarem lub usługą???

    ktoś to kupuje... ktoś czyli pan, pani itd. kto z was jeździ wieśwagenem??? szwindel na cały świat, oszustwa, naciąganie i okłamywanie klientów a jednak salony wiewiagena w polcse mają się bardzo dobrze...

    więc zanim zaczniesz czytelniku szczekać na agresywny, kłamliwy i oszukańczy kapitalizm zastanów się co ostatnio kupiłeś i przez kogo zostało to wyprodukowane, zareklamowane i sprzedane ;-)

    • 1 2

  • "Polski kapitalizm" czyli...

    Zero poszanowania kodeksu pracy, zatrudnianie na czarno poniżej płacy minimalnej, zero przywilejów socjalnych, zero praw pracowniczych.

    • 7 1

  • (1)

    "Najpierw był feudalizm w którym garstka władców zarządzała niewolnikami, za dach nad głową i strawę pracowano na panów. Gdy niewolnicy zaczęli się buntować na władców padł blady strach i wymusiło to zmiany.
    Myśleli myśleli i wymyślili pańszczyznę, znieśli niewolnictwo i dali każdemu chłopu malutki kawałek ziemi. Oczywiście nie za darmo, chłop pracował przez 3 dni na swoim, a kolejne 3 dni odpracowywał "podarowaną" ziemię na polu pana. Oczywiście praca na pańskim polu była tak nisko płatna że dług właściwie nie zmniejszał się, a harowano od świtu do zmierzchu. Chłopi zorientowali się że choć nie są już niewolnikami to ich sytuacja w zasadzie nie poprawiła się.
    W tym czasie nastąpił rozkwit przemysłu więc stopniowo chłopi migrowali do miast szukać szczęścia i poprawy bytu.
    Niestety i tam płace były tak marne że starczało jedynie na jedzenie i komorne gdyż lwią część wypracowanego przez robotnika zysku zagarniał fabrykant.
    Tak oto ewoluował feudalizm w pańszczyznę, a pańszczyzna w kapitalizm. Niestety jak go zwał tak go zwał, a wyzysk jednakowy tylko w innym opakowaniu.

    Niewolnik dostawał strawę i kąt do spania, a w kapitalizmie zarabiamy tyle aby starczyło nam na jedzenie i kąt do spania."

    • 7 1

    • Zgadzam się, tylko "a w kapitalizmie zarabiamy tyle aby starczyło nam na jedzenie i kąt do spania." Chciał bym by tak było żeby wykonywając jakąkolwiek prace, stać było człowieka by w pojedynkę , wynajmować mieszkanie/płacić ratę kredytu, opłacać rachunki i mieć na jedzenie.

      • 1 0

  • Chudziutki profesorek niedożywiony przez kapitalizm. Niestety tacy socjaliści wygłaszają bzdury exkatedra.

    • 1 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Ryszard Gretkowski

Jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Technologiczno- Przyrodniczego im.J.J. Śniadeckich w Bydgoszczy. W latach 1993-1999 zajmował kierownicze stanowiska w firmie KAMIS lidera na polskim rynku przypraw, bezpośrednio uczestniczył w kreowaniu marki Kamis od początku jej istnienia na Pomorzu. Następnie w latach 1999-2009 kierował sprzedażą w firmie FORCAN S.A. Fabryka Opakowań Różnych w Tczewie oraz zajmował stanowisko Dyrektora Handlowego, a także Członka Zarządu FORCAN S.A. Jako...

Najczęściej czytane