• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dobre wyniki Grupy Lotos

erka
4 listopada 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos twierdzi, że dobre wyniki finansowe jego spółki to przede wszystkim wynik sprawnej realizacji Programu 10+. Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos twierdzi, że dobre wyniki finansowe jego spółki to przede wszystkim wynik sprawnej realizacji Programu 10+.

W trzecim kwartale 2010 roku przychody ze sprzedaży Grupy Lotos wzrosły do poziomu 5.282,8 mln zł - to o ponad miliard złotych więcej niż przychody wypracowane w całym 2002 r. Zysk operacyjny spółki wyniósł 242,6 mln zł i zwiększył się o 31,7 proc. w porównaniu do III kw. 2009 r. Na dobre wyniki wpłynęła przede wszystkim sprawna realizacji Programu 10+.



- Z kwartału na kwartał nasz przerób surowca staje się coraz większy i bardziej efektywny. Dzięki czemu stale rośnie produkcja paliw i pozostałej gamy produktów naftowych. To wymierny efekt realizacji Programu 10+ - komentuje Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos. - W przyszłym roku, gdy uruchomimy dwie ostatnie instalacje programu, rafineria w Gdańsku "wyciśnie" z każdej baryłki ropy jeszcze więcej wysokomarżowych paliw.

Jak twierdzi Olechnowicz, poziom wykorzystania mocy przerobowych rafinerii gdańskiej - mimo niezakończonego jeszcze procesu inwestycyjnego -  waha się aktualnie w przedziale 95-100 proc. podczas gdy w Europie wskaźnik ten wynosi zaledwie około 80 proc. - Nasze służby handlowe, dzięki konsekwentnemu budowaniu rynku są w stanie uplasować dodatkowe wolumeny produktów w kraju - dodaje Olechnowicz.

W trzecim kwartale 2010 r. rafineria w Gdańsku przerobiła 2.196,2 tys. ton ropy, tj. o 45 proc. więcej niż w okresie porównywalnym 2009 r. Wzrosła też sprzedaż w segmencie produkcji i handlu. W okresie lipiec-wrzesień 2010 r. nastąpił przede wszystkim wzrost sprzedaży ciężkich olejów opałowych (+104,7 tys. ton), olejów napędowych (+102,9 tys. ton) oraz benzyn (+66,8 tys. ton).

Wyższe są też przychody i wyniki segmentu wydobywczego. W opisywanym kwartale wpływ miały na to przede wszystkim wyższe o 12,9 proc. notowania cen ropy naftowej Brent na rynkach światowych. Wydobycie ropy na Morzu Bałtyckim w III kw. 2010 realizowane było na złożu B3 i wyniosło 37,5 tys. ton. Sprzedaż surowca wyniosła 28,6 tys. ton i uplasowała się na poziomie zbliżonym do sprzedaży w III kw. 2009. W tym samym okresie produkcja gazu wyniosła 4,1 mln m.sześc.

Na koniec września 2010 r. zaawansowanie prac nad realizacją Programu 10+ wyniosło 99,81 proc. Obecnie trwa rozruch technologiczny instalacji MHC. To jedna z głównych i zarazem najbardziej zaawansowanych technologicznie instalacji Programu 10+. Dzięki jej uruchomieniu rafineria w Gdańsku znacznie zwiększy stopień konwersji, czyli głębokości przerobu surowca.
erka

Miejsca

  • ORLEN S.A. Gdańsk, Elbląska 135; Płock Chemików 7; Warszawa Bielańska 12

Opinie (22)

  • fajne laski pracują w ca1 :) (2)

    jw

    • 9 1

    • dziękujemy! (1)

      dziewczyny z CA1

      • 0 0

      • proszę bardzo!!!

        Chłopaki z CA1

        • 0 0

  • Sprzedać sprzedać

    Ciekawe który koleś na tym i jak zarobi.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Zbigniew Canowiecki

Prezes Zarządu „Pracodawców Pomorza”. Jest absolwentem Politechniki Gdańskiej. Doktorat uzyskał na Uniwersytecie Gdańskim.W latach 1981-2007 Prezes Zarządu i dyrektor giełdowej spółki „Centrostal S.A.”. Sprawował społecznie wiele funkcji m.in. Prezydenta Pomorskiej Izby Przemysłwo-Handlowej, Przewodniczącego Sejmiku Gospodarczego Województwa Pomorskiego, Przewodniczącego Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości. Członek Polskiego Forum Akademicko-Gospodarczego w Warszawie...

Najczęściej czytane