• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

EKF 2023. Obietnice przedwyborcze finansowane wzrostem zadłużenia

Robert Kiewlicz
5 czerwca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (57)
  • Europejski Kongres Finansowy to jedno z najważniejszych spotkań świata finansów w Polsce. Na zdjęciu Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Programowej Europejskiego Kongresu Finansowego.
  • Europejski Kongres Finansowy 2023 w Sopocie.
  • Europejski Kongres Finansowy 2023 w Sopocie. Na zdjęciu Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.
  • Europejski Kongres Finansowy 2023 w Sopocie. Na zdjęciu minister Waldemar Buda.
  • Europejski Kongres Finansowy 2023 w Sopocie. Na zdjęciu Jan Krzysztof Bielecki.
  • Europejski Kongres Finansowy 2023 w Sopocie. Na zdjęciu Leszek Pawłowicz, koordynator Europejskiego Kongresu Finansowego, emerytowany profesor UG.

. Obywatele powinni zrozumieć, że pieniądze na różnego rodzaju "tarcze", trzynaste i czternaste emerytury oraz inne programy socjalne, których propozycje mnożą się przed wyborami, finansowane są wzrostem ich zadłużenia oraz erozją wartości ich oszczędności - twierdzą eksperci Europejskiego Kongresu Finansowego, który rozpoczął się w poniedziałek w Sopocie. Według nich wzrost gospodarczy Polski w 2023 r. wyhamuje do 0,8 proc., w 2024 przyspieszy do 2,7 proc., średnioroczna inflacja CPI w 2023 r. wyniesie 12,8 proc., a na koniec 2023 r. wskaźnik wyniesie 9,3 proc.





- W obecnej sytuacji powinniśmy koncentrować się na zniwelowaniu konfliktów wewnętrznych oraz działaniach na rzecz bezpiecznego rozwoju, w tym na stabilności systemu finansowego. Wymaga to odpowiedniej polityki antyinflacyjnej, w szczególności pieniężnej i fiskalnej, wzmacniania praworządności, zaprzestania retoryki antyunijnej i sporów z UE - twierdzi dr hab. Leszek Pawłowicz, em. prof. UG., prezentując najnowsze wyniki makroprognoz EKF.

Niskie tempo wzrostu gospodarczego i ujemna konsumpcja



- Tempo wzrostu gospodarczego w dłuższej perspektywie nie będzie szybsze niż 3,5 proc. w latach 2025-2026 - powiedział dr Marcin Mrowiec, prezentując wyniki raportu "Makroekonomiczne wyzwania i prognozy dla Polski". - Ten umiarkowany wzrost jest efektem niskiego poziomu inwestycji w ostatnich latach i nie najlepszych prognoz na najbliższe. Prognozy dotyczące inwestycji zakładają średnio 3,7 proc. r/r wzrostu w latach 2023-2026 i w żadnym z lat nie przekraczają 5,5 proc. Konsumpcja prywatna będzie w tym roku ujemna na poziomie -0,5 proc., co wynika z uderzenia inflacyjnego, które doprowadziło do spadku dochodów realnych i spadku realnej konsumpcji. Inflacja utrzyma się w tym roku na wysokim poziomie. Średniorocznie wyniesie ona 12,8 proc. w tym roku. Na koniec roku ma wynieść 9,3 proc., a w przyszłym roku: 6 proc.


Według dr Mrowca, wobec rekordowo niskiego poziomu bezrobocia i wobec kurczenia się zasobów pracy w Polsce w wyniku zmian demograficznych powinniśmy zadbać o jak najsilniejsze bodźce, skłaniające do podejmowania pracy przez osoby nieaktywne zawodowo. Masowe programy rozdawnicze działają dokładnie w odwrotnym kierunku.

W uroczystym otwarciu Europejskiego Kongresu Finansowego wziął udział były wicekanclerz i minister spraw zewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec Joschka Fischer. W uroczystym otwarciu Europejskiego Kongresu Finansowego wziął udział były wicekanclerz i minister spraw zewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec Joschka Fischer.

Ingerencja państwa zagrożeniem dla stabilności systemu finansowego



- Pogłębiająca się ingerencja państwa w system bankowy stanowi zagrożenie dla stabilności systemu finansowego Polsce. Dotyczy to m.in. nowych obciążeń sektora bankowego - programy wsparcia kredytobiorców, koszty restrukturyzacji zagrożonych upadłością banków, nadmiernego finansowania budżetu państwa przez banki, jak również nadmiernej zależności wybranych banków od państwa - twierdzi dr Marta Penczar, koordynatorka EKF Research.


Nowa Unia z Gruzją, Mołdawią i Ukrainą



W uroczystym otwarciu Europejskiego Kongresu Finansowego wziął udział były wicekanclerz i minister spraw zewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec Joschka Fischer. Jest on również honorowym Przewodniczącym Rady Programowej Europejskiego Kongresu Finansowego.

- Unia Europejska już nie będzie taka jak kiedyś. Obiecaliśmy członkostwo Ukrainie, obiecaliśmy również członkostwo w Unii Europejskiej Gruzji i Mołdawii. Musimy trzymać się tych zobowiązań, ale to wymaga transformacji Unii Europejskiej w przyszłości. Nowa Unia Europejska z silniejszym wpływem geopolitycznym i z silniejszymi interesami geopolitycznymi musi polegać na głosie nowych państw członkowskich - mówił Joschka Fischer.

Znajdź najbliższy bankomat



Wiarygodność w czasach kryzysu zaufania tematem EKF



Europejski Kongres Finansowy to jedno z najważniejszych spotkań świata finansów w Polsce. Uczestnikami EKF są prezesi wiodących instytucji finansowych, polscy i zagraniczni politycy kształtujący politykę gospodarczą, uznani makroekonomiści i menedżerowie najwyższych szczebli z sektorów bankowości i rynku kapitałowego, ubezpieczeń, konsultingowego i prawnego, innowacji i IT, a także eksperci ze środowisk naukowych.



Hasłem przewodnim tegorocznego Europejskiego Kongresu Finansowego, który odbywa się w dniach 5-7 czerwca 2023 r., będzie wiarygodność w czasach kryzysu zaufania. Podczas trzech dni kongresu w debatach i wystąpieniach poruszymy kilkadziesiąt tematów. Wiodącymi obszarami tematycznymi Kongresu będą m.in.: nowy porządek na świecie, w Europie i w Polsce, nowy ład w sektorze finansowym oraz nowe technologie w finansach.

Wydarzenia

Europejski Kongres Finansowy 2023

konferencja, debata

Zobacz także

Opinie (57) 8 zablokowanych

  • Do Berlina, do Berlina !

    Całe to towarzystwo!

    • 7 4

  • Akurat zadłużanie się jest dobrym pomysłem (2)

    Najpierw konsumujemy, potem niby trzeba oddać, ale z kolei inflacja powoduje że oddajemy tak naprawdę mniej niż pożyczliśmy.
    A dodruk pieniądza w wykonaniu państwa jest braniem kredytu bez odsetek - owszem finansują go trzymający oszczędności w skarpecie, ale to ich wybór, każdy może się zabezpieczyć przed inflacją, a jak tego nie robi to już jego sprawa.

    Bo obecna sytuacja państwa jest podobna jak każdego z nas.
    Chcemy coś mieć - powiedzmy samochód (indywidualnie) czy np. sieć autostrad (publiczne inwestycje).

    No i teraz pytanie - wolimy sobie samochód kupić dziś za wydrukowane pieniądze, które trzeba będzie w ciągu kilku lat oddać, ale m.in. dzięki temu ciągłemu dodrukowi oddamy pieniądze warte znacznie mniej pracy.
    Czy ciułać wiele lat aż uciułamy całą kwotę, która również dzieki ciągłemu dodrukowi być może nigdy nie zostanie osiągnięta, bo dobro na króre odkładamy ciągle drożeje.
    Nawet gdyby państwo w ogóle nie drukowało pieniędzy, to i tak zbieranie na daną inwestycję musiałoby trwać latami no i inwestycja kosztowałaby tyle ile faktycznie jest warta.
    Dzięki dodrukowi nie dość że możemy mieć ją od razu (szybciej), to jeszcze obsługa tego rodzaju długu powoduje że oddajemy mniej niż była warta, bo kwotowo oddajemy tyle samo, ale inflacja nam ten dług zjada.

    • 1 11

    • Sam wymyślasz te brednie czy nowogrodzka ci pisze Nie dziwie się że opowiadasz takie bzdury gdy w szkole miałeś dwie godziny religii tygodniowo i zero ekonomii

      • 1 0

    • prawdziwy z ciebie jaszczomp, zaraz glape wygryziesz ze stanowiska

      taki ekonomysta na miare nieudacznikow z pis

      • 0 0

  • Najbardziej smieszne jest to ze to są eksperci POKozycji z jednej strony krzycza ze trzeba zaciskac pasa biedni maja byc biedni

    a z drugiej strony Donald krzyczy ze kazdy bedzie odostawał od niego pieniadze z rzadu.:) Tak jak juz dawno mówili POKOlitycy ze 2 razy obiecane to jak raz spełnione obietnice.
    Tak jak kolejny Powski ekspert mówil ze PO moze tylko kłamstwem wygrac wybory wiec niech kolejny raz obieca wszystkim wszystko jak za zieloną wyspą i zadnej obietnicy nie dotrzyma bo kasy niema i nie bedzie!

    • 8 3

  • Jeszcze

    Niech obieca że mieszkania potanieją to już będzie szczyt obiecanek cacanek.

    • 3 2

  • W uroczystym otwarciu Europejskiego Kongresu Finansowego wziął udział były wicekanclerz i minister spraw zewnętrznych Republiki

    Polska gospodarka rośnie najszybciej w OECD, inflacja spada znacznie szybciej niż prognozował ktokolwiek, dług publiczny procentowo jest mniejszy niż w większości krajów UE i spełnia jej kryteria.
    Nie piszę że raj, piszę że jest dobrze co jest dla was tragedią ofcrs...

    • 6 3

  • Za peło dług publiczny 55% Pkb (2)

    Bez programów socjalnych. Teraz 49% PKB z programami socjalnymi. Peło złodzieje?

    • 7 3

    • To prawda.

      • 1 1

    • Od lat glownym powodem mieszczenia sie w % zadluzeni jest kreatywna ksiegowosc i ukrywanie dlugu w spolkach.

      PO to zlodzieje, zatem PiS to bandyci fiskalni

      • 1 0

  • o rany Joschka (1)

    Czytam, czytam, myślę: no prawdę mówią, ale i patrzę...a tam na zdjęciu Joschka Fischer. To ten, który interesuję się poglądami Marksa i Mao Zedonga, chce nas uczyć o wolnym rynku i wolności szeroko rozumianej ? Przecież był członkiem skrajnie lewicującej partii, cały czas chodził na protesty i wszczynał awantury. To ma być autorytet na Europejskim Kongresie Finansowym ? Może jeszcze Baader Meinhof ?

    • 6 1

    • Tak jest.

      • 1 0

  • czemu nie zaprosili Glapy-jaszczembia?

    Jest najlepszym finansistą w pisie, chociaż najgorszym jakiego znam
    Miliony Polaków ma przez niego 2 razy większe raty kredytu i zrujnowane życia, ale medale od Dudy mu się po prostu należą
    Cela mu się należy bardziej niż medal, ale to dopiero po tym jak pis przegra wybory i Zero przestanie kryć swoich koleżków

    • 1 2

  • Aby Państwo było silne - powinno byc mniej państwa w państwie!!!

    a nie zakazy, licencje za wszystko płać , utrzymuj biurokratów, utrzymuj niepracujących. Dlaczego znieśli zawód trenera, a prawnika nie?? Tylko głupcy wierzą pisowi i ich rozdawanej kasie z powiększanego długu który my i nasze wnuki będziemy spłacać!

    • 4 2

  • Bez ekonomi społecznej

    Nie ma zarządzania i sprawiedliwej wolności to są frazesy urzędników nie deszcz sukcesu

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Dorota Sobieniecka- Kańska

Dyrektor Gdańskiego Klubu Biznesu. Wydawca, dziennikarka, wykładowca, doradca public relations. Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. W przeszłości kierownik literacki Teatru Muzycznego pod dyrekcją Jerzego Gruzy; dziennikarka - z-ca redaktora naczelnego, redaktor naczelna, publicystka i komentatorka „Głosu Wybrzeża”; prezes zarządu wydawnictwa Baltic Press (wydawca anglojęzycznego dwumiesięcznika „Baltic Transport Journal”; dyrektor Biura Zarządu...

Najczęściej czytane