• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdy wzywa nas urząd skarbowy

Dominik Mędrzycki,Elżbieta Węcławik, Tax Care
8 sierpnia 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
W celu prowadzenia czynności sprawdzających organy podatkowe dysponują szeregiem narzędzi i uprawnień. W celu prowadzenia czynności sprawdzających organy podatkowe dysponują szeregiem narzędzi i uprawnień.

Podatnik dokonujący rozliczeń podatkowych niekiedy może się spotkać z dokonywanymi przez organ podatkowy czynnościami sprawdzającymi. Co rozumie się pod tym pojęciem i jaki jest cel takich czynności?


Czy kiedykolwiek miałeś problemy ze skarbówką?


Ogólnie pod pojęciem czynności sprawdzających dokonywanych przez organy podatkowe rozumie się, w myśl przepisów zawartych w Ordynacji Podatkowej, czynności mające na celu sprawdzenie terminowości składania przez podatników deklaracji podatkowych, jak również dokonywania przez nich wpłat zadeklarowanych kwot podatków. Ponadto działania te mają na celu stwierdzenie formalnej i merytorycznej poprawności składanych przez podatników dokumentów podatkowych, a w razie stwierdzenia ewentualnych niezgodności ze stanem faktycznym, dokonanie korekty błędów.

Wezwania do złożenia niezbędnych wyjaśnień w przypadku wątpliwości

Organy podatkowe w celu prowadzenia czynności sprawdzających dysponują szeregiem narzędzi i uprawnień. Przede wszystkim, w razie wątpliwości co do poprawności złożonej deklaracji podatkowej lub jej braku, podatnik może zostać wezwany do złożenia niezbędnych wyjaśnień lub nawet do uzupełnienia wskazanych przez organ podatkowy braków w wyznaczonym terminie. Ponadto w przypadku niezłożenia deklaracji w terminie, podatnik może spodziewać się wezwania do złożenia dokumentów wraz z wyjaśnieniami dotyczącymi przyczyny tego zaniedbania.

Warto również podkreślić fakt, że jeżeli pojawiają się wątpliwości dotyczące zasadności zwrotu podatku, organ podatkowy może postanowić o przedłużeniu terminu przypadającego na jego zwrot, aż do momentu zakończenia czynności sprawdzających.

Sprawdzanie i ewentualna korekta błędów zawartych w deklaracjach podatkowych

W razie stwierdzenia błędów rachunkowych lub oczywistych pomyłek w złożonych deklaracjach podatkowych organ podatkowy, w ramach czynności sprawdzających, może dokonać niezbędnej korekty, pod warunkiem, że zmiana wysokości zobowiązania podatkowego, kwoty nadpłaty, zwrotu podatku lub wysokości straty w wyniku tej korekty nie przekracza kwoty 1 tys. zł. W  przypadku dokonania zmian, organ podatkowy uwierzytelnia kopię skorygowanej deklaracji i jest zobowiązany do doręczenia jej podatnikowi wraz z informacją dotyczącą dokonanych zmian. Podatnik ma prawo do wniesienia sprzeciwu w terminie 14 dni od doręczenia deklaracji. Jeżeli jednak nie złoży sprzeciwu w tym terminie, korekta dokonana przez organ podatkowy wywołuje skutki prawne równoważne z korektą dokonaną przez samego podatnika.

W innym przypadku, organ podatkowy zwraca się do składającego deklarację o jej skorygowanie oraz o złożenie niezbędnych wyjaśnień, wskazując przyczyny, z powodu których informacje zawarte w deklaracji poddaje się w wątpliwość.

Sprawdzanie dokumentów oraz potwierdzanie prawa do ulg podatkowych

Organ podatkowy ma prawo zweryfikować przynależność ulg podatkowych, z których skorzystał podatnik. W sytuacji wzbudzającej jakiekolwiek wątpliwości, podatnik zostanie poproszony o okazanie dokumentów lub ich fotokopii, potwierdzających możliwość skorzystania z danej ulgi podatkowej.

Instytucje finansowe, w tym także banki, zobowiązane są do sporządzenia i przekazania informacji o zdarzeniach stanowiących podstawę do skorzystania z ulgi podatkowej przez podatnika, wykazującego te operacje w deklaracji podatkowej. Następuje to na wyraźne żądanie naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celnego.

Jednak to nie wszystko, w związku  z prowadzonym postępowaniem podatkowym lub kontrolą podatkową, organ podatkowy może zażądać nie tylko od podatnika, ale także od jego kontrahentów, wykonujących działalność gospodarczą, dokumentów, w zakresie objętych kontrolą od podatnika, w celu sprawdzenia ich rzetelności i prawidłowości. 

Oględziny lokalu mieszkalnego

Mało kto wie,  że za zgodą podatnika, organ podatkowy może dokonać oględzin  lokalu mieszkalnego lub jego część, jeżeli jest to konieczne w celu weryfikacji zgodności stanu faktycznego z danymi wynikającymi ze złożonej deklaracji oraz z innych dokumentów potwierdzających poniesione wydatki na cele mieszkaniowe. Taka czynność dokonywana przez pracownika organu podatkowego związana jest zazwyczaj ze skorzystaniem przez podatnika z ulgi inwestycyjnej.
Dominik Mędrzycki,Elżbieta Węcławik, Tax Care

Miejsca

Opinie (64) 4 zablokowane

  • (3)

    Paranoją jest obowiązek płacenia podatku za faktury, które nie zostały zapłacone przez Zleceniodawcę... Obowiązek podatkowy nie powinien występować w momencie wystawienia faktury lecz dopiero po jej uregulowaniu...

    • 5 1

    • Prawda, ale po co to ma być kłopot budżetu państwa kiedy może być to tylko twój kłopot? Tak się u nas wspiera biznes.

      • 2 1

    • (1)

      Ale wystawioną na Ciebie fakturę to już chcesz w momencie jej wystawienia wpuszczać ją w koszty a nie dopiero jak ją zapłacisz;-)

      • 3 1

      • wcale nie chcę - pisz w swoim imieniu...

        • 0 1

  • nie ma co placic

    i tak wszystko zmarnuja..

    • 2 0

  • gdy wzywa urząd skarbowy to trzeba siekiere i młotek zabrać na wizytę plus gaz !!!

    • 3 0

  • Urząd skarbowy

    Boże... nie rozumiem tego!

    Po co te podatki, po co te piep... US.

    W porządku, rozumiem ze Państwo musi się z czegoś utrzymywać ale czy to nie może być inaczej zrobione?

    Po co utrzymywać tych wszystkich nierobów ze skarbówek. Czy naprawdę nie ma łatwiejszego i bardziej godnego dla wszystkich sposobu?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ludzie biznesu

Zbigniew Canowiecki

Prezes Zarządu „Pracodawców Pomorza”. Jest absolwentem Politechniki Gdańskiej. Doktorat uzyskał na Uniwersytecie Gdańskim.W latach 1981-2007 Prezes Zarządu i dyrektor giełdowej spółki „Centrostal S.A.”. Sprawował społecznie wiele funkcji m.in. Prezydenta Pomorskiej Izby Przemysłwo-Handlowej, Przewodniczącego Sejmiku Gospodarczego Województwa Pomorskiego, Przewodniczącego Pomorskiej Rady Przedsiębiorczości. Członek Polskiego Forum Akademicko-Gospodarczego w Warszawie...

Najczęściej czytane