• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Fale morskie dadzą nam moc. Wodna siłownia koło Sobieszewa

Robert Kiewlicz
31 stycznia 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Stocznia Odys z Gdańska w 2009 roku zbudowała dla duńskiego partnera prototyp elektrowni wykorzystującej siłę fal morskich. Na zdjęciu konstrukcja przy molo w Hanstholm w Danii. Stocznia Odys z Gdańska w 2009 roku zbudowała dla duńskiego partnera prototyp elektrowni wykorzystującej siłę fal morskich. Na zdjęciu konstrukcja przy molo w Hanstholm w Danii.

Prototyp elektrowni wykorzystującej siłę fal morskich stanie za rok u brzegu Wyspy Sobieszewskiej. Wyprodukuje go gdańska stocznia Odys, która jedno takie urządzenie już zbudowała, ale dla Duńczyków.



W jakie rodzaje energii powinna przede wszystkim inwestować Polska?

Konstrukcja, jaka powstanie w gdańskiej stoczni, będzie nie tylko wytwarzać energię, ale także... ochraniać brzeg morski. Prąd ma z niej płynąć nie tylko podczas normalnych warunków morskich, ale także podczas sztormu. Zastosowane w niej elastyczne absorbery energetyczne mają pomóc w ochronie brzegu przed pływami.

Obecnie projekt czeka na dofinansowanie przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Kwota wsparcia ma wynieść 28,7 mln zł, co stanowi 74,5 proc. ogólnej kwoty planowanych kosztów fazy badawczo-naukowej przedsięwzięcia. Resztę finansowania ma zapewnić spółka Skotan - to należący do znanego inwestora Romana Karkosika lider konsorcjum Wave Energy, w skład którego wchodzą także spółki Odys General Ship Service, Marine Contractors i PIRS Prosperous Investment. W projekcie wezmą udział także naukowcy z Trójmiasta oraz gdańska Grupa Energa.

- Program badawczy jest rozłożony na trzy lata i zakłada budowę ośmiu pływaków, które razem będą składały się na małą farmę energetyczną - mówi Stanisław Woyciechowski, dyrektor projektu Odys General Ship Service. - Mamy już gotową koncepcję oraz patenty. Wiosną 2012 r. zakończy się prawdopodobnie część badań i będziemy mogli przystąpić do prób modeli na basenach należących do Centrum Techniki Okrętowej. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, będziemy gotowi do zainstalowania pierwszego prototypu. Stanie on w okolicach Wyspy Sobieszewskiej.

Spółka chce stworzyć urządzenie, które po zainstalowaniu w nim odpowiednich podzespołów będzie mogło być wykorzystywane na morzach i oceanach w różnych rejonach świata, dostarczając zieloną energię elektryczną i chroniąc brzegi morskie przed efektami abrazji.

Co ciekawe, jedno takie urządzenie już powstało w Gdańsku. Stanęło jednak gdzie indziej: na północno-zachodnim wybrzeżu Danii, w zatoce Nissum Bredning. W 2009 r. Odys przekazał duńskiej spółce Wind Star Energy elektrownię, która stoi obecnie przy molo w Hanstholm.

- Nasze urządzenie - ze względu na inne warunki pogodowe - będzie trochę inne, niż to zainstalowane w Danii - tłumaczy Woyciechowski. - Będzie wykorzystywało ruch oscylacyjny poziomy i pionowy.

Na czas testów elektrownia miałaby stanąć nieopodal Wyspy Spichrzów. Jednak szczegóły związane z jej postawieniem nie zostały dopięte na ostatni guzik. - Nie udało mi się jeszcze zapoznać ze szczegółami projektu. Wszelkie jednak tego typu inicjatywy muszą zostać przeanalizowane i zaopiniowane przez odpowiednie służby - mówi Andrzej Królikowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni. - Trzeba przykładowo pamiętać o Ptasim Raju, który znajduje się w okolicach Wyspy Sobieszewskiej.

Gdzie w przyszłości staną farmy, jeszcze nie wiadomo. Uzależnione jest to od możliwości podłączenia ich do sieci energetycznej.

Elektrownia na fale morskie to nie jedyny projekt energetyczny, jaki powstaje w Gdańsku. Niemiecki koncern energetyczny EON chce zbudować elektrownię na biomasę w Porcie Gdańsk, o mocy 150-170 MWe. Inwestycja o wartości ok. 200 mln euro ma być gotowa za 2-3 lata. Tuż obok, na 20 hektarach, ma powstać elektrownia bądź elektrociepłownia o mocy 400 MWe, realizowana przez Elektrociepłownie Wybrzeże (spółka należąca do EDF) i Gdańską Agencję Rozwoju Gospodarczego InvestGda.

Stocznia Odys z Gdańska zbudowała dla duńskiego partnera prototyp elektrowni wykorzystującej siłę fal morskich. To pierwsze tego typu urządzenie na świecie działa przy molo w Hanstholm w Danii.

Miejsca

Opinie (113) 2 zablokowane

  • most nam zrobcie a nie cuda wymyslacie!

    • 3 2

  • ej, te wiatraki i maszyny w wodzie wyglądają beznadziejnie!
    ale brawa dla rodaków, za świetną robotę:*

    • 1 0

  • Złodzieje

    ODYS złodzieje, oddajcie mi moją wypłate

    • 1 0

  • to jakiś żart ?

    chociaż chyba nie. w grę wchodzi 28 mln dofinansowania. przy takich kwotach wykładanych przez podatnika nie ma żartów.

    • 0 1

  • żałosne jęki sceptyków! (1)

    Czy wiecie ile milionów wydaje Urząd Morski na ochronę i rekultywację nabrzeży niszczonych przez fale?
    Ograniczenie erozji przez takią elektrownię może przynieść dużo większe korzyści niż sam prąd! I całe to jęczenie, że drogo i sie nie uda... Jakie to żałosne!

    • 4 1

    • myśl logiczine

      mysl logicznie - wyobraź sobie jakiej wielkości jest taka konstrukcja - 500 m długości, ? To jak długi fragment wybrzeża zabezpieczy ?
      Projekt ochrony z Helu:
      "Opis projektu
      Projekt zlokalizowany jest w rejonie wschodniego wybrzeża Polski w województwie pomorskim. Objęte są nim trzy odcinki wybrzeża: Ostrowo i Rozewie (gmina Władysławowo), Cypel Helu (gmina Hel) położone na terenie powiatu puckiego, a także jeden odcinek Westerplatte, który jest położony na terenie Gminy Gdańsk.

      Projekt przewiduje zabezpieczenie 5 km bieżących wybrzeża morskiego.
      W ramach poszczególnych zadań, realizowane będą następujące odcinki wybrzeża:
      - Zadanie 1 - Cypel Helu - km 36.60 - 36.20 (0,4 km wybrzeża);długość umocnień -0,4524 km
      - Zadanie 2 - Ostrowo - km 135.40 - 138.12 (2,72 km wybrzeża); długość umocnień -2,0265 km
      - Zadanie 3 - Rozewie - km 130.70 - 131.70 (1 km wybrzeża); długość umocnień -
      1 km
      - Zadanie 4 - Westerplatte - km 67.58 - 68.47 (0,89 km wybrzeża); długość umocnień - 0,89 km

      Planowany całkowity koszt realizacji Projektu brutto wynosi 69371175,27 PLN
      Maksymalna kwota wydatków kwalifikowanych wynosi 68161395,27 PLN
      Wysokość dofinansowania przez Unie Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Spójności wynosi 57937185,98 PLN
      Okres kwalifikowania wydatków rozpoczął się w dniu 1 stycznia 2007r.
      Planowany termin zakończenia Projektu 31 lipca 2013r...."

      reszta na portalu gohel

      Falowania wód i jego skutków nie powstrzymasz przez budowę pojedynczych konstrukcji.

      • 1 0

  • o to techniczne mozliwosci pozyskania energii

    prosze
    warto ogladnac

    4 krotkie odcinki, warto sobie zdac sprawe ze technologie te sa blokowane by tylko cisnac rope gaz i inne...az zal..

    • 0 1

  • wpisz w youtube Nasza techniczna rzeczywistość 1/4 Napisy PL

    warto wpisac w youtube Nasza techniczna rzeczywistość 1/4 Napisy PL
    polecam

    • 0 0

  • nie dla ACTA i ATOMU (1)

    Dobry pomysł !
    Oby tylko nie doszło do budowy El.Jądrowych.
    Jeżeli juz to tylko pod Warszawą !!!

    • 0 2

    • absolutnie się nie zgodzę - jeżeli już to na północy Polski. Należy decentralizować źródła wytwórcze i dążyć to ich (w miarę) równomiernego rozłożenia w kraju.

      • 1 0

  • no ale jak oni dojadą z tą elektrownią ?

    przez zgnity most sobieszewski ?

    • 0 2

  • PIĘKNIE.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Marcin Lewandowski

Prezes zarządu Grupy GPEC, firmy z branży energetycznej. Doświadczenie zdobył na stanowiskach...

Najczęściej czytane