• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Elektrownia jądrowa powraca, ale wciąż tylko w planach

Wioletta Kakowska-Mehring
20 czerwca 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
W 2005 roku powrócono do pomysłu budowy elektrowni jądrowej. Według wstępnego harmonogramu pierwszy blok miał ruszyć w 2020 roku. Bloku nie ma, wciąż są tylko ruiny w Żarnowcu. W 2005 roku powrócono do pomysłu budowy elektrowni jądrowej. Według wstępnego harmonogramu pierwszy blok miał ruszyć w 2020 roku. Bloku nie ma, wciąż są tylko ruiny w Żarnowcu.

Minister klimatu Michał Kurtyka podał nowy harmonogram budowy elektrowni jądrowej. Prezydent Andrzej Duda wybiera się w przyszłym tygodniu na spotkanie z prezydentem Donaldem Trumpem, a jednym z tematów ma być właśnie elektrownia. Czy to prawdziwy plan, kolejny odcinek serialu czy tylko... kampania? Gdyby było mniej gadania, a więcej działania, to właśnie w tym roku ruszyłby pierwszy jądrowy blok energetyczny.


Czy w Polsce powinna powstać elektrownia jądrowa?


Minister klimatu Michał Kurtyka ocenia, że budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce powinna ruszyć w 2026 r., pierwszy reaktor - w 2033 r., a w 2040 r. powinno działać sześć bloków jądrowych. Takie deklaracje padły kilka dni temu podczas wideokonferencji z dyrektorem generalnym Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Williamem Magwoodem.

- Energetyka jądrowa spełnia poważną rolę w zbliżaniu nas do neutralności klimatycznej. Polska chce rozwijać swój program jądrowy, by do 2040 roku działało sześć reaktorów jądrowych. Przechodzimy przez transformację energetyczną i jako część Unii Europejskiej bierzemy pod uwagę założenia Europejskiego Zielonego Ładu. Będziemy budować morskie farmy wiatrowe i rozwijamy energię odnawialną na prywatnych domach, głównie dzięki fotowoltaice - powiedział minister. I dodał: - Kluczowym elementem wykonalności całego projektu są źródła finansowania. I to może być problemem.

Polska elektrownia jądrowa jest jak Yeti



Harmonogram jest, a co z lokalizacją? Dziś mówi się, że decyzja ma być podjęta w przyszłym roku. A co z technologią? I tu pojawia się wizyta prezydenta Andrzeja Dudy. Jak podało radio RMF FM, jednym z głównych tematów rozmów podczas spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem ma być współpraca obu krajów w zakresie energetyki. Stany Zjednoczone będą chciały sprzedać Polsce elektrownię atomową, chcą zapewnić zarówno technologię, jak i wykonanie, a także... udzielić Polsce kredytu.

Gra o technologię i wielkie pieniądze



Ta zbieżność deklaracji ministra i wizyty prezydenta nie jest przypadkowa. Czy jednak tym razem coś z tego wyniknie?

- W tym roku możemy spodziewać się rozstrzygnięć ws. budowy elektrowni atomowej w Polsce - zapowiedział w lutym tego roku Piotr Müller na antenie radiowej Jedynki.
Dodał wówczas, że budowa elektrowni jądrowej jest jednym z elementów, przez który Polska ma realizować cele klimatyczne. Stwierdził, że jeżeli mamy ograniczyć emisję dwutlenku węgla, to wybudowanie takiej elektrowni jest bez wątpienia jednym z ważnych filarów dostarczania energii w Polsce.

Elektrownia jądrowa na Pomorzu. Może będzie, a może... nie



I tu najważniejsze. Punktem wyjścia do tej rozmowy było przypomnienie wizyty w Polsce prezydenta Francji, Emmanuela Macrona. Okazuje się, że ważnym tematem tej wizyty, która odbyła się na początku lutego tego roku, była właśnie energetyka jądrowa. Francja jest jednym z krajów, które dysponują technologią. Na to, czy jesteśmy dalej, czy bliżej od podjęcia decyzji, rzecznik nie udzielił wówczas odpowiedzi, przypomniał jedynie, że udziałem w budowie polskich elektrowni jądrowych (bo ostatnio nawet mówi się o wielu blokach energetycznych) są zainteresowane firmy z Francji, Korei Południowej i właśnie Stanów Zjednoczonych.

Budujemy od lat 70.



Czy w tej sytuacji kolejnego harmonogramu i deklaracji możemy się spodziewać tuż przed wizytą naszych oficjeli w Korei Południowej? Problem w tym, że elektrownia jądrowa to poważna inwestycja, z wieloma elementami polityki. Tak że lepiej nie przywiązywać się do kolejnych harmonogramów i deklaracji wygłaszanych przez polityków.

Rząd wycofuje się z budowy elektrowni jądrowej



I tu należy przypomnieć, że my tę elektrownię budujemy od lat 70. Wówczas podjęto decyzję. Nawet rozpoczęto prace. W Żarnowcu do dziś pozostały betonowe konstrukcje. Pierwszy blok miał ruszyć w 1989 roku. Jednak po przemianach w 1990 roku oficjalnie zarzucono budowę. Do pomysłu reaktywacji tego projektu powrócono w 2005 roku, kiedy to Sejm wyraził zgodę na powrót do budowy elektrowni jądrowej. W 2010 roku powołano nawet spółkę PGE EJ1, która zajęła się projektem. Na początku uruchomienie pierwszego bloku zaplanowano na 2020 rok, potem już mówiło się o 2022 roku, jednak z biegiem lat padały już rożne, kolejne daty. Wszyscy chcieli, ale pierwszej łopaty nie udało się wbić, a ówczesny rząd bardziej skupił się na gazie łupkowym. Po przejęciu rządów przez PiS wydawało się, że plan budowy w ogóle zostanie zarzucony. Ten rząd stawiał z kolei na węgiel. Kilka lat upłynęło na sprzecznych deklaracjach ówczesnego ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego.

- Projekt budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej został zawieszony, a może zostać ostatecznie porzucony - powiedział pod koniec stycznia 2017 roku minister Tchórzewski w radiu RMF FM.
- Elektrownia jądrowa w Polsce jest bardzo potrzebna, mamy pieniądze, potrafimy sami ją wybudować - stwierdził ten sam minister w sierpniu 2017 roku, tym razem na antenie TVP Info, i dodał, że plan budowy elektrowni atomowej jest kontynuowany, a on sam jest zwolennikiem takiej elektrowni, ale decyzji rządu w sprawie budowy jeszcze nie ma.

Elektrownia jądrowa. Harmonogram się sypie



I tak upłynęły kolejne lata. Energetyka węglowa, ale też w fazie projektów, była ostatnio górą. Dziś ta retoryka się zmieniła. Znów mówi się o energetyce odnawialnej i właśnie o atomie. Tylko czy i tym razem nie skończy się na mówieniu.

Przypomnijmy, że według zapowiedzi pierwsza elektrownia jądrowa miała powstać w województwie pomorskim. Po przeprowadzeniu badań i analiz rozpatrywane były dwie lokalizacje - "Lubiatowo-Kopalino" (gmina Choczewo) oraz "Żarnowiec" (gminy Gniewino i Krokowa). Ostatecznej lokalizacji dalej nie wybrano.

Opinie (127) 6 zablokowanych

  • taaa ogłosili Polskę potęgą węglową i nagle przed wyborami o atomie sobie przypomnieli

    • 9 2

  • (5)

    Jak dla mnie za duże ryzyko. Każdy może gdzieś popełnić błąd lub coś się zepsuć, nawet przy obecnych technologiach. Druga sprawa ceny za prąd i tak nie spadną, nawet gdyby rząd wymyślił perpetuum mobile

    • 10 7

    • (3)

      "Każdy może gdzieś popełnić błąd lub coś się zepsuć, nawet przy obecnych technologiach."
      Masz racje, ale sądzę, że Twój wpis ma tło o podłożu elektrowni w Czarnobylu.
      Tam się zderzyła stara technologia z... politycznym zapotrzebowaniem na realną energię.
      Szczególnie jednego aparatyczyka(jednego z ukraińskich energetyków jądrowych),
      który się później wypierał, że wywierał wpływ na kolegów, żeby z reaktora
      wytworzyć więcej mocy, podsycona polityką na najwyższym, bo moskiewskim - szczeblu,
      dała efekt, w postaci katastrofy...
      A tamtej elektrowni, nie można porównywać do dzisiejszych.
      Fukushima to znów trzęsienie ziemi. I podejrzewam, że od tamtej awarii, japończycy
      jeszcze bardziej unowocześnili swoją technologię, w zakresie pozyskiwania energii z atomu.
      Jednak energia powinna być wytwarzana z wielu!!! równoległych źródeł:
      OZE :
      > wiatraki na lądzie i morzu
      > coraz bardziej efektywne panele FV
      > energia ze stopni wodnych
      i rozwinięta na poziomie XXI w. EJ

      • 2 1

      • technologie zawsze są najnowocześniejsze (2)

        a niedoskonałości zawsze się pojawiają. W przypadku awarii wiatraka, czy elektrowni gazowej nic się nie dzieje. W przypadku elektrowni atomowej, może ucierpieć cały kontynent. A kto płaci za niwelowanie skutków katastrof? My - czyli budżet państwa.

        • 3 1

        • (1)

          W przypadku elektrowni gazowej też może być małe pierdut. Z takim myśleniem dalej powinniśmy siedzieć w jaskiniach i robić ogniska zimą żeby się ogrzać.

          • 1 3

          • Małe pierdut, a chmura nad Europą to jest duża różnica

            • 3 2

    • Jerzy Lipka

      Dlaczego nie spadną? Mogą spaść przy tym samym poziomie podatków, ale niższych kosztach produkcji jak w elektrowni jądrowej. A o pasywnych systemach bezpieczeństwa coś słyszeliście? Dział niezależnie od woli człowieka na zasadzie praw fizyki! Są niezawodne! Awarii raczej należy się bac w zwykłych zakładach chemicznych..Ta w Indiach w Bhopal w 1984 roku zabiła 20 tysięcy ludzi! To co w związku z tym? Zamykamy rafinerie Płocka?

      • 0 0

  • Nareszcie długo czekałem na studiach miałem siłownie atomowe (1)

    • 1 2

    • Nie ma czegos takiego

      Chyba konczyles wydzial gier i zabaw. Sa elektrownie

      • 1 1

  • Spokojnie USA (2)

    Planują nam jedna sprzedać.

    • 2 2

    • (1)

      Weźmy od Francuzów. W ten sposób łatwo ich spacyfikujemy w kwestii neutralności klimatycznej.

      • 1 0

      • Dobry

        Plan

        • 0 1

  • Opinia wyróżniona

    Prawda taka, że to właśnie przez nieudolność kolejnych rządów przez ostatnie 30 lat (5)

    w tym temacie będziemy płacić coraz więcej za prąd. Bo przez 30 lat żaden rząd nie zrobił niczego, żeby realnie odejść od węgla jako głównego surowca do wytwarzania energii elektrycznej, a teraz zmieniająca się polityka energetyczna UE stawiająca na ekologię stawia nas w sytuacji bez wyjścia, bo przestawienie kraju tak opartego w większości na elektrowniach węglowych jak nasz na inne źródła energii to nie jest kwestia roku, czy nawet 5 lat, ale przynajmniej 10 - 15.

    • 53 8

    • Prawda jest taka, że my wcale nie potrzebujemy elektrowni atomowej, a także jej nie chcemy (2)

      • 6 14

      • (1)

        Nawet głupia ankieta pokazuje, że "chcemy" atom w Polsce. Żarnowiec (jeszcze kilka lat temu) pokazywał znacznie lepiej czym był, albo czym miał być. Inwestycja, która najpierw rozkradli, potem oprotestowali, potem znowu rozkradli, a potem był Czarnobyl. Polecam się zainteresować tematem jak w czasach budowy Żarnowca raptem wszyscy ludzie w okolicy robili remont swoich domków z użyciem tych samych materiałów :)

        • 8 3

        • wszystko zależy od tego kto robi ankietę

          • 5 1

    • Engineer - power

      W USA są organizowane konkursy na czyste spalanie z węgla np. czyste spalanie węglem w piecu dolnego spalania z odzyskiem ciepła za pomocą silnika Stirlinga. Biorą w nich udział studenci z dobrych amerykańskich uczelni. Ludzie, potrafią zbudować piec na węgiel , który nie dymi za 500 zł, dla krajów trzeciego świata gdzie pali się drewnem czy węglem.
      Wmówili Ci, że trzeba zamknąć. Wegiel jest beee.. itd.

      • 2 1

    • budowa elektrownia była już bardzo zaawansowana, reaktory już były kupione, ale z powodów ideolo trzeba było zaprzestać budowy. Reaktory pracują bez problemów do dzisiaj (sprzedane za grosze) a my jak zwykle z ręką w nocniku

      • 2 1

  • to jest oczko wodne i jeszcze dostanie 5000 tys od dudy

    • 2 0

  • A w roku 2050 to będziemy bogatsi od Niemców...

    • 0 1

  • Ruskie maja juz ałe pływajace elektrownie atomowe,mozna juz budowac bardzo szybko małe elektrownie atomowe! (1)

    A unas tylko bajki wciskają te terminy sa guzik warte!!Bo rząd zamiast szybko budowac woli dawac kase na dziecioroby jak bon wakacyjny niż inwestować w technologie!
    kupie on wkacyjny od dzieciorobów za flaszke :) Wiecej nie dostaniecie :)

    • 3 2

    • Mozna

      Ale kasy nie ma i nikt jej nie pozyczy.

      • 1 0

  • Tchorzewski plus sasin

    Od lat pge ej to najlepsza firma. Nic nie robia a kase dostaja.

    • 1 0

  • Wołanie. (1)

    To wołanie o śmierć.Mało wam wirusa?Samobójstwo dla 3-miasta?Tego chcecie?

    • 4 9

    • Jerzy Lipka

      Proszę nie opowiadać bajek! Tylko poczytać coś o nowoczesnych elektrowniach jądrowych pasywnych systemach bezpieczeństwa itp. Elektrownia to nie bomba jądrowa, za mały stopień wzbogacenia uranu. Ale produkuje prąd w sposob bez-emisyjny. Jak długo jeszcze ten syf w powietrzu ma być? Tak Dla ATOMU!!!!

      • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Sebastian Ptak

Prawnik, ekspert rynku bankowego, współtwórca nowoczesnego sektora płatniczego w Polsce, Prezes...

Najczęściej czytane