• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Samorząd wspiera początkujących przedsiębiorców

Rafał Borowski
6 lutego 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
Emilia Strączek odbiera klucze do lokalu przy ul. Bliskiej 11a, w którym wraz ze swoim kolegą Bartoszem Zimniakiem otworzą pracownię wystawienniczo-warsztatową. Będą w niej produkować biżuterię z bursztynu i prowadzić zajęcia z zakresu arteterapii. Emilia Strączek odbiera klucze do lokalu przy ul. Bliskiej 11a, w którym wraz ze swoim kolegą Bartoszem Zimniakiem otworzą pracownię wystawienniczo-warsztatową. Będą w niej produkować biżuterię z bursztynu i prowadzić zajęcia z zakresu arteterapii.

Preferencyjne stawki za najem lokalu komunalnego przez pierwsze trzy lata prowadzenia działalności gospodarczej - to oferta, którą składają władze Gdańska początkującym przedsiębiorcom. W poniedziałek przekazano klucze dla kolejnych dwóch osób, które wzięły udział w programie "Lokal na start za złotówkę".



Jak oceniasz program "Lokal na start za złotówkę"?

W poniedziałkowe przedpołudnie klucze do niewielkiego lokalu przy ul. Bliskiej 11a zobacz na mapie Gdańska w Nowym Porcie trafiły do dwójki młodych przedsiębiorców: Emilii StrączekBartosza Zimniaka.

To trzeci lokal, który w ramach gdańskiego programu "Lokal na start za złotówkę" został wynajęty po wyjątkowo atrakcyjnych stawkach. W ten sposób władze miasta chcą ułatwić początkującym przedsiębiorcom stawianie pierwszych kroków w prowadzeniu własnego biznesu.

Strączek i Zimniak planują otworzyć w wynajmowanym lokalu pracownię wystawienniczo-warsztatową "Mewka". Będą w niej wytwarzać biżuterię z bursztynu, a także prowadzić otwarte zajęcia z zakresy arteterapii, czyli leczenia przez sztukę.

- Założenie biznesu jest zawsze związane z ryzykiem finansowym. Zanim jeszcze przystąpi się do pracy, trzeba przecież zainwestować odpowiednie pieniądze. Zaproponowane przez miasto stawki za najem tego lokalu to naprawdę ogromne wsparcie. Tworzymy początkującą firmę, której trudno byłoby zdobyć lokal. Po prostu nie mielibyśmy na to pieniędzy - tłumaczy Strączek.
Kto może skorzystać z programu?

Miejski program pod hasłem "Lokal na start za złotówkę" jest dedykowany początkującym przedsiębiorcom, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z biznesem. Polega on na wynajmie znajdujących się w zasobie Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych lokali po bardzo preferencyjnych stawkach.

Za początkujących przedsiębiorców uznaje się osoby, które zakładają działalność gospodarczą po raz pierwszy lub prowadzą działalność nie dłużej niż jeden rok. Warto również wspomnieć, że program jest adresowany nie tylko do mieszkańców Gdańska.

- Koszty związane z rozkręceniem własnego interesu są dla młodych przedsiębiorców dużym obciążeniem, chcemy więc zdjąć z nich ciężar wydatków związanych z wynajmem lokalu do prowadzenia działalności. Zaoszczędzone w ten sposób środki przedsiębiorcy mogą zainwestować w przystosowanie lokalu do własnych potrzeb, w promocję i reklamę, czy przeznaczyć na zakup narzędzi niezbędnych do wykonywanej pracy - tłumaczy Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej.
Ile wynoszą stawki?

Na najem objętych programem lokali organizowane są konkursy ofert. Preferencyjne stawki czynszu obowiązują przez trzy lata. W pierwszym roku prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorca uiszcza opłatę w wysokości złotówki za każdy metr kwadratowy wynajmowanego lokalu.

W drugim roku stawka wzrasta do 40 proc. kwoty zaoferowanej przed przedsiębiorcę w konkursie. Natomiast w trzecim roku wzrasta do 70 proc. Dopiero po upływie 36 miesięcy od momentu wprowadzenia do lokalu najemca jest zobowiązany do opłacania 100 proc. zaoferowanej miastu stawki.

W jaki sposób przystąpić do programu?

Program "Lokal na start za złotówkę" cały czas trwa. Aby do niego przystąpić, należy skierować odpowiednią ofertę do Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych, który znajduje się przy ul. Dyrekcyjnej 6 zobacz na mapie Gdańska. Oferta musi dotyczyć wyłącznie jednego, wybranego z wykazu lokalu. Ponadto, oferent nie może wynajmować od miasta innego komunalnego lokalu użytkowego.

W ofercie miasta figuruje obecnie siedem lokali (lista ich adresów w ramce pod artykułem) o powierzchni ok. 40 m kw., które są zlokalizowane w dzielnicach objętych programami rewitalizacyjnymi, m.in. w Nowym Porcie i na Oruni. Dotychczas, na ogólnie przyjętych zasadach, nie udało się znaleźć chętnego na ich najem. Większość lokali znajduje się na parterze budynków wielorodzinnych, pozostałe to pokoje w budynkach biurowych.

Więcej informacji na temat programu znajduje się na stronie www.gznk.pl.

Aktualny wykaz lokali dostępnych w programie "Lokal na start za złotówkę":

  1. Miszewskiego 17
  2. Na Zaspę 19
  3. Na Zaspę 23
  4. Podmiejska 9
  5. Sandomierska 10
  6. Wita Stwosza 73
  7. Żuławska 101

Opinie (56)

  • ziemniak i strączek... Cóż nich wzrośnie???

    Może owocem takiej mieszanki okaże się duuza firma... Trochę taniego bursztynu z Chin i jazda. Hehe no i małej strączkówny życze z tej spółki... Pozdro i powodzenia

    • 6 0

  • leczenie przez sztukę

    ja się pytam, dlaczego pieniądze z podatków są "inwestowane" w pomysły typu leczenie sztuką? zastanawiam się komu "pogratulować", przedsiębiorcom mającym tak debilne pomysły,czy urzędnikom, którzy nie mają w czterech literach pieniądze podatników...

    • 12 0

  • obrzydliwa propaganda aż się rzygac chce

    Oto Budyń z Grzelakiem robią ustawkę z fotoreporterami i jawią się jako zatroskani ojcowie biznesu. Ocieplanie wizerunku prowadzone przez byłą wyborczą za 3,6 mln od podatników rocznie pod egidą "portalu miejskiego".

    Nie trawię takiego rozdawnictwa gdzie rozdaje się nie swoje i jeszcze robi się z tego propagandę.

    • 11 0

  • Przyjaźni mieszkańcom ha ha ha

    Dyrekcyjna i GZNK, pozdrowienia! Dno do kwadratu!

    • 5 0

  • Już ja to widze jak ta pracownia artystyczna zarobi na siebie.......

    Jak Cepelia która prawie zniknęła....

    • 5 0

  • Lokale IV sort. Kolegom rodzynki / ? / a startującym barachło i jeszcze szczycić się " Pomocą ". (3)

    Mam lepszy pomysł, w Gdańsku są tysiące miejsc, dosłownie, gdzie można latem handlować, i zarobić lepiej przez kilka miesięcy aniżeli przez 20 lat na w/w lokalizacjach, dajcie ludziom po kilka metrów na sezon i wtedy będzie to realna pomoc a wielu z nich złapie wiatr w żagle.

    Nie wiem czemu np wzdłuż Katowni nie ma estetycznego ciągu boksów o odpowiedniej konstrukcji, kilkadziesiąt osób miałoby pracę a mieszkańcy super miejsce na zakupy. Tak było przez dziesięciolecia po wojnie, ale nieco inaczej ustawione, od placków ziemniaczanych po lody włoskie Carpigiani na żetony - gwiazdki...

    Gdańsk przez wieki było miastem handlowym, pozostały jedynie nazwy placów czy ulic o tym świadczące a przecież potęga Gdańska jak i samo miasto wyrosły na handlu...

    Pan Panie Adamowicz jest " Grabarzem " drobnego-Polskiego- handlu w mieście Gdańsku.
    Ma pan na sumieniu nędzę tysiacy Handlarzy i ich rodzin m.in z Targu 3 Maja, z mini targowiska przy Dębiniki i wielu innych. Mam nadzieję, że kiedyś pojmie pan ciężar szkód jakie pan wyrządził miastu i wielu wielu ludziom, ludziom na rzecz których ma pan pracować z których własności - gminy - zrobił pan " swój prywatny folwark".

    Teraz jeszcze na siłę chce Pan ściągać do miasta imigrantów, ja się pytam jakim prawem? Kot pana do tego upoważnił? i dlaczego nie ma w tej sprawie referendum ?

    Nie może być tak, że człowiek wybierany - zatrudniany przez nas do zarządzania miastem podejmuje decyzje, których konsekwencje pozostaną już na zawsze!

    Pan nie jest królem, ale naszym pracownikiem !

    • 9 0

    • to jest Gdańsk, to jest prestiż, to jest metropolia to jest nowoczesnosć (2)

      nie ma miejsca na uliczny handel dla cebulaków. Tylko nowe galerie z opcją full wypas i wysokim czynszem gdzie kupują nowocześni i wykształceni wyborcy platformy - jedynej demokratycznej siły, która jeszcze walczy w obronie Pomorza przed ciemnotą i cebulandią. Słoiki i cebulaki won na przedmieścia do komunałek i apartamentów 30m na 50 lat bez dojazdu do miasta. Zwolni się miejsce w mieście, gdzie zasłużeni deweloperzy postawią kolejne osiedla dla prawdziwych biznesmenów a przy okazji dadzą rabat władzom które ze zrozumieniem pochylaja się nad wszystkimi problemami i bez zbędnej zwłoki zmieniają plan zagospodarowania rękami służalczych radnych.

      • 4 0

      • Ironia...

        Dodam, że miasto jest przestrzenią wspólną...!

        • 2 0

      • żeby to był tylko "rabat", ale to mienie za darmochę, albo "podziękowanie" w kopercie

        mało to afer w gdańskim UM ?
        a "poleciały" tylko drobne pionki....

        • 2 0

  • pracownia "Mewka" w Nowym Porcie? (1)

    ... toż to zwykły zamtuz!

    (heh nazwa niefortunna na Pomorzu że tak powiem ;)

    • 5 0

    • Nie wiem czy

      Kostek by ci przytaknął...
      Goszczurny zapewne.

      • 0 0

  • W ofercie są DWA lokale, a nie 7 (1)

    Do tego koniec składania ofert 7 lutego do godz. 15:30.
    Nie ma jak reklama w czas.

    • 5 0

    • działanie celowe, potem będzie "nie było chętnych" i otzryma znajomy królika

      • 1 0

  • Przestancie nas rabować

    Tak najszybciej wspomorzecie przedsiebiorcow i rozwoj firm

    • 5 0

  • Ja znam jeszcze lepszą pomoc. (1)

    Każdemu chętnemu przydzielimy tunel w super lokalizacji na 25 lat, tak by się w nim zmieściło z 30 boksów, które by mógł wydzierżawiać za 4.500 zł miesięcznie innym chętnym do handlu a sam by płacił dla miasta 11.000 zł miesięcznie.

    Dobry pomysł ?

    Panie Adamowicz, Lisicki a jego już nie ma w U.M , dyrektoruje w ZKM hehe, Panie Kotłowski a Pan jest jeszcze?

    Tak pomóżcie ludziom w biznesach! Czemu nie ? Tuneli za mało ? Nie wiemy ilu będzie chętnych, może niewielu, albo nikt....

    • 1 0

    • Kotłowski

      Niezataoialny i wieczny

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Andrzej Biernacki

Prezes zarządu Ekolan SA. W 1997 roku Andrzej Biernacki i firma EKOL powołali do życia EKOLAN. Ponad dziesięcioletnie doświadczenie założyciela Ekolanu w budownictwie mieszkaniowym (m. in.: zespół rezydencji Gdynia Hill, osiedle domów jednorodzinnych Wzgórze Bernadowo, pierwszy budynek apartamentowy w Trójmieście Villa Vert), a także rola pioniera na trójmiejskim rynku deweloperskim sprawiły, że Ekolan wyspecjalizował się w budownictwie mieszkaniowym.

Najczęściej czytane