• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Fale morskie dadzą nam moc. Wodna siłownia koło Sobieszewa

Robert Kiewlicz
31 stycznia 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Stocznia Odys z Gdańska w 2009 roku zbudowała dla duńskiego partnera prototyp elektrowni wykorzystującej siłę fal morskich. Na zdjęciu konstrukcja przy molo w Hanstholm w Danii. Stocznia Odys z Gdańska w 2009 roku zbudowała dla duńskiego partnera prototyp elektrowni wykorzystującej siłę fal morskich. Na zdjęciu konstrukcja przy molo w Hanstholm w Danii.

Prototyp elektrowni wykorzystującej siłę fal morskich stanie za rok u brzegu Wyspy Sobieszewskiej. Wyprodukuje go gdańska stocznia Odys, która jedno takie urządzenie już zbudowała, ale dla Duńczyków.



W jakie rodzaje energii powinna przede wszystkim inwestować Polska?

Konstrukcja, jaka powstanie w gdańskiej stoczni, będzie nie tylko wytwarzać energię, ale także... ochraniać brzeg morski. Prąd ma z niej płynąć nie tylko podczas normalnych warunków morskich, ale także podczas sztormu. Zastosowane w niej elastyczne absorbery energetyczne mają pomóc w ochronie brzegu przed pływami.

Obecnie projekt czeka na dofinansowanie przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Kwota wsparcia ma wynieść 28,7 mln zł, co stanowi 74,5 proc. ogólnej kwoty planowanych kosztów fazy badawczo-naukowej przedsięwzięcia. Resztę finansowania ma zapewnić spółka Skotan - to należący do znanego inwestora Romana Karkosika lider konsorcjum Wave Energy, w skład którego wchodzą także spółki Odys General Ship Service, Marine Contractors i PIRS Prosperous Investment. W projekcie wezmą udział także naukowcy z Trójmiasta oraz gdańska Grupa Energa.

- Program badawczy jest rozłożony na trzy lata i zakłada budowę ośmiu pływaków, które razem będą składały się na małą farmę energetyczną - mówi Stanisław Woyciechowski, dyrektor projektu Odys General Ship Service. - Mamy już gotową koncepcję oraz patenty. Wiosną 2012 r. zakończy się prawdopodobnie część badań i będziemy mogli przystąpić do prób modeli na basenach należących do Centrum Techniki Okrętowej. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, będziemy gotowi do zainstalowania pierwszego prototypu. Stanie on w okolicach Wyspy Sobieszewskiej.

Spółka chce stworzyć urządzenie, które po zainstalowaniu w nim odpowiednich podzespołów będzie mogło być wykorzystywane na morzach i oceanach w różnych rejonach świata, dostarczając zieloną energię elektryczną i chroniąc brzegi morskie przed efektami abrazji.

Co ciekawe, jedno takie urządzenie już powstało w Gdańsku. Stanęło jednak gdzie indziej: na północno-zachodnim wybrzeżu Danii, w zatoce Nissum Bredning. W 2009 r. Odys przekazał duńskiej spółce Wind Star Energy elektrownię, która stoi obecnie przy molo w Hanstholm.

- Nasze urządzenie - ze względu na inne warunki pogodowe - będzie trochę inne, niż to zainstalowane w Danii - tłumaczy Woyciechowski. - Będzie wykorzystywało ruch oscylacyjny poziomy i pionowy.

Na czas testów elektrownia miałaby stanąć nieopodal Wyspy Spichrzów. Jednak szczegóły związane z jej postawieniem nie zostały dopięte na ostatni guzik. - Nie udało mi się jeszcze zapoznać ze szczegółami projektu. Wszelkie jednak tego typu inicjatywy muszą zostać przeanalizowane i zaopiniowane przez odpowiednie służby - mówi Andrzej Królikowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni. - Trzeba przykładowo pamiętać o Ptasim Raju, który znajduje się w okolicach Wyspy Sobieszewskiej.

Gdzie w przyszłości staną farmy, jeszcze nie wiadomo. Uzależnione jest to od możliwości podłączenia ich do sieci energetycznej.

Elektrownia na fale morskie to nie jedyny projekt energetyczny, jaki powstaje w Gdańsku. Niemiecki koncern energetyczny EON chce zbudować elektrownię na biomasę w Porcie Gdańsk, o mocy 150-170 MWe. Inwestycja o wartości ok. 200 mln euro ma być gotowa za 2-3 lata. Tuż obok, na 20 hektarach, ma powstać elektrownia bądź elektrociepłownia o mocy 400 MWe, realizowana przez Elektrociepłownie Wybrzeże (spółka należąca do EDF) i Gdańską Agencję Rozwoju Gospodarczego InvestGda.

Stocznia Odys z Gdańska zbudowała dla duńskiego partnera prototyp elektrowni wykorzystującej siłę fal morskich. To pierwsze tego typu urządzenie na świecie działa przy molo w Hanstholm w Danii.

Miejsca

Opinie (113) 2 zablokowane

  • ŻADNA ENERGIA ODNAWIALNA!!

    Ludzie zrozumcie że nasz kraj się jako tako rozwija co za tym idzie stanowczo zwiększa się zużycie energii. Przecież ilość węgla nie jest nieskończona. Poza tym gdzie w Polsce są elektrownie? Wszystko na południu. Północ to dziura z brakiem elektrowni. Czy ktoś z was wie jakie są straty podczas przesyłu prądu? OGROMNE. Na północy w ekspresowym tempie musi powstać elektrownia ATOMOWA. Potem następna na północnym-wschodzie. Następnie zamykać elektorowie węglowe i na ich miejsce postawić atomową. W Polsce 3-4 powinny powstać. Dopiero wtedy można brać pod uwagę rozwój proekologiczny. Lecz nie pchać kasy w żadne elektrownie wiatrowe. Tylko już teraz zorganizować doświadczenia i przygotowania do konkretnej elektrowni wykorzystującej siłę fal morskich. Ale tak jak mówiłem. Najpierw atomowa żeby zagwarantować nam prąd!

    • 1 2

  • Nowe jednostki mocy? (1)

    Z jakiego układu jednostek, pochodzi wymieniana w artykule jednostka mocy MWe. Co to jest?

    • 0 0

    • z żadnego :)

      Od strony formalnej taki zapis ( z indeksem "e" przy oznaczeniu jednostki ) jest niepoprawny choć powszechnie stosowany by podkreślić, że chodzi o moc elektryczną.

      Mimo wszystko jest to błąd bo indeksy można dodawać do symboli wielkości fizycznych ale nie do ich jednostek.

      W tym konkretnym przypadku poprawną jednostką byłyby megawaty oznaczone "MW".

      • 0 0

  • Słuszna uwaga o atomówkach. (1)

    W podstawie obciążenia systemu energetycznego w Polsce powinny przede wszystkim pracować elektrownie jądrowe i wodne. Szczyty obciążenia systemu obsługiwać powinyy elktrownie pompowo-szczytowe i inne źródła energii elktrycznej.

    • 1 2

    • "zdrowy" system elektroenergetyczny to taki w którym energia pozyskiwana jest z wielu różnych źródeł

      Dla bezpieczeństwa energetycznego nie powinno się rezygnować z konwencjonalnych elektrowni. Powinny być one rozwijane na równi z innymi. Wiec nie tylko elektrownie jądrowe i wodne. Zresztą te ostatnie mogą dostarczyć góra kilkanaście procent potrzebnej nam energii a w dodatku nie zawsze mogą działać.

      • 2 0

  • wyspa spichrzow

    to ukryte przestepstwa archeologow wstyd

    • 0 0

  • Polski konwerter energii fal morskich - Turbina Pawlaka

    W 1981 roku polski wynalazca Pan Zdzisław Pawlak z Kalisza wymyślił rewelacyjny konwerter energii fal morskich.

    Polski konwerter energii fal jest chroniony patentami PL208206 i PL371080, oraz prawem autorskim ze zgłoszeń P.251710 i P.282001.

    Model Turbiny Pawlaka prezentowany był min. w odpowiednim tunelu hydrodynamicznym, jako konwerter energii fal, w 1989 roku zwiedzającym VII Międzynarodowe Targi Wynalazków w Katowicach .

    Turbina Pawlaka, jako jedyny wynalazek z wystawy, była pokazana w prestiżowym wtedy programie telewizyjnym TVP1 10 minut.

    A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają. Mikołaj Rej

    Czekamy na inwestora - marek_mokwinski@wp.pl

    • 0 0

  • oszusci

    nic niezbudowała i niezbuduje chyba ze z tego złomu co unich za chala lezy ta firma to złodzieje i oszusci były pracownik

    • 0 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Maciej Dobrzyniecki

Od roku 1994 jest członkiem Business Centre Club i pełni funkcję wiceprezesa. Jest ponadto...

Najczęściej czytane