• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy możemy odmówić pracy, gdy jest za gorąco?

VIK
27 czerwca 2024, godz. 16:05 
Opinie (34)
Gdy temperatura przekroczy 25 stopni Celsjusza na zewnątrz, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom nie tylko wodę, ale także napoje zawierające odpowiednią dawkę soli mineralnych i witamin. Gdy temperatura przekroczy 25 stopni Celsjusza na zewnątrz, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom nie tylko wodę, ale także napoje zawierające odpowiednią dawkę soli mineralnych i witamin.

Jaka temperatura powinna panować w miejscu pracy? Temat staje się szczególnie... gorący, gdy żar leje się z nieba, a wysoka temperatura utrudnia pracę. Jakie obowiązki w tym zakresie ma pracodawca? Okazuje się, że przepisy Kodeksu pracy określają minimalną temperaturę w zakładzie pracy, ale nie maksymalną. Tu z pomocą przychodzą przepisy BHP, bo praca w czasie upałów może być niebezpieczna.



Czy upał przeszkadza ci w wykonywaniu pracy?

Upalne dni negatywnie wpływają na wydajność w pracy, co dotyczy zarówno pracowników fizycznych, jak i pracowników biurowych - wynika z badań przeprowadzonych przez amerykańską firmę Captivate Network. Okazuje się, że produktywność w czasie upałów spada o około 20 proc. Jednocześnie liczba nieobecności rośnie o 19 proc., a czas realizacji projektów wydłuża się o 13 proc. To nie koniec. Aż 45 proc. badanych przyznaje także, że w miesiącach wakacyjnych trudniej im o pełną koncentrację.

Okazuje się, że w Kodeksie pracy istnieją wymogi zapewnienia minimalnej temperatury w wypadku mrozów, jednak brakuje analogicznych przepisów dotyczących maksymalnych temperatur przy upałach. W biurze temperatura nie może spaść poniżej 18 stopni Celsjusza. Ciężką pracę fizyczną można wykonywać przy minimum 14 stopniach. W zakładowych szatniach, toaletach czy pomieszczeniach gospodarczych obowiązuje z kolei limit 24 stopni.

Przewidziane restrykcje nie dotyczą jednak czynności służbowych wykonywanych na zewnątrz ani tych, które z przyczyn technologicznych muszą się odbywać w warunkach chłodniczych. W tym przypadku obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom pomieszczenia, które będzie pełnić dla nich funkcję schronienia przed opadami atmosferycznymi i miejsca, gdzie będą mogli się ogrzać. W pomieszczeniu takim powinno być co najmniej 16 stopni Celsjusza.

Nastolatek w pracy. Sezonowych ofert nie brakuje Nastolatek w pracy. Sezonowych ofert nie brakuje

W Kodeksie pracy nie ma za to zapisów regulujących najwyższą dopuszczalną temperaturę. Na szczęście są jednak przepisy BHP. Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, czyli właśnie przepisami BHP, nie powinna ona przekraczać 30 stopni Celsjusza przy pracy biurowej. W przypadku pracy fizycznej w hali jest to 28 stopni i 26 stopni w warunkach szczególnych. Gdy pracujemy za zewnątrz, a z nieba leje się żar, pracodawca musi nam zapewnić częstsze przerwy z dostępem do miejsca zacienionego.



Pracodawca ma też obowiązek zapewnić swoim pracownikom wodę pitną bez ograniczeń. Jednak jeżeli temperatura przekroczy 25 stopni Celsjusza na zewnątrz lub 28 w budynku, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom nie tylko wodę, ale także napoje zawierające odpowiednią dawkę soli mineralnych i witamin. Miejsca do czerpania wody pitnej przez pracowników muszą znajdować się w promieniu 75 m od stanowisk pracy (zgodnie z paragrafem 112 rozporządzenia Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy).

Wracając jednak do pomieszczeń, a przede wszystkim do biur. Dziś bardzo często pracuje się w tzw. open space, czyli otwartej przestrzeni. Wówczas, zwłaszcza gdy zespół jest liczny, nie tak łatwo dostosować temperaturę. Jednym jest za zimno, drugim za ciepło. Postarajmy się wówczas znaleźć złoty środek, a mogą nim być temperatury zalecane przez ekspertów z Instytutu Medycyny Pracy.

Wakacje 2024. Jak za granicę, to gdzie i za ile? Wakacje 2024. Jak za granicę, to gdzie i za ile?

To nie koniec. Pracodawca powinien także zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza w pomieszczeniach. O to, żeby regularnie czyścić i odgrzybiać klimatyzację, a także zainstalować w oknach rolety, które chronią przed nagrzewaniem i odbijaniem się promieni słonecznych w monitorach komputerów. Klimatyzacja i wentylacja w zakładach pracy nie powinna powodować przeciągów ani prowadzić do wyziębienia pomieszczeń. Niestety największym problemem jest jej czyszczenie i odgrzybianie, w praktyce nie wszystkie firmy tego pilnują.

Pracodawca, który zatrudnia osoby pracujące na otwartej przestrzeni, podczas upałów musi zapewnić im zacienione i zadaszone miejsce do odpoczynku. Jeśli to możliwe, warto umożliwić im pracę w godzinach, gdy temperatura jest niższa.


Okazuje się, że w szczególnych przypadkach pracownik ma prawo odmówić wykonywania obowiązków służbowych. Dotyczy to pracowników młodocianych i kobiet w ciąży, ale nie tylko. Odmówić pracy może też osoba poważnie i przewlekle chora, dla której praca w upale może być zagrożeniem dla życia i zdrowia. Tu można się powołać na art. 210 § 1 Kodeksu pracy.

Poza tym każdy pracownik ma prawo do powstrzymania się od wykonywania pracy, gdy warunki nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy. Jeżeli sprawa jest sporna, ostatecznie rozstrzyga ją sąd pracy. W każdym z tych przypadków wystarczy zawiadomić pracodawcę, że będziemy nieobecni, lub poinformować, że z powodu złych warunków i zagrożenia opuszczamy stanowisko pracy. Za czas nieobecności pracodawca nie może obniżyć nam wynagrodzenia.
VIK

Opinie (34)

  • A co mówią przepisy dotyczące kierowców ciężarówek?

    • 1 0

  • Opinia wyróżniona

    Można odmówić

    Ale tylko raz. Drugiego może nie być

    • 22 2

  • stolec to wnosi

    skoro sa minimalne to powinny byc i maksymalne dla komfotu pracy zapewnione mamy 21 wiek sa klimatyzatory itd uwazam ze praca w pomieszczeniach powyzej 30 stopni powinna byc wstrzymywana zdrowie jest najwazniejsze

    • 0 1

  • polscy niewolnicy

    sami sobie winni zgodziliscie sie nie protestujecie kiwacie glowa ok niech bedzie nieodpowiedni ludzie na odpowiedzialnych stanowiskach plebs ma kajdanki i porusza sie w rynsztoku poczekajmy az imigranci beda brac 2 tys euro w polsce a polak bedzie zapieralał za 900 brawo bdzie jest polka w du**e nie pozdrawiam i polecam jak najszybciej opuscic szeregi uni

    • 3 0

  • Tekst zupełnie oderwany

    od rzeczywistości. Wyobrażam sobie ten klimatyzator podczas spawania zbiornika 2x2x3m wewnątrz albo orzeźwiający nawiew przy tokarce czy w warsztacie slusarskim gdzie sie spawa albo używa palników acetylenowych. Praca to nie tylko biura.

    • 31 0

  • Podstawa prawna

    Proszę o podanie podstawy prawnej zapisu dot. Pracy w temperaturze max 28 C na hali produkcyjnej oraz 30 C w biurze . Piszą państwo o zasadach BHP czyli przepisach. Zasady BHP,a przepisy BHP to są dwie różne rzeczy. Artykuł powstał poprzez kopiowanie treści z innych artykułów, gdzie nie sprawdzono podstawy prawnej. Dziennikarz zanim opublikuje artykuł na temat na którym się nie zna powinien sprawdzić jego zgodność z przepisami.

    • 4 0

  • nie ma w Polsce przepisów ograniczających max temp dla pracownika

    ograniczenie temp. dotyczy młodocianych pracowników i kobiet w ciąży, oraz nielicznej grupy, koniec kropka
    to że pracownikowi biurowemu wyłącza się myślenie przy 30 stC nikogo nie interesuje, pracownik ma być zawsze na 100
    % .....

    • 0 0

  • (1)

    Za zimno, za ciepło. A pieniądze połowa by chciała najlepiej za siedzenie.

    • 0 0

    • Dokładnie tak. Ty byś nie chciał?

      • 0 0

  • wez termometr i idz do jakiejkolwiek małej pizzeri.

    lub malej knajpki - malej i zobaczysz ile teraz jest na kuchni stopni- oj grubo ,

    • 0 0

  • Zawsze możemy odmówić pracy. Jesteśmy dorosłymi ludźmi. Jeżeli warunki pracy są dla Ciebie niekomfortowe, nie musisz się oglądać na przepisy kodeksu.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Bogdan Szpilman

Prezes zarządu i właściciel firmy Rubo. Firma działa od roku 1991. Początkowo jako spółka cywilna, a od roku 1999 jako spółka z o.o. Obecnie Rubo jest głównym filarem Grupy RUBO skupiającej 5 podmiotów gospodarczych. Zarówno Rubo Sp. z o.o. jak cała grupa wspiera się wyłącznie o kapitał polski. Rubo Sp. z o.o. jest producentem własnych systemów rusztowań oraz hal namiotowych.

Najczęściej czytane