• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ekologia to zabawa dla bogatych

erka
29 sierpnia 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
Cena dyskwalifikuje ekologiczne budowanie. Wybudowanie takiego lokum kosztuje ok. 50 - 70 proc. więcej niż domu zbudowanego najniższym kosztem. Cena dyskwalifikuje ekologiczne budowanie. Wybudowanie takiego lokum kosztuje ok. 50 - 70 proc. więcej niż domu zbudowanego najniższym kosztem.

W Polsce nie opłaca się być pro-ekologicznym. To zabawa dla bogatych. Budowa eko domu czy kupno samochodu na prąd może zrujnować nasze finanse. Przeciętnej rodziny z Trójmiasta nie stać na ekologię - wyliczyli doradcy Aspiro.


Ile można zyskać inwestując w ekologiczne przedsięwzięcia gospodarcze za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych? Ile można zyskać inwestując w ekologiczne przedsięwzięcia gospodarcze za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych?
Wydatki na użytkowanie samochodu ekologicznego. Wydatki na użytkowanie samochodu ekologicznego.

Cena dyskwalifikuje ekologiczne budowanie dla przeciętnego Kowalskiego. Technologia tzw. domu pasywnego (czyli uzyskującego dużą część energii ze źródeł odnawialnych) jest coraz wydajniejsza i łatwiej dostępna niestety ustawodawstwo nie daje wystarczających zachęt. Wybudowanie takiego lokum kosztuje ok. 50 - 70 proc. więcej niż domu zbudowanego najniższym kosztem. W Polsce państwowe programy wspierania ekologicznych inwestycji dopiero raczkują. "Zieloną jaskółką" jest możliwość skorzystania z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zakup i montaż instalacji wykorzystujących energię słoneczną. Dopłaty mogą sięgnąć nawet 45 proc. kosztów.

Aktualnie tylko dwa banki - BOŚ Bank oraz Bank BPH - oferują kredyty hipoteczne przeznaczone na budowę lub modernizację domów z wykorzystaniem technologii ekologicznych. - Atrakcyjność tych rozwiązań polega na tym, że w przeciwieństwie do obniżonej prowizji korzyści płynące z obniżenia marży klienci odczuwają co miesiąc, płacąc raty niższe nawet o kilkaset złotych. Niższa od standardowej marża, wynosi 0,1 proc. w przypadku kredytu EKOhipoteczny w Banku BPH. Uzyskanie takiej wartości w porównaniu do standardowej marży na poziomie 1,6 proc. pozwala uzyskać oszczędność sięgającą ponad 700 złotych - wylicza Adam Pawłowicz, doradca Aspiro z Trójmiasta.

W jaki sposób starasz się być "ekologiczny"?


W Polsce nie funkcjonują jeszcze żadne formy państwowych dopłat do zakupu ekologicznych samochodów. W dodatku analitycy, wspierając się wiedzą naukowców udowodnili, że produkcja, używanie, a przede wszystkim utylizacja średniej klasy samochodu hybrydowego, wyposażonego w baterie niklowe, jest w sumie bardziej szkodliwa dla środowiska, niż cały cykl życia Hummera - prawdziwego potwora o niemal niespożytym apetycie na paliwo.

Kilka marek ma już jednak w ofercie samochody z napędem hybrydowym (spalinowo-elektrycznym). Niestety ich cena nie zachęca do zakupu. Licząc "na zimno" ich użytkowanie nie przynosi oszczędności w domowym budżecie. Różnica w koszcie "hybrydy" i spalinowego odpowiednika sięga zazwyczaj ok. 30 proc. Koszt eksploatacji jest za to niższy tylko nieznacznie. Na 100 km zaoszczędzimy około 5 złotych (ok. 5 groszy/1km). - To oznacza, że różnica w cenie auta z napędem hybrydowym zwróci się po przejechaniu ponad 150 tys. km. Przeciętnie po około 6 latach użytkowania suma wydana na kredytowany zakup i używanie samochodu "Eko" zrówna się więc z tą wydaną na samochód tradycyjny - ocenia Pawłowicz.

Koszty powodują, że najczęściej takie samochody kupują w celach prestiżowych władze samorządowe. Tak jest chociażby w Krakowie, czy Wrocławiu, gdzie straż miejska niemal bezszelestnie może poruszać się po rynku kilkoma pojazdami spalinowo-elektrycznymi. Czy takie ekologiczne pojazdy zainteresują również urzędników z Gdańska, Gdyni, może Sopotu? - czas pokaże.

Zyskać można inwestując w ekologiczne przedsięwzięcia gospodarcze za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych. Globalny popyt na takie rozwiązania rośnie, także w Polsce dostępnych jest już kilka opcji. Strategie wszystkich eko funduszy wskazują, że w ich środki będą inwestowane w przedsięwzięcia przyjazne środowisku. Czy idą za tym zyski? Na przestrzeni ostatniego roku wymienione fundusze radziły sobie ze zmiennym szczęściem. Oprócz ograniczonej oferty ekologicznych funduszy pole do ekoinwestowania daje też giełda. GPW od listopada 2009 publikuje indeks RESPECT, na który składają się wyniki firm odpowiedzialnych społecznie. Jednym z elementów podlegających ocenie przed dopuszczeniem firmy do indeksu jest jej odpowiedzialność w obszarze ekologii (choć nie jest to czynnik kluczowy).

Niestety droga technologia i brak zachęt podatkowych powodują, że ekologia to wciąż hobby dla wybranych, a nie sposób na oszczędzanie dla przeciętnego Kowalskiego. Dobre samopoczucie, które zyskujemy stawiając na ochronę środowiska, ma cenę, która szybko zepsuje nam nastrój.
erka

Opinie (41) 3 zablokowane

  • Mozna zyc ekonomicznie i byc ekologicznym (1)

    Przyklad:Woda kranowa w Gdansku ma parametry odpowiadajce niegazowanej wodzie zrodlanej kupowanej w marketach. Przy czym, woda kranowa jest kilkaset razy tansza.Moze ktos ma inne pomysly?

    • 8 1

    • ''Biznes w butelce'' wpisz w you tube

      reżyseria: Stephanie Soechtigprodukcja: USArok produkcji: 2009język: polski lektor''Inspirujący, świetnie zrealizowany dokument, który opowiada o ciemnych stronach przemysłu zajmującego się produkcją butelkowanej wody.Branża reklamowa wykreowała obraz wody butelkowanej jako jednego z najlepszych i najwartościowszych płynów dla człowieka. Osoby chcące odżywiać się zdrowo powinny pić jej jak najwięcej. Nic bardziej mylnego. Autorzy filmu burzą to wyobrażenie, odsłaniając kulisy przemysłu, który za tym stoi. Okazuje się, że woda kupowana w sklepach nie jest wcale tak zdrowa, jak twierdzą jej producenci. Co więcej, spożywanie jej w nadmiarze może być dla nas niekorzystne, czy wręcz niebezpieczne. Często też woda butelkowana to po prostu zwykła, przefiltrowana „kranówka”. Obraz pokazuje, jak wielkie koncerny próbują omijać prawo lub naginają je do swoich potrzeb. Poruszony zostaje również problem plastikowych opakowań, w których sprzedaje się wodę. Miliony kilogramów śmieci generowanych przez przemysł zaburzają równowagę naszego ekosystemu i negatywnie wpływają na stan środowiska naturalnego. Sprawa jest jednak wyciszana, ponieważ gra idzie o ogromne pieniądze.Brawurowo zrealizowany przez parę debiutantów film dokumentalny, który odsłania kulisy przemysłu wody butelkowanej, a tym samym mówi o obłudzie koncernów. O ich egoizmie i świadomym działaniu na szkodę ludzkości. Autorzy obrazu przedstawiają firmy i ludzi, którym bezwzględne dążenie do zysku przesłoniło wszelkie normy etyczne.''źródło: alterkino.org/biznes-w-butelce#more-2174

      • 4 0

  • zaraz sezon grzewczy i my w Gdyni zaczniemy oddychać ,,zdrowym ekologicznym

    powietrzem" tj. spalanym plastikiem i innym g....m.

    • 3 1

  • Trój- miasto

    to chyba jeden z niewielu artykułów na 3City,który zaczynam od komentarzy użytkowników... Co to ludzi porusza...

    • 2 1

  • ZA POZNO

    juz na jakakolwiek ekologie, widac jak przyroda nam za to wszystko sie odplaca

    • 0 2

  • ekologia

    myślę, że edukację ekologiczną Polaków należałoby zacząć od wytłumaczenia panu Edziowi z wąsem, że mycie jego fabii 1.3 htp na parkingu pod domem jest szkodliwe dla środowiska, a panu Mieciowi , żeby nie wyrzucał swoich śmieci do lasu.

    • 1 1

  • to ekspansywność jest dla bogatych

    Jak wam tak ciąży ochrona środowiska/ zasobów naturalnych oraz ochrona przyrody (bo termin ekologia to nauka o funkcjonowaniu przyrody) to może wyemigrujcie do Chin. Tam nikt o to nie dba. Liczy się aby do przodu, po trupach. Niszczą środowisko u siebie na potęgę, ale to zmartwienie tylko biednych. Bogaty sobie kupi wyspę z palmą i na niej będzie siedział. To biedny będzie się dusił w smogu i pił zatrutą wodę.

    • 1 0

  • Ankieta do chrzanu

    Czemu nie ma możliwości zaznaczenia więcej niż jednej odpowiedzi?

    • 0 0

  • Zacznijmy od siebie. (1)

    Hasła mnie nie interesują. Ja osobiście chcę zostawić swój kawałek świata najbliższym w jak najlepszym stanie, to nie my mamy prawo do decydowania o przyszłości, a nasze dzieci. Osobiście staram się żyć tak, by jak najwięcej zostawić tego co dookoła mnie dla dzieci, wnóków itd., nie mówię tutaj o betonie, samochodach i innych śmieciach, które obecnie są ważniejsze jak człowiek.

    • 3 0

    • nikt

      Ważniejsze nie tylko niż człowiek, ale i przyroda.

      • 1 0

  • Ekologia to kwestia świadomości, a nie portfela

    Jeżeli każdy będzie sobie zadawał pytanie, co ja będę miał z tego, że będę ekologiczny, to nie będzie nigdy ekologiczny, ponieważ generalnie, przy obecnej rabunkowej formie rozwoju gospodarczego, pojęcie ekologia jako ochrona środowiska jest sprzeczna z ekonomią. Po prostu nie opłaca się dbać o środowisko, dopóki dostarcza ono nam zasobów, energii i przestrzenii. A głoszenie haseł ekologicznych przez niszczycieli środowiska, czyli przez większość instytucji i ludzi ma charakter wyłącznie medialno-marketingowy i nie ma nic wspólnego z ochroną środowiska, np. ekologiczna stacja benzynowa czy eklogiczne osiedle dla bogaczy wybudowane na śródleśnej łączce. To oksymorony.Czy się komuś to podoba czy nie idee ochrony środowiska należy przede wszystkim uświadamiać, a nie kalkulować i zaczynać o siebie. Co ja zrobiłem dla naszej planety, dla przyszłych pokoleń.Największym zagrożeniem ekologicznym i punktem wyjścia i tak jest dziś przeludnienie.

    • 1 0

  • ekologia

    nie dajmy się zwariować. przestańmy opowiadać dyrdymały o ekologii na okragło.trzeba ludzi uczyc tak uczyc porzadku i utrzymywania wszystkiego w czystosci - oczywiscie bez przesady.należy wszystkie produkty i wyroby badać przed wprowadzeniem do sprzedazy ale przedtem wrocic do norm tak by mozna bylo do czegos porownywac

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Arkadiusz Aszyk

Menedżer z branży stoczniowej. Prezes Mostostalu Pomorze. Ukończył Wydział Zarządzania na Uniwersytecie Gdańskim, doktor nauk ekonomicznych. Pracował w Stoczni Gdynia pełniąc funkcję m.in.: doradcy zarządu, dyrektora biura zarządu, pełnomocnika zarządu ds. restrukturyzacji stoczni oraz członka zarządu. W 2005 roku był doradcą Sekretarza Generalnego CESA z siedzibą w Brukseli. W latach 2002-2004 wykładał na Uniwersytecie Gdańskim i w Sopockiej Szkole Wyższej w okresie 2003-2009. Potem...

Najczęściej czytane